Εσθονία Λεττονία Λιθουανία Φινλανδία Ελσίνκι-Ταλλίν-Λετονία-Λιθουανία

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.129
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Απ'ότι κατάλαβα, ανέφερε τη βίζα για αμεςρική για μέτρο σύγκρισης, όχι ότι χρειάζεται για να πάς στη Ρωσία.
..... (άφωνος).

Είπε, ή άφησε να εννοηθεί κανείς ότι χρειάζεται βίζα Αμερικής για να πας στη Ρωσία? Θα ήταν παρανοϊκό κάτι τέτοιο. Εσύ δηλαδή αυτό κατάλαβες? Από που?

Αυτό που έγραψα είναι πως δε χρειάζεται βίζα ΑΜΕΡΙΚΗΣ για να πας στην ΑΜΕΡΙΚΗ. Οπότε η διαδικασία έκδοσης μιας βίζας που δε χρειάζεται (παρά μόνο για ειδικούς σκοπούς, π.χ. να θες να μείνεις από 3-6 μήνες), δεν έχει νόημα να συγκρίνεται με τη διαδικασία έκδοσης μιας βίζας που απαιτείται γενικώς από όλους.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
740
Likes
1.967
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Απ ότι κατάλαβα βίζα για τη Ρωσία μπορείς να βγάλεις μόνο μέσω πρακτορείου, αλλιώς είναι ένα χάος.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Δε ειναι χαος ρε παιδια. Μια απλη διαδικασια ειναι
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
740
Likes
1.967
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Δε ειναι χαος ρε παιδια. Μια απλη διαδικασια ειναι

Κατ αρχήν πρέπει να δηλώσεις το ξενοδοχείο που θα μείνεις και να προσκομίσεις το voucher. Έχετε πει ακόμα ότι σε υποχρεώνουν να κάνεις ταξιδιωτική ασφάλεια. Ακόμα ότι στην πρεσβεία μιλάνε μόνο ρώσικα. Τελικά τι απ' όλα αυτά ισχύει;
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Κατ αρχήν πρέπει να δηλώσεις το ξενοδοχείο που θα μείνεις και να προσκομίσεις το voucher. Έχετε πει ακόμα ότι σε υποχρεώνουν να κάνεις ταξιδιωτική ασφάλεια. Ακόμα ότι στην πρεσβεία μιλάνε μόνο ρώσικα. Τελικά τι απ' όλα αυτά ισχύει;
Έχουμε αλλάξει εντελώς το θέμα, που είναι άλλο απο το θέμα της visa, αλλά ναι, πρέπει να προσκομίσεις όσα λες, αλλά σιγά το δύσκολο. Στέλνεις ένα μειλ στο ξενοδοχείο και ζητάς τα documents και στο στέλνουν πίσω πολύ σύντομα (εμένα το έστειλαν μέσα σε 1 ώρα). Περισσότερος κόπος είναι για αυτούς να το συμπληρώσουν και να το σκανάρουν για να στο στείλουν, παρά να δώσεις 2-3 βασικά στοιχεία για να το βγάλουν...
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Καλημέρα!
Αν υποθέσουμε ότι μένουμε στο ευρώπουλο τελικά και κάνω το ταξίδι μου, επειδή έχουν κλειστεί τα πάντα, λέω να βγάλω ένα πιο συγκεκριμένο πρόγραμμα για κάθε μέρος. Οπότε θα ξεκινήσω με τη Φιλανδία...

Φιλανδία (Ελσίνκι) - άφιξη 7/7 βράδυ και αναχώρηση 10/7 βράδυ

8/7 Ελσίνκι & suomenlina --> όταν λέμε Ελσίνκι, τι κάνω, που πάω; Τι βλέπω πιο συγκεκριμένα;

9/7 Λέω για μονοήμερη στο Turku που είναι σχετικά κοντά

10/7 ότι μείνει απο Ελσίνκι, η αναχώρηση για Αγ.Πετρούπολη είναι στις 19.00, οπότε όλο και κάτι θα προλάβω να δω αν έχει μείνει (με τις βαλίτσες στο χέρι; δεν ξέρω...)

Περιμένω λοιπόν εκτός απο αξιοθέατα κλπ, προτάσεις απο φαγάδικα, καφέ, μπαρ ότι νομίζετε γενικά...

Στη συνέχεια θα σας ρωτήσω για 4 μέρες Αγ.Πετρούπολη, η Εσθονία θα είναι λίγο, οπότε οκ... 3 μέρες Λετονία και 4 μέρες Λιθουανία...οπότε ετοιμαστείτε σιγά σιγά.

Ευχαριστω όλους εκ των προτέρων!
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
στο Ελσίνκι εκτός απ΄τις εκκλησίες,με ωραιότερο τον καθεδρικό(φώτο,δες στην ιστορία της Φένιας)μπορείς να δεις την όπερα και το υπέροχο πάρκο στο πλάι της,τη πλατεία Μαρκετ στο λιμάνι,στην οποία έχεις τη δυνατότητα να χαζέψεις σουβενίρ(σε πολύ καλές τιμές) και να φας σολομό σε υπαίθριες καντίνες..
περίμενε για τα υπόλοιπα..
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Temppeliaukion Church 3, Lutherinkatu, Συγκοινωνία:τραμ 3Β,3Τ(γενικά αυτές οι 2 γραμμές του τραμ περνούν απ΄τα περισσότερα αξιοθέατα ,συμπεριλαμβανομένων του κέντρου και της περιοχής του λιμανιού.

αυτό που στου στέλνω είναι μια κυκλική εκκλησία χτισμένη μέσα σε βράχο,δεν ξέρω αν σ΄ενδιαφέρουν αυτά εμένα μου άρεσε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.242
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
newrevie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom