Εσθονία Λεττονία Λιθουανία Φινλανδία Ελσίνκι-Ταλλίν-Λετονία-Λιθουανία

underwater

Member
Μηνύματα
2.736
Likes
11.783
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
για την ακρίβεια νύχτα ;)
Μωρέ είχα σκεφτεί το ενδεχόμενο του νυχτερινού (πριν αλλάξω τα εισιτήρια και ανατραπούν τα σχέδια), αλλά αυτό φτάνει αξημέρωτα και πιθανότατα να μην μπορούν να κάνουν check-in εκείνη την ώρα στο ξενοδοχείο, κάτι που με όλη αυτή την ταλαιπωρία μου φαίνεται απλά εφιαλτικό.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.904
Likes
14.701
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Μωρέ είχα σκεφτεί το ενδεχόμενο του νυχτερινού (πριν αλλάξω τα εισιτήρια και ανατραπούν τα σχέδια), αλλά αυτό φτάνει αξημέρωτα και πιθανότατα να μην μπορούν να κάνουν check-in εκείνη την ώρα στο ξενοδοχείο, κάτι που με όλη αυτή την ταλαιπωρία μου φαίνεται απλά εφιαλτικό.
Λοιπον, να κάνεις αυτό που είχα κάνει κι εγώ. Εφτασα ξημέρωμα, πήρα ένα καφεδάκι στο χέρι, άφησα τη βαλίτσα μου στο left luggage (με τη νοηματική συννενοήθηκα άψογα :) ) και βγηκα στους δρόμους να χαρώ το Βίλνιους.
Είναι η πιο φτηνή από τις τρεις χώρες οπότε είχα πληρώσει ελάχιστα, δε θυμάμαι ακριβώς πόσο. Ο σταθμός των λεωφορείων είναι δίπλα στο κέντρο.
Εχει και ανταλλακτήριο & atm.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.736
Likes
11.783
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Λοιπον, να κάνεις αυτό που είχα κάνει κι εγώ. Εφτασα ξημέρωμα, πήρα ένα καφεδάκι στο χέρι, άφησα τη βαλίτσα μου στο left luggage (με τη νοηματική συννενοήθηκα άψογα :) ) και βγηκα στους δρόμους να χαρώ το Βίλνιους.
Είχες πάει όμως άλλη εποχή εσύ! Εγώ πού να τρέχω μες στο μαύρο σκοτάδι! :D

Το επεξεργάζομαι παιδιά, με αυτά που λέτε θα το σκεφτώ μπας και το βάλω και το Tallinn μέσα. Αλλά δύσκολο. :roll:
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
741
Likes
2.026
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Η αλήθεια είναι ότι η εποχή που πας είναι δύσκολη. Θα έχεις να ...παλεύεις με το κρύο, μην έχεις και την κούραση. Παρόλο που το Ταλίν είναι πανέμορφο προτείνω να το αφήσεις και το συνδιάζεις κάποια άλλη στιγμή με Αγ Πετρούπολη ή με Ελσίνκι. Νομίζω μιάμιση ώρα κάνει το καράβι.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
741
Likes
2.026
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Λογικά το Δεκέμβρη θα έχει χαμηλότερη θερμοκρασία
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.736
Likes
11.783
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική

htrul18

Member
Μηνύματα
106
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία & Νέα Ζηλανδία
Θα καταχραστώ κι εγώ το θέμα του Αντώνη γιατί θέλω να οργανώσω μια παρόμοια εκδρομή (αν εξαιρέσουμε το ελσίνκι). Αναχώρηση από Βαρσοβία και επίσκεψη σε Τάλιν, Ρίγα και Βίλνιους. Η σειρά είναι έτσι διότι η παρέα μου θα φύγει κάποιες μέρες πιο νωρίς πηγαίνοντας Βίλνιους-Ρίγα-Τάλιν αλλά εγώ επειδή λόγω υποχρεώσεων είμαι διαθέσιμος λίγες μέρες αργότερα λέω να πάω καρφί Τάλιν να τους βρω εκεί και μετά να κατέβω με στάσεις μόνος ή με κάποιον άλλο (αν καταφέρω να ψήσω κάποιον :D ).
Επειδή είμαι φοιτητής θα ήθελα να βγει όσο πιο οικονομικό γίνεται το ταξίδι (νυχτερινά λεωφορεία, διαμονή σε χόστελ κλπ).
Λοιπόν, το πρόγραμμα που έχει βγάλει η υπόλοιπη παρέα είναι το εξής:
-Αναχώρηση από Βαρσοβία στις 25/4 το βράδυ (23:05) και άφιξη στο Βίλνιους 26/4 στις 8:35 το πρωί.
-Αναχώρηση από Βίλνιους στις 27/4, 14:25 και άφιξη στη Ρίγα στις 18:15.
-Αναχώρηση από Ρίγα στις 30/4 14:45 και άφιξη στο Τάλιν στις 19:05.
-Αναχώρηση από Τάλιν για Βαρσοβία στις 3/5, 12:45 και άφιξη 4/5, 05:40.

Εμένα με βολεύει να πάρω στις 29/4 το νυχτερινό για Τάλιν το οποίο είναι αυτό που θα πάρει και η παρέα από Ρίγα για Τάλιν. Λογικά θα μείνω μαζί τους μέχρι και τις 3/5 που θα κατέβω Ρίγα ενώ αυτοί θα συνεχίσουν. Εγώ πρέπει οπωσδήποτε 9/5 το πρωί να είμαι πίσω. Ή 8/5 αν γίνεται ή αν δε χρειάζονται τόσες μέρες (έχουμε και περιορισμένο μπαντζετ).
Ποιος πιστεύετε ότι είναι ο καλύτερος τρόπος να μοιράσω τις μέρες σε Ρίγα και Βίλνιους; Όμοια με την υπόλοιπη παρέα;

Όλα τα δρομολόγια θα γίνουν με Simple-Express.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
έχουμε κάποιον που έχει πάει σε όλες τις πόλεις: Βιλνιους, Ριγα, Ταλιν, Ελσίνκι ώστε να μου πει πως να κατανειμω τις μέρες;
Αναγκαστικά μια απο αυτές πρέπει να πάρει μόνο μια μέρα..
Ευχαριστωωω
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Εχω παει στις δυο αλλα εχω ψαχτει για τις αλλες δυο. Βαλε μια μερα εντατικα το Ελσινκι και βγαινει:
καθεδρικος
katajanokka
παρκο tahtitorninvuoren
πεζοδρομος roobertinkatu
temppeliaukion
κεντικη πλατεια
και λιγο boulevardi στις αρχες της απ την πλευρα του κεντρου
Επισης εχει δυο δυνατα μουσεια (που δςν τα προλαβα) καθως και μια βαρκαδα στο suomialinna. αν φτασεις με το πρωινο καραβι απο ταλλιν και φυγεις την επομενη, θα τα προλαβεις. Ωαλε πρωτο το νησι γιατι φευγει συφκεκριμενες ωρες απο την ψαραγωρα. Τελος μη χασεις το χρονο σου να περπατας απο το δυτικο λιμανι μεχρι το κεντρο. Τσιμπα το τραμ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.090
Μέλη
38.964
Νεότερο μέλος
Sandofer

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom