Ελβετία Ελβετία σε λιγότερο απο ενα μηνα και με εχει πιασει αφασία!!

Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Είμαι κάτοχος της half price card. Δε μπορείς να πάρεις του φίλου σου μιας και τη δείχνεις κάθε φορα στον ελεγκτή, και η κάρτα φέρει πανω τη φωτογραφία σου! Εκτός αν... μοιάζεις στο φίλο σου :p

Συμφωνώ για Βέρνη που ειπώθηκε παραπάνω, για μενα απο τις πιο όμορφες πόλεις. Συν η Λουκέρνη στην οποία εχω την τύχη αυτή τη στιγμη να ζω ( εχει λίγους μήνες που εχω έρθει).

Κατα τα αλλα, εχω γυρίσει αρκετά τη χώρα. Απο αυτα που εχω δει θα πρότεινα να δεις, να πάρεις μια γεύση ουσιαστικά, απο τις: Γενευη, Ζυριχη, Βέρνη, Λουκέρνη, Τουν, Ιντερλακεν, Λωζάννη και Σαφχαουζεν.

Για οτιδήποτε απορίες και ερωτήσεις, γράψτες εδω και θα στις απαντήσω.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Είμαι κάτοχος της half price card. Δε μπορείς να πάρεις του φίλου σου μιας και τη δείχνεις κάθε φορα στον ελεγκτή, και η κάρτα φέρει πανω τη φωτογραφία σου! Εκτός αν... μοιάζεις στο φίλο σου :p

Συμφωνώ για Βέρνη που ειπώθηκε παραπάνω, για μενα απο τις πιο όμορφες πόλεις. Συν η Λουκέρνη στην οποία εχω την τύχη αυτή τη στιγμη να ζω ( εχει λίγους μήνες που εχω έρθει).

Κατα τα αλλα, εχω γυρίσει αρκετά τη χώρα. Απο αυτα που εχω δει θα πρότεινα να δεις, να πάρεις μια γεύση ουσιαστικά, απο τις: Γενευη, Ζυριχη, Βέρνη, Λουκέρνη, Τουν, Ιντερλακεν, Λωζάννη και Σαφχαουζεν.

Για οτιδήποτε απορίες και ερωτήσεις, γράψτες εδω και θα στις απαντήσω.
αα τελεια!!! πολυ σε ευχαριστώ ! δεν εχω θεμα πλεον με τα εισιτηρια..μου εχει παρει εισιτηρια που διαθέτονται απο στους Δήμους κλπ..αστο αυτο ...εχω ετοιμα κ τα χρηματα για swiss pass :) Οσο για το προγραμμα οσο προσπαθω να το φτιαξω τοσο μπερδευει ...:xalara: Θα σου πω τα σιγουρα 3/6 φτανω πρωι Γενευη και παω κατευθειαν Ανεσσύ.Γυρίζω το βραδυ Γενευη. 4/6 ολη μερα Γενευη (και μενω βραδυ). 5/6 Λωζάνη και λιμνη κρουαζιερα και βραδυ διανυχτερευση Vevey ( εκει πρεπει να παω θα μαγειρεψω σε μια τοπικη εκδηλωση ), Οπότε μενω 5+6/6 στις 7/6 θα βρεθω στο Aigle ( αστο μην ρωτας πως? θα μεινω το βραδυ) Μεχρι εδω δεν αλλαζει τιποτα. Μου εχουν μεινει τα 3 τελευταια βραδυα. 8-9-10 Ιουνίου.. λεω λοιπον απο Μοντρέ να πάω Βερνη (ολη μερα +μένω το βραδυ ) Την αλλη μερα Τουν + Ιντερλακεν και να φτασω αργα Λουκερνη( μένω το βράδυ). και την αλλη μερα ολη στη Λουκερνη και αργα το βραδυ Γενευη ( μενω ενα ακομη βραδυ και πεταω πισω ) Ειναι ικανοποιητικός ο χρονος για αυτά? Δυστυχώς την Ζυριχη ( και καταρράχτες Ρηνου) την εβγαλα απο το προγραμμα γιατι μου προέκυψαν τα μαγειρεματα.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
3.320
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Μια χαρα προγραμμα!Καλυτερα που δεν πας Ζυριχη,αστη για αλλο ταξιδι.Στην Τουν θα δεις μια πολυ ομορφη ξυλινη γεφυρα,την πλατεια δημαρχειου και θ ανεβεις στο καστρο απ οπου η θεα ειναι μα-γευ-τι-κη.Το Ιντερλακεν το ιδιο δεν λεει πολλα αλλα αξιζει να πας για τη φυση που το περιβαλλει.Ανεβαινοντας για Λουκερνη,πολυ ομορφο ειναι και το παραλιμνιο Brienz.
ΥΓ. Θα μαγειρεψεις σε τοπικη εκδηλωση?Vegerazaros,ειμαστε περηφανοι για σενα!
 
Last edited:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Μια χαρα προγραμμα!Καλυτερα που δεν πας Ζυριχη,αστη για αλλο ταξιδι.Στην Τουν θα δεις μια πολυ ομορφη ξυλινη γεφυρα,την πλατεια δημαρχειου και θ ανεβεις στο καστρο απ οπου η θεα ειναι μα-γευ-τι-κη.Το Ιντερλακεν το ιδιο δεν λεει πολλα αλλα αξιζει να πας για τη φυση που το περιβαλλει.Ανεβαινοντας για Λουκερνη,πολυ ομορφο ειναι και το παραλιμνιο Brienz.
ΥΓ. Θα μαγειρεψεις σε τοπικη εκδηλωση?Vegerazaros,ειμαστε περηφανοι για σενα!
εεεε να φάνε κανα φαγητο της "προκοπής" μην νομιζουν οτι εχουν μονο αυτοι γκουρμεδιες!..θα τους κανω ενα κρητικό γαμοπιλαφο με στακοβούτυρο.. που θα αναστενάξει ο τόπος..και καποια αλλα κρητικά γλυκα, τζουλαμα και καλτσουνακια!! λιγα πραγματα :) :)
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
και βραδυ διανυχτερευση Vevey ( εκει πρεπει να παω θα μαγειρεψω σε μια τοπικη εκδηλωση )
Πες μας, ντε, να πεταχτώ μέχρι εκεί και να απολαύσω το φαγητό σου! (χεχ, ίσως δεν κάνω πλάκα, μπορεί και να πεταχτώ αν με "ψήσεις" :p)
Κατά τα άλλα, ναι, μία χαρά το πρόγραμμα. Αν πας από Ιντερλάκεν στη Λουκέρνη, επέλεξε να πας από το σταθμό του OST, η διαδρομή είναι πολύ όμορφη (όχι δλδ μέσω Βέρνης κτλ). Σαφώς και η διαδρομή Τουν-Ιντερλάκεν είναι όλα τα λεφτά, αλλά καλό είναι να μην ξανακάνεις την ίδια αφού μπορείς και διαφορετική :)

Λουκέρνη είναι πολύ όμορφη αλλά όχι ιδιαίτερα μεγάλη, οπότε, θα μπορούσες να συνδυάσεις Λουκέρνη-Ζυρίχη σε μία ημέρα αν π.χ. ξεκινήσεις νωρίς, άνετα και ωραία, το ημερήσιο πρόγραμμά σου. Όπως αγαπάς.

Επίσης, αξίζει και Λουγκάνο και προς τα κει μεριά, αλλά οκ, είπαμε, δε χρειάζεται να τα δεις όόόλα σε ένα ταξίδι, άσε και τίποτα για την άλλη φορά :)
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Πες μας, ντε, να πεταχτώ μέχρι εκεί και να απολαύσω το φαγητό σου! (χεχ, ίσως δεν κάνω πλάκα, μπορεί και να πεταχτώ αν με "ψήσεις" :p)
Κατά τα άλλα, ναι, μία χαρά το πρόγραμμα. Αν πας από Ιντερλάκεν στη Λουκέρνη, επέλεξε να πας από το σταθμό του OST, η διαδρομή είναι πολύ όμορφη (όχι δλδ μέσω Βέρνης κτλ). Σαφώς και η διαδρομή Τουν-Ιντερλάκεν είναι όλα τα λεφτά, αλλά καλό είναι να μην ξανακάνεις την ίδια αφού μπορείς και διαφορετική :)

Λουκέρνη είναι πολύ όμορφη αλλά όχι ιδιαίτερα μεγάλη, οπότε, θα μπορούσες να συνδυάσεις Λουκέρνη-Ζυρίχη σε μία ημέρα αν π.χ. ξεκινήσεις νωρίς, άνετα και ωραία, το ημερήσιο πρόγραμμά σου. Όπως αγαπάς.

Επίσης, αξίζει και Λουγκάνο και προς τα κει μεριά, αλλά οκ, είπαμε, δε χρειάζεται να τα δεις όόόλα σε ένα ταξίδι, άσε και τίποτα για την άλλη φορά :)
Ευχαριστώ πολυ! ...
Ολους σας για τις πληροφοριες!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
3.320
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
εεεε να φάνε κανα φαγητο της "προκοπής" μην νομιζουν οτι εχουν μονο αυτοι γκουρμεδιες!..θα τους κανω ενα κρητικό γαμοπιλαφο με στακοβούτυρο.. που θα αναστενάξει ο τόπος..και καποια αλλα κρητικά γλυκα, τζουλαμα και καλτσουνακια!! λιγα πραγματα :) :)
Καλα,βλεπω την Ελβετια Ιουλιο-Αυγουστο να κατηφοριζει προς Κρητη μερια!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Καλα,βλεπω την Ελβετια Ιουλιο-Αυγουστο να κατηφοριζει προς Κρητη μερια!
Greco εχω να σου πω οτι μολις εκλεισα εισιτηρια για Βερολινο με 102 ευρώ 19-25 Ιανουαριου '15 . Θα παω στη εκθεση http://www.gruenewoche.de/Messe-Infos/ ( 2μερες, τις υπολοιπες τουρισμο) να μαγειρεψω σε περιπτερο με κρητικά προιόντα!!. εχει ακομη μια θεση η Aegean φτηνή ..αντε κλεισε.. Αthens- Tegel
 

greco

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
3.320
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Μακαρι να μπορουσα,αλλα πως να λειψω απ το σχολειο τοσες μερες?Ασε να παω τον Αυγουστο και να φερω φρεσκα νεα!
 

Kostas78

Member
Μηνύματα
44
Likes
81
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κοντά στο Τουν είναι ένα κουκλίστικο κάστρο το Schloss Oberhofen αφού θα είσαι κοντά αξίζει να το δεις. Επίσης αξίζει να ανέβεις με τελεφερίκ σε κάποια κορυφή, αν έχει καλή μέρα η θέα στη γύρω περιοχή αξίζει τον κόπο. Ενδεικτικά δες κοντά στο Ιντερλάκεν τo Jungfaujoch (στα 3500m ) ή το Schilthorn Piz Gloria (έχει γυριστεί ένα James Bond σε αυτό). Κοντά στη Λουκέρνη υπάρχουν τα Titlis-Engelberg, Rigi και Pilatus.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.850
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Ευχαριστώ πολυ! ...
Ολους σας για τις πληροφοριες!
Μη νομίζεις ότι ξεμπέρδεψες με ένα "ευχαριστώ".
Περιμένουμε ιστορία όταν με το καλό επιστρέψεις.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Μη νομίζεις ότι ξεμπέρδεψες με ένα "ευχαριστώ".
Περιμένουμε ιστορία όταν με το καλό επιστρέψεις.
:haha: δεν ειμαι καλή στις ιστοριες , αλλα σιγουρα θα γραψω για τα εισιτήρια των τρένων!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom