Εκπομπή Travelstories - 9 - Female Solo Traveling στην Κολομβία

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Μόλις είδα την εκπομπή χαλαρός και ταξίδεψα και εγώ για μισή ώρα στην Κολομβία με τις περιγραφές της Φενιας.
Να σαι πάντα καλά και να κάνεις όλα τα ταξίδια που ονειρεύεσαι.
Στα άμεσα σχέδια μου πλέον και η σχετική ιστορία.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Λοιπόν κορίτσια
Το φόρουμ διψάει για γυναικεία αφήγηση
Έκανα την αρχή, σας προσκαλώ για τη συνέχεια.
•Κική έχεις πολλά να πεις για την Κούβα
•Earth citizen θέλω Αζερμπαιτζαν και Σβαλμπαρντ
•Go to the beach πήγαινέ μας σε μια παραλία όποια θες !
• underwater έχεις κάνει κι εσυ πολλά ενδιαφέροντα solo trips κι επιπλέον η ματιά σου είναι μοναδική
Κι είστε κι άλλες, που σας θαυμάζω διαδικτυακά κι από κοντά. Η γλυκιά Φρίντα, η Αλυόνα που είναι υπόδειγμα γυναίκας, η δυναμική Σερβα μας η Ιβάνα, η Γιαννούλα, η Αμαλία, η πρωτοπόρος Ισαβέλλα, η Θαλεια που είναι μητέρα τεσσάρων παιδιών, η Εύα που πάει να βγάλει την ουρά της απ’έξω, η επιβλητική Ολγα (merkourios) που είχα την τύχη να γνωρίσω πρόσφατα, και τόσες άλλες που δε θέλω να αδικήσω.
Και μέσα σε όλα αυτά να βάλω κι έναν άντρα. Που κακώς είναι τόσο ταπεινός, γιατί αποτελεί παράδειγμα ανθρώπου που καταλαβαίνει τη γυναικεία φύση και ψυχή, που έχει επίγνωση κι έχει δουλέψει πολύ με τον εαυτό του, που τον θαυμάζω για τη δύναμη μα και την ευαισθησία του, που μας έχει χαρίσει στιγμές γέλιου και κλάματος εδώ και δέκα χρόνια εδώ μέσα. Άντε @tripakias το κοινό σε ζητάει.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Λοιπόν κορίτσια
Το φόρουμ διψάει για γυναικεία αφήγηση
Έκανα την αρχή, σας προσκαλώ για τη συνέχεια.
•Κική έχεις πολλά να πεις για την Κούβα
•Earth citizen θέλω Αζερμπαιτζαν και Σβαλμπαρντ
•Go to the beach πήγαινέ μας σε μια παραλία όποια θες !
• underwater έχεις κάνει κι εσυ πολλά ενδιαφέροντα solo trips κι επιπλέον η ματιά σου είναι μοναδική
Κι είστε κι άλλες, που σας θαυμάζω διαδικτυακά κι από κοντά. Η γλυκιά Φρίντα, η Αλυόνα που είναι υπόδειγμα γυναίκας, η δυναμική Σερβα μας η Ιβάνα, η Γιαννούλα, η Αμαλία, η πρωτοπόρος Ισαβέλλα, η Θαλεια που είναι μητέρα τεσσάρων παιδιών, η Εύα που πάει να βγάλει την ουρά της απ’έξω, η επιβλητική Ολγα (merkourios) που είχα την τύχη να γνωρίσω πρόσφατα, και τόσες άλλες που δε θέλω να αδικήσω.
Και μέσα σε όλα αυτά να βάλω κι έναν άντρα. Που κακώς είναι τόσο ταπεινός, γιατί αποτελεί παράδειγμα ανθρώπου που καταλαβαίνει τη γυναικεία φύση και ψυχή, που έχει επίγνωση κι έχει δουλέψει πολύ με τον εαυτό του, που τον θαυμάζω για τη δύναμη μα και την ευαισθησία του, που μας έχει χαρίσει στιγμές γέλιου και κλάματος εδώ και δέκα χρόνια εδώ μέσα. Άντε @tripakias το κοινό σε ζητάει.
Με παρακαλάνε κι άλλοι, ονόματα δε λέω αλλά είναι υψηλά ιστάμενοι, γκουχ γκουχ :haha:

Σ' ευχαριστώ κι εσένα πολύ για την αναφορά και την πρόσκληση/πρόκληση αλλά για βιντεο-συνέντευξη έχω ρίξει άκυρο (τουλάχιστον προς το παρόν).

Έναν tripakia τον ψηφίζω κι εγώ πάντως.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.054
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Και μέσα σε όλα αυτά να βάλω κι έναν άντρα. Που κακώς είναι τόσο ταπεινός, γιατί αποτελεί παράδειγμα ανθρώπου που καταλαβαίνει τη γυναικεία φύση και ψυχή, που έχει επίγνωση κι έχει δουλέψει πολύ με τον εαυτό του, που τον θαυμάζω για τη δύναμη μα και την ευαισθησία του, που μας έχει χαρίσει στιγμές γέλιου και κλάματος εδώ και δέκα χρόνια εδώ μέσα. Άντε @tripakias το κοινό σε ζητάει.
Νομιζω πως καθε ανθρωπος αξιζει προσοχης και κατανοησης. Ειτε ανηκει στο αρσενικο, ειτε στο θηλυκο, ειτε στο ουδετερο, ειτε σε αλλο ή κανενα φυλο. Ετυχε να λαβω αφθονη αγαπη απο τις πολλες γυναικες που βρεθηκαν στην αμεση οικογενεια μου και όχι μονο και τις χρωσταω, δεν μου χρωστουν. Αλλα δεν σημαινει κατι. Ετυχε να ειναι πολλες γυναικες απλα. Και τις λατρευω οχι επειδη ειναι γυναικες αλλα επειδη ειναι οι συγκεκριμενοι ανθρωποι.

Θαυμαζω τη @fenia42 οχι ως γυναικα αλλα ως ανθρωπο (σιγουρα προσμετρωντας τις δυσκολιες που αντιμετωπιζεις στην κοινωνια λογω της φυσης σου). Γυναικα ειναι π.χ. και η Βασιλισσα Ελιζαβετ. Αξιζει να τη θαυμασω;

Ο ανθρωπος ειναι που εχει σημασια και συνεχως παλευω για να τον αποδεχτω οπως ειναι. Ανακαλυπτοντας και αποβαλλοντας τα κομπλεξ μου.

Η γυναικα, ο γκει, ο τρανς, ο μαυρος, ο κιτρινος, ο χριστιανος, ο μουσουλμανος, ο αναπηρος, ο μεταναστης, ο προσφυγας, ο φτωχος, ο αγραμματος, ο υπερηλικας, το παιδι και το ζωο (μην ξεχναμε το παιδι και το ζωο), δεν εχουν αναγκη να τους καταλαβουμε. Εχουν αναγκη να τους αφησουμε να ζησουν στο χωρο που τους ανηκει και να σεβαστουμε τα δικαιωματα τους, αφου πρωτα τα αποκτησουν φυσικα.

Τον εαυτο μας πρεπει να καταλαβουμε, κανεναν αλλον. Κι οφειλω να ομολογησω πως εμενα μου επεσε πολυ δυσκολος εαυτος.

Ευχαριστω και για τα καλα σου λογια και για την ευκαιρια που μου εδωσες να γραψω οσα εγραψα παραπανω.

Ας περασουν πρωτα ολοι οι σταρ του φορουμ με τα ταξιδια που μας εχουν περιγραψει στις υπεροχες ιστοριες τους και υστερα το συζηταμε αν θελετε. Παντως η τηλεοπτικη καριερα δεν ειναι στα αμεσα σχεδια μου. Οποτε η απαντηση αν ποτε γινοταν προταση απο τον @Defkalion (που σιγα που θα γινοταν) θα ηταν αρνητικη (για την ωρα τουλαχιστον).

ΥΓ Επισης δεν μπορω να καταλαβω τη γυναικεια ψυχη γιατι δεν πιστευω πως εχουμε ψυχες. Πιστευω μονο στον ανθρωπινο εγκεφαλο. Ο,τι θαυμαστο ή καταστροφικο υπαρχει στον πλανητη μας και δεν ειναι αποτελεσμα φυσικων φαινομενων το εφτιαξε αυτο το μεγαλο, μαλακο καρυδι με τις εκατομμυρια συνδεσεις νευρων που προστατευεται απο το κρανιο μας.
 
Last edited:

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
@fenia42 είσαι απολαυστική κ στον γραπτό κ στον προφορικό λόγο..η ευφράδεια σου μοναδική..νομίζω εγώ θα φοβόμουν μόνη μου στην Κολομβία .θέλει κοτσια αυτό το ταξίδι σόλο..μετά από τόσα ταξίδια ,νομίζω πως θα ήμουν έτοιμη για σόλο ταξίδι όμως σε ασφαλείς προορισμούς..η αγάπη μας για τα ταξίδια ,μας ενώνει όλους εδώ και πραγματικά είμαι πολύ χαρούμενη που γνώρισα πολλούς από εσάς κ από κοντά..όσοι είναι Θεσσαλονίκη μπορούμε να βρεθούμε παραλία με καφέ στο χέρι να ανταλλάξουμε απόψεις μιας κ τώρα γίναμε αργοσχολοι.. συγχαρητήρια Φένια κ Δευκαλίων..πολύ ωραία η εκπομπη
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Θα συμφωνήσω μαζί σου @tripakias και μπορώ να σε καταλάβω απόλυτα. Διαφωνώ μόνο για την ύπαρξη ψυχής στην οποία πιστεύω. Μην είσαι τόσο αυστηρός με τον εαυτό σου. Δέκα χρόνια εδώ μέσα κάποιοι εξελίχθηκαν και κάποιοι έμειναν στάσιμοι. Οι εξελιγμένοι είναι που έκαναν τη δουλειά και πρέπει να τους αναγνωριστεί αυτό.
Έχεις δώσει διάφορες προσωπικές σου μαρτυρίες και θα σχολιάσω τα εξής :
Θέλει κότσια να παραδεχτείς ότι κάποτε ήσουν ρατσιστής με τους Αλβανούς κοκ και σταδιακά καλλιεργήθηκαν μεσα σου άλλες ιδέες που σε αφύπνισαν. Συνήθως στεκόμαστε σε αυτό που μας πέρασαν ως θέσφατο. «Οι Έλληνες είμαστε ανώτερος λαος» Συμφέρει κι ολας στο κάτω κάτω. Μη χαλάμε τη ζαχαρένια μας με τα δικαιώματα των άλλων.
Έπειτα είναι τα δικαιώματα τα ζώων για τα οποια εδώ και κάποια χρόνια μάχεσαι. Και θυμώνω. Θυμώνω γιατί από κάτι πολλά βαρύ μάγκες έχεις εισπράξει χλευασμό που έγινες βιγκαν- κι όμως εσυ δεν αντιδράς στο χλευασμό.
Τέλος, είναι το φλέγον και ίσως το πιο δύσκολο και περίπλοκο θέμα, αυτό του σεξισμού που είναι τόσο βαθιά ριζωμένο μέσα μας, σε όλους μας. Τόσο που δε το βλέπουμε, δε το αναγνωρίζουμε, και πέφτουμε στη λουμπα του στερεότυπου. Όλοι μας. Απλά για κάποιους λίγους έρχεται η μέρα της αφύπνισης. Η μαγκιά είναι να θυμάσαι ποιος ήσουν πριν την αφύπνιση.
Τέσσερις νέες ψυχές (άντε καλά, εγκέφαλοι) θα συνεχίσουν το έργο σου. Θα συνεχίσουν να προβάλλουν τις υπέροχες φρέσκες ιδέες που κουβαλάς. Αυτά τα παιδιά είναι υπόσχεση για ένα καλύτερο αύριο, μακριά από προκαταλήψεις.
Σε ευχαριστώ και για κάτι ακόμα. Έχεις μερίδιο ευθύνης και για τη δική μου αφύπνιση. Με έκανες να αφήσω πίσω μου πολλά στερεότυπα που με κατέτρεχαν, σχετικά με τους ρόλους και τη φύση των φύλων. Μην είσαι αυστηρός με τον εαυτό σου λοιπόν. Να είσαι περήφανος.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.054
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Τελοσπαντων εγω βλεπω πως αρκετοι εξεφρασαν την επιθυμια να γινουν μελη του fanclub της @fenia42.
Οποτε με χαρα ανακοινωνω την εναρξη των εγγραφων. Η εγγραφη στοιχιζει 20€, η μηνιαια συνδρομη 5€ και η ετησια 50€. Ειδικα για φετος 2020 θα υπαρχει 50% εκπτωση στις συνδρομες. Η εκπτωση θα συνεχισει να ισχυει για φοιτητες, ΑΜΕΑ και ανεργους και για τα επομενα χρονια μεχρι νεοτερας. Δωρεαν εγγραφη για τους πρωτους 10. Δεκτα και voucher Aegean.
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Τελοσπαντων εγω βλεπω πως αρκετοι εξεφρασαν την επιθυμια να γινουν μελη του fanclub της @fenia42.
Οποτε με χαρα ανακοινωνω την εναρξη των εγγραφων. Η εγγραφη στοιχιζει 20€, η μηνιαια συνδρομη 5€ και η ετησια 50€. Ειδικα για φετος 2020 θα υπαρχει 50% εκπτωση στις συνδρομες. Η εκπτωση θα συνεχισει να ισχυει για φοιτητες, ΑΜΕΑ και ανεργους και για τα επομενα χρονια μεχρι νεοτερας. Δωρεαν εγγραφη για τους πρωτους 10. Δεκτα και voucher Aegean.
Εεεεειιιι...τους πολύτεκνους ξέχασες!!
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@fenia42 Συγχαρητήρια για το επεισόδιο.
Πραγματικά πολύ καλό και δυνατό επεισόδιο, έχεις ευφράδεια λόγου και κάνεις ορθή χρήση της ελληνικής γλώσσας που έχει τόσο πλούσιο λεξιλόγιο.
Από άποψη ταξιδιού είχα διαβάσει την ιστορία σου αρκετούς μήνες πριν και είχα εντυπωσιαστεί από την 1η στιγμή που διάβασα τον τίτλο. Καθώς όλοι ξέρουμε για την Κολομβία ότι είναι λίγο επικίνδυνη , έχουν ακουστεί τόσα αρνητικά κτλ.


:clap::clap::clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.714
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom