Πολωνία Ελλαδα-Πολωνια οδικως

marianna_myk

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική-Νότια Ευρ οδικώς
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παλιά Εθνική Οδός 66 ΗΠΑ
Από τη στιγμή που θα μπείτε στη χώρα με ταυτότητα,δε θα σφραγιστεί τίποτα,πως θα ξέρουν ποσο καιρό θα μείνετε στη χώρα;Σε ενδεχόμενο έλεγχο δηλώνετε τουρίστες και τέλος.Για να εργαστείτε στη χώρα νόμιμα πρέπει να βγάλετε τα απαραίτητα έγγραφα οπότε σημαίνει πια πως έχετε αποφασίσει να μείνετε άρα και να ενημερωθείτε τι γίνεται περαιτέρω με το όχημα κλπ.
Οσο φορτωμένο και να ειναι ενα αυτοκίνητο δε μπορεί να συμπεράνει κανείς οτι πρόκειται για μετακόμιση εκτός αν φορτώσετε καρέκλες και τραπέζια στην οροφή και κανένα στρωμα να κρέμεται απο το παράθυρο.
Χαχαχαχα
Οχι και στρώμα!! :) :) Για μικρο διάστημα θα παμε ειτε αυτο σημαινει 3 μηνες ειτε 1 χρονος. Απλα να δουμε πως ειναι η ζωη εκεί.
Ο σύζυγος εχει Πολωνική υπηκοότητα ξεχασα να αναφέρω..!
Το οχημα ομως εχει Ελληνικες πινακιδες και ανηκει και στους δυο μας.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Χαχαχαχα
Οχι και στρώμα!! :) :)
Μην το γελάς καθόλου.Αν δεις πως ταξιδεύω εγώ με δυο πιτσιρίκια θα τρομάξεις.Ασε τι είδαν τα ματάκια μου το καλοκαίρι στα καμπινγκ της Ευρώπης!

Ο σύζυγος εχει Πολωνική υπηκοότητα ξεχασα να αναφέρω..!
Το οχημα ομως εχει Ελληνικες πινακιδες και ανηκει και στους δυο μας.
Μη το συζητάς καθόλου λοιπόν!Δε θα αντιμετωπίσετε κανένα πρόβλημα.Όλα καλά να σας πάνε!Καλό ταξίδι και καλή διαμονή!
 

marianna_myk

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική-Νότια Ευρ οδικώς
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παλιά Εθνική Οδός 66 ΗΠΑ
Μην το γελάς καθόλου.Αν δεις πως ταξιδεύω εγώ με δυο πιτσιρίκια θα τρομάξεις.Ασε τι είδαν τα ματάκια μου το καλοκαίρι στα καμπινγκ της Ευρώπης!


Μη το συζητάς καθόλου λοιπόν!Δε θα αντιμετωπίσετε κανένα πρόβλημα.
Όλα καλά να σας πάνε!Καλό ταξίδι και καλή διαμονή!
Μακαρι!!! :)
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!
 

james01gr

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Δηλαδή μιλάς για λάδωμα; Για τι ποσό μιλάμε;



Το οποίο το πληρώνεις επιτόπου;

Οπότε συνολικά κάνεις δύο ημέρες;
2 ημέρες ναι. βασικά να υπολογίζεις περίπου 20 ώρες οδήγηση έως Κρακοβία εάν δεν έχει κίνηση. το πρόστιμο σε στέλνουν να το πληρώσεις σε ένα γραφείο που έχει στην εθνική. το πλήρωσα με πιστωτική και σου κρατάνε το διαβατήριο μέχρι να φέρεις απόδειξη ότι το έχεις πληρώσει. τώρα για τον καφέ συνήθως 5ευρω ζητάνε, δεν έχω δώσει ποτέ μου. σου ζητάνε πάντα πράσινη κάρτα και συνήθως σου λένε να βάλεις τα χρήματα στα διαβατήρια / πράσινες κάρτες κτλ.
 

Aristos

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σε όλους.
Για το λόγο ότι σύντομα θα ταξιδέψω οδικός από την Πολωνία στην Θεσσαλονίκη επειδή θα αγοράσω ένα επαγγελματικό όχημα από εκει . Θέλω εάν μπορείτε να με βοηθήσετε με όλες λεπτομέρειες του ταξιδιού μιας και δεν έχω ταξιδέψει οδικός στο εξωτερικό ποτέ και έχω αγχωθει. Είναι δύσκολος; Είναι κάτι που πρέπει να προσέξω; θα εκτιμούσα κάθε πληροφορία.
Ευχαριστώ.
 

Georgios pogkas

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ εκ τον προτέρων οποίος ενδιαφερθεί να με βοηθήσει.
Σκέφτομαι με την γυναίκα μου να κάνουμε για πρώτη φορά το ταξίδι Βαρσοβία Ηγουμενίτσα οδικώς. Αν κάποιος έχει μια εμπειρία παρόμοια είτε και από Θεσσαλονίκη με ενδιαφέρει πολύ να διαβάσω τι έχει να μου πει και οποία συμβουλή θα είναι χρήσιμη.
Επίσης στο ταξίδι θα έχουμε και ενα μωρό 5 μηνών ίσως αυτό το κάνει λιγο πιο χρονοβόρο και δύσκολο μιας και κάθε 4 ώρες μάξιμουμ θα έχουμε να κάνουμε μια στάση της μιας ώρας.
 

Macvelious

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπέρα την όμορφη παρέα.Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου,αν από την Ελλάδα έως την Πολωνία με απλή ελληνική ταυτότητα(με λατινικούς χαρακτήρες) θα είχα κάποιο θέμα στα σύνορα από τις χώρες που θα συναντήσω; Χρειάζεται διαβατήριο;Επίσης θα ήθελα την καλύτερη διαδρομή που θα μπορούσα να ακολουθήσω ΠΓΔΜ-ΣΕΡΒΙΑ-ΟΥΓΓΑΡΙΑ-ΣΛΟΒΑΚΙΑ-ΠΟΛΩΝΙΑ ;;;γενικά όλες οι πληροφορίες θα μου ήταν χρήσιμες μιας και δεν το έχω ξανα κανει το συγκεκριμένο τουρ...ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
 

AngelsGR

Member
Μηνύματα
11
Likes
6
Καλησπέρα την όμορφη παρέα.Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου,αν από την Ελλάδα έως την Πολωνία με απλή ελληνική ταυτότητα(με λατινικούς χαρακτήρες) θα είχα κάποιο θέμα στα σύνορα από τις χώρες που θα συναντήσω; Χρειάζεται διαβατήριο;Επίσης θα ήθελα την καλύτερη διαδρομή που θα μπορούσα να ακολουθήσω ΠΓΔΜ-ΣΕΡΒΙΑ-ΟΥΓΓΑΡΙΑ-ΣΛΟΒΑΚΙΑ-ΠΟΛΩΝΙΑ ;;;γενικά όλες οι πληροφορίες θα μου ήταν χρήσιμες μιας και δεν το έχω ξανα κανει το συγκεκριμένο τουρ...ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
με τις νεες ταυτοτητες δεν εχεις κανενα θεμα, περνας απο παντου κανονικα. Η καλυτερη και πιο γρηγορη διαδρομη ειναι αυτη που βγαζει το google maps και περνας Σκοπια-Σερβια-Ουγγαρια-Σλοβακια-Τσεχια-Πολωνια. Στο ολο ταξιδι το δυσκολο κοματι ειναι να περασεις τα συνορα Σερβιας-Ουγγαριας, μιλαμε θα βαρεθεις να περιμενεις. Οι ουγγροι καθυστερουν ολους του οδηγους χωρις λογο, ουτε καν που θα σε ελεγξουν, αλλα σε εχουν και περιμενεις με τις ωρες!!! Ολος ο δρομος ειναι εθνικη, λιγα χιλιομετρα ειναι επαρχιακη οδος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.580
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom