Εσθονία Λεττονία Λιθουανία Φινλανδία Ελσίνκι-Ταλλίν-Λετονία-Λιθουανία

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ωραία....δεν βλέπω άλλες απαντήσεις για Ελσίνκι.... αν κάποιος θυμηθεί κάτι ακόμη, ας μου πεί. Ευχαριστώ ANEL.

Πάμε....Αγ.Πετρούπολη φτάνω 10/7 βράδυ (δε την μετράμε καθόλου)

11/7
12/7
13/7
14/7 αναχώρηση πρωί, πάλι δε την μετράμε...

Τι να κάνω; Εκτός απο το Ερμιτάζ που λογικά θα φάω όλη την ημέρα και δεν έχω σκοπό για 2η, τι άλλο να κάνω;
Επίσης, για το Ερμιτάζ, κλείνω εισιτήριο απο τώρα, τι λέτε;
Για δώστε λίγο τα φώτα σας παρακαλώ!!
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
741
Likes
2.009
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Ωραίο είναι και το Open-Air Museum στο νησί seurasaari. Δεν είναι μακριά από το κέντρο της πόλης και δίνει μια εικόνα του παραδοσιακού τρόπου ζωής των Φιλανδών με παραδοσιακά οικήματα, φάρμες, βάρκες κ.α
αξίζει να κάνεις και μια στάση στην εντυπωσιακή εκκλησία Temppeliaukio, αλλιώς γνωστή και ως εκκλησία της πέτρας που με τα χρόνια αναδείχτηκε στο πιο γνωστό μνημείο του Eλσίνκι. Aξίζει τον κόπο να παρακολουθήσεις την επιβλητική λειτουργία -λόγω ατμόσφαιρας- που γίνεται κάθε Kυριακή στις 2 το μεσημέρι, εάν βρίσκεσαι στην πόλη.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
αξίζει να κάνεις και μια στάση στην εντυπωσιακή εκκλησία Temppeliaukio, αλλιώς γνωστή και ως εκκλησία της πέτρας που με τα χρόνια αναδείχτηκε στο πιο γνωστό μνημείο του Eλσίνκι. Aξίζει τον κόπο να παρακολουθήσεις την επιβλητική λειτουργία -λόγω ατμόσφαιρας- που γίνεται κάθε Kυριακή στις 2 το μεσημέρι, εάν βρίσκεσαι στην πόλη.
αυτή είναι η Εκκλησία που σου έγραψα στο ποστ 168..πραγματικά είναι πολύ όμορφη και διαφορετική!
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Αρχες ιουλιου θα βρισκομαι για 6 ημερες Βιλνιους ....Εκτος απο την ιδια τη πολη νομιζω εχω αρκετο χρονο να τρυγυρισω και γυρω. Περα απο επισκεψη στο Τρακαι σκεφτομαι ισως μονοημερη kaunas... ειδα οτι ειναι πολυ κοντα οποτε φανταζομαι οτι αξιζει....Επίσης βρηκα αυτο
Europos Parkas. A museum in nature
Europos Parkas - Wikipedia, the free encyclopedia
το εχει επισκεφτει καποιος?
καθε αλλη προταση (για μονημερη) καλοδεχουμενη.....
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
741
Likes
2.009
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Εγώ θα βρίσκομαι στο Vilnius στις 20/8 και θα μείνω δύο μέρες. Τη μία λέω να την αφιερώσω σε Trakai και Kaunas. Κατα πόσο είναι εφικτό να πάω και Sauliai. Είναι στ αλήθεια κάτι το ιδιαίτερο. Ξέρει κανείς κάποιο site να δω για λεωφορείο;
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Tα εχω δει αυτα εννοειται, τo sauislai λεω να το επισκεφτω στο δρομο για Ριγα ....οποτε μετα τις 6 μερες Βιλνιους...:D
Η Κlaipeda αν και προτεινεται γενικα δε με συγκινει απο μονη της αλλα σε συνδιασμο με αυτο
https://www.google.gr/search?q=curo...ct=mode&cd=2&ved=0CCAQ_AUoAQ&biw=1092&bih=480
Επισης εχω και την ιδεα να κινηθω νοτιοδυτικα προς Druskinikai καθαρα για τοπια...
αυτο που με απασχολει οτι και οι 2 επιλογες ειναι γυρω στις 1.5-2 ωρες απο βιλνιους και μηπως τις "καψω" με μονοημερη.
Θα καταληξω σε ενα απο τα 2 και οτι προλαβω να δω.
Thanks παντως!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Εθνικός Δρυμός Aukštaitija
Εθνικός Δρυμός Dzūkija
Kernavė
Žemaičių Kalvarija
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
για μένα αυτά προσφέρει η Λιθουανία. Αν είχατε και φθηνότερη βίζα για Λευκορωσία, θα σου πρότεινα Grodno ;)
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
για μένα αυτά προσφέρει η Λιθουανία. Αν είχατε και φθηνότερη βίζα για Λευκορωσία, θα σου πρότεινα Grodno ;)
και εγω τα τοπια ονειρευομαι στη περιοχη..απο πολεις περα απο Βιλνιους Ριγα αντε και καουνας δε ψηνομαι να επισκεφτω αλλες, προτιμω να αφιερωσω τις υπολοιπες μερες (που δε μενουν και πολλες) στη φυση ... :D παω να γκουγκλισω και αλλο λοιπον!
Για γυρω απο τη Ριγα μιας και οι μερες θα ειναι συνολικα τρεις σκεφτομαι να αφιερωσω μια σε turaida-sigulda και γυρω περιοχη...
Αυτα, θα επανελθω οταν πλησιαζει ο καιρος....:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.724
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom