Υεμένη Ενα νησί που μοιάζει να το ξέχασε ο χρόνος... εντελώς εξωγηινο....

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ωστε Σοκότρα σημαίνει ευδαιμονία, ε;
Απίστευτος τόπος, ανυπομονώ να διαβάσω την ιστορία σας και να δω τις εικόνες που θα μας φέρετε...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
... καλο σας ταξιδι και περιμενουμε ιστορια και φωτογραφιες..
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Σιγά μην περιμένω.Θα ρθω μαζί σας:clap:
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
να πω ότι από το 05:25 έμεινα με το στόμα ανοικτό...
θα κινήσω γή και ουρανό τώρα... παραγγελιά, θέλω να πατήσω πόδι σ'αυτό το χωριό
Μόνο που από το 05:25 και μετά δεν είναι η Σοκότρα, αλλά η ηπειρωτική Υεμένη.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Μόνο που από το 05:25 και μετά δεν είναι η Σοκότρα, αλλά η ηπειρωτική Υεμένη.
Καθώς το ότι βλέπουμε μετά το 05:25 είναι ασύλληπτο, μπορείς να μας πεις που βρίσκεται αυτός ο τόπος στην ηπειρωτική Υεμένη?
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Kalspiro υποτίθεται ότι το βίντεο είναι αφιερωμένο εξ'ολοκλήρου στην Σοκότρα. Αν τώρα ο σκηνοθέτης έκανε καμμιά μαϊμουδιά και έκανε συρραφή με εικόνες από την ηπειρωτική Υεμένη, δεν το γνωρίζω. Πάντως έστειλα το βίντεο στο ξεναγό μας και αναμένω ενημέρωση ΠΟΥ είναι στο νησί αυτά τα χωριά, ΑΝ υπάρχει πρόσβαση και εννοείται ότι έπεσα στα πόδια του να μας πάει εκεί αν είναι εφικτό.
Αντίστοιχα χωριά αν και με όχι τόσο απότομους βράχους είχα δει βορειοδυτικά της Σαναά (Al Hajjara, Manakha)
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Επειδή πήγα στη Σοκότρα το 2005, μπορώ να πω ότι αν και με ενθουσίασε, είναι ένας πολύ ειδικός προορισμός και δεν είναι για τον καθένα. Πρέπει να την έχεις ψάξει πολύ για να πας εκεί.
Εξηγούμαι:
Αν δεν έχει κάποιος την τρέλα της φύσης και των άγριων γυμνών τοπίων και δεν ενθουσιάζεται βλέποντας περίεργα φυτά, απλά δεν θα του αρέσει.

Στη Σοκότρα δεν βλέπεις θεαματικά ζώα όπως στα Γκαλάπαγκος, βλέπεις πετρώματα, βλάστηση και πουλιά, που δεν δικαιολογούν όμως ένα τόσο μακρινό ταξίδι.
Θέλω να πω ότι μπορεί κάποιος να πάει και να έχει μεγάλες προσδοκίες και το νησί να τον απογοητεύσει στην τελική.
Ξεχάστε κοκοφοίνικες, αχυροκαλύβες και πλούσια τροπική βλάστηση. Το τοπίο είναι σχεδόν ερημικό και αν δεις 2-3 φορές την dracaena cinnabara, μετά ούτε που της δίνεις σημασία.
Και μπορεί να έχει 900 είδη φυτών και δεν ξέρω πόσα ακόμα πτηνών, αλλά πρέπει να είσαι φυσιοδίφης ή βαρεμένος για να κάθεσαι να τα παρατηρείς ένα-ένα και ξεχωριστά.
Επίσης τα χωριά είναι πολύ βρώμικα.
Χωριό σαν αυτό του βίντεο εγώ τουλάχιστον δεν είδα, αλλά πήγα χωρίς ξεναγό και ίσως και να τό έχασα.

Με τη Σοκότρα, εγώ δεν απογοητεύτηκα, αντιθέτως ενθουσιάστηκα, γιατί μου αρέσουν αυτά τα τοπία, και απόλαυσα και τη θάλασσα, αλλά άλλοι θα έκοβαν φλέβες σε τέτοιο μέρος.
Από τα συν, είναι οι κατάλευκες παραλίες και τα τροπικά νερά, από τα μείον οι ατέλειωτες πλαστικές σακούλες που "στολίζουν" αμμουδιές, χωριά, φράχτες και δέντρα.

Όσο για το που είναι τα χωριά του βίντεο, νομίζω ότι όντως είναι τα χωριά Hajjara και Manakha, ή κάποια άλλα στην ίδια περιοχή, απλά τα βλέπουμε από ελικόπτερο και η άποψη είναι εντελώς διαφορετική από αυτή που είχα εγώ τουλάχιστον.
Ξέρω ότι ακόμα βορειότερα προς τα Σαουδικά σύνορα έχει κάμποσα τέτοια χωριά πάνω στα κορφοβούνια, αλλά σήμερα είναι off limits, εξαιτίας των μαχών που γίνονται εκεί.
 

PPhanny

Member
Μηνύματα
67
Likes
36
Η Σοκότρα είναι από τα μέρη που θα (ήθελα να) πάω. Νομίζω χρήσιμα είναι λίγα ιστορικά : Η Σοκότρα και τα γύρω νησιά ήταν γνωστά από την αρχαιότητα με το όνομα Διοσκούρου νήσοι.Κατοικείτο από Αραβες, Ελληνες και Ινδούς εμπόρους. Τουλάχιστον , γιά τον 6ο αιώνα υπάρχουν μαρτυρίες (Κοσμάς κ.λ.π)ότι οι κάτοικοι μιλούσαν ελληνικά και ήταν Νεστοριανοί Χριστιανοί με επίσκοπο που είχε πάει απο την Περσία.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.747
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom