Εκπομπή Travelstories - 13 - Υπερσιβηρικός

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Μια και πιάσαμε το θέμα "υπερσιβηρικός" και ανεξάρτητα από την εκπομπή, να πω κι εγώ δυο κουβέντες.
Προσωπικά, έχω αποφασίσει να μην ΚΑΝΩ τον υπερσιβηρικό ως ταξίδι, αλλά δεν έχω κανένα πρόβλημα να τον χρησιμοποιήσω. Με ενδιαφέρει να πάω (κάποια στιγμή) στη Σιβηρία, και να γυρίσω αρκετά (σε ένα ή σε περισσότερα ταξίδια, αν η άδεια είναι πρόβλημα), από τα Altai ως το Norilsk κι από το Yekaterinburg ως το Yakutsk, κι ακόμα παραπέρα ίσως. Κάποια μέρη είναι πάνω στη διαδρομή του τρένου, μπορεί να το χρησιμοποιήσω, όπως μπορεί να χρησιμοποιήσω και λεωφορεία, τζιπ, αεροπλάνα, μαρσούτκες, ταξί ή οποιοδήποτε άλλο μέσο. Αλλά για μένα το τρένο αυτό θα είναι ένα μέσο, όχι ο σκοπός του ταξιδιού. Και ναι, θέλω την εμπειρία της συναναστροφής με ντόπιους στο Ρώσικο τρένο, ίσως να επιλέξω κάποιο κομμάτι που θα προσφέρεται να το κάνω με τρένο για το λόγο αυτό, αλλά φοβάμαι ότι από το 2008 που πήγε ο @Vito ως το 2020+ που θα πάω εγώ, η αναλογία ντόπιων/τουριστών στο τρένο θα έχει αλλάξει πολύ εις βάρος μου.
Λογικά αν κάνεις το ταξίδι χειμώνα , δεν θα έχει πολλούς τουρίστες!
...και το χειμώνα η Βαικάλη τα ΣΠΑΕΙ!! κυριολεκτικά και μεταφορικά! Να είσαι πάνω στη λίμνη με αμάξι, να σπάει ο πάγος , να εμφανίζεται το νερό της λίμνης και σε κλάσματα δευτερολέπτου να ξαναπαγώνει λόγω χαμηλής θερμοκρασίας.
Από την άλλη, το χειμώνα μπορεί να είναι λίγο βαρετή η μονοτονία του χιονιού...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
11.087
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Εξαιρετικά ενδιαφέρον το νέο επεισόδιο, τολμώ να πω ότι πρόκειται για το καλύτερο που έχουμε δει ως τώρα! :D:D
@Kandy ευχαριστούμε πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες, όπως και όλους όσους έχουν κάνει τη διαδρομή (ή μέρος της) και καταθέτουν τις εμπειρίες τους στα σχόλια!
Το συγκεκριμένο ταξίδι αποτελεί φυσικά όνειρο και για μένα (όπως και για όλους όσους έχουμε αδυναμία στις χώρες της πρώην ΕΣΣΔ), αν και θα ήθελα να το συνδυάσω με Υπερμογγολικό.
Τα τελευταία χρόνια διαβάζω εμπειρίες όλο και περισσότερων Ελλήνων που κάνουν αυτή τη διαδρομή, συνήθως όμως ακολουθούν την "πεπατημένη". Μου άρεσε που άκουσα για εναλλακτικές διαδρομές, φυλές κλπ από ένα άτομο που έχει τόσο δυνατή εμπειρία και γνώση αυτού του ταξιδιού.
Και πάλι ευχαριστούμε. :)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εξαιρετικό επεισόδιο, εύγε στην Καντι, σίγουρα από τα καλύτερα μέχρι τώρα. Ενισχυτικά θα ήταν ωραίος ένας απλός χάρτης με τις στάσεις που πρότεινε, να εμφανίζεται την ώρα που τις ανέφερε. Κατά ταλοιπαπολυ ωραία παρουσία και ουσιαστική.
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΛΟΜΒΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
πέρασμα καρακορουμ
εγινε αναφορα απο την kandy για τις διαφορετικες ωρες που εχουμε κανοντας την διαδρομη του υπερσιβηρικου --trans siberian . οι ωρες στον χαρτη που επισυναπτω φθανουν εως και + 9 απο την μοσχα. επισης στο κατω μερος αναγραφοντε και τα χιλιομετρα απο την μοσχα.

1593007947692.png
 

Anas Tassos

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.218
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παπούα Νεα Γουινέα
Μετά πολλή σκέψη αποφάσισα να γράψω κάτι για το θέμα των πολιτικών σχολίων (παρακολούθησα δυο τρεις φορές την εκπομπή και διάβασα και τα ποστ πριν γράψω). Λοιπόν ο καθένας μας δικαιούται το ταξίδι του και τους μύθους του. Και σπεύδω να πω ότι σε όλους μας ξεφεύγουν κάποια πράγματα στον προφορικό λόγο. Αλλά από το σημείο αυτό μέχρι του να παρουσιάζονται οι Σοβιετικοί μύθοι ως ψαγμένη ιστορική πραγματικότητα υπάρχει απόσταση και θέματα που χρειάζονται έλεγχο. Ειδικά με τη Μπουριατία και το γιγαντιαίο κεφάλι Λένιν στο Ουλάν Ουντέ, θέλω να πω κάποια ιστορικά στοιχεία. Διότι ελέχθη ότι:
«η αλήθεια είναι, ότι ο μύθος λέει, ότι ο Λένιν επέτρεπε όλες αυτές οι φυλές να κάνουν ότι θέλουνε, δηλαδή να πιστεύουν ότι θέλουνε,... δηλαδή .... ανήκανε στη Σοβιετική Ένωση αλλά με τις ελευθερίες τους. Αυτό φυσικά τους έκανε να τον σέβονται και να του κάνουν αυτό το τεράστιο άγαλμα….»
Όλα έγιναν αυθορμήτως και λόγω που απολάμβαναν τις ελευθερίες τους; Έλα όμως που οι Μπουριάτες ξεσηκώθηκαν εναντίον της κολεκτιβοποίησης σε μια αιματηρή εξέγερση, που τα βουδιστικά μοναστήρια έκλεισαν και τα κειμήλια καταστράφηκαν, που οι ιερείς Λάμα εξορίστηκαν και ως το τέλος της δεκαετίας του 1930 εξέλιπαν κλπ. Η Μογγολική εθνότητα των Μπουριατών πλήρωσε την εξέγερση με φοβερό διωγμό από το Στάλιν με 10.000 εκτελεσμένους, χώρια η απόσπαση εδαφών (το 1937) από την «Αυτόνομη Μπουριατία».
Το αναφερθέν datsan κτίστηκε από το 1945 ως το 1950, με άδεια των Σοβιετικών αρχών, ως μοναδικό τότε βουδιστικό μοναστήρι (αφού τα παλαιά είχαν κλείσει).
Ενώ η αξιοθέατη κεφαλή του Λένιν τοποθετήθηκε το 1970 επί Μπρέζνιεφ, μπροστά από το Κυβερνείο του Ουλάν Ουντέ. Την τοποθέτησαν οι άρχοντες της περιοχής που ήταν σε πολύ μεγάλη πλειοψηφία Ρώσοι (ακόμα και σήμερα οι Μπουριάτες μειοψηφούν έναντι των Ρώσων στη Μπουριατία με αναλογία ένα προς δύο). Η ενέργεια αυτή έγινε κατ επιταγή των εντολών της Σοβιετικής ηγεσίας για τον εορτασμό των 100 ετών από τη γέννηση του Λένιν, στα πλαίσια κατασκευής εκατοντάδων μνημείων.
Το να χρεώνουμε την κεφαλή του Λένιν στην ευγνωμοσύνη της Μπουριάτικης φυλής είναι άτοπο. Τουλάχιστο τόσο όσο θα ήταν να πούμε ότι η εν Αθήναις υπερμεγέθης κεφαλή του Λένιν (υπάρχει και δεσπόζει στο αίθριο του κτιρίου γραφείων του ΚΚΕ στον Περισσό) οφείλεται στην αυθόρμητη ευγνωμοσύνη του συνόλου του Ελληνικού έθνους.
Κατά τα λοιπά η ιδέα των εκπομπών είναι σωστή και η συνέντευξη για τον υπερσιβηρικό χρησιμότατη. Είναι ένα ταξίδι ζωής, δεν το έχω ακόμα κάνει, αλλά διαβάζω χρόνια! Χρειάζεται πολλή προετοιμασία και κάθε πληροφόρηση και συζήτηση βοηθούν, ειδικά αφού η Kandy έχει ιδιαίτερη εμπειρία της απέραντης Ρωσίας. Δε θέλω να τη στενοχωρήσω, καταλαβαίνω ότι προσπάθησε να μας μεταφέρει τις γνώσεις της. Και πολλά σημεία που ανέφερε τα έχω ήδη σημειώσει καθώς ονειρεύομαι να πάρω κάποτε και εγώ τον υπερσιβηρικό.
 

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.189
Προφανώς καλοδεχούμενη η παράθεση ορθών ιστορικών στοιχείων (από κάποιον που όπως φαίνεται κατέχει το θέμα), αν όμως στεκόμαστε σε κάτι ανακριβές ιστορικά που ειπώθηκε σε μία εκπομπή, ή σε κάτι που ειπώθηκε σε στιλ χιούμορ, χαμογελώντας, αν στεκόμαστε λοιπόν σε τέτοια, φοβάμαι ότι όλο και περισσότερα μέλη θα διστάζουν να συμμετέχουν σε εκπομπή, σκεπτόμενα ότι θα πρέπει να μετράνε την κάθε λέξη τους, λες και πρόκειται για κατάθεση σε δικαστήριο.

Κατά τ’ άλλα, ευχάριστη και χρήσιμη τη βρήκα την εκπομπή, ευχάριστη αφού άκουγα επί αρκετή ώρα τρεις ανθρώπους να μιλάνε για ταξίδι(α), και χρήσιμη επειδή στο τέλος τής εκπομπής έμεινα με την αίσθηση ότι το όλο... εγχείρημα που λέγεται “ταξίδι με τον Υπερσιβηρικό” είναι πιο... βατό απ’ ότι το είχα στο μυαλό μου (σπάζοντας τη στον χάρτη φαινομενικά ατελείωτη διαδρομή, σε μικρότερα “διαχειρίσιμα” κομμάτια).
 

Kandy

Member
Μηνύματα
56
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Μετά πολλή σκέψη αποφάσισα να γράψω κάτι για το θέμα των πολιτικών σχολίων (παρακολούθησα δυο τρεις φορές την εκπομπή και διάβασα και τα ποστ πριν γράψω). Λοιπόν ο καθένας μας δικαιούται το ταξίδι του και τους μύθους του. Και σπεύδω να πω ότι σε όλους μας ξεφεύγουν κάποια πράγματα στον προφορικό λόγο. Αλλά από το σημείο αυτό μέχρι του να παρουσιάζονται οι Σοβιετικοί μύθοι ως ψαγμένη ιστορική πραγματικότητα υπάρχει απόσταση και θέματα που χρειάζονται έλεγχο. Ειδικά με τη Μπουριατία και το γιγαντιαίο κεφάλι Λένιν στο Ουλάν Ουντέ, θέλω να πω κάποια ιστορικά στοιχεία. Διότι ελέχθη ότι:
«η αλήθεια είναι, ότι ο μύθος λέει, ότι ο Λένιν επέτρεπε όλες αυτές οι φυλές να κάνουν ότι θέλουνε, δηλαδή να πιστεύουν ότι θέλουνε,... δηλαδή .... ανήκανε στη Σοβιετική Ένωση αλλά με τις ελευθερίες τους. Αυτό φυσικά τους έκανε να τον σέβονται και να του κάνουν αυτό το τεράστιο άγαλμα….»
Όλα έγιναν αυθορμήτως και λόγω που απολάμβαναν τις ελευθερίες τους; Έλα όμως που οι Μπουριάτες ξεσηκώθηκαν εναντίον της κολεκτιβοποίησης σε μια αιματηρή εξέγερση, που τα βουδιστικά μοναστήρια έκλεισαν και τα κειμήλια καταστράφηκαν, που οι ιερείς Λάμα εξορίστηκαν και ως το τέλος της δεκαετίας του 1930 εξέλιπαν κλπ. Η Μογγολική εθνότητα των Μπουριατών πλήρωσε την εξέγερση με φοβερό διωγμό από το Στάλιν με 10.000 εκτελεσμένους, χώρια η απόσπαση εδαφών (το 1937) από την «Αυτόνομη Μπουριατία».
Το αναφερθέν datsan κτίστηκε από το 1945 ως το 1950, με άδεια των Σοβιετικών αρχών, ως μοναδικό τότε βουδιστικό μοναστήρι (αφού τα παλαιά είχαν κλείσει).
Ενώ η αξιοθέατη κεφαλή του Λένιν τοποθετήθηκε το 1970 επί Μπρέζνιεφ, μπροστά από το Κυβερνείο του Ουλάν Ουντέ. Την τοποθέτησαν οι άρχοντες της περιοχής που ήταν σε πολύ μεγάλη πλειοψηφία Ρώσοι (ακόμα και σήμερα οι Μπουριάτες μειοψηφούν έναντι των Ρώσων στη Μπουριατία με αναλογία ένα προς δύο). Η ενέργεια αυτή έγινε κατ επιταγή των εντολών της Σοβιετικής ηγεσίας για τον εορτασμό των 100 ετών από τη γέννηση του Λένιν, στα πλαίσια κατασκευής εκατοντάδων μνημείων.
Το να χρεώνουμε την κεφαλή του Λένιν στην ευγνωμοσύνη της Μπουριάτικης φυλής είναι άτοπο. Τουλάχιστο τόσο όσο θα ήταν να πούμε ότι η εν Αθήναις υπερμεγέθης κεφαλή του Λένιν (υπάρχει και δεσπόζει στο αίθριο του κτιρίου γραφείων του ΚΚΕ στον Περισσό) οφείλεται στην αυθόρμητη ευγνωμοσύνη του συνόλου του Ελληνικού έθνους.
Κατά τα λοιπά η ιδέα των εκπομπών είναι σωστή και η συνέντευξη για τον υπερσιβηρικό χρησιμότατη. Είναι ένα ταξίδι ζωής, δεν το έχω ακόμα κάνει, αλλά διαβάζω χρόνια! Χρειάζεται πολλή προετοιμασία και κάθε πληροφόρηση και συζήτηση βοηθούν, ειδικά αφού η Kandy έχει ιδιαίτερη εμπειρία της απέραντης Ρωσίας. Δε θέλω να τη στενοχωρήσω, καταλαβαίνω ότι προσπάθησε να μας μεταφέρει τις γνώσεις της. Και πολλά σημεία που ανέφερε τα έχω ήδη σημειώσει καθώς ονειρεύομαι να πάρω κάποτε και εγώ τον υπερσιβηρικό.
Σε ευχαριστώ που παρέθεσες τις πληροφορίες αυτές. Η φράση βέβαια ξεκίνησε με το "ο μύθος λέει " , δηλαδή καμία απολύτως επιστημονική και ιστορική υπόσταση δεν είχε. Μάλλον έπρεπε να το τονίσω περισσότερο. Στην πραγματικότητα, τον μύθο μου τον είπε μια κοπέλα που γνώρισα εκεί, η επαγγελματική της ιδιότητα ουδεμία σχέση δεν είχε με ξεναγό , εκείνη την στιγμή την θυμήθηκα αυθόρμητα και το είπα. Πάντως έννοειται δεν με στεναχώρησες, αντιθέτως βασικά.
Σε σχέση με το datsan έχει γενικά πολυ ενδιαφέρουσα ιστορία πέρα από αυτό που παρέθεσες . Θα τα γράψω όλα σε ιστορια. Γενικά προσπάθησα σε λίγο σχετικά χρόνο, γιατί όπως είναι φυσικό σε μια εκπομπή δεν μπορείς να μιλάς ακατάπαυστα κάνα 2ωρο, κυρίως να δώσω πρακτικές πληροφορίες, ενδιαφέροντα stops και όπως είπε ο @10900 να "δείξω" πως το εγχείρημα του να ταξιδέψεις στην Ρωσία δεν είναι κάτι τόσο δύσκολο.
Αααα και φυσικά ότι ο υπερσιβηρικος είναι ένας μύθος από τους δυτικούς , οι Ρώσοι έννοειται λένε "θα πάρω τρένο στο κει για κει " σιγά μην πουν θα πάρω τον υπερσιβηρικο :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
αν όμως στεκόμαστε σε κάτι ανακριβές ιστορικά που ειπώθηκε σε μία εκπομπή, ή σε κάτι που ειπώθηκε σε στιλ χιούμορ, χαμογελώντας,
Αναφερόμενος στην προηγούμενη ατάκα, δεν ήταν η πρώτη ή η δεύτερη φορά που ειπώθηκε, και δεν ήταν πάντα με χαμόγελο. Υπήρχε λόγος επομένως που μπορούσε και να μην εκληφθεί ως χιούμορ. Χαίρομαι που διευκρινίστηκε.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Μπράβο παιδιά.. συνεχίστε έτσι.. είχε δίκιο κάποιος που έλεγε ότι το καλύτερο πανεπιστήμιο είναι τα ταξίδια .. Συγχαρητήρια σε όλους και ιδιαίτερα στην @Kandy..
 

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.353
Πέρα απ'τα πολιτικά, που ουδεμία σχέση έχω μ αυτά, η πρώην ΕΣΣΔ βγάζει στους ταξιδιώτες κάτι νοσταλγικό και κάτι περιπετειώδες.Νοσταλγικο λόγω του ότι ο κόσμος εκεί, συγκριτικά με την δύση, έχει μείνει"ξεχασμένος" παραμένοντας στο πρόσωπο τους μια απλότητα που την κάνει κύριο "αξιοθέατο" για όλους εμάς και περιπετειώδες μιας που οι αποστάσεις είναι χαώδης μεταξύ πόλεων, με το έδαφος να είναι ποικιλόμορφο περιλαμβάνοντας,ερήμους, δάση κλπ.

Να τονίσω επίσης, ότι το 2013 υπήρξε ένας μοτοσυκλετιστης από Κοζάνη,ο πρώτος Έλληνας που πήγε με την μηχανή του Κοζάνη - Μαγκανταν, ανοίγοντας τον δρόμο και σε άλλους του είδους να φτάσουν οδικώς τόσο βαθιά στην Ανατολή (μιλάω για Έλληνες πάντα) όπου όλοι γράφουν για τον κόσμο εκεί, ειδικά στις στέπες της Μογγολίας να είναι συγγλονιστικος.

Όλα αυτά θεωρώ ότι κάνουν τον ταξιδιώτη εν έτη 2020 να λέει ότι η Σοβιετική Ένωση είναι ιδέα και θα συμφωνήσω.

Η εκπομπή ήταν εξαιρετική και η @Kandy φαινόταν ότι την συνεπερνε να μιλάει για το ταξίδι της και να δίνει τόσες πληροφορίες.
 

zade

Member
Μηνύματα
157
Likes
688
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Πολύ καλή εκπομπή, με διαφώτισε αρκετά σε ορισμένα σημεία, αλλά μου δημιούργησε άλλες τόσες απορίες.
Κάτι το οποίο δεν καλύφθηκε στην εκπομπή πάντως είναι το κομμάτι BAM (Baikal - Amur Mainline) για το οποίο γενικά δεν υπάρχουν και πολλές πληροφορίες on line. Δεν γνωρίζω εάν λόγω του ότι είναι σχετικό πρόσφατο δεν το έχει πάει ο πολύς κόσμος ή εάν απλώς δεν το επιλέγουν οι ταξιδιώτες, το θέμα πάντως είναι ότι οι πληροφορίες που υπάρχουν είναι ελάχιστες.

Θα ήθελα λίγο περισσότερες πληροφρίες πάνω σ' αυτό εάν είναι δυνατόν φυσικά.

Η πιο ουσιαστική ερώτηση βασικά είναι εάν μπορείς στο Tayshet που ουσιαστικά ξεκινάει η γραμμή BAM να την ακολουθήσεις μέχρι το Severobaikalsk και από εκεί να διασχίσεις από βορρά προς Νότο τη Βαικάλη φτάνοντας κοντά στο Ιρκούτσκ και από εκεί να συνεχίσεις την κλασική διαδρομή του Υπερσηβιρικού.

Μήπως όμως δεν αξίζει να το κάνεις αυτό; Αξίζει να πας τέρμα βόρεια και να μην "ξανακατέβεις" στο νότιο καλσικό τμήμα του Υπερσηβιρικού;



Eπίσης, εάν επιλέξεις την γραμμή BAM , αξίζει να φτάσεις ως το Yakusk ή καλύτερα όχι;

Δύσκολες τεχνικές απόρίες, το ξέρω, αλλά πραγματικά δεν έχω κατορθώσει να βρω πουθενά απαντήσεις...
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.163
Θερμά συγχαρητήρια και στους τρεις σας γι αυτό το θαυμάσιο αφιέρωμα, επιτρέψτε μου όμως να απονέμω τη μερίδα του λέοντος των ευσήμων στην εξαιρετική @Kandy.

Μ' έναν λόγο που ρέει χωρίς να πλατιάζει, και τη ζεστή χαμογελαστή παρουσία της, σπάει το γνωστό στερεότυπο "να κάνω τον υπερσιβηρικό", εισάγοντας την αληθινή διάσταση ενός ταξιδιού στην Σιβηρία που είναι η γνωριμία με τον τόπο, συχνά μακριά από τις γραμμές, και όπου το τρένο είναι μονάχα το μέσο και όχι ο σκοπός.

Έχοντας ταξιδέψει για κοντά ένα μήνα στη Σιβηρία το 2015, συγκινήθηκα ιδιαίτερα που επιτέλους ΄'εσμιξα", έστω και μόνο ηλεκτρονικά, με μια ταξιδιωτισσα σαν την @Kandy με την οποία απ' ο,τι φαίνεται μοιράζομαι κοινή οπτική πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.

Σε ό,τι με αφορά ταξίδεψα στο τμήμα Ουλάν Ουντέ-Μόσχα (από συνειδητή επιλογή έκανα το ταξίδι "ανάποδα" για ν' αποφύγω κατά το δυνατό τους ομοίους μου, δηλαδή τους (άλλους) δυτικούς τουρίστες.

Εκτός από τις στάσεις που συστήνει η @Kandy

1. Θα προτρέψω τους φυσιολάτρες να επισκεφτούν τη Βαϊκάλη και από την ανατολική πλευρά (αλέ-ρετούρ οδικά από Ουλάν Ουντέ και επίσκεψη στο Ουστ Μπαρκουζίν και την κοιλάδα).

2. Θα επιμείνω να λέω να ΜΗΝ επισκεφτείτε την Βαϊκάλη το κατακαλόκαιρο (θα δείτε απλά μια μπλε λίμνη φουλ στους Ρώσους παραθεριστές) αλλά να πάτε είτε χειμώνα (αν αντέχετε), είτε άνοιξη (η φάση όπου σπάνε οι πάγοι είναι πραγματικά υπέροχη).

3. Η περιοχή των Αλτάι είναι ΑΣΥΝΑΓΩΝΙΣΤΗ. Υπολογίστε όμως 6-7 μέρες μίνιμουμ για το αλέ-ρετούρ από Νοβοσιμπιρσκ και την επίσκεψη εκεί. Οτιδήποτε λιγότερο θα ήταν κρίμα.

4. Πολύ ωραία πολη είναι και το Τομσκ με τις ξύλινες συνοικίες. (4 ώρες με λεωφορείο βόρεια του Νοβοσιμπιρσκ)

5. Στην ευρωπαϊκή πλευρά, το Περμ παρουσιάζει επίσης ενδιαφέρον, κυρίως για το γκουλάγκ-μουσείο καμιά εκατοστή χιλιόμετρα έξω από την πόλη. (Πρόκειται για το μόνο διατηρημένο γκουλάγκ σε όλη τη Ρωσία, όλα τα υπόλοιπα έχουν γκρεμιστεί)

Αν έχετε όρεξη να διαβάσετε λεπτομέρειες από το εν λόγω ταξίδι παραθέτω τα σχετικά λινκ αμέσως από κάτω. Ως γνωστή τεμπέλα, έχω γράψει τα κεφάλαια για Ουλάν Ουντέ, ανατολική Βαϊκάλη, Ιρκουτσκ, νησί Αλχον και... κάπου εκεί σταμάτησα προσθέτοντας τη συγγραφή (και) αυτού του ταξιδιού στη μακριά λίστα των εκκρεμοτήτων :xalara:

ΔΙΑΤΡΕΧΟΝΤΑΣ ΤΗ ΣΙΒΗΡΙΑ: Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ https://zyrinis.gr/node/17197

ΟΥΛΑΝ ΟΥΝΤΕ, ΟΜΟΡΦΙΑ ΚΕΝΤΗΜΕΝΗ ΣΤΟ ΞΥΛΟ https://zyrinis.gr/node/17437

ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΣΙΒΗΡΙΑ, ΑΓΡΙΑ ΦΥΣΗ https://zyrinis.gr/node/17556

ΙΡΚΟΥΤΣΚ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΞΟΡΙΑΣ https://zyrinis.gr/node/20615

ΒΑΙΚΑΛΗ, ΟΤΑΝ ΣΠΑΕΙ Ο ΠΑΓΟΣ https://zyrinis.gr/node/36155
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.505
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom