Νήσοι Σολομώντα 'Ενα ξεχασμένο μέρος, Νησιά του Σολομώντα

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Πολύ ενδιαφέρον όλα αυτά που μας λες!!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ό,τι καλύτερο να διαβάζουμε ένα βροχερό πρωινό του χειμώνα για τόσο ενδιαφέρουσες εμπειρίες μιας Ελληνίδας στην άλλη άκρη του κόσμου μας.
Μας ταξίδεψες νοερά...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Πριν από 2 χρόνια ακριβώς, τέτοια εποχή δηλαδή, τα κομπιούτερ είχαν πάρει φωτιά, π.μ. ανταλλάσσονταν συνεχώς μεταξύ επιφανών :)bleh:) μελών του φόρουμ κι ένα ταξίδι στην περιοχή (Παπούα Νέα Γουϊνέα) εξυφαίνονταν το οποίο, για τον ένα εκ των επιφανών, περιλάμβανε (λόγω επάρκειας διαθέσιμου χρόνου) και τα περί ού ο λόγος νησιά μαζί, φυσικά, με τα Τρόμπριαντ. Το ταξίδι δεν πραγματοποιήθηκε τελικά, αλλά το απωθημένο και οι όποιες πληροφορίες έμειναν...

Ανακαλώντας, λοιπόν, από τη μνήμη μου και για ν'απαντήσω στην (πάντα περίεργη! :) ) Κλεοπάτρα, τα pidgin ειναι η ανεπίσημη "επίσημη" γλώσσα και στην ΠΝΓ. Για να πάρει μια ιδέα κανείς για το πώς μοιάζουν πρέπει ν'αφιερώσει λίγο (έως πολύ) χρόνο στο διαδίκτυο για ψάξιμο αλλά, για να το πούμε απλοϊκά, είναι ένα είδος ανορθόγραφων αγγλικών (στο γραπτό λόγο) που ηχητικά ακούγονται πολύ πιο σωστά (αγγλικά). Φανταστείτε τα ελληνικά όπου έχουν αντικατασταθεί στη γραφή όλα τα "ι" με το ι, όλα τα "ο" με το ο, οι δίφθογγοι με το αντίστοιχο ηχητικό τους, κλπ. π.χ. επίδιξι, Κολοκοτρόνις, έρεσι, κ.ο.κ.

Κάποιες συνήθειες που αναφέρονται στα πολύ ενδιαφέροντα κείμενα της Κωνστίλια φαίνεται ότι είναι κοινές ή παρεμφερείς με αυτές των κατοίκων των άλλων νησιών του ευρύτερου συμπλέγματος (συμπεριλαμβανομένης της ΠΝΓ).

Όσον αφορά τις καταδύσεις στην περιοχή που αναφέρθηκαν πιο πάνω, διοργανώνονται πολλές και συχνές, από Αυστραλία κυρίως, κρουαζιέρες που επισκέπτονται καταγραμμένα και χωρογραφημένα ναυάγια του Β' Παγκοσμίου Πολέμου.

Τέλος, όσον αφορά το κόστος μετάβασης-επιστροφής, το είχαμε ψάξει από εκατό μεριές με όλους τους δυνατούς-απίθανους συνδυασμούς, αλλά σε καμμία περίπτωση αυτό δεν έπεφτε κάτω από 1300 ευρώ για ΠΝΓ.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Πώς μπορώ να γραφτώ στο γκρουπ για τις καταδύσεις?
http://www.travelstories.gr/groups/...3%E5-%FC%EB%EF-%F4%EF%ED-%EA%FC%F3%EC%EF.html

Νομίζω απο αυτό το link και μου φαίνεται πώς πάνω δεξιά θα γράφει κάτι ''συμμετοχή στο γκρούπ''.

Δεν προλαβαίνω να γράψω άλλα, λόγω φόρτου εργασίας, αλλά θα επανέλθω!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πολύ ενδιαφέρουσα η ιστορία σου και η εμπειρία σου.Θέλει κότσια για να πάς στην άλλη άκρη να δουλεύεις εθελοντικά κάτω από αντίξοες και τελείως μα τελείως διαφορετικές συνθήκες ιατρικής απ αυτές που έχεις μάθει.Αλήθεια έχει καμιά σχέση η δική τους ιατρική με τη δική μας;;η στηρίζεται σε μαντζούνια,μαγικά,γιατροσόφια κλπ;;
Παράξενο και αποκαρδιωτικό για σας και αυτό που περιγράφεις περί...τεμπελιάς,απροθυμίας να μάθουν οι συνάδελφοι από σας κάποια πράγματα...εκμετάλευσης στις σχέσεις τους γενικά.Με τέτοιες συνθήκες πως νοιώθει ένας εθελοντής;;να προσφέρεις από τη μιά και από την άλλη η προσπάθεια σου να μη βρίσκει και τόσο πρόσφορο έδαφος;;(δεν υποβαθμίζω σε καμιά περίπτωση το έργο σας,ίσα ίσα εσείς σώζετε ζωές και αυτό και μόνο είναι σημαντικότατο)
Επίσης δεν πολυκατάλαβα..απο τη μιά λες ότι οι συνάδελφοι οι εκεί οι ντόπιοι απο τη μιά βολεύονται όσο υπάρχετε εσείς οι ξένοι και όταν φεύγετε δείχνουν να μην έχουν πάρει τίποτε να μην έχουν μάθει τίποτε και ξαναγυρνούν στην παλιά ταχτική και σε άλλο σημείο λες ότι δεν υπάρχουν νοσοκομεία,η ιατρική ασκείται μόνο από νοσοκόμους γιατί δεν υπάρχουν γιατροί..;;;αλλά και ασθενείς δεν υπάρχουν γιατί φτάνουν πολύ αργοπορημένοι στο νοσοκομείο;;
τι ισχύει τελικά;;μήπως άγνοια,ελλειπής ενημέρωση του κόσμου γενικά σε θέματα υγείας;
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Διάβασα λίγο περισσότερο όσα μας έγραψες konstilia. Πολύ ενδιαφέροντα όλα...ιδίως το ότι είσαι εκεί τόσο καιρό.
Τελικά πιστεύω πως οι ιστορίες απο άτομα που ''ζουν'' σε ένα μέρος με κερδίζουν περισσότερο. Και βέβαια, δεν μπορώ να τις αποκαλώ ''ιστορίες'', νομίζω πως καλύτερα μου κολλάει το ''αφηγήσεις'' σε τέτοιες περιπτώσεις, επειδή δείχνει διάρκεια.
Ευχαριστούμε πολύ. Περιμένω με αγωνία τα επόμενα ποστς σου και τις φωτογραφίες με την επιστροφή σου στην πατρίδα!


Αγαπητέ _antonis_ δεν σου απαντώ επί του θέματος (παραείσαι "μπροστά").
Με αυτό που γράφεις μου ήρθε μια ιδέα: Τι θα έλεγες να φτιάξουμε ένα γκρουπ για όσους "στήνουν" μεσ' το μυαλό τους, πολλά περισσότερα ταξίδια απ΄όσα πραγματοποιούν??? Που "επιβιώνουν" ονειρευόμενοι δηλαδή. Που "ζουν" οργανώνοντας, στη κυριολεξία, ταξίδια...
Εγώ διεκδικώ την πρώτη θεση, όσον αφορά την ποσότητα (τουλάχιστον 2-3 ταξίδια τη βδομάδα). Εσύ, ίσως την πρώτη θεση, όσον αφορά την ποιότητα (άκου Παπούα:shock:, θα μας φάνε...:haha:)....
Βασικά νομίζω πως όλοι ονειροπολούμε λίγο πολύ εδώ μέσα. Και αν δεν το κάναμε, πώς θα ταξιδεύαμε, αφού το ταξίδι για να το πραγματοποιήσεις, πρέπει να το έχεις ήδη ονειρευτεί; Για μένα ταξίδι που πρωτύτερα δε θα είχα ονειρευτεί, δε θα ήταν ταξίδι, αλλά υποχρέωση που έπρεπε να εκτελέσω...
Το γκρούπ αυτό θα μου φαινόταν λίγο....απαισιόδοξο, απ'την άποψη ότι αν φτιαχτεί για αυτούς που ονειρεύονται περισσότερο απ' ότι ταξιδεύουν, δε θα'θελα να ανήκω σε αυτή την ομάδα, καθώς προσπαθώ να ταξιδεύω εκεί που ονειρεύομαι... Αυτό δε σημαίνει ότι δε θα ήμουν μέλος, αφού συνεχώς οενιρεύομαι, είτε τελικά τα πραγματοποιώ, είτε όχι! Άντε, πάρε την πρωτοβουλία! :)

Τέλος, όσον αφορά το κόστος μετάβασης-επιστροφής, το είχαμε ψάξει από εκατό μεριές με όλους τους δυνατούς-απίθανους συνδυασμούς, αλλά σε καμμία περίπτωση αυτό δεν έπεφτε κάτω από 1300 ευρώ για ΠΝΓ.
Και πάλι καλά μου ακούγεται η τιμή. Αν θυμάμαι καλά, κοίταζα πρίν λίγο καιρό ώς Αυστραλία ή ΠΝΓ και απο εκεί ήθελες ακόμη κανένα 500άρικο για τα νησιά. Ε, ναι συνολικά τόσο έβγαινε... Κάποια στιγμή θα γίνει και αυτό-δε θα το γλιτώσουμε το έξοδο... :lol:
 

konstilia

Member
Μηνύματα
25
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τα πάντα ¨-)
Ξεκινάω από τη βάρκα...Άκουσα πριν από κάποιες βδομάδες από ντόπιους φίλους ότι υπάρχει κόσμος που νοικιάζει βάρκες για 500 δολάρια αυστραλίας τη μέρα!!!Φυσικά γέλαγαν,κορόιδα υπάρχουν πολλά και πολλοί που επωφελούνται..Δεν ξέρω τιμές (φυσιολογικές τιμές) αλλά θα μάθω,σίγουρα το πετρέλαιο είναι το ακριβό..Ανοιχτή θάλασσα θα το λατρέψεις το μέρος..Για πρωτοχρονιά πήγαμε σε ένα νησί 3 ώρες από εδώ και στην ανοιχτή θάλασσα είδαμε φάλαινες!!!
Για το γκρουπ όσων στήνουν στο μυαλό τους ταξίδια και εγώ είμαι στις πρώτες θέσεις ¨-)Σταμάτησα να διαβάζω βιβλία για χώρες στο πανεπιστήμιο γιατί δε θα αποφοιτούσα ποτέ..
Pidgin...πχ Nem blo u?-What's your name? Χρησιμοποιούν αυτό το blo παντού,ακόμα και για να συνδέσουν προτάσεις..πχ Wat place blo u?-Where are you from? Age blo u?-What's your age? Wat time?-When? Mi lakem-i would like Taggio tumas-Thank you very much U feel how nau ή u how?-How are you feeling? U save?-Do you know? (save δεν είναι αγγλικά,νομίζω από γαλλίκα)...Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολα αρκεί να μπεις στη λογική τους..
¨-)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Pidgin...πχ Nem blo u?-What's your name? Χρησιμοποιούν αυτό το blo παντού,ακόμα και για να συνδέσουν προτάσεις..πχ Wat place blo u?-Where are you from? Age blo u?-What's your age? Wat time?-When? Mi lakem-i would like Taggio tumas-Thank you very much U feel how nau ή u how?-How are you feeling? U save?-Do you know? (save δεν είναι αγγλικά,νομίζω από γαλλίκα)...Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολα αρκεί να μπεις στη λογική τους..
¨-)
Α παπα...δεν μπερδεύεις τα κλασσικά αγγλικά με αυτά τώρα;
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Ξεκινάω από τη βάρκα...Άκουσα πριν από κάποιες βδομάδες από ντόπιους φίλους ότι υπάρχει κόσμος που νοικιάζει βάρκες για 500 δολάρια αυστραλίας τη μέρα!!!Φυσικά γέλαγαν,κορόιδα υπάρχουν πολλά και πολλοί που επωφελούνται..Δεν ξέρω τιμές (φυσιολογικές τιμές) αλλά θα μάθω,σίγουρα το πετρέλαιο είναι το ακριβό..Ανοιχτή θάλασσα θα το λατρέψεις το μέρος..Για πρωτοχρονιά πήγαμε σε ένα νησί 3 ώρες από εδώ και στην ανοιχτή θάλασσα είδαμε φάλαινες!!!
Για το γκρουπ όσων στήνουν στο μυαλό τους ταξίδια και εγώ είμαι στις πρώτες θέσεις ¨-)Σταμάτησα να διαβάζω βιβλία για χώρες στο πανεπιστήμιο γιατί δε θα αποφοιτούσα ποτέ..
Pidgin...πχ Nem blo u?-What's your name? Χρησιμοποιούν αυτό το blo παντού,ακόμα και για να συνδέσουν προτάσεις..πχ Wat place blo u?-Where are you from? Age blo u?-What's your age? Wat time?-When? Mi lakem-i would like Taggio tumas-Thank you very much U feel how nau ή u how?-How are you feeling? U save?-Do you know? (save δεν είναι αγγλικά,νομίζω από γαλλίκα)...Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολα αρκεί να μπεις στη λογική τους..
¨-)
Ναι την επιασα την κεντρικη ιδεα .Ορισμενα ειναι οντως απλοποιημενα Αγγλικα (συνταξη απλουστευμενη που θυμιζει me Tarzan-you Jane χωρις χρηση βοηθητικων ρηματων για δημιουργια χρονων ή ερωταπαντησεων...απλουστευμενη ορθογραφια -spelling rules p.x what=wat,you=u,nem=name)
Ορισμενα ομως ειναι εντελως ασχετα πχ. blo=is:shock:,Τaggio tumas=thank you)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Ορισμενα ομως ειναι εντελως ασχετα πχ. blo=is:shock:,Τaggio tumas=thank you)
Εντάξει ρε Κλήο, πριν πάνε εκεί οι ξενέρωτοι, οι ντόπιοι με άναρθρες κραυγές επικοινωνούσαν?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.717
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom