Εσθονία Λεττονία Λιθουανία Φινλανδία Ελσίνκι-Ταλλίν-Λετονία-Λιθουανία

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
απο το δω το πηγα απο εκει το εφερα..την πατησα!Η ατυχης πολη που δεν θα με χαρει πάνω απο 1 μέρα είναι η....................Ρίγα :(
Θανάσιμο λάθος λέτε?
δεν μου εβγαιναν αλλιως τα δρομολογια..
Ελσίνκι θα έχω 1μιση μέρα..
Γιατί δε σου βγαίνουν τα δρομολόγια?Έχει πάρα πολλές επιλογές με τα λεωφορεία που πραγματικά μπορείς να διαθέσεις το χρόνο σου όπως ακριβώς θέλεις.
Θανάσιμο δεν είναι απλά θα τρέξεις λίγο τουλάχιστον να δεις τα βασικά,άλλη μία την ήθελε η αλήθεια είναι.Στο Ελσίνκι μια χαρά μιαμιση μέρα,πόσο πάει η διανυκτέρευση αλήθεια???Είναι πανάκριβο το άτιμο!Κι εγώ μια δευτερη μέρα θα την ήθελα αλλά δε σήκωνε η τσέπη.
Ως προς την κατάταξη συμφωνώ με τον Traveler αν και μεταξύ Ρίγας και Ελσίνκι βάζω ερωτηματικό!Το Βίλνιους πάντως είναι πρώτη επιλογή δε το συζητώ!!!
Από θέμα ασφάλειας πραγματικά μην έχεις καμία ανησυχία!
Καλά να περάσεις που θα περάσεις δηλάδη,είναι ωραίο ταξίδι!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.721
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κουκλί το Ταλίν αλλά τόσο μικρό το ιστορικό κέντρο που μετά από μερικές ώρες το έχεις γυρίσει όλο κανά-δυο φορές και βγαίνοντας έξω απ' αυτό ανακαλύπτεις τις ίδιες μίζερες πολυκατοικίες που συναντάς σε αντίστοιχες πόλεις του πρώην ανατολικού μπλοκ. Χίλιες φορές λοιπόν να αφιερώσεις περισσότερο χρόνο στο Ελσίνκι που και πιο μεγάλο είναι και περισσότερα αξιοθέατα έχει και πιο αυθεντικό είναι σε σχέση με το καλοστημένο αλλά τουριστικό σκηνικό της Παλιάς Πόλης του Ταλίν.
Συμφωνώ ως προς την τουριστικότητα του Ταλίν (κι ακόμη χειρότερα τον απίστευτα μεγάλο αριθμό συνταξιούχων ξένων που φαίνεται να αγόρασαν τα μισά διαμερίσματα του ιστορικού κέντρου τσάμπα το '90 και κάνουν την πόλη να φαίνεται σαν να μην έχει ντόπιους πια στο κέντρο της) αλλά σε όποιον περισσεύει χρόνος η Εσθονία έχει πολύ όμορφη επαρχία. Ακόμη καλύτερη για μένα έχει η Λιθουανία και η Λετονία, πραγματικά διαμάντια. Δεν καταλααίνω γιτί σε χώρες με τόσο όμορφη επαρχία όλοι μένουν στην πρωτεύουσα, ειδικά αν αυτή είναι μικρή και "το ιστορικό κέντρο που μετά από μερικές ώρες το έχεις γυρίσει όλο κανά-δυο φορές και βγαίνοντας έξω απ' αυτό ανακαλύπτεις τις ίδιες μίζερες πολυκατοικίες που συναντάς σε αντίστοιχες πόλεις του πρώην ανατολικού μπλοκ".

Τη Ρίγα τη θεωρώ πολύ αδικημένη πόλη. Λιγότερο κουκλίστικη αλλά όχι λιγότερο όμορφη για μένα από το Ταλίν και με ωραίο φαγητό, ενδιαφέρουσα σύνθεση και νυχτερινή ζωή πραγματική. Πάντως από όλες τις βαλτικές, η ψήφος μου στο Βίλνιους. Ωραία πράγματα βρίσκω να κάνω (και κυρίως να φάω) και στο Κάουνας.

Ελσίνκι δεν έχω πάει αν θυμάμαι καλά.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
ευχαριστω παιδια για την καθοδηγηση, ελπιζω ολα να πανε καλα και να γινει αυτο το ταξιδι καθως μου εφυγαν κ πολλα λεφτα!Ψόφησαν 2 καβουρια που ειχα στις τσεπες ναι ναι ειχαμε απωλειες.

θυμαται κανεις τι φοραμε για θερμοκρασιες εως 16?εκει γυρω υποτιθεται θα ειναι...
villi με ζορισαν τα δρομολογια γιατι τι να πρωτοκανεις σε 1 εβδομαδα κι επειδη ολοι μου καταταξατε το βιλνιους πρωτο του εδωσα 2μιση σχεδον μερες κ επιβαρυνα τις αλλες.
Ε δεν πειραζει μια γευση θα την παρω.
Ελσίνκι ήταν φωτια αναγκαστικά σε χοστελ θα μεινω, 30 ευρω!
Απο φαγητο εχετε να προτεινετε κατι καλο?
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Στο Βίλνιους Forto Dvaras,μη τυχόν και δεν πας θα χάσεις!
Ταλλίν και Ρίγα έτρωγα στην αλυσίδα Lido,να πας να δοκιμάσεις οπωσδήποτε κοτόπουλο σασλίκ!!!
Καλά έκανες κι έβαλες 2μιση στο Βίλνιους το αγαπημένο,τις αξίζει και με το παραπάνω.Πες μου ότι θα πας και Τρακάι,είναι κρίμα να μην πας!
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
ωχ villi με εκαψες ετσι που τα περιγραφεις μου ερχεται να πακεταρω κατι παραπανω για να μεταναστευσω κι επισημα εκει :)
ουτως ή αλλως οι μισθοί είναι ίδιοι πλέον :(
Τρακαι ναι θελω εστω και για 3ωρο αλλα δεν ξερω αν προλαβω,νοικιασες ποδηλατο στο Βίλνιους?θελω αλλα δεν ξερω ο καιρος...........
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
ωχ villi με εκαψες ετσι που τα περιγραφεις μου ερχεται να πακεταρω κατι παραπανω για να μεταναστευσω κι επισημα εκει :)
ουτως ή αλλως οι μισθοί είναι ίδιοι πλέον :(
Τρακαι ναι θελω εστω και για 3ωρο αλλα δεν ξερω αν προλαβω,νοικιασες ποδηλατο στο Βίλνιους?θελω αλλα δεν ξερω ο καιρος...........
Οι μισθοί είναι ίδιοι αλλά οι τιμές 3 φορές κάτω στα περισσότερα είδη οπότε δεν ακούγεται κακή ιδέα η μετανάστευση!Όταν με 16ε τρώγαμε μέχρι σκαμού 2 άτομα μαζί με 2 μεγάλα ποτήρια μπύρα πως να μη στα περιγράφω με ενθουσιασμό???
Τρακάι πήγαινε τη δεύτερη μέρα νωρίς το πρωί και μέχρι το μεσημέρι προλαβαίνεις άνετα.Ορίστε σου βγάζω και πρόγραμμα,για σένα δουλεύω βρε! ;)
Ποδήλατο δε νοίκιασα ούτε είδα κανέναν με ποδήλατο.Το κέντρο είναι πλακοστρωτο δε νομίζω να βολέυει.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
χμ το ποδηλατο το διαφημιζουν πολύ αλλά αν είναι όπως στην Πράγα σίγουρα θα έχει πολυ κουνημα δεν γινεται..εντάξει βλεποντας και κανοντας.
Θαυμάσιο το πρόγραμμα που μου έβγαλες και λέω να το ακολουθησω ευχαριστώ!
μα τετοιες εξευτελιστικες τιμές; τι καλααααααααααααααααααα!παει η διαιτα :p
απο αναμνηστικά τι πήρες?
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.624
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Στο Βίλνιους Forto Dvaras,μη τυχόν και δεν πας θα χάσεις!
Ταλλίν και Ρίγα έτρωγα στην αλυσίδα Lido,να πας να δοκιμάσεις οπωσδήποτε κοτόπουλο σασλίκ!!!
Καλά έκανες κι έβαλες 2μιση στο Βίλνιους το αγαπημένο,τις αξίζει και με το παραπάνω.Πες μου ότι θα πας και Τρακάι,είναι κρίμα να μην πας!
Θα συμφωνήσω με villi για Forto Dvaras, νοστιμότατο φαγητό και εξαιρετικές τιμές! Καλά έφαγα και στο Cili kaimas με λιθουανική κουζίνα, στο οποίο με πήγαν ντόπιοι! Και τα Lido στη Ρίγα μια χαρά! Όσο για το Τρακάι, μην ξεχάσεις να δοκιμάσεις τα τοπικά πιτάκια kybyns! Εγώ τα έφαγα στο εστιατόριο Senoji Kibinine, το οποίο μου πρότειναν Λιθουανοί!
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου underwater φανταστικες φαινονται.
τελικα στο θεμα του τι να πακεταρω μπορει να βοηθησει κανεις?οι 35 βαθμοι μου εξατμισαν το μυαλο και δεν θυμαμαι τι φοραμε στους 15 max...
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
ξερει κανεις το linda line που ειναι το γρηγορο για να περασω ελσινκι;
να το εμπιστευτω η αν ο καιρος ειναι χαλια θα θαλασσοπνιγω;ειναι τρελοι αυτοι οι βορειοι :p

αααα!villi απο λεφτα τι κανατε στις βαλτικες χωρες?βγαλατε απο debit ή τη χρησιμοποιούσατε απευθειας σε ολες σας τις αγορες;
4 ευρω προμηθεια εχει να βγαζεις απο τη χρεωστικη σε χωρες εκτος ευρωζωνης ελεος δηλαδη!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Βγάλε EΘΝΟCASH με χρέωση περίπου 1 ευρώ για κάθε ανάληψη από ΑΤΜ.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
σωστος!το προβλημα ειναι η maestro ειναι αρκετα διαδεδομενη στα ατμ του εξωτερικου κι ειδικα βαλτικη?
δεν ξερω τι να παρω μαζι μου κι αν λειτουργησει..εχω μια maestro με νορμαλ προμηθεια αλλα μηπως ειναι επιφοβη?
εχεις προσωπικη εμπειρια σε αυτες τις χωρες?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.366
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
Vis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom