Εναλλακτικές Ιαπωνικές θεραπείες

Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Καλώς την άνοιξε το βιβλίο σου στην εισαγωγή,
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Μεχρι να ξεκινησει τα μαθηματα η Ioanna παρτε μια γευση απο
shiatsu original:D

 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
καταπληκτικό το γατί, σε σπα δουλεύει;
 

maιra1

Member
Μηνύματα
206
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΚΙΝΑ
Αγαπητή Sensei!!! Με τον προσήκοντα σεβασμό δηλώνω παρούσα και έτοιμη.:)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μεχρι να ξεκινησει τα μαθηματα η Ioanna παρτε μια γευση απο
shiatsu original:D

Α! Δεν το ηξερα οτι καθε πρωι η γατα μου κανει shiatsu στην κοιλια μου!
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Ωραία λοιπόν στην σειρά όλοι, βάλτε άνετα και μαλακά ρούχα, ανάψτε πάλι τα στικάκια, η Πανδώρα θα σας σερβίρει τσάι, ο Ισαάκ θα σας δεχτεί έναν έναν, πρώτη το Μπαχάρι.
Σιάτσου σημαίνει πίεση με τα δάχτυλα. Οι Ιάπωνες πήραν την πανάρχαια σοφία της κινέζικης ιατρικής και την προσάρμοσαν σε ένα body work (δεν βρίσκω ελληνική λέξη λυπάμαι), με αυστηρούς κανόνες. Μια από τις αρχές της κινέζικης ιατρικής θέλει το σώμα να διέπεται από ενεργειακά κανάλια υπεύθυνα για την σωματική, πνευματική και ψυχική υγεία μας.

Η θεραπεία ασκείται πάνω από τα ρούχα. Ο θεραπευτής θα βρίσκετε πάντα δίπλα σας και όχι από πάνω σας, αυτό θα αποτελούσε προσβολή. Οι θεραπευτές εκπαιδεύονται να χρησιμοποιούν το βάρος του σώματος τους και όχι την δύναμη τους, ασκούν πιέσεις και διατάσεις σε όλο το σώμα ανάλογες στις ανάγκες του κάθε ατόμου, άλλες κινήσεις και πιέσεις θα ασκήσουν σε έναν άνθρωπο με μυοσκελετικά προβλήματα, άλλες σε κάποιον με πεπτικά κτλ. Θα δώσουν περισσότερη σημασία σε συγκεκριμένα σημεία πίεσης και για την δική σας αγαλλίαση θα επιστρατεύσουν εκτός από τον αντίχειρα, τους πήχεις, τους αγκώνες, τα γόνατα, ακόμα και τα πέλματα τους και θα αποφύγουν επιμελώς όλα τα «δύσκολα σημεία» του σώματος (στήθος, γεννητικά όργανα κτλ).

Μετά από μια τόσο λεπτή φροντίδα, θα φύγετε αναζωογονημένοι και ανάλαφροι έτοιμοι να συνεχίσετε την κατάκτηση της αγαπημένης σας Ιαπωνίας.
 
Last edited by a moderator:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αν κατάλαβα καλά οι ναύτες από τα διερχόμενα πλοία δε θα έχουν ρεγάλο, έτσι;
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Αχ, μετά από όλη αυτή την αναλυτική περιγραφή έχω αρχίσει να αισθάνομαι λίγο καλύτερα... Λες να είναι η ιδέα μου;;; :roll:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μετά από μια τόσο λεπτή φροντίδα, θα φύγετε αναζωογονημένοι και ανάλαφροι έτοιμοι να συνεχίσετε την κατάκτηση της αγαπημένης σας Ιαπωνίας.
Κυρία, κυρία...μπορούμε να κάνουμε κάθε μέρα ?:roll: Να ξέρω...γιατί προβλέπεται καθημερινή...αποσυναρμολόγηση(!) :bleh: όταν θα πάμε...:haha:
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Αν κατάλαβα καλά οι ναύτες από τα διερχόμενα πλοία δε θα έχουν ρεγάλο, έτσι;
Η αλήθεια είναι ότι στο shiatsu ναύτες δεν προβλέπονται. Αυτό που μπορούμε να κανονίσουμε αν θες είναι από τον χώρο της θεραπείας να περνάνε κατά δυάδες σαμουράι, αποφάσισε μόνο αν τους θες με ή χωρίς σπαθί. Οι σπαθακοφόροι κοστίζουν περισσότερο
.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Κυρία, κυρία...μπορούμε να κάνουμε κάθε μέρα ?:roll: Να ξέρω...γιατί προβλέπεται καθημερινή...αποσυναρμολόγηση(!) :bleh: όταν θα πάμε...:haha:
Σε φοβάμαι εσένα, έχεις που έχεις την κατραπακιά με την Ιαπωνία, αν αναζωογονείσαι και καθημερινά με το σιάτσου θα περιφέρεσαι στην χώρα σαν την σβούρα και θα μας βγάλεις όλους νοκ άουτ, καλύτερα να περιοριστείς στις δύο φορές την εβδομάδα, για να επιβιώσουμε και οι υπόλοιποι
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.704
Μέλη
39.001
Νεότερο μέλος
Maria Kremm

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom