Εσθονία Λεττονία Λιθουανία Φινλανδία Ελσίνκι-Ταλλίν-Λετονία-Λιθουανία

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
η πτήση φθάνει το βράδυ στις 22.30 οπότε στο ξεν\χείο θα είμαστε σχεδόν τα μεσάνυχτα,οπότε προτιμότερο είναι η επιλογή του ξεν/χείου να είναι κοντά στο σταθμό λέτε,γιατί όταν φθάσεις εκεί πώς θα πάς π.χ.στο Best Western Premier Hotel Katajanokka ή σε οποιοδήποτε άλλο απομακρισμένο απο το κέντρο.
ναι,καλύτερα στο κέντρο.
Μάκη έκλεισες με SAS αλλά πετάς με Air Botnia?
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.819
Likes
15.877
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
ναι,καλύτερα στο κέντρο.
Μάκη έκλεισες με SAS αλλά πετάς με Air Botnia?


οπότε αρχίζω και ψάχνω για κέντρο,καμιά καλή πρόταση για περίπου 600 για 5 βράδια το δικ/νο.??
ναι με SAS,άρα η Air Botnia τι είναι,??θυγατρική της SAS ε??
λοιπόν ας κλείσουμε τα ξεν/χεία και μετά θα επανέλθω με ερωτήσεις για τα διάφορα μέρη που μπορώ να επισκευθώ όταν θα είμαι εκεί.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
οπότε αρχίζω και ψάχνω για κέντρο,καμιά καλή πρόταση για περίπου 600 για 5 βράδια το δικ/νο.??
ναι με SAS,άρα η Air Botnia τι είναι,??θυγατρική της SAS ε??
λοιπόν ας κλείσουμε τα ξεν/χεία και μετά θα επανέλθω με ερωτήσεις για τα διάφορα μέρη που μπορώ να επισκευθώ όταν θα είμαι εκεί.

Η Air Botnia λέγεται blue1 (Blue1 - choose your country), και όπως είπα είναι θυγατρική της.
Για ξενοδοχείο δες αυτό: Hotel Helsinki - Radisson Blu Plaza Hotel, Helsinki
Κι αν διατίθεσαι να προπληρώσεις καλή επιλογή με εξαιρετικότατη τοποθεσία στα 95 ευρώ φαίνεται αυτό(αν το κλείσεις μέσω link της ιστοσελίδας στο facebook έχεις 10% έκπτωση στην αναγραφόμενη τιμή):
Hotel Glo Helsinki Kluuvi, Helsinki. Get 5% cash back with otel.com
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.819
Likes
15.877
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Η Air Botnia λέγεται blue1 (Blue1 - choose your country), και όπως είπα είναι θυγατρική της.
Για ξενοδοχείο δες αυτό: Hotel Helsinki - Radisson Blu Plaza Hotel, Helsinki
Κι αν διατίθεσαι να προπληρώσεις καλή επιλογή με εξαιρετικότατη τοποθεσία στα 95 ευρώ φαίνεται αυτό(αν το κλείσεις μέσω link της ιστοσελίδας στο facebook έχεις 10% έκπτωση στην αναγραφόμενη τιμή):
Hotel Glo Helsinki Kluuvi, Helsinki. Get 5% cash back with otel.com

χίλια ευχαριστώ Μάρκο,θα τα κοιτάξω όλα,αν θυμηθήτε και τίποτε άλλο μην διστάσετε,εδώ είμαι
(φυσικά ελσίνκι και ταλλιν άν πάω θέλει μόνο ταυτότητες,έτσι δεν είναι??)
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
χίλια ευχαριστώ Μάρκο,θα τα κοιτάξω όλα,αν θυμηθήτε και τίποτε άλλο μην διστάσετε,εδώ είμαι
(φυσικά ελσίνκι και ταλλιν άν πάω θέλει μόνο ταυτότητες,έτσι δεν είναι??)
Τίποτα!
Ναι, μόνο ταυτότητα χρειάζεται. Αξίζει πάντως να πάτε, είναι πολύ όμορφη πόλη.
ΥΓ. Δε με λένε Μάρκο!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.819
Likes
15.877
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Τίποτα!
Ναι, μόνο ταυτότητα χρειάζεται. Αξίζει πάντως να πάτε, είναι πολύ όμορφη πόλη.
ΥΓ. Δε με λένε Μάρκο!

συγνώμη για το Μάρκο,με παρέσυρε η ΑΝΕΛ πιο πάνω που νόμιζα οτι σε ήξερε.το χοτέλ που προτείνεις πιο πάνω γιατί έχει τόσο μεγάλη διαφορά τιμής μεταξύ booking.com kai otel.com μήπως μπορείς να μου πείς???
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
συγνώμη για το Μάρκο,με παρέσυρε η ΑΝΕΛ πιο πάνω που νόμιζα οτι σε ήξερε.το χοτέλ που προτείνεις πιο πάνω γιατί έχει τόσο μεγάλη διαφορά τιμής μεταξύ booking.com kai otel.com μήπως μπορείς να μου πείς???
Το otel.com είναι μέρος του metglobal, το οποίο μαζικά κλείνει δωμάτια, και λειτουργεί με την πολιτική του voucher και αρκετές φορές πετυχαίνει πολύ καλύτερες τιμές από τα ίδια τα ξενοδοχεία. Έχω μείνει 2 φορές μέσω αυτού και δεν είχα κανένα πρόβλημα, κι έχω 2 κρατήσεις πάλι μεσω του ίδιου site για το μέλλον. Συνήθως βέβαια, για να είμαι σίγουρος στέλνω στα ξενοδοχεία 1 e-mail πριν λέγοντας τους ότι βρήκα την τάδε τιμή εκεί κι αν μπορούν να μου την κάνουν. Σε περίπτωση που πουν όχι, ρωτάω αν όντως συνεργάζονται με τη συγκεκριμένη ιστοσελίδα κι αν απαντήσουν θετικά (έτσι απαντούν συνήθως, τουλάχιστον απο τη μέχρι τώρα εμπειρία μου), τότε προχωρώ στην κράτηση, και στέλνω όταν πλησιάζει η ημερομηνία άφιξης μου ξανά ένα e-mail για να επιβεβαίωσω ότι τους έχει έρθει η κράτηση μου.
Για το όνομα, διευκρινιστικά το είπα, όχι για να ακουσω συγγνώμες! ;)
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
744
Likes
2.039
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Γεια σας κι από μένα. Πριν λίγες μέρες μου ήρθε η ιδέα για ένα ταξίδι στις χώρες της Βαλτικής και έτσι ανακάλυψα το συγκεκριμένο θέμα. Σκέφτομαι για Τάλλιν, Ρίγα, Βίλνιους στα τέλη του Αυγούστου. Μάζεψα αρκετές και χρησιμες πληροφορίες απ όσα διάβασα και έχω να ρωτήσω τα εξής : Χρειάζεται διαβατήριο και βίζα γι αυτές τις χώρες΄, μόνο διαβατήριο ή ταυτότητα; Και η δεύτερη ερώτηση είναι για τον Αντώνη. Πως ακριβώς έβγαλες βίζα για τη Ρωσία; Είναι εύκολη η διαδικασία εάν αποφασίσω να πάω και Αγία Πετρούπολη;
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Γεια σας κι από μένα. Πριν λίγες μέρες μου ήρθε η ιδέα για ένα ταξίδι στις χώρες της Βαλτικής και έτσι ανακάλυψα το συγκεκριμένο θέμα. Σκέφτομαι για Τάλλιν, Ρίγα, Βίλνιους στα τέλη του Αυγούστου. Μάζεψα αρκετές και χρησιμες πληροφορίες απ όσα διάβασα και έχω να ρωτήσω τα εξής : Χρειάζεται διαβατήριο και βίζα γι αυτές τις χώρες΄, μόνο διαβατήριο ή ταυτότητα; Και η δεύτερη ερώτηση είναι για τον Αντώνη. Πως ακριβώς έβγαλες βίζα για τη Ρωσία; Είναι εύκολη η διαδικασία εάν αποφασίσω να πάω και Αγία Πετρούπολη;
ρε παιδιά, λίγο ειδήσεις να βλέπετε. Στις χώρες Εσθονία,Λετονία και Λιθουανία πας με ταυτότητα (ΕΕ και Σένγκεν)

όσο για την Βίζα για ρωσία, τίποτα το τραγίκο, το έχουμε αναλύσει σε αυτό το φόρουμ
 

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.077
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Χρειάζεται διαβατήριο και βίζα γι αυτές τις χώρες΄, μόνο διαβατήριο ή ταυτότητα;
Ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες την οποία κατά πάσα πιθανότητα δεν πρόκειται και να ελέγξουν (μιλάω για αστυνομία στο αεροδρόμιο, όχι για check-in/gate που εννοείται ότι τη χρειάζεσαι για ταυτοπροσωπία). Μεγαλύτερη πιθανότητα υπάρχει να σου ελέγξουν την ταυτότητα σε κάποιο γερμανικό αεροδρόμιο παρά σε κάποιο κράτος της Βαλτικής.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
744
Likes
2.039
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
ρε παιδιά, λίγο ειδήσεις να βλέπετε. Στις χώρες Εσθονία,Λετονία και Λιθουανία πας με ταυτότητα (ΕΕ και Σένγκεν)

όσο για την Βίζα για ρωσία, τίποτα το τραγίκο, το έχουμε αναλύσει σε αυτό το φόρουμ

Επειδή το "τίποτα το τραγικό" είναι κάπως ρευστό, θα ήθελες να μου πεις που να κοιτάξω για να μάθω λεπτομέρειες; Σ΄ευχαριστώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.328
Μηνύματα
888.434
Μέλη
38.993
Νεότερο μέλος
Vrilapla

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom