Ελβετία Ελβετία 6 ημέρες 24/2 - 1/3 2009

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η παραπάνω γραμμή είναι η γραμμή Albula:
Albula Railway - Wikipedia, the free encyclopedia

Μέρος, αλλά όχι το "μεγάλο σύνολο" των όμορφων διαδρομών με τα αλπικά τρένα.

Μερικά links....

Glacier Express - Wikipedia, the free encyclopedia
Bernina Express - Wikipedia, the free encyclopedia
Rhaetian Railway - Wikipedia, the free encyclopedia

(κάθε σελίδα από τις παραπάνω έχει και "External links". Για οικονομία δεν τα βάζω κι εγώ, αλλά ρίξτε μια ματιά κι εκεί).
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
απότι κατάλαβα δεν υπάρχει μια διαδρομή μικρή η οποια να σε ανεβάζει κάπου, η να σε κάνει μια βόλτα τελοσπάντων και να σε γυρίζει πάλι πίσω.... είναι απλά διαδρομή ενός τρένου και αν θέλεις να γυρίσεις πίσω θα πρέπει να πάρεις τo επόμενο της γραμμής!!!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
απότι κατάλαβα δεν υπάρχει μια διαδρομή μικρή η οποια να σε ανεβάζει κάπου, η να σε κάνει μια βόλτα τελοσπάντων και να σε γυρίζει πάλι πίσω.... είναι απλά διαδρομή ενός τρένου και αν θέλεις να γυρίσεις πίσω θα πρέπει να πάρεις τo επόμενο της γραμμής!!!
καπως ετσι πρεπει να ειναι jose..βασικά δεν ενδιαφερομαι πλεον για διαδρομές τρενων μετα απο συζητηση με την παρέα...θα εχουμε νοικιασμενο αυτοκίνητο για 14 μερες ..οποτε οτι γυρισουμε θα ειναι με το αυτοκίνητο....καταλαβαινω οτι ισως υπαρχουν πολυ ωραιες διαδρομές με το τρένο αλλα την στιγμή που νοικιαζεις αυτοκίνητο επιβαρυνεσαι επιπλέον και με το κοστος των εισητηρίων του τρενου...
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω στον taver..
σκεφτομαστε να παραμεινουμε στην περιοχη της ελβετικής ριβιέρα..όπως την αποκάλεσες..για 5 βραδιές...θα ήθελα μια πρόταση για διαμονη εκτος των μεγαλων πόλεων..γενευη..,λωζάνης..τι θα πρότεινες ωστε να βολευει για να γυρίσουμε την περιοχή και επειδη θα ειναι οι τελευταιες μέρες ...και την επιστροφή μας στο μιλάνο..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω στον taver..
σκεφτομαστε να παραμεινουμε στην περιοχη της ελβετικής ριβιέρα..όπως την αποκάλεσες..για 5 βραδιές...θα ήθελα μια πρόταση για διαμονη εκτος των μεγαλων πόλεων..γενευη..,λωζάνης..τι θα πρότεινες ωστε να βολευει για να γυρίσουμε την περιοχή και επειδη θα ειναι οι τελευταιες μέρες ...και την επιστροφή μας στο μιλάνο..
Από αυτή την πλευρά της Ελβετίας δεν τα ξέρω και πολύ καλά. Νομίζω η μικρή πόλη της Nyon θα είναι μια πολύ καλή βάση, αλλά δεν την έχω επισκεφτεί ακόμα.
Εναλλακτικά, στην απέναντι πλευρά της λίμνης, στη Γαλλία, έχω ακούσει ότι το Yvoire είναι πάρα πολύ όμορφο χωριουδάκι, όπως και το Evian-les-Bains, (ούτε κι εκεί έχω πάει...), και θα μπορούσε να αποτελέσει κι αυτό μια βάση, αν είστε διατεθειμένοι για λίγα χιλιόμετρα παραπάνω.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
καπως ετσι πρεπει να ειναι jose..βασικά δεν ενδιαφερομαι πλεον για διαδρομές τρενων μετα απο συζητηση με την παρέα...θα εχουμε νοικιασμενο αυτοκίνητο για 14 μερες ..οποτε οτι γυρισουμε θα ειναι με το αυτοκίνητο....καταλαβαινω οτι ισως υπαρχουν πολυ ωραιες διαδρομές με το τρένο αλλα την στιγμή που νοικιαζεις αυτοκίνητο επιβαρυνεσαι επιπλέον και με το κοστος των εισητηρίων του τρενου...
ναι και εμείς με αυτοκίνητο θα είμαστε αλλα ελεγα να μπούμε και στο περίφημο αλπικό τρένο ώστε να κάνουμε μια διαδρομη στα βουνά τον άλπεων...
αλλα μάλλον δεν θα γίνει κάτι τέτοιο...:shock:

τώρα όσο για τις περιοχές που ρώτησες, επειδή ήμουν πέρυσι πάλι ελβετία, μπορώ να σου πω ότι πολύ ωραία είναι στα παραλια τις λίμνης της Λωζάννης, δηλαδή πχ στο Montreux εκεί κοντά είναι και το περίφημο κάστρο De Chillon. Προς Λωζάννη υπάρχει και τp La Tour De Peilz. πολύ κοντά είναι η Λωζάννη, όπου πάνω στον δρόμο θα συναντήσεις και τo Ολυμπιακό Μουσείο όπως και ένα ακόμα κάστρο τo Du Port! είναι περιοχές που δεν πρόλαβα να δω πέρυσι και θα παω σίγουρα φέτος... ελπίζω να σε βοήθησα..!!!
να συμπληρώσω ότι πολύ ωραίο χωριο είναι και το Neuchatel, που βρίσκετε κοντά στον Βέρνη... και αυτό πολύ ωραίο μέρος.... όπως και το MURTEN , περιτριγυρισμένο από κάστρα... διπλα στην λίμνη...
ανάλογο video έχω εδώ!
[ame=http://www.vimeo.com/4397464]Switzerland - Murten HD With Canon HV30 on Vimeo

αυτά
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Οπωσδηποτε μην χασεις το Yvoire, ειναι πολυ γραφικο χωριο αν και βεβαια ειναι αρκετα κοντα στην Γενευη (αν θυμαμαι καλα) για να αξιζει ως αυτονομη διαμονη. Ο πυργος Chillon ειναι ενυπωσιακος και αυτον να μην τον χασεις. Επισης πολυ ενδιαφεροντες ειναι οι αμπελωνες στις πλαγιες της λιμνης. Εφοσον εχετε αυτοκινητο θα σας προτεινα να κανετε το γυρο της λιμνης και να μεινετε εκει που θα σας αρεσει περισσοτερο. Για παραδειγμα αφηνοντας τον κυριως δρομο που πηγαινει παραλληλα με τη λιμνη στο υψος του Evian ανηφορησαμε το δρομο προς τα βουνα οπου το τοπιο ηταν μαγευτικο και συνατουσαμε μικρους ξενωνες και εστιατορια. Δε θυμαμαι βεβαια να σου πω ονοματα και διευθυνσεις αλλα δε νομιζω οτι θα εχεις προβλημα αν αφησεις λιγο την τυχη να δουλεψει μονη της.
 

tyxerula

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Αλλά λογικά γυρίζει πάλι πίσω στο CHUR!

εισαι σίγουρη οτι επιστρεφει πάλι πισω στο chur αυθημερον και δεν συνεχίζει για zermat....και επιστρεφει σαιντ μοριτζ και νταβος την επόμενη μέρα...ειναι σημαντική αυτή η πληροφορία για καποιους που θέλουν να πανε στο σαιντ μοριτζ και νταβός αυθημερόν απο το chur με το αλπικό τρένο!!!!!
Πήγα με group και ήταν όλα μέσα στην τιμή! Δεν ξέρω λεπτομέρειες
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
παιδιά...να ρωτήσω..
θα νοικιάσω αυτοκίνητο απο το αεροδρόμιο του Μιλάνου..υπαρχει πρόβλημα να βγεί εκτός Ιταλίας...μιας και το κυρίως ταξίδι μου θα ειναι στην ελβετία και να επιστραφεί πάλι στο ίδιο μέρος?
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Τώρα μόλις ειδα σε ενα σαιτ ενοικιασης αυτοκινήτων οτι γραφονται οι χώρες για ταξίδι εκτός συνόρων και η ελβετία ειναι μέσα..
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
μπορείς να πας Ελβετία με νοικιασμένο αυτοκίνητο από την Ιταλία, δεν υπάρχει πρόβλημα. Τουλάχιστον οι γνωστές εταιρείες το επιτρέπουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.367
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom