Εσθονία Λεττονία Λιθουανία Φινλανδία Ελσίνκι-Ταλλίν-Λετονία-Λιθουανία

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
αγαπητοι συμφορουμιτες , μιας και σε μια βδομαδα αναχωρω, οποιαδηποτε προταση για φαι/μπαρακι σε Vilnius και Riga δεκτη! εκανα μια μελετη εχω εντοπισει καποια μαγαζακια αλλα αν εχετε και κατι υποψιν σας που σας ενθουσιασε κατα την επισκεψη σας ακομα καλυτερα!!!!!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
αγαπητοι συμφορουμιτες , μιας και σε μια βδομαδα αναχωρω, οποιαδηποτε προταση για φαι/μπαρακι σε Vilnius και Riga δεκτη! εκανα μια μελετη εχω εντοπισει καποια μαγαζακια αλλα αν εχετε και κατι υποψιν σας που σας ενθουσιασε κατα την επισκεψη σας ακομα καλυτερα!!!!!

Στο Vilnius με είχαν πάει ντόπιοι φίλοι εδώ:
Zoe's Bar & Grill in Vilnius

Μου άρεσε το περιβάλλον, το φαί πολύ καλό και οι τιμές νορμάλ!
(έφαγα για πρώτη φορά στη ζωή μου σαλιγκάρια εκεί κ μπορώ να πω ότι μου αρεσαν κιόλας, πράγμα που δεν περίμενα:D)

Καλά να περάσεις, είναι πολύ ωραία τα μέρη εκεί!

ΥΓ: Ορίστε και μια φωτό..
 

Attachments

makisg

Member
Μηνύματα
4.724
Likes
14.832
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
εμένα τα σαλιγκάρια μου αρέσουν όπου και όπως να τα φάω (σόρρυ off topic).
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
εμένα τα σαλιγκάρια μου αρέσουν όπου και όπως να τα φάω (σόρρυ off topic).

Μία και μοναδική φορά τότε τα είχα δοκιμάσει, ήταν σε μια σάλτσα βουτηγμένα, έτοιμες μπουκίτσες! Δεν μου κάνει όρεξη να ξαναδοκιμάσω-κι ας μου άρεσαν-αλλά δεν το αποκλείω κιόλας για το μέλλον:D Ξέρω για πολλούς είναι εκλεκτός μεζές!
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Στο Vilnius με είχαν πάει ντόπιοι φίλοι εδώ:
Zoe's Bar & Grill in Vilnius

Μου άρεσε το περιβάλλον, το φαί πολύ καλό και οι τιμές νορμάλ!
(έφαγα για πρώτη φορά στη ζωή μου σαλιγκάρια εκεί κ μπορώ να πω ότι μου αρεσαν κιόλας, πράγμα που δεν περίμενα:D)

Καλά να περάσεις, είναι πολύ ωραία τα μέρη εκεί!

ΥΓ: Ορίστε και μια φωτό..
ευχαριστω ,σαλιγκαρια δεν ξαναφαγα μετα απο ενα μηνα φουλ στο σαλιγκαρι.....,:haha: οποτε θα δοκιμασω κατι αλλο
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
αν και μια ματια εριξα προχειρη, πολυ βαρια μου φαινεται γενικα η κουζινα τους.....ελπιζω να μη καταναλωνω τα σιμεκο σαν καραμελες
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Έχει και πιο ελαφρά (ψαρικά κλπ)!
Επίσης αν πας στο Trakai (να πας αν προλαβαίνεις!) να δοκιμάσεις kibinas, παραδοσιακά γεμιστά "πιτάκια" που παρασκευάζονται στο μέρος. Δεν είμαι σίγουρη αν υπάρχουν κ στο Βίλνιους, δε θυμάμαι!
 

Attachments

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Έχει και πιο ελαφρά (ψαρικά κλπ)!
Επίσης αν πας στο Trakai (να πας αν προλαβαίνεις!) να δοκιμάσεις kibinas, παραδοσιακά γεμιστά "πιτάκια" που παρασκευάζονται στο μέρος. Δεν είμαι σίγουρη αν υπάρχουν κ στο Βίλνιους, δε θυμάμαι!
ενδιαφερον τα πιτακια, νομιζω χαλαρα προλαβαινω θα εχω 6 βραδια Βιλνιους ....και το εχω στα σχεδια
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
ενδιαφερον τα πιτακια, νομιζω χαλαρα προλαβαινω θα εχω 6 βραδια Βιλνιους ....και το εχω στα σχεδια

Σίγουρα προλαβαίνεις, έχεις υπεραρκετό χρόνο και το Τρακάι είναι κοντά;)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Γεια σας παιδιά!

Πολύς κόσμος από το forum πήγε Βαλτική μες στη χρονιά, αλλά ούτε ιστορίες, ούτε πληροφορίες, ούτε τίποτα! :D

Για να μην ανοίγω νέο topic θα χρησιμοποιήσω αυτό! Έχω ήδη διαβάσει τις πληροφορίες σας, έχω αγοράσει οδηγό και τον ξεψαχνίζω, υπάρχει βέβαια η ιδιαιτερότητα ότι πηγαίνω Δεκέμβρη όπου οι μέρες είναι πολύ μικρές και πρέπει να κάνω καλό καταμερισμό του χρόνου μου. Πολύ βοηθητική η ιστορία της pattyyy που πήγε και αυτή χειμώνα, υπάρχει βέβαια η ειδοποιός διαφορά ότι εγώ δεν θα έχω αυτοκίνητο! :D

Το ταξίδι θα διαρκέσει από τις 5 ως τις 14 Δεκεμβρίου. Τον κορμό του προγράμματος τον έχω βγάλει, ψάχνομαι για τις λεπτομέρειες.

5/12-άφιξη αργά το βράδυ στο Βίλνιους
6/12-περιήγηση στο Βίλνιους ως τις 14.30 όπου φεύγει το λεωφορείο για Ρίγα (άφιξη γύρω στις 18.00). Αναγνωριστική βόλτα.
7-8/12-Ρίγα και κάτι άλλο ( ; ).
9/12-αναχώρηση για Ταλλίν γύρω στις 12 (άφιξη κατά τις 17.00). Αναγνωριστική βόλτα.
10/12-Ταλλίν
11/12-Η πιο χαμένη μέρα, Ταλλίν-Βίλνιους (άφιξη αργά το απόγευμα)
12-13/12-Βίλνιους και πέριξ
14/12-επιστροφή με 6ωρο stopover στο Κίεβο.

Ερωτήσεις:

1. Από Βίλνιους πέρα από Τρακάι (που το έχω σίγουρο) αξίζει κάτι άλλο δεδομένων των ημερών που έχω; Πιστεύω πως όχι, αλλά πείτε μου και εσείς. Για Κάουνας δεν ψήνομαι, δεν θέλω άλλη μεγάλη πόλη.
2. Μου έχει κάτσει ο Hill of Crosses. Είδα κάπου για ένα πολύωρο tour που γίνεται από Ρίγα (λογικά βολεύει καλύτερα από εκεί σε σχέση με το Βίλνιους). Αξίζει όντως τόση ταλαιπωρία το μέρος ή να το αφήσω; Πάντως αν πάω θα το κάνω μόνο με tour, με τραίνα-λεωφορεία είναι απλά σκότωμα και οι μέρες πολύ μικρές για να το υποστεί κανείς.
3. Αν δεν πάω Hill of Crosses πού να πάω από Ρίγα; Έλεγα για Jurmala, αλλά νομίζω ότι θα είναι αποτυχημένη εξόρμηση χειμωνιάτικα.
4. Έχει νόημα να βγω Κίεβο στην επιστροφή (6ωρο stopover); Κι αν ναι, τι θα μπορούσα να δω σε μια 4-5ωρη χονδρικά βόλτα;
5. Προτάσεις για φαγητό/ποτό/έξοδο σε Βίλνιους, Ρίγα και Ταλλίν;
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Έχω μερικά πράγματα να σου πω,αλλά είμαι απ'το κινητό τώρα.
Καλά η Jurmala ούτε για καλοκαίρι που σιγά εγώ δε λέει,όχι χειμώνα...
Θα απαντήσω αν προλάβω αργότερα ή αύριο...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Έχω μερικά πράγματα να σου πω,αλλά είμαι απ'το κινητό τώρα.
Καλά η Jurmala ούτε για καλοκαίρι που σιγά εγώ δε λέει,όχι χειμώνα...
Θα απαντήσω αν προλάβω αργότερα ή αύριο...
Ευχαριστώ Αντώνη, θα περιμένω! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.552
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom