Ηνωμένο Βασίλειο Ελλάδα - Αγγλία με λεωφορείο

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
δοκιμασε το flixbus, το μεγαλυτερο δικτυο κτελ τις ευρωπης απο ιταλια μεχρι Uk εχει ανταποκρισεις και σε πολυ καλυτερες τιμες απο το 500αρη κατ ατομο
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.109
Likes
41.363
Η Flixbus ενωνει το Βουκουρεστι με το Λονδινο καθε Παρασκευη σε...45 ωρες. Αλλα το κοστος ειναι καπου 130 ανα ατομο και ανα διαδρομη. Και βαλιτσα μεγαλη. Αν αντεχετε, why not? Απο το να σερνετε μεγαλες βαλιτσες σε διαφορες πολεις, σταθμους, λιμανια (ολοι ξερουμε πως πανε οι γονεις στα παιδια τους στο Λονδινο) καλο μου φαινεται.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
To έκανε φίλος μου που φοβάται τα αεροπλάνα πριν τις γιορτές. Πήγε απο Θεσσαλονίκη-Ηγουμενίτσα-Μπάρι(Πλοίο)-Ρώμη-Μιλάνο-Παρίσι-Λονδίνο-Μπρίστολ(Απο Ρώμη και μετα μόνο τρένα). Οικονομικά δεν συμφέρει σε καμία περίπτωση, ειδικά τα eurostar που πήρε, με λεωφορείο φαντάζομαι αρκετά πιο φθηνα. Αλλά και το καράβι ναι μεν ξεκινάει και είναι βολικό γιατί σε γλιτώνει τα βαλκάνια αλλά μία φουρτούνα μπορεί να τους κρατήσει μακριά από το λιμάνι, είχε αυτό το πρόβλημα ερχόμενος στην Θεσσαλονίκη. Δεν είναι συχνό φαινόμενο αλλά να το έχεις στο μυαλό σου. Το καλό είναι ότι μπορείς να κάνεις στάσεις ενδιάμεσα και να δεις πόλεις αν έχεις το χρόνο και τα λεφτά.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Κανω το δρομολογιο συχνα λογω πετοφοβιας.Συνηθως κλεινω 4κλινη εσωτερικη καμπινα στο πλοιο και το ιδιο σε βραδυνο τραινο μιλανο παρισι.τιμη 83 μια διαδρομη στο πλοιο και αλλο τοσο περιπου στο τρενο.κλεινω παντα πολυ νωρις και περιμενω προσφορες για γιουροσταρ.πχ τωρα εχει 29 ευρο μια διαδρομη.Προσφατα εμαθα για λεωφορειο που κανει ολο το ταξιδι με 130 ευρο αλλα δεν εχει βγαλει ημερομηνιες αναχωρησης ακομα.Λεγεται newlines και αν ενδιαφερει μπορει να το ψαξει καποιος.
 

Kostas-f

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Κανω το δρομολογιο συχνα λογω πετοφοβιας.Συνηθως κλεινω 4κλινη εσωτερικη καμπινα στο πλοιο και το ιδιο σε βραδυνο τραινο μιλανο παρισι.τιμη 83 μια διαδρομη στο πλοιο και αλλο τοσο περιπου στο τρενο.κλεινω παντα πολυ νωρις και περιμενω προσφορες για γιουροσταρ.πχ τωρα εχει 29 ευρο μια διαδρομη.Προσφατα εμαθα για λεωφορειο που κανει ολο το ταξιδι με 130 ευρο αλλα δεν εχει βγαλει ημερομηνιες αναχωρησης ακομα.Λεγεται newlines και αν ενδιαφερει μπορει να το ψαξει καποιος.
Μπήκα στο σάιτ της newlines και μετά τους πήρα τηλέφωνο. Στη γραμμή ήταν μια κυρία η οποία μιλούσε με το ζόρι, στα όρια της αγένειας. Αν κάποιος /κάποια έκανε το δρομολόγιο αυτό ή θα μπορούσε να με φέρει σε επαφή με κάποιον/κάποια που το έκανε, θα ήμασταν υπόχρεοι η σύζυγος κι εγώ.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Δεν ξερω καποιον που να το εχει κανει,δεν εχω μιλησει τηλεφωνικα,μονο με μαιηλ και μου φανηκαν σωστοι.Θα επιχειρησω αμεσα επαφη,ενδιαφερομαι για ιουνιο.Καλο θα ηταν να ξαναπαρεις τηλεφωνο,ισως βρεις καποιον πιο προθυμο να συνεννοηθεις.Σαν λυση ειναι πολυ καλη,παει και Αγγλια.Νομιζω χρειαζεται επιμονη μεχρι να βρεις την ακρη.Αν βρω ημερομηνιες που βολευουν ,θα κλεισω σιγουρα!Ok,μολις μιλησα νε γραφειο,μου ειπε βαριεστημενη κυρια να ξαναπαρω μετα το πασχα για δρομολογια ιουνιου..
 
Last edited:

Kostas-f

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Δεν ξερω καποιον που να το εχει κανει,δεν εχω μιλησει τηλεφωνικα,μονο με μαιηλ και μου φανηκαν σωστοι.Θα επιχειρησω αμεσα επαφη,ενδιαφερομαι για ιουνιο.Καλο θα ηταν να ξαναπαρεις τηλεφωνο,ισως βρεις καποιον πιο προθυμο να συνεννοηθεις.Σαν λυση ειναι πολυ καλη,παει και Αγγλια.Νομιζω χρειαζεται επιμονη μεχρι να βρεις την ακρη.Αν βρω ημερομηνιες που βολευουν ,θα κλεισω σιγουρα!Ok,μολις μιλησα νε γραφειο,μου ειπε βαριεστημενη κυρια να ξαναπαρω μετα το πασχα για δρομολογια ιουνιου..
Την ίδια βαριεστημένη κυρία πέτυχα κι εγώ. Καλό θα ήταν να ρωτούσε κανείς επιβάτη ή τον οδηγό για τις (πολύ σημαντικές) λεπτομέρειες όπως χρόνος ταξιδιού, είδος και εξοπλισμός λεωφορείου κλπ

Την ίδια βαριεστημένη κυρία πέτυχα κι εγώ. Καλό θα ήταν να ρωτούσε κανείς επιβάτη ή τον οδηγό για τις (πολύ σημαντικές) λεπτομέρειες όπως χρόνος ταξιδιού, είδος και εξοπλισμός λεωφορείου κλπ
Ίσως να ζητούσα το τηλέφωνο του οδηγού, μιας και είναι το πιο κατάλληλο και αξιόπιστο άτομο για πληροφορίες.
 
Last edited by a moderator:

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Αλλά και το καράβι ναι μεν ξεκινάει και είναι βολικό γιατί σε γλιτώνει τα βαλκάνια αλλά μία φουρτούνα μπορεί να τους κρατήσει μακριά από το λιμάνι, είχε αυτό το πρόβλημα ερχόμενος στην Θεσσαλονίκη. .
Γιατί κάποιος από τη Θεσσαλονίκη να "αποφύγει" τα Βαλκάνια;
8-9 ώρες και βρίσκεσαι στο Βελιγράδι, αφήνεις σε ένα φτηνό πάρκινγκ το αυτοκίνητό σου και αφού έχεις ψάξει στη σελίδα της DB ή σε όποια σελίδα λεωφορείων (Flixbus κλπ) προγραμματίζεις και κάνεις το ταξίδι σου.
Γιατί, οι πόλεις των Βαλκανίων είναι μέσα στα δίκτυα και των Γερμανικών Σιδηροδρόμων , και των εταιριών λεωφορείων και έχουν και φτηνές πτήσεις. Έγραψε φίλος πιο πάνω και για το Βουκουρέστι. Για μένα ευτυχώς που είναι κι αυτές οι επιλογές γιατί αν περιμέναμε από τον ΟΣΕ τα ΚΤΕΛ και τον διάδρομο στο Μακεδονία ακόμα "Βαλκάνια" θα ήμασταν.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ok,μολις μιλησα νε γραφειο,μου ειπε βαριεστημενη κυρια να ξαναπαρω μετα το πασχα για δρομολογια ιουνιου..
Aς στείλει κάποιος ένα μήνυμα στη σελίδα fb της εταιρείας ότι τους κάνουμε διαφήμιση εδώ και ότι θα βρουν νέους πελάτες μήπως και ξεβαρεθεί λίγο η κυρία που σηκώνει τα τηλέφωνα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.513
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom