Ηνωμένο Βασίλειο Ελλάδα - Αγγλία με λεωφορείο

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
φυσικα θα ενημερωσω,υπ οψιν θα ειναι μεσα απριλη.ελπιζω να βοηθησει.
 

Kostas-f

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
φυσικα θα ενημερωσω,υπ οψιν θα ειναι μεσα απριλη.ελπιζω να βοηθησει.
Καλημέρα
Χωρίς να θέλω να γίνω αγενής υποβάλλοντάς σας ενέργειες τις οποίες εγώ δεν μπορώ να κάνω, ίσως θα μπορούσατε να ρωτήσετε τα παρακάτω:

Διάρκεια διαδρομής Ανκόνα – Λονδίνο σε ώρες

Πέρασμα Μάγχης με φέρυ ή μέσω Γιουροτούνελ;

Εξοπλισμός λεωφορείου (λειτουργική τουαλέτα, WiFi κλπ)

Μέσος όρος αριθμού επιβατών (αν το λεωφορείο έχει λίγους επιβάτες, ο ύπνος το βράδυ σε δύο καθίσματα καθίσταται λίγο ευκολότερος)

Και, τέλος, επειδή μόνο αγεωγράφητος δεν είμαι, τι γυρεύει η... Αμφιλοχία στο δρομολόγιο της Βόρειας Ελλάδας;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.636
Likes
12.459
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
@Kostas-f μπήκα και εγώ στο σάιτ της newlines. Είδα ότι έχει δρομολόγιο 22 Φεβρουαρίου από Θεσσαλονίκη για Αγγλία. Γιατί δεν πας στο Κτελ Μακεδονία, πριν την ώρα αναχώρησης να τα συζητήσεις όλα αυτά με τον οδηγό ή κάποιον υπεύθυνο αν υπάρχει;
 

Kostas-f

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
@Kostas-f μπήκα και εγώ στο σάιτ της newlines. Είδα ότι έχει δρομολόγιο 22 Φεβρουαρίου από Θεσσαλονίκη για Αγγλία. Γιατί δεν πας στο Κτελ Μακεδονία, πριν την ώρα αναχώρησης να τα συζητήσεις όλα αυτά με τον οδηγό ή κάποιον υπεύθυνο αν υπάρχει;
Δεν μπορώ να πάω δυστυχώς επειδή... ευτυχώς εργάζομαι.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Καραβι για Ανκονα φευγει απο Πατρα νωρις το απογευμα και φτανει πριν το μεσημερι.Αρα εχουμε 1 βραδυ σε τετρακλινη εσωτερικη καμπινα.Μετα φτανει αργα το απογευμα Τορινο οπου διανυκτερευει.Αρα δεν εχει σημασια ποσοι επιβατες θα ειναι.Στο Παρισι φτανει το μεσημερι.Οποτε μενει να ρωτησω αν γινεται απο μαγχη η καλαι το περασμα.Ακριβεις ωρες δεν νομιζω να υπαρχουν.Το λεωφορειο αυτο μαζευει εμπορευμα και επιβατες απο οπου χρειαστει,αμφιλοχια ειναι μια τετοια περιπτωση φανταζομαι.Αν χρειαζεσαι ακριβεια και τετοια πραματα,δεν νομιζω οτι αυτη ειναι η λυση που ψαχνεις.Ωστοσο ,φυσικα θα ρωτησω οτι δεν σε καλυψα η οτι αλλο θελεις.Φυσικα ειναι σιγουρο πως υπαρχει τουαλεττα,συνηθιζεται πια και για συντομοτερες διαδρομες.
 

GiannisP.

Member
Μηνύματα
103
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
To 2010, που είχε "σκάσει" το ηφαίστειο στην Ισλανδία και είχαν απαγορευθεί οι πτήσεις για πολλές μέρες, έκανα το Αθήνα - Λονδίνο με πούλμαν. Πολλοί φοιτητές, αρκετοί γονείς. Είχαμε φύγει Πέμπτη στις 12 το μεσημέρι από Αθήνα και φτάσαμε Σάββατο στις 12 το μεσημέρι στο Λονδίνο. Μια στάση κάναμε στη Μπολόνια, για να κατεβάσουν κάποιους φοιτητές και δέματα και άλλη μία έξω από το Παρίσι, για λίγα λεπτά. Θυμάμαι το πούλμαν μέσα είχε Nova, στο πλοίο για Ιταλία μείναμε σε καμπίνα και τη Μάγχη τη περάσαμε με το τρένο, υποθαλάσσια. Είχα πληρώσει κάπου €120. Το γραφείο πρέπει να ήταν το προαναφερθέν, στη Δεληγιάννη στην Αθήνα.

edit: Κάτι αντίστοιχο είχε γίνει και από Θεσσαλονίκη, με άλλα πούλμαν, όπου "συναντηθήκαμε" στην Ηγουμενίτσα.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Αυτο το δρομολογιο κανω χρονια,μονο που δε βρισκω γιατι βενετια κι οχι μιλανο που πηγαινω συνηθως.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το ότι κάποιοι είναι συνταξιούχοι με άπλετο ελεύθερο χρόνο ή φοβούνται τις πτήσεις δε σημαίνει ότι θα τους στείλουμε στο Μπάκινγχαμ μέσω Αυστραλίας. Όπως σωστά αναφέρθηκε το σωστό δρομολόγιο είναι μέσω Μιλάνου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.176
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom