Ελβετία Ελβετία 6 ημέρες 24/2 - 1/3 2009

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Ωραία ιστορία και ωραία video! Είχα πάει παλιότερα Ελβετία και εντυπωσιάστηκα ειδικά με τη Λωζάνη.
και να ήταν μονο η Λωζάννη... όλες οι πόλεις τους είναι μαγευτικές και όχι μονο οι πόλεις τους...:clap:
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
επειδή σκέφτομαι να ξανά παω φέτος ελβετία, ποιος ξέρει για το αλπικό τρένο?
τι διαδρομή μπορώ να κάνω? θα έχω ενοικιάσει αυτοκίνητο εκεί... το αλπικό τρένο είναι κάτι σαν τουριστικό? θα με κάνει μια βόλτα πχ και θα με ξανά γυρίσει στο μέρος που ξεκινήσαμε? πως γίνετε? πέρυσι που πήγα δεν ψαξαμε καθόλου για το τραίνο...

οποιος γνωρίζει κάτι ας μου πει

thanks
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
πρέπει να βρω νέες περιοχές που δεν πήγα.
πχ πέρυσι είδα λίγο την ζυρίχη (και τo Zoo), την Bέρνη (γενικά την γύρισα) λωζάννη (κύριος το κέντρο της πόλις και την μεγάλη της καθολική εκκλησια, γενεύη (το κέντρο της πόλεως και την λίμνη, και την λουκέρνη (τα γραφικά της σοκάκια αλλα και το πιλάτους)

τώρα στα σχέδια μου είναι να κάτσω και ένα βραδυ στην ζυρίχη ώστε να την δω και λίγο, να παω στους καταρράχτες του ρήνου...
κάτι άλλο τώρα δεν έχω ακομα στο μυαλό μου... αν θέλει κανένας να με βοηθήσει...
θα ψάξω και εγώ βεβαια αλλα πολλοί μαζί έχουμε καλύτερο αποτέλεσμα.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
To Interlaken ειναι πολυ ομορφο, δεν ξερω αν εχεις παει απο Βερνη ειναι κοντα: Interlaken - Wikipedia, the free encyclopedia
Επισης μπορεις να πας στο St Gallen αν σε ενδιαφερει να επισκεφθεις το ομονυμο μοναστηρι το οποιο προστατευεται απο την Unesco και το οποιο εχει μια ονομαστη βιβλιοθηκη: Abbey of Saint Gall - Wikipedia, the free encyclopedia
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
To Interlaken ειναι πολυ ομορφο, δεν ξερω αν εχεις παει απο Βερνη ειναι κοντα: Interlaken - Wikipedia, the free encyclopedia
Επισης μπορεις να πας στο St Gallen αν σε ενδιαφερει να επισκεφθεις το ομονυμο μοναστηρι το οποιο προστατευεται απο την Unesco και το οποιο εχει μια ονομαστη βιβλιοθηκη: Abbey of Saint Gall - Wikipedia, the free encyclopedia

ναι ξέχασα να αναφέρω τo interlaken που πήγα και δεν μου άρεσε να σου πω την αλήθεια... πήγα μέχρι τo murren...
όπως επίσης πήγα και στο χιονοδρομικό του αντελμπόντεν

τώρα για τo St Gallen είναι 86km από την ζυρίχη... hmm ναι εκεί να παω... Να μια επιλογή λοιπόν είναι και το St Gallen
φαίνεται πολύ ωραίο σαν μέρος από ψιλά...:shock:
είδα ότι υπάρχει μια πολύ αξιόλογη πολη κοντά στην ΒΕRN που δεν την γνώριζα, είναι τo Neuchatel, είναι και αυτό μέσα στο σχέδιο... τo διαφημίζουν αρκετά στα guides
 

Attachments

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Υπάρχει μια κορυφή στο βουνό με το όνομα jungfrau. εκεί υπάρχει k μια σπήλα από παγο και απότι νομίζω υπάρχει k ένα παγόβουνο...

δεν λέω το πιλάτους που βρίσκετε στην λουκέρνη
ξέρει κανεις πως λέγεται? και πως πας??

thanks
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Λοιπόν παιδιά το βρήκα το βουνό που σας έλεγα. Λέγεται Jungfrau και ονομάζουν την κορυφή Top of Europe, η σελιδα που βρήκα είναι αυτή :
Jungfrau Railways - Top of Europe - Jungfraujoch-Top of Europe in Winter
αλλα οι τιμές που βρήκα είναι του 2008, οποτε τους έστειλα email να ρωτήσω πως και τι...
το απαντητικό email είναι αυτό :
Thank you very much for your email.​
This route lasts about 1 1/2 hour.The price per person is CHF 149.- (93.20 EURO)​

If you need any more information, please do not hesitate to contact us.

Best regards from Interlaken.

εγώ νόμιζα ότι ήταν 45 euro (εδω οι τιμες) περίπου αλλα έπεσα πολύ έξω...
εκεί υπάρχει μια σπηλιά εξολοκλήρου παγωμένη... μπαίνεις με παγοπέδιλα μέσα, υπάρχει το παρατηρητήριο και ο ένας παγετώνας... είναι όντως πολύ εντυπωσιακά όλα...
και πας με τρένο!!!
εχει τρενο και απο interlaken αλλα η τιμη που πηρα (93,20?) ειναι απο το Wengen
 
Last edited by a moderator:

tyxerula

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
επειδή σκέφτομαι να ξανά παω φέτος ελβετία, ποιος ξέρει για το αλπικό τρένο?
τι διαδρομή μπορώ να κάνω? θα έχω ενοικιάσει αυτοκίνητο εκεί... το αλπικό τρένο είναι κάτι σαν τουριστικό? θα με κάνει μια βόλτα πχ και θα με ξανά γυρίσει στο μέρος που ξεκινήσαμε? πως γίνετε? πέρυσι που πήγα δεν ψαξαμε καθόλου για το τραίνο...

οποιος γνωρίζει κάτι ας μου πει

thanks
Μόλις γύρισα απο Ελβετία! Πήρα το Αλπικό Τρένο από CHUR και κατέληξα ΣΑΙΝΤ ΜΟΡΙΤΖ και απο εκεί ΝΤΑΒΟΣ! Ήταν καταπληκτική διαδρομή και είχε πολλούς ενδιάμεσους σταθμούς! Εγώ απο Νταβός γύρισα μετά οδικώς στην Ζυρίχη! Αλλά λογικά γυρίζει πάλι πίσω στο CHUR!
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
και να σου πω, ποσο πλήρωσες και πόση ώρα είναι αυτή η διαδρομή? πήρες δηλαδή τo τρένο που από CHUR - ΣΑΝΤ MORTZ - CHUR, και απλά πέρασες εσύ από νταβός μετά και κατέβηκες... κατάλαβα καλά?
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Αλλά λογικά γυρίζει πάλι πίσω στο CHUR!

εισαι σίγουρη οτι επιστρεφει πάλι πισω στο chur αυθημερον και δεν συνεχίζει για zermat....και επιστρεφει σαιντ μοριτζ και νταβος την επόμενη μέρα...ειναι σημαντική αυτή η πληροφορία για καποιους που θέλουν να πανε στο σαιντ μοριτζ και νταβός αυθημερόν απο το chur με το αλπικό τρένο!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom