Εσθονία Λεττονία Λιθουανία Φινλανδία Ελσίνκι-Ταλλίν-Λετονία-Λιθουανία

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.059
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ναι έχω κάνει ανάληψη με maestro απ' όλες τις χώρες της Βαλτικής (η Εσθονία είχε ακόμα κορώνα) χωρίς κανένα πρόβλημα.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
ξερει κανεις το linda line που ειναι το γρηγορο για να περασω ελσινκι;
να το εμπιστευτω η αν ο καιρος ειναι χαλια θα θαλασσοπνιγω;ειναι τρελοι αυτοι οι βορειοι :p
Ήμουν έτοιμη να κλείσω με το Λίντα όταν ξαφνικά άλλαξε ώρες δρομολογίων και τελικά διέκοψε τελείως,για τη βδομάδα που πήγα,τα δρομολόγια.Επειδή το είχα ψάξει αρκετά είναι κατά μισή ώρα γρηγορότερο με την προυπόθεση ότι η θάλασσα θα είναι απολύτως ήρεμη αλλά έχει πάρα πολύ συχνές ακυρώσεις ακόμη και με μέτριο αέρα.
Είχα επικοινωνήσει μαζί τους πριν αλλάξουν τα δρομολόγια να τους ρωτήσω τι γίνεται σε περίπτωση ακύρωσης και μου είπαν ότι αν υπάρχουν διαθέσιμες θέσεις σε βάζουν σε συμβατικό πλοίο αν όχι σου δίνουν κουπόνι να ταξιδέψεις άλλη μέρα.
Όσων αφορά το συνάλλαγμα έχω μία visa της Eurobank που μου επέτρεπε να κάνω απευθείας ανάληψη από ΑΤΜ με μόλις 0.75ε προμήθεια.Στα εστιατόρια πλήρωνα απευθείας με την πιστωτική.
Πάντως έχει παντού και ανταλλακτήρια με μηδέν προμήθεια και καλή ισοτιμία.Τα 4 ευρώ ανά συναλλαγή μου φάινονται πάρα πολλά.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
με ποιο πηγες τελικα?
το βικιγκ που το εχω σα δευτερη επιλογη κανει μια ωρα επιπλεον!
θυμησε μου πηγες αρχες απριλη?

eurobank debit visa ειναι αυτη που λες η credit?
0.75 ειναι καταληκτικα αλλα δεν προλαβαινω να βγαλω τωρα καλο ειναι να ξερω ομως γιατι θα χρειαστει!
ευχαριστω!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Eίναι credit.
Πήγα μέσα Απρίλη και είχα ταξιδέψει με το Ταλίνκ.Το Βίκινγκ είναι μισή ώρα πιο αργό από το Ταλίνκ το οποίο κάνει ακριβώς 2 ώρες ίσως και λιγότερο αυτή την εποχή που δεν έχει πάγους.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.383
Likes
9.305
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Eίναι credit.
Πήγα μέσα Απρίλη και είχα ταξιδέψει με το Ταλίνκ.Το Βίκινγκ είναι μισή ώρα πιο αργό από το Ταλίνκ το οποίο κάνει ακριβώς 2 ώρες ίσως και λιγότερο αυτή την εποχή που δεν έχει πάγους.
το "Ταλινκ" κ το "Βικινγκ" δεν υπαρχουν. ειναι εταιρειες, τα πλοια εχουν ονοματα. να διαλεγετε οχι μονο βαση εταιρειας αλλα κ πλοιου το δρομολογιο σας.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
χμ αρα αναγκαστικα πρεπει να παω με μεγαλο και σταθερο πλοιο..δεν μπορω να το ριψοκινδυνευσω και να μη φτασω ελσινκι
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
το "Ταλινκ" κ το "Βικινγκ" δεν υπαρχουν. ειναι εταιρειες, τα πλοια εχουν ονοματα. να διαλεγετε οχι μονο βαση εταιρειας αλλα κ πλοιου το δρομολογιο σας.
Τις εταιρίες εννοούμε κι εμείς.Όπως έχουμε συνηθίσει να λέμε ότι πήγα πχ Μυτιλήνη με το blue star ferries,το πλοίο λεγόταν Χίος αλλά τι να πω ότι πήγα με το Χίος?
Δεν έχεις άδικο οτι πρέπει να ελέγχουμε και ποιο πλοίο κάνει το δρομολόγιο αλλά μιας και τα ονόματα των πλοίων της Ταλίνκ δε μου λέγανε τίποτα διαλεξα βάση τιμής,συχνότητας και βολικότητας δρομολογίων και κριτικών από ταξιδιώτες σε διάφορα σάιτ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.383
Likes
9.305
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
αλλά τι να πω ότι πήγα με το Χίος?
.
ακριβως αυτο θα ελεγα. τι να την κανω την εταιρεια αν το πλοιο ειναι παρταλι? πρωτα επιλεγω πλοιο κ μετα ολα τα υπολοιπα. αλλα φυσικα ο καθενας εχει τα κριτηρια του. στη Βαλτικη δεν επιλεγουν συνηθως με βαση ονομα πλοιου. κακως...
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
το ταξιδι στεφθηκε με επιτυχια σας ευχαριστω ολους, μαγικα μερη και τους θεωρω τυχερους ανθρωπους ευλογημενους!
υ.γ. τελικα με viking ομορφο ταξιδι και ξεκουραστο αν και ροχαλιζα για τα καλα :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.257
Μηνύματα
885.320
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom