Εσθονία Λεττονία Λιθουανία Φινλανδία Ελσίνκι-Ταλλίν-Λετονία-Λιθουανία

underwater

Member
Μηνύματα
2.727
Likes
11.638
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Επίσης οταν φτασαμε Βιλνιους (επειδη τα ελικοφορα ειναι πολυ μικρα??? δε ξερω ακριβως γιατι) οι βαλιτσες των 1/3 των ταξιδιωτων ερχονταν με επομενες πτησεις και τις στειλαν στους συνταξιδιωτες μας την αλλη μερα στο ξενοδοχειο.Με λιγα λογια αντι για 12 το βραδυ φτασαμε 5 το πρωι και πολλοι χωρις βαλιτσες. Για αυτο σε ρωτησα αν πετας με αεροσβιτ, με τα παραπανω δεδομενα δε θα κανονιζα πουλμαν για ριγα στις 2.30 το μεσημερι. Πιθανα να μην εχεις καν παρει τη βαλιτσα σου ακομα. Και απο τα στατιστικα που ειδα μετα δεν ειναι κατι που συμβαινει σπανια.
Τώρα με φρίκαρες! :shock:
Έχω και ένα κόλλημα με το ζήτημα "βαλίτσα"!
Ναι, μάλλον θα αλλάξω το εισιτήριο του λεωφορείου και θα πάω μια μέρα αργότερα Ρίγα!
Ειδικά αν φτάσω 5 το πρωί θα είναι σκότωμα να φύγω αμέσως για Ρίγα!
Πολλά ευχαριστώ!
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Καλα δε σημαινει οτι θα το παθεις και εσυ...χεχε απλα για περισσοτερη ασφαλεια νομιζω ειναι καλυτερα να εχει ολα τα ενδεχομενα ανοιχτα...

Τωρα που ξανακοιταξα το προγραμμα σου νομιζω ειναι λιγο κουραστικο, προσωπικα το Ταλιν θα το αφηνα εξω και θα εβαζα περισσοτερες εκδρομες γυρω απο Ριγα και Βιλνιους. Αυτο ειναι δικο σου θεμα βεβαια ! καλο ταξιδι
 

North66

Member
Μηνύματα
4.309
Likes
5.065
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πολύ κουραστική η επιστροφή Τάλιν-Βίλνιους με λεωφορείο, πάρε καλύτερα πτήση. Ή καλύτερα πέρνα απέναντι Ελσίνκι, κάτσε εκεί καμιά μέρα κι επέστρεψε αεροπορικώς Βίλνιους.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.727
Likes
11.638
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καλα δε σημαινει οτι θα το παθεις και εσυ...χεχε απλα για περισσοτερη ασφαλεια νομιζω ειναι καλυτερα να εχει ολα τα ενδεχομενα ανοιχτα...
Επειδή είμαι και λίγο γκαντέμω με αυτά, άλλαξα ήδη εισιτήρια! :D Κρίμα βέβαια επειδή είχα κλείσει με 3 euros και τώρα βρήκα με 11! Η βλακεία είναι ότι μειώνεται ο χρόνος παραμονής στη Ρίγα, αλλά εντάξει, απλά δεν θα κάνω εκδρομή από εκεί.

Τωρα που ξανακοιταξα το προγραμμα σου νομιζω ειναι λιγο κουραστικο, προσωπικα το Ταλιν θα το αφηνα εξω και θα εβαζα περισσοτερες εκδρομες γυρω απο Ριγα και Βιλνιους. Αυτο ειναι δικο σου θεμα βεβαια ! καλο ταξιδι
Πιθανώς να είναι λίγο, αλλά θέλω πολύ να πάω και Ταλλίν! Όπως και να ΄χει θα προσπαθήσω να μην κάνω άλλες αλλαγές, αποσυντονίζομαι! :D

Πολύ κουραστική η επιστροφή Τάλιν-Βίλνιους με λεωφορείο, πάρε καλύτερα πτήση. Ή καλύτερα πέρνα απέναντι Ελσίνκι, κάτσε εκεί καμιά μέρα κι επέστρεψε αεροπορικώς Βίλνιους.
Σίγουρα θα είναι ελαφρώς κουραστική, αλλά εντάξει, για τα 6 euros που πλήρωσα δεν με χαλάει! :D Γι'αυτό άλλωστε έκανα το ταξίδι 9ήμερο από 7ήμερο που είχα αρχικά σκεφτεί, για να έχω άνεση για τις μετακινήσεις. Ευχαριστώ πάντως για τη συμβουλή. :)
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
741
Likes
2.009
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Κάουνας καλά κάνεις και δεν ψήνεσαι, μια ακόμα πόλη χωρίς κάτι το ιδιαίτερο -άσε που οι πέντε πρώτοι άνθρωποι που ρώτησα που είναι το κέντρο της πόλης δεν καταλάβαιναν λέξη αγγλικά.
Το Τρακάι παρόλο που είναι τουριστικό μου άρεσε πολύ. Βέβαια ήταν καλοκαίρι και η βόλτα δίπλα στις λίμνες έλεγε πολλά.
Το Τάλιν πανέμορφο -έβρεχε καταρακτωδώς όλη μέρα- και ψηφίζω κι εγώ φαγητό στο Old Hansa. Μπορεί να είναι λίγο τσουχτερό αλλά η ατμόσφαιρα του είναι μοναδική.
Τη διαδρομή Τάλιν - Βίλνιους την έκανα βράδυ - 12.00 με 6.30- κι έτσι δεν έχασα όλη τη μέρα.
Στο Hill of Crosses δεν μπόρεσα να πάω, αν και το ήθελα πολύ. Σίγουρα είναι κάτι διαφορετικό και αν ξαναβρεθώ στη Ρίγα θα επιδιώξω να το δω.
Καλά να περάσεις.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.727
Likes
11.638
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εν τέλει υπήρξε μια αλλαγή στα plans λόγω ανωτέρας βίας και το ταξίδι μεταφέρθηκε 21-28/11. Το Tallinn αναγκαστικά βγαίνει εκτός! :(

Οποιαδήποτε νέα πρόταση θα εκτιμηθεί! :)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.309
Likes
5.065
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Προλαβαίνεις άνετα το Τάλιν. Το χειμώνα δεν έχει νόημα να κάνεις εκδρομές σε παραλίες και δάση, οπότε δε χρειάζεσαι παραπάνω από μια μέρα για να δεις τη Ρίγα και μία μέρα για το Τάλιν (μη σου πω ότι και μισή μέρα φτάνει). Αυτό που μένει απ' τις υπόλοιπες μέρες το χαλάς για τις μετακινήσεις και για Βίλνιους-Τρακάι.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.890
Likes
14.554
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Προλαβαίνεις άνετα το Τάλιν. Το χειμώνα δεν έχει νόημα να κάνεις εκδρομές σε παραλίες και δάση, οπότε δε χρειάζεσαι παραπάνω από μια μέρα για να δεις τη Ρίγα και μία μέρα για το Τάλιν (μη σου πω ότι και μισή μέρα φτάνει). Αυτό που μένει απ' τις υπόλοιπες μέρες το χαλάς για τις μετακινήσεις και για Βίλνιους-Τρακάι.
Πες της το κι εσυ να την ψησουμε!
Κρίμα να χασει το Ταλιν!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.727
Likes
11.638
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Προλαβαίνεις άνετα το Τάλιν. Το χειμώνα δεν έχει νόημα να κάνεις εκδρομές σε παραλίες και δάση, οπότε δε χρειάζεσαι παραπάνω από μια μέρα για να δεις τη Ρίγα και μία μέρα για το Τάλιν (μη σου πω ότι και μισή μέρα φτάνει). Αυτό που μένει απ' τις υπόλοιπες μέρες το χαλάς για τις μετακινήσεις και για Βίλνιους-Τρακάι.
North, οι 21 και 28/11 είναι ουσιαστικά μέρες ταξιδιού. Οπότε μου μένουν μόνο 6 καθαρές μέρες εκεί, και δεδομένου του ότι ήδη πλήρωσα 100 euros για την αλλαγή αεροπορικού και δεν σκοπεύω να κάνω κουβαρντοσύνες τύπου αεροπορικά για Ταλλίν-Βίλνιους, νομίζω ότι αν βάλω και Εσθονία απλά θα τα παίξω από την κούραση και δεν θα περάσω τόσο καλά.

Σκέψου εξάλλου το μέγεθος των ημερών αυτή την περίοδο (ελάχιστο), αλλά και το ότι δεν μου αρέσει να παίρνω απλά "μυρωδιά" από τις πόλεις, αντιθέτως επιδιώκω να πάω και σε κανά μουσείο, να δω λίγο τη ζωή εκεί και τα σχετικά.

Θα αφήσω το Ταλλίν για μελλοντική επίσκεψη, συνδυάζοντάς το πιθανώς με Αγία Πετρούπολη, Ελσίνκι και τα σχετικά.

Αν έχεις πάντως να μου κάνεις κάποια πρόταση για Βίλνιους και Ρίγα θα είναι καλοδεχούμενη! :)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.727
Likes
11.638
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πες της το κι εσυ να την ψησουμε!
Κρίμα να χασει το Ταλιν!
Έσκασες κι εσύ μύτη δεσποινίς! :cool:

Εντάξει, αν μου πληρώσετε τα αεροπορικά Ταλλίν-Βίλνιους θα το σκεφτώ. :D
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
741
Likes
2.009
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Πες της το κι εσυ να την ψησουμε!
Κρίμα να χασει το Ταλιν [/U]![/B]
Την καλύτερη δουλειά έκανες που δεν έβαλες τόνο. Τελικά Τάλιν είναι ή Ταλίν;
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Έσκασες κι εσύ μύτη δεσποινίς! :cool:

Εντάξει, αν μου πληρώσετε τα αεροπορικά Ταλλίν-Βίλνιους θα το σκεφτώ. :D
έλα μωρέ, σιγά την ταλαιπωρία το λεωφορείο Tallinn - Vilnius ;P
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.728
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom