Ενα βιβλιο για την παραλια.

fosia

Member
Μηνύματα
36
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
είναι υπό συζήτηση
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Εγώ στην παραλία είμαι πάνω από ένα σταυρόλεξο, το βιβλίο το έχω για το καθημερινό ταξίδι με το τρένο απο και προς τη δουλειά. Για μηνιαία ενημέρωση γύρω από τα βιβλία που κυκλοφορούν υπάρχει το freepress περιοδικό Index, το οποίο κυκλοφορεί σε βιβλιοπωλεία και καφετέριες και περιέχει κριτικές και προτάσεις, για όποιον ενδιαφέρεται.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μολις παρηγγειλα το 'The sex lives of cannibals' που προβλεπεται να εχει πολυ γελιο και ειναι ταξιδιωτικου περιεχομενου παρα τον περιεργο τιτλο :lol:.
Ο συγγραφεας Maarten Troost διηγειται την περιπετεια που εζησε οταν αποφασισε 26 χρονων να τα παρατησει ολα , να παρει τα βατραχοπεδιλα του και να ζησει στο ερημικο νησι Tarawa του γκρουπ Kiribati. Και η ιστορια - και το γελιο - αρχιζει εδω..αφου τα βρηκε σκουρα στον παραδεισο..:sharkisland:
Λεπτομερειες οταν το διαβασω , αλλα φαινεται πολυ καλο. Οσοι εχετε σκεφτει 'να τα παρατησω ολα και να φυγω στο νησι των ονειρων μου' διαβαστε και ξανασκεφτειτε το που θα πατε τουλαχιστον :haha:
 
Μηνύματα
28
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Thailand...
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα μπόρα
Ένα απο τα βιβλία που θα πάρω μαζί μου στις διακοπές είναι μια συλλογή ιστοριών το Ερωτικές ιστορίες του Έρμαν Έσσε... Πραγματικά θα χαλαρώσω...:cool:
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Τι σύμπτωση.. κι εγώ θα πρότεινα το Siddharta του Έσσε, γιατί είναι απλό, ταξιδιάρικο και σου δίνει ένα good feeling.
 

annageo

Member
Μηνύματα
95
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Paris!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου...
Εδω κι ενα χρόνο εχω διαβασει αρκετα βιβλια της Δημουλίδου, "το φιλί του Δράκου" στη Σαντορίνη, το "Δάκρυα του Θεού" στην Ελάτη και το "μη πυροβολειται τη νυφη" ή καπως ετσι το διαβασα γυρνωντας απο Αθήνα... φετος στη Τηνο διάβασα το "σουίτα στον Παραδεισο" (η αληθεια ειναι οτι οντως με προβληματισε...) ωραια βιβλια, οτι πρεπει για διακοπες!!!
τωρα διαβαζω το "σμηνος" αν και μεγαλο ειναι πολυ ενδιαφερον, απλα ειναι κουραστικα τα γραμματακια του!!! το εχει διαβασει κανεις?
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Θα πρότεινα το "Οχτώ" από εκδόσεις Λιβάνη. Μυθιστόρημα με μυστήριο, φόνους, που περιπλέκει ιστορία και ανατροπες!

Και φυσικά, όσοι δεν έχουν διαβάσει το da vinci να το κάνουν! βιβλίο που διαβάζεται πολύ εύκολα και ευχάριστα, που μπορεί να σας καθηλώσει στην ξαπλώστρα και μην καταλάβετε για πότε για το τελειώσετε!

Επίσης, το "Κάστρα και Θρύλοι στην Ελλάδα" από εκδόσεις Αρχέτυπο είναι μία πολύ καλή επιλογή όπου όταν το διαβάσετε είμαι σίγουρος ότι θα σας κάνει να επισκεφτείτε κάποιο κάστρο στην περιοχή που θα βρίσκεστε!

Και καλό διάβασμα (και μπάνια!) σε όλους/όλες! :)
 
Μηνύματα
39
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μυθιστόρημα που σε "κρατάει" με φόνους, μυστήριο και ανατροπές είναι το "Επιστροφή από τη λήθη" από εκδόσεις Λιβάνη. Ο συγγραφέας λέγεται Λεωνίδας Χατζηνικολοάου.
Είναι σε παρόμοιο στυλ με τον Κώδικα, το Illuminati, αλλά μέρος του διαδραματίζεται και στην Ελλάδα.
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Xenos ο Λένος Χρηστίδης ήταν συμμαθητής του άντρα μου και γιαυτό διάβασα τα χαστουκόψαρα σχεδόν όταν εκδόθηκαν. Δεν μου άρεσαν πολύ. Κάτι δεν μου πήγαινε. Το βρήκα όταν πήγα να δω ένα θεατρικό του στο Θέατρο του Νέου Κόσμου (νομίζω ήταν οι "δύο θεοί"). Πολύ απλά ο λόγος του είναι θεατρικός και όχι τόσο λογοτεχνικός. Ενθουσιάστηκα, ήταν από τις καλύτερες παραστάσεις που έχω δει. Πολύ γέλιο.
Εγώ είμαι φαν του Γιάννη Ξανθούλη. Προτείνω το καλύτερό του "ο μεγάλος θανατικός" και το πιο αστείο του "οικογένεια μπες-βγες". Η αποθέωση του μπλακ χιουμορ.
Επίσης πολύ αστείος είναι ο David Lodge ειδικά για φοιτητές ή αυτούς που έχουν δεινοπαθήσει από την πανεπιστημιακή ζωή καθώς τη σατυρίζει ανελέητα. Να σημειώσω ότι ο εν λόγω συγγραφέας είναι στην καθημερινή του πραγματικότητα ένας άγγλος αναγνωρισμένος καθηγητής θεωρίας της λογοτεχνίας με πολύ σημαντική βιβλιογραφία στην ειδικότητά του. Προτείνω το "αλλάζοντας θέσεις" το "μικρός που είναι ο κόσμος" και το "ούτε γάτα ούτε ζημιά".
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Α! και αστυνομικά, η αδυναμία μου. Διαβάστε τον Δικαστή Τι του Ρομπερτ βαν Γκουλικ (νομίζω τα δίνει τώρα η σαββατιάτική Ελευθεροτυπία). Επίσης τη σειρά με την αδελφή Φιντέλμα του Peter Tremayne. Τέλος 2 βιβλία του Μπορις Ακούνιν την "Πελαγία και τον μαύρο μοναχό" και την "Πελαγία και το άσπρο μπουλντογκ". Όλα τα παραπάνω διαδραματίζονται σε μακρινές εποχές.
 
Μηνύματα
34
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νορμανδία
Ταξίδι-Όνειρο
το...ψάχνω ακόμη !
Α! και αστυνομικά, η αδυναμία μου. Διαβάστε τον Δικαστή Τι του Ρομπερτ βαν Γκουλικ (νομίζω τα δίνει τώρα η σαββατιάτική Ελευθεροτυπία). Επίσης τη σειρά με την αδελφή Φιντέλμα του Peter Tremayne. Τέλος 2 βιβλία του Μπορις Ακούνιν την "Πελαγία και τον μαύρο μοναχό" και την "Πελαγία και το άσπρο μπουλντογκ". Όλα τα παραπάνω διαδραματίζονται σε μακρινές εποχές.
Δοκίμασε να διαβάσεις το "Τα Πορτοκάλια Του Sezan" ! Θα ανακαλύψεις πλευρές του εαυτού σου ! Αλλα,πρόσεξε...αν και τα πορτοκάλια δέν είναι καλοκαιρινό φρούτο,όλως περιέργως,θα σου αρέσουν !!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Mπραβο παιδια προτεινετε βιβλια να διαβαζουμε ολο το χρονο.
Πολυ ενδιαφερον προτασεις.
Dorathexplorer το ιλλουμινατι το διαβασα σε 48 ωρες,μου αρεσε πιο πολυ απ`ολα του Νταν Μπραουν.Ειχα γινει ενα με το βιβλιο.
Σ`αυτο το στυλακι καπως, προτεινω το
"Η χαμενη βιβλιοθηκη του Δημητριου Μοστρα"
Ειναι του Δημ.Μαμαλουκα
Εχει να κανει με καποιους σπανιους τομους βιβλιων,και διαδραματιζεται στην Ιταλια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.409
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom