Εσθονία Λεττονία Λιθουανία Φινλανδία Ελσίνκι-Ταλλίν-Λετονία-Λιθουανία

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
5. Προτάσεις για φαγητόΤαλλίν;
vonKrahl.ee - Restaurant Vanaema Juures, το εχω γραψει και σε αλλο θεμα, αρα αντιγραφω: ''Ανοιγεις μια πορτα, κατεβαινεις κατι σκαλια και ξαφνικα βρισκεσαι στη τραπεζαρια της γιαγιας σου! Πολυ καλο φαγητο, πολυ καλες τιμες, αψογο σερβις, φορμα για κρατηση δεν εχει, απλα εστειλα ενα μειλ και πηρα επιβεβαιωση της κρατησης μου.''
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.621
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
vonKrahl.ee - Restaurant Vanaema Juures, το εχω γραψει και σε αλλο θεμα, αρα αντιγραφω: ''Ανοιγεις μια πορτα, κατεβαινεις κατι σκαλια και ξαφνικα βρισκεσαι στη τραπεζαρια της γιαγιας σου! Πολυ καλο φαγητο, πολυ καλες τιμες, αψογο σερβις, φορμα για κρατηση δεν εχει, απλα εστειλα ενα μειλ και πηρα επιβεβαιωση της κρατησης μου.''
Ενδιαφέρον! :D Θα το έχω στα υπόψιν! :)
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Γεια σας παιδιά!

5/12-άφιξη αργά το βράδυ στο Βίλνιους
6/12-περιήγηση στο Βίλνιους ως τις 14.30 όπου φεύγει το λεωφορείο για Ρίγα (άφιξη γύρω στις 18.00). Αναγνωριστική βόλτα.
7-8/12-Ρίγα και κάτι άλλο ( ; ).
9/12-αναχώρηση για Ταλλίν γύρω στις 12 (άφιξη κατά τις 17.00). Αναγνωριστική βόλτα.
10/12-Ταλλίν
11/12-Η πιο χαμένη μέρα, Ταλλίν-Βίλνιους (άφιξη αργά το απόγευμα)
12-13/12-Βίλνιους και πέριξ
14/12-επιστροφή με 6ωρο stopover στο Κίεβο.

Ερωτήσεις:

1. Από Βίλνιους πέρα από Τρακάι (που το έχω σίγουρο) αξίζει κάτι άλλο δεδομένων των ημερών που έχω; Πιστεύω πως όχι, αλλά πείτε μου και εσείς. Για Κάουνας δεν ψήνομαι, δεν θέλω άλλη μεγάλη πόλη.
2. Μου έχει κάτσει ο Hill of Crosses. Είδα κάπου για ένα πολύωρο tour που γίνεται από Ρίγα (λογικά βολεύει καλύτερα από εκεί σε σχέση με το Βίλνιους). Αξίζει όντως τόση ταλαιπωρία το μέρος ή να το αφήσω; Πάντως αν πάω θα το κάνω μόνο με tour, με τραίνα-λεωφορεία είναι απλά σκότωμα και οι μέρες πολύ μικρές για να το υποστεί κανείς.
3. Αν δεν πάω Hill of Crosses πού να πάω από Ρίγα; Έλεγα για Jurmala, αλλά νομίζω ότι θα είναι αποτυχημένη εξόρμηση χειμωνιάτικα.
4. Έχει νόημα να βγω Κίεβο στην επιστροφή (6ωρο stopover); Κι αν ναι, τι θα μπορούσα να δω σε μια 4-5ωρη χονδρικά βόλτα;
5. Προτάσεις για φαγητό/ποτό/έξοδο σε Βίλνιους, Ρίγα και Ταλλίν;
Στο Βιλνιους το περπατημα ειναι ευχαριστο και η ιδια η πολη εχει αρκετες γωνιες για να γεμισεις τις μερες που εχεις...Ειναι αρκετα απλωτη πολη..Συν οτι εχεις πολυ λιγες ωρες ημερας την εποχη που πας και λογικα ο καιρος δε θα ειναι και τοσο ευχαριστος για βολτιτσες.....Μου αρεσε πολυ η γειτονια Uzupis.
Στη Ριγα παλι σε 2 μερες προλαβαινεις να γυρισεις τα παντα γιατι ειναι ολα πολυ κοντα και συγκεντρωμενα . Επίσης προσωπικα δε θα ξαναπηγαινα Ριγα παρασκευη σαββατο που σκανε τα αγγλακια με τις φτηνες πτησεις...η πολη μεσα σε ενα απογευμα μεταμορφωθηκε σε φαληρακι ροδου, αλλα αυτο το φαινομενο λογικα γινεται το καλοκαιρι.

Για το 4. το 6ωρο στοποβερ στο κιεβο δε σου φτανει για να βγεις και να γυρισεις, δε θα το συνιστουσα. Συν οτι η πολη πρεπει να ειναι μακρια απο το Μπορισπολ.

Για το 6. Βιλνιους δοκιμασα πολλα αλλα οχι οσα ειχα βαλει στοχο
Απο αυτα που έφαγα η ειδα απο κοντα :
Uzupio Kavine Vilnius | Lithuania - Vilnius Life
Το μονο ωραιο ειναι οτι ειναι διπλα στο ποταμι και στο πρασινο, φαγητο μετριοτατο προς κακο και σχετικα ευρωπαικο, μεγαλες μεριδες, αρκετοι τουριστες το τιμουν, εγω δε θα το ξαναεπισκεφτομουν για φαι , μονο για μπυριτσα απογευματινη.Απορω γιατι εχει καλές κριτικές.

Gabi Vilnius | Lithuania - Vilnius Life
Dεν εφαγα εκει, αλλα τα πιατα των διπλανων μου ανοιξαν την ορεξη και ο χωρος πολυ φιλικος

Forto Dvaras, Βίλνα - Κριτικές εστιατορίων - TripAdvisor
Δε βρηκα καμια μερα να κατσω(καλο μαλλον ειναι αυτο) οι πελατες φαινονταν ευχαριστημενοι και ο χωρος μου αρεσε.Θα ηθελα να εχω παει.

Zemaiciai, Βίλνα - Κριτικές εστιατορίων - TripAdvisor
Σχετικα πιο τσιμπημένο απο τα υπολοιπα αλλα οχι ακριβο , θυμαμαι οτι εφαγα κατι υπεροχα πιατα με μανιταρια.

Tores Restaurant Reviews, Vilnius, Lithuania - TripAdvisor
ειναι ψηλά στη περιοχή ουζούπις. η κουζίνα μου θύμισε ρωσία , καλουτσικο φαι χωρις να ειναι κατι αξέχαστο, υπέροχη θέα , μεσα σε καταπράσινο τοπίο, ίσως αξίζει περισσότερο αν μπορείς να κάτσεις εξω, δηλαδη καλοκαίρι. θα ξαναπηγαινα για το μερος .

Στο τρακαι μου φανηκαν ολα τερμα τουριστικα δε με ενθουσιασε κατι για φαι.

Δε μου αρεσε καθολου η ποραδοσιακη σουπα (κατι σαν υγρο γιαουρτι και παντζαρι μαζι) και ζεπελιν παρα το γεγονος οτι δοκιμασα αρκετες φορες δεν ενθουσιαστηκα, αντιθετως τιμησα πολυ το σολωμο. Επίσης συχνα βρίσκεις πιατα ρωσικα.


Στη ριγα δεν εκατσα πολυ αλλα τιμησα αυτο για καφε και γλυκα, ειχε μεγαλη ποικιλια σε πιτες, γλυκα, ψωμια κ.τλ
Rigensis, Ρίγα - Κριτικές εστιατορίων - TripAdvisor
Απο εστιατορια δε θυμαμαι κατι αλλα για προχειρο φαι , τα αγορια της παρεας οτι και να τρωγαμε μετα κανανε μια επισκεψη εδω για να χορτασουν (βλεπω οτι εχει βαθμολογηθει και πολυ καλα:shock:)
Lido Altus Seta, Ρίγα - Κριτικές εστιατορίων - TripAdvisor
κατι σε ψηταδικο και μπυραρια το οποιο οντως ειχε τεραστια ποικιλια σε κρεατικα και διαφορα, πολυ ευγευστα και καλοψημενα και σε εξευτελιστικες τιμες. Αλλα εστιατοριο δε το λες, ψηταδικο θα το ελεγα.


Με aerosvit πετας?
Το λεωφορειο Βιλνιους-Ριγα δεν εκανε 3.30 ωρες Επειδη ειδα υπολογιζεις 2.30-κατα τις 6 να εισαι εκει...εκανε 4.15-4.30 περιπου με τελειο καλοκαιρινο καιρο..Τωρα που θα πας φανταζομαι εχει χιονια και βροχες κ.τλ Επίσης πολυ εξαντλητικο που πατε μολις φτασετε ριγα.Θα καθομουν μια μερα Βιλνιους στην αρχη και μετα θα εφευγα. Μια καθυστερηση,κατι να τυχει θα κουραστειτε πολυ.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Γεια σας παιδιά!

Πολύς κόσμος από το forum πήγε Βαλτική μες στη χρονιά, αλλά ούτε ιστορίες, ούτε πληροφορίες, ούτε τίποτα! :D

Για να μην ανοίγω νέο topic θα χρησιμοποιήσω αυτό! Έχω ήδη διαβάσει τις πληροφορίες σας, έχω αγοράσει οδηγό και τον ξεψαχνίζω, υπάρχει βέβαια η ιδιαιτερότητα ότι πηγαίνω Δεκέμβρη όπου οι μέρες είναι πολύ μικρές και πρέπει να κάνω καλό καταμερισμό του χρόνου μου. Πολύ βοηθητική η ιστορία της pattyyy που πήγε και αυτή χειμώνα, υπάρχει βέβαια η ειδοποιός διαφορά ότι εγώ δεν θα έχω αυτοκίνητο! :D

Το ταξίδι θα διαρκέσει από τις 5 ως τις 14 Δεκεμβρίου. Τον κορμό του προγράμματος τον έχω βγάλει, ψάχνομαι για τις λεπτομέρειες.

5/12-άφιξη αργά το βράδυ στο Βίλνιους
6/12-περιήγηση στο Βίλνιους ως τις 14.30 όπου φεύγει το λεωφορείο για Ρίγα (άφιξη γύρω στις 18.00). Αναγνωριστική βόλτα.
7-8/12-Ρίγα και κάτι άλλο ( ; ).
9/12-αναχώρηση για Ταλλίν γύρω στις 12 (άφιξη κατά τις 17.00). Αναγνωριστική βόλτα.
10/12-Ταλλίν
11/12-Η πιο χαμένη μέρα, Ταλλίν-Βίλνιους (άφιξη αργά το απόγευμα)
12-13/12-Βίλνιους και πέριξ
14/12-επιστροφή με 6ωρο stopover στο Κίεβο.

Ερωτήσεις:

1. Από Βίλνιους πέρα από Τρακάι (που το έχω σίγουρο) αξίζει κάτι άλλο δεδομένων των ημερών που έχω; Πιστεύω πως όχι, αλλά πείτε μου και εσείς. Για Κάουνας δεν ψήνομαι, δεν θέλω άλλη μεγάλη πόλη.
2. Μου έχει κάτσει ο Hill of Crosses. Είδα κάπου για ένα πολύωρο tour που γίνεται από Ρίγα (λογικά βολεύει καλύτερα από εκεί σε σχέση με το Βίλνιους). Αξίζει όντως τόση ταλαιπωρία το μέρος ή να το αφήσω; Πάντως αν πάω θα το κάνω μόνο με tour, με τραίνα-λεωφορεία είναι απλά σκότωμα και οι μέρες πολύ μικρές για να το υποστεί κανείς.
3. Αν δεν πάω Hill of Crosses πού να πάω από Ρίγα; Έλεγα για Jurmala, αλλά νομίζω ότι θα είναι αποτυχημένη εξόρμηση χειμωνιάτικα.
4. Έχει νόημα να βγω Κίεβο στην επιστροφή (6ωρο stopover); Κι αν ναι, τι θα μπορούσα να δω σε μια 4-5ωρη χονδρικά βόλτα;
5. Προτάσεις για φαγητό/ποτό/έξοδο σε Βίλνιους, Ρίγα και Ταλλίν;
Έχω κακά και καλά νέα... Τα κακά είναι ότι δεν είμαι σπίτι και χωρίς σημειώσεις, τι θα βρώ να σου πώ; Τα καλά είναι ότι θα προσπαθήσω να θυμηθώ οτιδήποτε...

Βλέπω ότι τη Βίλνιους την προλαβαίνεις. Έχεις λίγες ώρες μία μέρα και ακόμη μία γεμάτη μέρα. Φυσικά θα πας Τρακάι, είναι πάρα πολύ όμορφο και πολύ κοντά. Δεν ξέρω πως μεταφέρεσαι εκεί βέβαια, εμάς μας πήγαν κάτι...φίλες... Εκεί, δεν ξέρω το όνομα (δεν το έχω μαζί μου), ίσως είναι αυτό
Senoji Kibinine, Trakai - Restaurant Reviews - TripAdvisor

μπορείς να φάς αυτά τα παραδοσιακά πιτάκια που έχουν, όπως αυτά που φαίνονται στις φωτ/φίες, είναι με κοτόπουλο, χοιρινό κλπ και να ζητήσεις το παραδοσιακό τους ποτό (που φυσικά δε θυμάμαι πως το λένε), αλλά θα καταλάβουν, πόσα μπορεί να έχουν;
Επίσης, έχει ένα μικρό καστράκι κάπου δεξιά στην πόλη, ανεβαίνεις και μπορείς να μπείς με μιά μικρή είσοδο μέσα στον πύργο, έχει ωραία θέα απο ψηλά (το καλοκαίρι-τον χειμώνα δεν ξέρω). Για καφέ εκεί δεν πηγαίναμε συγκεκριμένα, όπου βλέπαμε κάτι καλό μπαίναμε. Ευτυχώς ο συνταξιδιώτξς μου έχει πολύ καλό μάτι σε αυτά και δεν έκανα τίποτα εγώ (που θα διάλεγα ότι πιο τουριστικό-είμαι βέβαιος).

A και να φάτε οπωσδήποτε αυτό το παραδοσιακό http://www.squidoo.com/traditional-lithuanian-dishes

Ρίγα-Στον hill of crosses δεν πήγαμε και νομίζω πως ούτε τώρα θα πήγαινα... Ας σου πεί καλύτερα κάποιος που έχει πάει.
Εμείς πήγαμε Jurmala, Cesis και Amatciems. Το τελευταίο άσ'το, δεν μπορείς να πάς εύκολα, έχει ελάχιστα λεωφορεία και αν κάτι πάει στραβά, απλά ξέμεινες στη μέση του πουθενά. Εγώ στη θέση σου, αν προλάβεις, θα πήγαινα Sigulda.

Στη Ρίγα, αυτό που θυμάμαι τώρα ότι φάγαμε και μ'άρεσε γενικά ήταν το Lidojo?? Varde - Nightlife in Riga
ωραίο φαγητό, υπέροχο μαγαζί, καλές τιμές.
Και για καφέ...radisson blu! Με θέα απο τον ...δε θυμάμαι τι όροφο! Έχει μια χρηματική είσοδο μόνο για να μπείς και μετά πληρώνεις και αυτό που παίρνεις. Δεν βγαίνει ακριβά, ένας καφές ας πούμε θα βγεί 5 ευρώ (ε τι να κάνεις). Και να πάς για ...κατούρημα οπωσδήποτε. Όταν μπείτε να καθήσετε στην πλευρά που είναι το πάρκο και η εκκλησία, εκεί δύει ο ήλιος, στην άλλη δε βλέπεις τίποτα, οπότε να πάτε πρίν δύσει ο ήλιος και να δείτε εκεί. Βέβαια ο χρόνος είναι λίγο και στα λέω απλά αν προλάβεις.
Γενικά η Ρίγα είναι πολύ όμορφη. Ελπίζω να βοηθήσει ο καιρός...

Ταλλίν...μάλιστα....με το που φτάσαμε κατακαλόκαιρο, έβρεχε! Εντάξει, θα γυρίσετε την πόλη, δε χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο να σας πώ, εκτός απο φαγητό, εμείς πήγαμε στο Olde Hansa. Και αν πήγαινα, θα ξαναπήγαινα. Δεν είναι φτηνό, είναι λίγο τσιμπημένα, αλλά το περιβάλλον είναι απίστευτο! Έχει και μπύρες με μέλι, με βότανα κλπ. Επίσης, να επισκεφθείς οπωσδήποτε τις τουαλέτες του μαγαζιού!!

Τώρα τι να σου πώ, αυτά θυμάμαι, αυτά έγραψα...

υ.γ. Όσο για τις ιστορίες που ''μας την είπες'', δεν προλάβαμε, έχουμε να οργανώσουμε και άλλα ταξίδια! :D :bleh:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.621
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
mfish και antonis ευχαριστώ πολύ που μπήκατε στον κόπο και γράψατε τόσες πληροφορίες! :)
Οι προτάσεις σας για sightseeing και μάσες ενδιαφέρουσες! :D

Για το 4. το 6ωρο στοποβερ στο κιεβο δε σου φτανει για να βγεις και να γυρισεις, δε θα το συνιστουσα. Συν οτι η πολη πρεπει να ειναι μακρια απο το Μπορισπολ.
Με aerosvit πετας?
Ναι, με aerosvit πετάω.
Τόσο τραγικά λες; Ρε γαμώτο, ήθελα πολύ να βγω, και για το Κίεβο και διότι δεν αντέχονται 6 ώρες στο αεροδρόμιο. :roll:

Θανάση περιμένω και τη δική σου παρέμβαση! :D

Το λεωφορειο Βιλνιους-Ριγα δεν εκανε 3.30 ωρες Επειδη ειδα υπολογιζεις 2.30-κατα τις 6 να εισαι εκει...εκανε 4.15-4.30 περιπου με τελειο καλοκαιρινο καιρο..Τωρα που θα πας φανταζομαι εχει χιονια και βροχες κ.τλ Επίσης πολυ εξαντλητικο που πατε μολις φτασετε ριγα.Θα καθομουν μια μερα Βιλνιους στην αρχη και μετα θα εφευγα. Μια καθυστερηση,κατι να τυχει θα κουραστειτε πολυ.
Μη μου λες τέτοια! Anyway, βλέπουμε! Τώρα έχω κλείσει βέβαια τις μετακινήσεις, ό, τι έγινε έγινε! Το πολύ-πολύ να πέσει λίγη ταλαιπωρία! :D

Φυσικά θα πας Τρακάι, είναι πάρα πολύ όμορφο και πολύ κοντά. Δεν ξέρω πως μεταφέρεσαι εκεί βέβαια, εμάς μας πήγαν κάτι...φίλες...
Κι εγώ θέλω να πιστεύω ότι θα με πάνε και δεν θα ψάχνομαι. Βλέπουμε! :D

Εμείς πήγαμε Jurmala, Cesis και Amatciems. Το τελευταίο άσ'το, δεν μπορείς να πάς εύκολα, έχει ελάχιστα λεωφορεία και αν κάτι πάει στραβά, απλά ξέμεινες στη μέση του πουθενά. Εγώ στη θέση σου, αν προλάβεις, θα πήγαινα Sigulda.
Θα το ψάξω!
Και να πάς για ...κατούρημα οπωσδήποτε.
Επίσης, να επισκεφθείς οπωσδήποτε τις τουαλέτες του μαγαζιού!!
:haha: Έχεις ένα κόλλημα με τις τουαλέτες βλέπω! Εντάξει, θα τις έχω υπόψιν! Η αλήθεια είναι ότι αποφεύγω να τις χρησιμοποιώ εκτός σπιτιού, αλλά μια το κρύο, μια η κατανάλωση μπύρας, δε νομίζω να τις αποφύγω! :D
Τώρα τι να σου πώ, αυτά θυμάμαι, αυτά έγραψα...
Μην ανησυχείς, ήσουν κατατοπιστικότατος!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
6 ώρες τρανζιτ, δε προλαβαίνεις. Ποιο πολλή ώρα θα χάσεις σε έλεγχο διαβατηρίων και τελωνείο, να συμπληρώσεις immigration card (δε ξέρω αν οι έλληνες πρέπει να την συμπληρώσουν) και μετά είναι 45 με 55 λεπτά το ταξίδι με το λεωφορείο μέχρι την στάση του μετρό Kharkivska και από εκεί κάνα 10 λεπτό μέχρι την πόλη

Boryspil Airport transfer
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.621
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
6 ώρες τρανζιτ, δε προλαβαίνεις. Ποιο πολλή ώρα θα χάσεις σε έλεγχο διαβατηρίων και τελωνείο, να συμπληρώσεις immigration card (δε ξέρω αν οι έλληνες πρέπει να την συμπληρώσουν) και μετά είναι 45 με 55 λεπτά το ταξίδι με το λεωφορείο μέχρι την στάση του μετρό Kharkivska και από εκεί κάνα 10 λεπτό μέχρι την πόλη

Boryspil Airport transfer
Με απογοητεύσατε οικτρά παίδες! :D Ναι, ολόκληρο ταξίδι είναι, δεν έχει νόημα να πάω για 1-2 ώρες. Αλλά το ρημάδι το 6ώρο πώς θα περάσει; Έχει τίποτα άλλο κοντά στο αεροδρόμιο; Κανά χωριό, κάτι; Και το αεροδρόμιο τι μεγέθους είναι; Έχει at least καταστήματα, wi-fi και λοιπά;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.621
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Επίσης αν κάποιος έχει να πει για το Hill of Crosses θα είμαι ευγνώμων! :D
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Με απογοητεύσατε οικτρά παίδες! :D Ναι, ολόκληρο ταξίδι είναι, δεν έχει νόημα να πάω για 1-2 ώρες. Αλλά το ρημάδι το 6ώρο πώς θα περάσει; Έχει τίποτα άλλο κοντά στο αεροδρόμιο; Κανά χωριό, κάτι; Και το αεροδρόμιο τι μεγέθους είναι; Έχει at least καταστήματα, wi-fi και λοιπά;
πριν 2 χρόνια που πέταξα με Аеросвіт, στο αεροδρόμιο Μπορισπιλ κάναν ανακαίνιση (λόγο Euro2012), και τότε υπήρχαν 2 μαγαζιά Duty Free, 2 εστιατόρια και δωρεάν βιφι, τώρα δε ξέρω τι παίζει
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
H δικια μου εμπειρια με aerosvit ....Μια χαρα η πτηση , αλλα περα απο τις πτησεις ελλαδα ουκρανια και πισω οι αλλες πτησεις ουκρανια βιλνιους ειχαν μεγαλη καθυστερηση( στο πηγαινε πεταξαμε 4-5 ωρες μετα) . Επειδη εβλεπα συνεχως τις οθονες οι πιο τοπικες πτησεις γενικα ειχαν ολες καθυστερηση, μαλλον ειναι κατι συνηθες. Επίσης οταν φτασαμε Βιλνιους (επειδη τα ελικοφορα ειναι πολυ μικρα??? δε ξερω ακριβως γιατι) οι βαλιτσες των 1/3 των ταξιδιωτων ερχονταν με επομενες πτησεις και τις στειλαν στους συνταξιδιωτες μας την αλλη μερα στο ξενοδοχειο.Με λιγα λογια αντι για 12 το βραδυ φτασαμε 5 το πρωι και πολλοι χωρις βαλιτσες. Για αυτο σε ρωτησα αν πετας με αεροσβιτ, με τα παραπανω δεδομενα δε θα κανονιζα πουλμαν για ριγα στις 2.30 το μεσημερι. Πιθανα να μην εχεις καν παρει τη βαλιτσα σου ακομα. Και απο τα στατιστικα που ειδα μετα δεν ειναι κατι που συμβαινει σπανια.

Επισης στο Μπορισπολ, στο τερμιναλ που ειμασταν τον ιουλιο ειχε 2-3 μαγαζακια και duty free κ.τ.λ αλλα ειναι πραγματικα βαρετο.Επίσης στο τερμιναλ που ημουν δεν ειχε φαι περα απο κατι τοστακια αγευστα με 4-5 ευρω το ενα και με τη καθυστερηση κυριολεκτικα πεινασαμε...Το μονο καλο εχει ιντερνετ και περασε η ωρα ... Επίσης οπως σου ειπαν καναμε κανα 2ωρο να περασουμε ελεγχους οποτε αδυνατο να βγεις εξω.Οι ελεγχοι εκει ηταν μια δραματικη υποθεση καθως ειχαμε στοιβαχτει σε κατι σκαλες 4-5 πτησεις και ειχε μονο 2 ανιχνευτες...Ωρες περιμεναμε στις σκαλες. Στο γυρισμο επίσης επειδη φυγαμε παλι με μια μικρη καθυστερηση απο Βιλνιους δεν ειχαμε τελικα 6 ωρες.

τελος οταν φτασεις Βιλνιους επειδη την ωρα εκεινη δεν εχει λεωφορειο, να ξερεις η πολη ειναι 5 λεπτακια με το ταξι. θα σας ζητησουν πολλα λεφτα, το συνηθες ειναι 40 λιτας εμας μας ζητησε 80 και μετα το ριξαμε, οταν φευγαμε ομως που μας το εκλεισε ντοπιος πληρωσαμε μολις 8 λιτας.... γενικα τα ταξι στο Βιλνιους συμφερει να τα καλεις αλλα και παλι ειναι μια περιεργη ιστορια, για την ιδια αποσταση πληρωσαμε 3 διαφορετικα ποσα με 3 διαφορετικες εταιρειες.

Στο τρακαι ειναι πανευκολο να πας, διπλα απο το σιδηροδρομικο σταθμο υπαρχουν τα κτελ, απο εκει φευγεις και για Ριγα. Μπορεις να πας η με τοπικο κτελ η με τρενο, εμεις ρωτησαμε και στα 2 και φυγαμε με κτελ που ειχε πιο συχνα, το εισιτηριο ηταν πολυ φτηνο δε θυμαμαι καν ποσό και καναμε περιπου 35-40 λεπτα να φτασουμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.242
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
newrevie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom