Γενικά Ελληνικό νησί για νέους οδηγούς

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Εγώ θα σου πρότεινα Πάρο ή Νάξο. Ειδικά στην Πάρο, που είναι και πολύ μικρή, δεν θα έχετε κανένα απολύτως πρόβλημα. Διατηρώ επιφυλάξεις για τη Ρόδο, όχι τόσο για τις διαδρομές εκτός, αλλά αυτές στο κέντρο (πρόβλημα στάθμευσης, πολλά αυτοκίνητα, αυξημένη κίνηση). Και έχω πετύχει και κάτι μποτιλιαρίσματα στην εθνική οδό, Σάββατα και Κυριακές (βέβαια πάνε λίγα χρόνια και γινόντουσαν και κάποια έργα, ίσως έχουν αλλάξει τα πράγματα).
 

travelhalo

Member
Μηνύματα
22
Likes
7
Εγώ θα σου πρότεινα Πάρο ή Νάξο. Ειδικά στην Πάρο, που είναι και πολύ μικρή, δεν θα έχετε κανένα απολύτως πρόβλημα. Διατηρώ επιφυλάξεις για τη Ρόδο, όχι τόσο για τις διαδρομές εκτός, αλλά αυτές στο κέντρο (πρόβλημα στάθμευσης, πολλά αυτοκίνητα, αυξημένη κίνηση). Και έχω πετύχει και κάτι μποτιλιαρίσματα στην εθνική οδό, Σάββατα και Κυριακές (βέβαια πάνε λίγα χρόνια και γινόντουσαν και κάποια έργα, ίσως έχουν αλλάξει τα πράγματα).
Ναι και γω απ'οτι έχω καταλάβει η Νάξος είναι μια καλή επιλογή άλλα δυστυχώς δεν θέλει μια απ'την παρέα γιατί πήγε πέρυσι. Σε ευχαριστώ για την βοήθεια!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ναι όσο είναι δυνατόν! Προσοχή την έχουμε το θάρρος λίγο αργεί αλλά θα έρθει κι αυτό.
Τσέκαρε κ την Κω...ωραιο νησι κ καλοί δρόμοι πραγματικά κ χωρίς ανηφοροκατηφορες ιδιαίτερες. Μόνο λίγη προσοχή στους ποδηλάτες
 

GiannisP.

Member
Μηνύματα
103
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Σωστός, flat νησί, έκανα φαντάρος εκεί το 2004. Ωραίες παραλίες, καλή ζωή, πολλοί Άγγλοι, Σκανδιναβοί και Ισραηλινοί.
 

travelhalo

Member
Μηνύματα
22
Likes
7
Τσέκαρε κ την Κω...ωραιο νησι κ καλοί δρόμοι πραγματικά κ χωρίς ανηφοροκατηφορες ιδιαίτερες. Μόνο λίγη προσοχή στους ποδηλάτες
Σωστός, flat νησί, έκανα φαντάρος εκεί το 2004. Ωραίες παραλίες, καλή ζωή, πολλοί Άγγλοι, Σκανδιναβοί και Ισραηλινοί.
Eυχαριστώ! Θα έχουμε και την Κω στο μυαλό μας αν και δεν έχουμε ακούσει τα καλύτερα :bounce:
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Δύο φορές έχω κάνει διακοπές στην Κω κ τις 2 φορες περασα πολυ καλα. Είναι νησί με αρκετα ενδιαφεροντα μερη, αξιοθεατα, κ παραλιες. Νομίζω πως -αναλογα με το ποιο σημειο του νησιου θα μεινει καποιος-απευθυνεται σε κάθε είδους ταξιδιωτη
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
234
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Προτείνω Σκιάθο. Μικρό νησί με ικανοποιητικό οδικό δίκτυο, όμορφες παραλίες και καλή νυχτερινή ζωή.
Η Αμοργός έχει πολλές ανηφόρες-κατηφόρες και στροφές.
 

travelhalo

Member
Μηνύματα
22
Likes
7
Προτείνω Σκιάθο. Μικρό νησί με ικανοποιητικό οδικό δίκτυο, όμορφες παραλίες και καλή νυχτερινή ζωή.
Η Αμοργός έχει πολλές ανηφόρες-κατηφόρες και στροφές.
Ω ευχαριστούμε θα δούμε και τι παίζει εκεί! Αν και η νυχτερινή ζωή αυτού του τύπου δεν είναι στα + για μας αλλά άμα είναι έτσι όπως τα λες θα το καταπιούμε :xalara:
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
234
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Ω ευχαριστούμε θα δούμε και τι παίζει εκεί! Αν και η νυχτερινή ζωή αυτού του τύπου δεν είναι στα + για μας αλλά άμα είναι έτσι όπως τα λες θα το καταπιούμε :xalara:
Τίποτα! Έχει και πιο χαλαρή νυχτερινή ζωή (μαγαζιά για χαλαρό ποτό κλπ.)στην άλλη πλευρά του λιμανιού...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ωραίο θέμα για συζήτηση αυτό.
Πρέπει βέβαια να είναι πιο συγκεκριμένες οι απαιτήσεις, π.χ. "σκέφτομαι αυτά τα 3" για να τοποθετηθούμε αναλόγως.
Μέσα σε όλα αυτά που διάβασα, εξαιρώντας τα μεγάλα νησιά, θα έλεγα κι εγώ τη Πάρο από άποψη οδικού δικτύου.
Αλλά είναι και θέμα γούστου σαφώς..
 

travelhalo

Member
Μηνύματα
22
Likes
7
Ωραίο θέμα για συζήτηση αυτό.
Πρέπει βέβαια να είναι πιο συγκεκριμένες οι απαιτήσεις, π.χ. "σκέφτομαι αυτά τα 3" για να τοποθετηθούμε αναλόγως.
Μέσα σε όλα αυτά που διάβασα, εξαιρώντας τα μεγάλα νησιά, θα έλεγα κι εγώ τη Πάρο από άποψη οδικού δικτύου.
Αλλά είναι και θέμα γούστου σαφώς..
ευχαριστώ για την απάντηση σου! ναι και γω θεωρώ ότι είναι ενδιαφέρον τοπικ και δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο :)
 

john&emily

Member
Μηνύματα
17
Likes
8
Την Αλόννησο την αποκλείεις ? Την Κέρκυρα? Την Πάτμο? από Κυκλάδες όπως είπαν οι παραπάνω φίλοι, καλύτερα Πάρο, Νάξο, εγώ θα πρότεινα και Σϊφνο, Σύρο, Μύκονο.
Στην Αμοργό, θέλει λίγο προσοχή από τους ανέμους, τις στροφές και φυσικά.....τα κατσικάκια. Ειδικά αν θες να μετακινηθείς από Κατάπολα & Χώρα προς παραλία Μούρου & προς Αιγιάλη & Θολάρια - Λαγκάδα.
Περιόρισέ μας λίγο τις επιλογές σου...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.677
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom