Νήσοι Σολομώντα 'Ενα ξεχασμένο μέρος, Νησιά του Σολομώντα

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Δε σε καταλαβα ...τεσπα.
Α..εννοεις οτι αναμιχθηκε και η δικη τους γλωσσα.Ναι οκ..απολυτα λογικο.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Δε σε καταλαβα ...τεσπα.
Εννοώ ότι κάποια γλώσσα είχαν βρε παιδί μου. Ε, αυτή η γλώσσα "μπολιάστηκε" με τα παρεφθαρμένα αγγλικά - όπως έγινε και αλλού (π.χ. στην Ινδία) και προέκυψε η νέα που βαφτίστηκε "pidgin".
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Εννοώ ότι κάποια γλώσσα είχαν βρε παιδί μου. Ε, αυτή η γλώσσα "μπολιάστηκε" με τα παρεφθαρμένα αγγλικά - όπως έγινε και αλλού (π.χ. στην Ινδία) και προέκυψε η νέα που βαφτίστηκε "pidgin".
Pidgin, είναι η μια ξεχωριστή γλωσσική ποικιλία που αναπτύσσεται από την περιορισμένη επαφή δύο γλωσσών. Αναπτύσσεται από δυο διαφορετικές γλωσσικές κοινότητες, οι οποίες, στην προσπάθειά τους να επικοινωνήσουν, διαμορφώνουν έναν κοινό γλωσσικό κώδικα, υιοθετώντας στοιχεία και από τις δυο ποικιλίες. Το αποτέλεσμα είναι ένα γλωσσικό μείγμα που τους επιτρέπει να φέρουν εις πέρας βασικές επικοινωνιακές λειτουργίες (χρησιμοποιούνταν για παράδειγμα στο εμπόριο ή ανάμεσα στους σκλάβους των αποικιών).

Αν και η pidgin μαθαίνεται από τους ομιλητές μιας γλωσσικής κοινότητας ως δεύτερη γλώσσα, συχνά, λόγω επιμειξίας, γίνεται, για ορισμένους, μητρική γλώσσα. Όταν η pidgin αποτελέσει τη μητρική γλώσσα ενός ομιλητή γίνεται κρεολή γλώσσα.
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
αυτό κι αν είναι εμπειρία.....εμπειρία ζωής....
θα χαρώ να μας πεις περισσότερες λεπτομέρειες...
["...είναι που ονειρεύεται πως φευγει για ταξίδια..."]
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
ζήσε το όσο πιο έντονα μπορείς εκεί πέρα... Μήπως να την αράξεις εκεί και να μην γυρίσεις καθόλου πίσω τελικά;;;;;
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Εγω παλι δεχομαι οτι μπορει ολους να μας πιασει μια νοσταλγια για τον τοπο μας ..οσο καλυτερος και να ειναι ο τοπος που διαμενουμε την παρουσα φαση .
Το εχω ζησει σε Θεσσαλονικη και Πατρα αυτο.
Παροτι ξερει οτι ζει σε ενα επιγειο παραδεισο ,ειναι λογικο να εχει νοσταλγησει τον τοπο της.
 

Sailor Moon

Member
Μηνύματα
106
Likes
44
Τωρα σε ανακάλυψα!παρα πολύ ενδιαφέροντα αυτά που μας λες και νομίζω πως αυτά που ζεις ειναι εμπειρίες ζωής!Πες μας κι άλλα για την κουλτούρα τους,την καθημερινότητα σου,τις δυσκολίες.
 

konstilia

Member
Μηνύματα
25
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τα πάντα ¨-)
Γεια σας ξανά..
την επόμενη βδομάδα δε δουλεύω οπότε θα μπορέσω να γράψω περισσότερα..
Είναι ενδοιαφέρον οι απορίες σου romantic woman και θα γράψω τη γνώμη μου όταν θα έχω λίγο περισσότερο χρόνο..Όπως και με το pidgin..
Απορία σχετικά με το site..γιατί δεν μπορώ να απαντήσω σε προσωπικό μήνυμα?
Anlazar προσπάθησα να σου απαντήσω αλλά δεν μπόρεσα..να δημοσιέυσω την απάντηση?
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Γεια σας ξανά..
την επόμενη βδομάδα δε δουλεύω οπότε θα μπορέσω να γράψω περισσότερα..
Είναι ενδοιαφέρον οι απορίες σου romantic woman και θα γράψω τη γνώμη μου όταν θα έχω λίγο περισσότερο χρόνο..Όπως και με το pidgin..
Απορία σχετικά με το site..γιατί δεν μπορώ να απαντήσω σε προσωπικό μήνυμα?
Anlazar προσπάθησα να σου απαντήσω αλλά δεν μπόρεσα..να δημοσιέυσω την απάντηση?
Θα περιμένουμε νεότερα! :D

Δεν μπορείς γιατί έχεις λιγότερα απο 20 μηνύματα. Γράωε λίγο ακόμη να φτάσεις τα 20 δημοσιευμένα μηνύματα και θα μπορείς να στείλεις πμ.
 

sonia_1991

Member
Μηνύματα
44
Likes
0
προσφατα ειδα ενα ντοκιμαντερ σχετικα με τα νησια του σολομωντα!!! ειναι πραγματικα πανεμορφο μερος! πώς παει καποιος εκει? απο αθηνα δεν βρηκα ουτε πτησεις με ανταποκριση! καμια ιδεα?
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
προσφατα ειδα ενα ντοκιμαντερ σχετικα με τα νησια του σολομωντα!!! ειναι πραγματικα πανεμορφο μερος! πώς παει καποιος εκει? απο αθηνα δεν βρηκα ουτε πτησεις με ανταποκριση! καμια ιδεα?
Πω πω μας άφησε η φίλη,δεν έγραψε τι κάνει,κανένα νεότερο...

Δεν το'χω ψάξει,αλλά όταν έρθει η ώρα σίγουρα θα βρω. Επειδή είμαι απ'το κινητό,βάλε στο google να σου βγάλει αρχικά από που υπάρχουν πτήσεις για εκεί. Και μετά θα βρεις πως πας από Ελλάδα στον ενδιάμεσο σταθμό.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Σωστά θυμόμουν, αλλά δεν ήθελα να γράψω ότι να'ναι... Μέσω Αυστραλίας λοιπόν, πχ Honiara Air Fares - Cheap Flights to Honiara , Solomon Islands - Airfares Flights

και τι περίεργο, όταν έψαξα στο google μου τα έχει ήδη κοκκινισμένα, δηλαδή τα είχα ψάξει και παλαιότερα... :rolleyes:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.639
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom