Εκπομπή Travelstories 18 - Αμοργός

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Λοιπόν εντυπώσεις από το νησί, Ιούνιος 2021:
Πολύ ωραία, χαίρομαι που το είδες, που το γύρισες και που τελικώς το εκτίμησες.
Δε γίνεται βασικά να μην εκτιμήσεις αυτό το νησί, κάτι πρέπει να κάνεις πολύ λάθος... ;)
Ναυάγιο: Ήταν βρώμικη όταν πήγαμε, κρίμα γιατί η
Ναι, βασικά γιατί στο σημείο που είναι θα τη δεις πάντα βρώμικη λόγω ανέμων, ξεβράζει όλα τα σκουπίδια, γενικώς δεν είναι σημείο για μπάνιο αλλά για φωτογραφία. Δε ξέρω αν το ξέρατε από πριν.
το κλειδί μισού μέτρου που παίρνεις από τη ράστα μπαργούμαν με εγγύηση το κινητό σου),
Ώπα τι έγινε, άλλαξαν τα κόζια; Εγώ ξέρω ότι το κλειδί το παίρνεις απο τη «Καλλιστώ», αφήνοντας ίσως ταυτότητα. Εξελιχθήκανε και σ' αυτό.
Το νησί είναι ήσυχο, με ωραίο κόσμο, από το εναλλακτικό ως το κουλτουρέ αρκετοί Γάλλοι
Ακριβώς έτσι, κι όσο βαθαίνει το καλοκαίρι γίνεται λίγο λιγότερο ήσυχο αλλά πάντα ποιοτικό. Ξεκινούν οι Live σκηνές σε κάθε μπαράκι και καφενείο, το μποτίλια πάει μέχρι το ξημέρωμα, το ίδιο και το γιασεμί, το τζιτζίκι είναι after, αλλά και κάποια καφενεία είναι 24ωρα!
Οι πολλοί Γάλλοι στο νησί είναι κατάλοιπο απο τη ταινία «Απέραντο γαλάζιο» που διαφήμισε την Αμοργό στη χώρα τους και διαδίδει τη φήμη αυτή έως σήμερα.:)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τον Νίκο στην Λαγκάδα δεν τον επισκεφθήκατε; Ή δεν υπάρχει πια;
Είχαμε φάει ήδη, οπότε δεν ψάξαμε για φαγητό.

Ναι, για φωτογραφία πήγαμε στο ναυάγιο, αλλά δε θα μας χάλαγε να κάναμε και καμία βουτιά. Λογικό αυτό που και ο @psilos, όπως ξεβραζει τα σκουπίδια ξεβρασε και το καράβι.

Το κλειδί μας το έδωσε άλλο καφενείο, όχι το Καλλιστώ. Αφήνεις κάτι, μπορείς και ταυτότητα, εγώ είχα μόνο το κινητό πάνω μου.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Το Γιασεμί είναι το Jazzmin που έχει το google? Το έχω σημειώσει. Ο καλύτερος κόσμος φτάνει σε μια βδομάδα, υπόψη 😀

ευχαριστουμε πολύ χορχε, άψογο ριπορτ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τελικα το κλειδι απο που το παιρνουμε;;:p:p
Στην πλατεία που είναι το ζαχαροπλαστείο ο Λάζος, απο το μπαράκι με τη ραστα μπαργουμαν. Λεπτομέρεια αλλά κάνει διαφορά: στο πρωινό στο Γιασεμί προσθέστε με 0,50 ευρώ σπιτική πραλινα. Μου άλλαξε τη ζωή.
 

elenoul

Member
Μηνύματα
15
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκυο
Στην πλατεία που είναι το ζαχαροπλαστείο ο Λάζος, απο το μπαράκι με τη ραστα μπαργουμαν. Λεπτομέρεια αλλά κάνει διαφορά: στο πρωινό στο Γιασεμί προσθέστε με 0,50 ευρώ σπιτική πραλινα. Μου άλλαξε τη ζωή.
καθε τιπ ευπροσδεκτο ;)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Χθες βράδυ φτάσαμε αλλά έχω ερωτευτεί ήδη τη Χώρα. Η πιο αυθεντική χώρα των Κυκλάδων, μόνο ότι ξύπνησα από δεκάδες κοκόρια φτάνει. Ονείρωξη, είναι χουριο χουριο, αυθεντικότατο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Χθες βράδυ φτάσαμε αλλά έχω ερωτευτεί ήδη τη Χώρα. Η πιο αυθεντική χώρα των Κυκλάδων, μόνο ότι ξύπνησα από δεκάδες κοκόρια φτάνει. Ονείρωξη, είναι χουριο χουριο, αυθεντικότατο.
Βουρ για Γιασεμί. Πάρτε ένα Μικρασιατικό κι ένα EXtra Strong, αλληλοσυμπληρώνονται τέλεια.
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Θέλουμε αναμετάδοση και από την ταβέρνα στον Ασφοντυλίτη!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Χθες βράδυ φτάσαμε αλλά έχω ερωτευτεί ήδη τη Χώρα. Η πιο αυθεντική χώρα των Κυκλάδων, μόνο ότι ξύπνησα από δεκάδες κοκόρια φτάνει. Ονείρωξη, είναι χουριο χουριο, αυθεντικότατο.
Έχεις κάνει το κορυφαίο island hopping της χώρας (Αστυπάλαια - Αμοργός), αν έβαζες και Ανάφη θα το απογείωνες, σε ζηλεύω! :haha:
Για τη χώρα ότι και να πει κανείς είναι λίγο. Η ατμόσφαιρα που βγάζει δε περιγράφεται.
Καλά μπάνια και καλά φαγητά τωρα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom