Πορτογαλία Ενα τραμ στη Λισαβόνα

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway

Last edited:

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Βρε βρε καλως τον!Που χαθηκες?
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway
Ένα απόγευμα του Οκτώβρη ενώ θεωρούνταν δεδομένο ότι θα πάμε με τη καλή μου φίλη Ευαγγελία Μπρατισλάβα - Βιέννη μέσω Αθήνας , όταν ήρθε σπίτι μου και αρχίσαμε να ψάχνουμε τις τελευταίες λεπτομέρειες είχα την ιδέα να δω που μπορείς να πας μέσω του αεροδρομίου Beavauis. Το συγκεκριμένο αεροδρόμιο θεωρείται αεροδρόμιο του Παρισιού διότι απέχει 80 χιλιόμετρα. Σαν ιδέα να πάμε στο Παρίσι και γενικά στη Γαλλία ήταν απαγορευτική λόγο των τζιχαντιστών. Όχι ότι φοβάμαι προσωπικά αλλά η Ευαγγελία δεν ήθελε καθόλου. Πάντως έριξα μια ματιά γιατί με ryanair πας πολύ φτηνά και δεν έκανα άσχημα. Με 20 ευρώ πάνε έλα πας Λισαβόνα από Beauvais !!!! Τρελάθηκε η Ευαγγελία ερωτευμένη με κάθε τι εναλλακτικό πόσο μάλλον στο άκουσμα της μαγευτικής και καθόλου συνηθισμένης Πορτογαλίας. Το μόνο της θέμα ήτα ότι έπρεπε να πάμε μέσω Γαλλίας αλλά εγώ ήδη επέμενα να το κλείσουμε καθώς ήταν 55 ευρώ σύνολο οι 4 πτήσεις και η Πορτογαλία με έπειθε πολύ περισσότερο από Αυστρία Σλοβακία. Ο πιο βασικός λόγος που θέλαμε να είναι εντυπωσιακό το ταξίδι μας όμως ήταν άλλος. Η Ευαγγελία πιθανότατα να αρχίζει να ετοιμάζεται να νοικοκυρευτεί. Και δυστυχώς δεν θα έχουμε ανάλογες ευκαιρίες του παρελθόντος να συνεχίζουμε τις μοναδικές μας εκδρομές οπότε θέλαμε να κλείσουμε με κάτι μοναδικό όπως είναι η Λισαβόνα! Τόσα ταξίδια κάναμε μαζί δεν μπορείς να κλείσεις το κύκλο με χώρα βιτρίνα βαρετή και σούπα που πάει και η κουτσή Μαρία έτσι ??? Αποφασίσαμε να το κλείσουμε και ότι γίνει !! Έτσι πέρασαν οι μέρες και οι μήνες και φτάσαμε στον Ιαναουάριο το μήνα μας !! Όσο για τη ζωή μου αφού πέρασαν κάτι καταστάσεις καλοκαιρινές και μετέπειτα το νέο έτος στη σχολή μου έφερε ένα άκρως ενδιαφέρον άτομο. Ομολογώ ότι κοπέλα για μένα έτσι δεν έχει επιμείνει παρόλο την αρνητική κατάσταση ( να έχω σχέση) , παρόλο το περίπου αναγκαστικό μου όχι και γενικά μια εξαιρετική συμπεριφορά που την θέλει κάθε άντρας. Και όσο για ομορφιά . Φυσικά και εκεί μοναδική. Μα πραγματικά το πιο ερωτεύσημο σε όλη τη κατάσταση είναι ο χαρακτήρας καπάκι μαζί με όλα. Έτσι λοιπόν αφού τέλειωσαν τα παράνομα ( εεε εντάξει ξέρω τι θα πείτε ντροπή μου :p ) άρχισαν τα νόμιμα ! Που για πολλοστή φορά με βρίσκαν στην αρχή της σχέση μου στα ντουζένια μου έτοιμο για αναχώρηση xD !!! Έχοντας για πρώτη φορά ομολογώ την άνεση έγκριση ( κατανόηση γιατί και να μην ήθελε χέστηκα σόρρυ κιόλας) έφευγα ορεξάτος με την ευχή του διαμαντιού του δώρου θα έλεγα γιατί την λένε και Δώρα , για το ταξίδι μου ένα δροσερό πρωινό του Ιανουαρίου. Φτάνοντας στο αεροδρόμιο ήταν όλα πολύ ευχάριστα για να παραμείνουν γιατί για όσους με διαβάζουν γενικά ξέρουν ότι τα απρόοπτα με γουστάρουν !!! Βλέποντας το πίνακα αναχωρήσεων βλέπεις ένα κόκκινο canceled για τη πτήση του Beauvae !! Κοιτιόμαστε με μια ξενέρα ουυυυ !! Και τώρα ?? Ακόμα δεν αρχίσαμε θα πάμε σπίτι ?? Ρωτάμε στο γκισέ και μας λέει ότι κάνουν στο Παρίσι απεργία οι εργαζόμενοι. Ευτυχώς η κοπέλα ακούγοντας ότι θέλουμε να πάμε Λισαβόνα μας κανόνισε να πάμε απόψε βράδυ αντί για Γαλλία στο Χαν αεροδρόμιο κοντά στη Φρανκφούρτη !! Οκ για Γαλλία λέγαμε Γερμανία θα είμαστε. Δεν πειράζει Λισαβόνα να φτάσουμε και τα άλλα τα ξεπερνάμε !! έτσι λοιπόν πήγαμε σπίτια περάσαν οι ώρες μπήκαμε αεροπλάνο και φτάσαμε 12 τη νύχτα στη κρύα Γερμανία. Αφού φάγαμε τα ακριβά φαγητά χωρίς φυσικά να χορτάσουμε αρχίσαμε να ψάχνουμε μέρος να κοιμηθούμε. Βλέπετε η πτήση μας έφευγε 10 το πρωί για Πορτογαλία και έπρεπε κάπου να στρωθούμε . Επειδή στο Δουβλίνο είχα βρει ένα φοβερό μέρος στο αεροδρόμιο όταν κοιμηθήκαμε ανέλαβα την αναζήτηση στέγασης :p ! Και φυσικά το βρήκα ! Στο πάνω όροφο σε μια γωνία πίσω από κάτι γλάστρες έμοιαζε με γκισέ με μπαράκι πάντως ήταν ψαγμένο . Τη λέω σε σουίτα σε έφερα έτσι όχι ότι και ότι !! Μας κοίταξαν και λίγο κάπως κάτι τύποι που ξάπλωναν απέναντι. Καλά μέσα στο φως βρε αντί να πάτε στη κρεβατάρα ήταν και ζευγάρι θα χουχουλιάζαν μέχρι πρωίας xD !!! Έτσι λοιπόν ξαπλώσαμε να κοιμηθούμε . Είχε ξεκινήσει λοιπόν η νέα περιπέτεια για το τρελό δίδυμο. Δεν μας πτοούσε ούτε η ακύρωση ούτε τίποτα. Ακόμα δεν είχαμε αρχίσει !! :)



ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ...


DSCN0867.JPG
GERMANY.JPG
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Αυτή η συνήθεια να τις αφήνεις πίσω και μάλιστα στην αρχή της σχέσης...Τι να πω....:(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.494
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom