Πορτογαλία Ενα τραμ στη Λισαβόνα

Alex Loco

Member
Μηνύματα
337
Likes
1.741
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ταξίδι-Όνειρο
Pamir highway

Το τελευταίο ξύπνημα στη Λισαβόνα μας βρήκε στα κρεβάτια για αρκετή ώρα καθώς πλέον θέλαμε να ροκανίσουμε το χρόνο όσο περισσότερο γινότανε καθώς με τόσα λίγα λεφτά θα είχαμε θέμα αν δεν είχαμε ήδη. Αρχικά πήραμε πρωινό. Ένα κρουασάν αλμυρό με καφέ και πορτοκαλάδα !! Εγώ πήρα το κρουασάν και τη πορτοκαλάδα και η Ευαγγελία το καφέ και κάτι τοπικά γλυκίσματα που έχουν εκεί σαν μπουγάτσα ας πούμε. Όλα αυτά με 2,50 ευρώ πλέον τρώγαμε κοινά γεύματα για οικονομικούς λόγους αλλά εντάξει έχουμε μείνει άστεγοι σε ΒελιγράδιΒουδαπέστη έχουμε κοιμηθεί σε σταθμό τρένων με άστεγος και μείον βαθμούς στις Βρυξέλλες ζήσαμε και χειρότερα !!! Έτσι λοιπόν αναλύσαμε το τελευταίο πρόγραμμα. Αρχικά πήγαμε ξανά στη πλατεία commercio με σκοπό να πάρουμε τραμ από εκεί για το πύργο του Belem. Κοιτάζοντας ένα χάρτη καταλάβαμε ότι από εκεί δεν πάει αλλά έπρεπε να πηγαίναμε ξανά πίσω και πιο μακρυά για το τραμ και να δίναμε και τα εισιτήρια του τραμ πάνε έλα. Ήταν δύσκολο να πούμε ότι δεν θα πάμε στο φημισμένο πύργο του Belem που όπως διάβασα κάπου ακόμα και ο Χριστόφορος Κολόμβος πήγε εκεί εσύ δεν θα πας ?? Είχα πει πάντως την Ευαγγελία να πάρουμε καφέ και να πάμε με τα πόδια. Νομίζω είναι ακραίο αλλά είχε πει σιγά μωρέ βόλτα είναι και αυτό. Και της λέω να πάμε με τα πόδια και μου λέει τι λες μωρέ που θα πάω εγώ με τα πόδια σιγά να μην συμφώνησα τέτοιο πράγμα !!! Εκεί μου άναψαν τα λαμπάκια όχι γιατί δεν ήθελε αλλά επειδή με έβγαλε και τρελό με ένα ύφος ειρωνικό !! Λέω τι??? Δεν συμφώνησες ??? ΑΑ είμαι και τρελός δηλαδή και φαντασιόπληκτος ?? ΆΝΤΕ ΓΕΙΑ !! Βγάζω τη φούτερ τη δένω στη μέση και ξεκινάω με joking για το πύργο !!!! Κατάλαβες θα μας δουλεύει η Βαγγελανς ! Έβγαλα και μια selfie αυτοπεποίθησης για το δύσκολο δρόμο. Πέρασα πόσα μαγαζιά πόσο κόσμο το λιμάνι και άλλα τόσα και έφτασα μέχρι τη γέφυρα !! Νομίζω δεν ήταν ούτε τα μισά αλλά είχα κάνει κανά δύο χιλιόμετρα ίσως και 3 . Κουράστηκα και βαρέθηκα. Μετά θυμήθηκα ότι έχω και τα γήπεδα το πραγματικά ενδιαφέρον για μένα :p και λέω σιγά το πυργάκι γυρνάω πίσω. Και μετά από ώρα πέτυχα και τη Γιαπονέζα τουρίστρια Ευαγγελία που έβγαλε το ποτάμι 8569 φωτογραφίες κάθε άγαλμα από 34456 φωτογραφίες αυτό το άγαλμα του Χριστού θα τη μούτζωνε αν μπορούσε συγνώμη κιόλας αλλά τρελάθηκε να το βγάζει ενώ αρκούσε και μία -.- . Πήραμε το δρόμο της επιστροφής για τη γειτονιά μας τη Restauradores που θα παίρναμε το μετρό για το γήπεδο της Benfica το Da Luz εκεί που η εθνική Ελλάδος κέρασε το 2004 τη Πορτογαλία πίκρα και κατέκτησε το Euro ! Φτάσαμε αλλάζοντας γραμμή στο κέντρο. Απομακρυσμένο αλλά πολύ όμορφο με μεγάλες εγκαταστάσεις γενικά με βοηθητικά γήπεδα αλλά και κολυμβητήριο και άλλα ! Δυστυχώς η αφραγκία δεν επέτρεψε να μπούμε μέσα αλλά το θαυμάσαμε όσο γινόταν από έξω. Εκεί στο μετρό φάγαμε και τη ξενέρα. Δεν καταλάβαμε ποτέ πως λειτουργούν τα εισιτήρια και οι κάρτες. Με λίγα λόγια βγάλαμε 5-6 εισιτήρια που σε άλλες γραμμές λειτουργούσαν και άνοιγε το πορτάκι και σε άλλες όχι. Φάγαμε 10 ευρώ στο μετρό και κοντέψαμε να γίνουμε Tom Hanks στη Λισσαβόνα. Μου είπε η Ευαγγελία φυσικά μετά τη ξενέρα και το δεκάρικο που έφυγε μην ονειρεύεσαι να πάμε και στο άλλο γήπεδο το Jose Alvalade . Κατανόησα τη κατάσταση και πλέον με 15 ευρώ περίπου έφαγα μόνο εγώ ένα kebab λες και ήταν το τελευταίο μου γεύμα το απόλαυσα αρκετά. Μείναμε στο δωμάτιο 5-6 ώρες μέχρι που πήγε 8 το απόγευμα και η πείνα ήταν δραματική ! Έριξα λοιπόν τη πρόταση μήπως είχε κανά lidl η Πορτογαλία ! Στο χάρτη βρήκαμε κάποια αλλά το πιο κοντινό ήταν σχετικά μακρυά. Όμως δεν γινότανε αλλιώς στις 10 θέλαμε να είμαστε αεροδρόμιο για να κοιμηθούμε εκεί και δεν μπορούσαμε να πάμε νηστικοί. έτσι ξεκινήσαμε για το lidl με τον εαυτό μου gps που πάντα βρίσκω αυτό που θέλω. Περάσαμε μέσα από μια γειτονία που δεν υπήρχε δείγμα Πορτογάλου η Ευρωπαίου τουρίστα αλλά μόνο Ινδοί Πακιστανοί από το Bagladesh και άλλα και μας κοιτούσαν κάπως σε φάση καλά ρε μπούφοι που πάτε ? χD Πολλά μαγαζιά με τοπικά πράγματα η φαγητά από τις χώρες του σε ένα στενάκι που δεν τελείωνε ! Ειδικά μου έμεινε ένα μαγαζί ήταν γεμάτο από ίδιες φάτσες και λεγόταν Bagladesh. Πιστεύω ότι αν μπαίναμε εκεί θα σταματούσε η μουσική και δεν θα μιλούσε κανείς παρά μόνο θα μας κοιτούσαν όλοι με απορία σαν κάτι ταινίες :p . Φτάσαμε επιτέλους στο lidl που φάνηκε να φωτίζει η ταμπέλα σαν όαση στο βάθος ! Δώσαμε από τα 15 περίπου 7 ευρώ αλλά πήραμε κάτι μπαγκέτες ψωμί μεγάλες σαλάμι σοκολάτες και ένα πατατάκι. Α ρε lidl αθάνατο !!Δώσαμε και 3 ευρώ στο μετρό και τέλος. Φτάσαμε στο αεροδρόμιο Portella σχετικά χορτασμένοι με 5 ευρώ ! Εκεί η στερημένη από τσιγάρο Ευαγγελία έδινε και νεφρό για να φουμάρει και βρήκε ένα καπνό με 3.50 ευρώ !!! Τρελάθηκε να καπνίζει όλη νύχτα να ξέρετε δεν κοιμήθηκε για να καπνίζει !!! Ήμασταν και επίσημα με 1.50 ευρώ δύο άτομα σε ξένη χώρα xDDD . Η νύχτα κύλησε ομαλά εγώ κοιμόμουν η άλλη κάπνιζε. Ευτυχώς βρήκα μια φοβερή θέση κάτω από κάτι κυλιόμενες σκάλες που είχε μπόλικη σκιά και στήσαμε το καταυλισμό μας . Το πρωινό ξύπνημα δεν ήταν βάναυσο αν και πρωινό αρκετά. 7 πετούσαμε από Λισαβόνα για Παρίσι (Boveaus). Τελικά θα το βλέπαμε και αυτό για λίγο. Αφού όλα πήγαν καλά και ανεβήκαμε στο αεροπλάνο εκεί έζησα το τρόμο. Δεν έχω ξανά τρομάξει ποτέ τόσο στη ζωή μου. Όλο το αεροπλάνο κοιμότανε αναίσθητα και εγώ έχανα χρόνια από τη ζωή μου !! Επί δύο ώρες συνεχόμενα κενά αέρος !!!!!!!!!!!!!! Σε άλλες πτήσεις κάνει 5-6 κενά σε όλη τη πτήση και εδώ έκανε 5-6 δευτερόλεπτα ομαλή πτήση !!!! Αποφάσισα να μην ξανά πάρω αεροπλάνο αν και θα ξαναπάρω αλλά μόνο γη που δεν φίλησα όταν φτάσαμε Παρίσι. Ελπίζω να εφευρεθεί η τηλεμεταφορά κάποια στιγμή :p !! Στο αεροδρόμιο του Boveaus δεν κάτσαμε πολύ παρά μια ώρα. Η Ευαγγελία μίλησε στο >skype με το αίσθημα εγώ στο facebook σπάστηκα κιόλας γιατί είχε σουβενιράδικο και δεν είχα ούτε ένα λεπτό να πάρω ένα μαγνητάκι για τη συλλογή -.- . Με μια ελαφριά καθυστέρηση αρχίσαμε να επιβιβαζόμαστε σε αντίθεση με τη πτήση που πήγαινε Λισαβόνα δίπλα μας που είχε 3 ώρες καθυστέρηση καταλαβαίνετε ότι εμείς μπορεί να γυρίσαμε και από θαύμα με τέτοια κακοκαιρία οι άλλοι ούτε να μπούνε στο αεροπλάνο δεν τους άφηναν !! Τέσσερις το μεσημέρι ώρα Ελλάδος πατούσαμε τα πόδια μας στη πατρίδα άκρως πεινασμένοι και κουρασμένοι αφού πρώτη φορά τιμήσαμε δύο αεροδρόμια και ίσως και τελευταία μαζί καθώς μάλλον έκλεισε ο κύκλος των ταξιδιών με τη παντοτινή μου συνταξιδιότρια ! Πήρε και ένα εσπρεσάκι με το 1.50 και μείναμε ταπί εντελώς ! Πάλι καλά που ήρθε ο πατέρας μου γιατί για λεωφορείο δεν είχα λεφτά xD ! Έτσι λοιπόν κλείσαμε με την Ευαγγελία τα ταξίδια μας με ένα υπέροχο ταξίδι στη Πορτογαλία. Πλέον ανανεώνω το ραντεβού μου με το site μάλλον για καλοκαίρι που ελπίζω να πάω με την αγάπη μου στη Μάλτα !!!

Estadio Da Luz


Eusebio






ένας άστεγος στο Pοrtella airpot

 
Last edited:

greco

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
3.320
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Βρε βρε καλως τον!Που χαθηκες?
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
337
Likes
1.741
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ταξίδι-Όνειρο
Pamir highway
Ένα απόγευμα του Οκτώβρη ενώ θεωρούνταν δεδομένο ότι θα πάμε με τη καλή μου φίλη Ευαγγελία Μπρατισλάβα - Βιέννη μέσω Αθήνας , όταν ήρθε σπίτι μου και αρχίσαμε να ψάχνουμε τις τελευταίες λεπτομέρειες είχα την ιδέα να δω που μπορείς να πας μέσω του αεροδρομίου Beavauis. Το συγκεκριμένο αεροδρόμιο θεωρείται αεροδρόμιο του Παρισιού διότι απέχει 80 χιλιόμετρα. Σαν ιδέα να πάμε στο Παρίσι και γενικά στη Γαλλία ήταν απαγορευτική λόγο των τζιχαντιστών. Όχι ότι φοβάμαι προσωπικά αλλά η Ευαγγελία δεν ήθελε καθόλου. Πάντως έριξα μια ματιά γιατί με ryanair πας πολύ φτηνά και δεν έκανα άσχημα. Με 20 ευρώ πάνε έλα πας Λισαβόνα από Beauvais !!!! Τρελάθηκε η Ευαγγελία ερωτευμένη με κάθε τι εναλλακτικό πόσο μάλλον στο άκουσμα της μαγευτικής και καθόλου συνηθισμένης Πορτογαλίας. Το μόνο της θέμα ήτα ότι έπρεπε να πάμε μέσω Γαλλίας αλλά εγώ ήδη επέμενα να το κλείσουμε καθώς ήταν 55 ευρώ σύνολο οι 4 πτήσεις και η Πορτογαλία με έπειθε πολύ περισσότερο από Αυστρία Σλοβακία. Ο πιο βασικός λόγος που θέλαμε να είναι εντυπωσιακό το ταξίδι μας όμως ήταν άλλος. Η Ευαγγελία πιθανότατα να αρχίζει να ετοιμάζεται να νοικοκυρευτεί. Και δυστυχώς δεν θα έχουμε ανάλογες ευκαιρίες του παρελθόντος να συνεχίζουμε τις μοναδικές μας εκδρομές οπότε θέλαμε να κλείσουμε με κάτι μοναδικό όπως είναι η Λισαβόνα! Τόσα ταξίδια κάναμε μαζί δεν μπορείς να κλείσεις το κύκλο με χώρα βιτρίνα βαρετή και σούπα που πάει και η κουτσή Μαρία έτσι ??? Αποφασίσαμε να το κλείσουμε και ότι γίνει !! Έτσι πέρασαν οι μέρες και οι μήνες και φτάσαμε στον Ιαναουάριο το μήνα μας !! Όσο για τη ζωή μου αφού πέρασαν κάτι καταστάσεις καλοκαιρινές και μετέπειτα το νέο έτος στη σχολή μου έφερε ένα άκρως ενδιαφέρον άτομο. Ομολογώ ότι κοπέλα για μένα έτσι δεν έχει επιμείνει παρόλο την αρνητική κατάσταση ( να έχω σχέση) , παρόλο το περίπου αναγκαστικό μου όχι και γενικά μια εξαιρετική συμπεριφορά που την θέλει κάθε άντρας. Και όσο για ομορφιά . Φυσικά και εκεί μοναδική. Μα πραγματικά το πιο ερωτεύσημο σε όλη τη κατάσταση είναι ο χαρακτήρας καπάκι μαζί με όλα. Έτσι λοιπόν αφού τέλειωσαν τα παράνομα ( εεε εντάξει ξέρω τι θα πείτε ντροπή μου :p ) άρχισαν τα νόμιμα ! Που για πολλοστή φορά με βρίσκαν στην αρχή της σχέση μου στα ντουζένια μου έτοιμο για αναχώρηση xD !!! Έχοντας για πρώτη φορά ομολογώ την άνεση έγκριση ( κατανόηση γιατί και να μην ήθελε χέστηκα σόρρυ κιόλας) έφευγα ορεξάτος με την ευχή του διαμαντιού του δώρου θα έλεγα γιατί την λένε και Δώρα , για το ταξίδι μου ένα δροσερό πρωινό του Ιανουαρίου. Φτάνοντας στο αεροδρόμιο ήταν όλα πολύ ευχάριστα για να παραμείνουν γιατί για όσους με διαβάζουν γενικά ξέρουν ότι τα απρόοπτα με γουστάρουν !!! Βλέποντας το πίνακα αναχωρήσεων βλέπεις ένα κόκκινο canceled για τη πτήση του Beauvae !! Κοιτιόμαστε με μια ξενέρα ουυυυ !! Και τώρα ?? Ακόμα δεν αρχίσαμε θα πάμε σπίτι ?? Ρωτάμε στο γκισέ και μας λέει ότι κάνουν στο Παρίσι απεργία οι εργαζόμενοι. Ευτυχώς η κοπέλα ακούγοντας ότι θέλουμε να πάμε Λισαβόνα μας κανόνισε να πάμε απόψε βράδυ αντί για Γαλλία στο Χαν αεροδρόμιο κοντά στη Φρανκφούρτη !! Οκ για Γαλλία λέγαμε Γερμανία θα είμαστε. Δεν πειράζει Λισαβόνα να φτάσουμε και τα άλλα τα ξεπερνάμε !! έτσι λοιπόν πήγαμε σπίτια περάσαν οι ώρες μπήκαμε αεροπλάνο και φτάσαμε 12 τη νύχτα στη κρύα Γερμανία. Αφού φάγαμε τα ακριβά φαγητά χωρίς φυσικά να χορτάσουμε αρχίσαμε να ψάχνουμε μέρος να κοιμηθούμε. Βλέπετε η πτήση μας έφευγε 10 το πρωί για Πορτογαλία και έπρεπε κάπου να στρωθούμε . Επειδή στο Δουβλίνο είχα βρει ένα φοβερό μέρος στο αεροδρόμιο όταν κοιμηθήκαμε ανέλαβα την αναζήτηση στέγασης :p ! Και φυσικά το βρήκα ! Στο πάνω όροφο σε μια γωνία πίσω από κάτι γλάστρες έμοιαζε με γκισέ με μπαράκι πάντως ήταν ψαγμένο . Τη λέω σε σουίτα σε έφερα έτσι όχι ότι και ότι !! Μας κοίταξαν και λίγο κάπως κάτι τύποι που ξάπλωναν απέναντι. Καλά μέσα στο φως βρε αντί να πάτε στη κρεβατάρα ήταν και ζευγάρι θα χουχουλιάζαν μέχρι πρωίας xD !!! Έτσι λοιπόν ξαπλώσαμε να κοιμηθούμε . Είχε ξεκινήσει λοιπόν η νέα περιπέτεια για το τρελό δίδυμο. Δεν μας πτοούσε ούτε η ακύρωση ούτε τίποτα. Ακόμα δεν είχαμε αρχίσει !! :)



ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ...


DSCN0867.JPG
GERMANY.JPG
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Αυτή η συνήθεια να τις αφήνεις πίσω και μάλιστα στην αρχή της σχέσης...Τι να πω....:(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.728
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom