Ενθύμια(Souvenirs)

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Άσε μεγάλο κόλλημα και μεγάλο πρόβλημα (κόστους και χώρου). Μιλάμε για πάνω από 120 όργανα

Υ.Γ. Εδώ ένας φίλος Γερμανός περιεργάζεται μερικά απ'αυτά
 

Attachments

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Υ.Γ.Δευκαλίωνα γι αυτό που έγραψες για τα μαγνητάκια δεν γέλασα καθόλου,
ο λόγος φυσικά είναι γιατί και εγώ μαζευω απ αυτά τα διαόλια.:clap:
Καλά μιλάμε βρήκα θέμα για την επόμενη συνάντηση. Θα κάνουμε ανταλλαγές. :clap:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Μπράβο Μητσάρα για την φαεινή ιδεα σου να ανοιξεις ενα τέτοιο τόπικ.:clap:

Οταν ταξιδευω, ιδιως στο εξωτερικό, μου αρεσει πολυ να αγοραζω καπελάκια.
Απο τη βαρκελώνη πχ ειχα παρει δύο:
ενα απο το ενυδρειο της πόλης και ενα ακομη απο το circuit de catalunya,την πίστα φορμουλα 1.

Και από την προσφατη μου επισκεψη στο Νυμφαιον προτιμησα ενα καπελάκι του Αρκτούρου
:)
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Συγκεκριμενη προτιμηση σε σουβενιρ δεν εχω, οτι μου κανει κλικ μολις το αντικρυσω!
Πιατα, ρολογια, τασάκια, φανέλες, μπαλες, πετσετες, καπέλα, κουπες, ποτηρια, τσιγάρα Marlboro παλιοτερα κ.α

Υ.Γ Δήμο αν βρεθουμε καποια στιγμη σου χω δωράκι σχετικό με τη συλλογή σου!!(αν βεβαια δεν το χεις παρει ηδη)
 

tina

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ ελπιζω!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρικη
Εγω αγοραζω cd αλλά και μπλουζακια απο αυτα τα πολυ τουριστικα κιτς ! Τα βλεπω ομως μετα κρεμασμενα στην ντουλαπα μου, και θυμαμαι τα ταξιδια μου.
Αγοραζω και παπουτσια, αλλά δεν βρισκω παντα κατι τοσο χαρακηριστικο του εκαστοτε τοπου και ιδιαιτερο.
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Ωραίο θέμα...Και εγώ μια από τα ίδια. Ότι μου γυαλίσει το παίρνω. Μπλουζάκια, μπρελόκ, φυσικά μαγνητάκια για το ψυγείο, πολλά ξυλόγλυπτα από απλό τασάκι μέχρι ξύλινα βάζα. Στην Μπανγκόκ είχα πάρει από μια φοβερή γριούλα, βαμμένα σαπούνια σε σχήμα ορχιδέας και μισή καρύδα με ένα κερί μέσα. Επίσης προσπαθώ να βρίσκω μικρά παραδοσιακά ανθρωπάκια χαρακτηριστικά για κάθε χώρα, πχ δερβίσηδες, κινεζάκια κλπ.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.771
Likes
18.147
Εγώ, από Ευρώπη δε έχω πάρει ποτέ τίποτα....τα κλασσικά σουβενίρ δε μου γεμίζουν το μάτι και δε μου ταιριάζουν, ούτε τα θέλω στο σπίτι μου....

Από Ντουμπάι-Σεϋχέλλες όμως, έφερα: άμμο από την έρημο, άμμο από τις παραλίες Source d'Argent & Lazio, καθώς και μία ολόκληρη καρύδα (με το κέλυφός της). Την άμμο την έχω σε γυάλινα βαζάκια, με νεκρά κοράλια που μάζεψα, κοχύλια κτλ.....γενικά, μου αρέσει να φέρνω άμμο και πέτρες από παραλίες.....

Στα επόμενα εξωτικά μου ταξίδια όμως, κάτι ίσως φέρω πίσω που δεν θα είναι εκ φύσεως....πολύ θα μου άρεσε να βρω κανά πίνακα ζωγραφικής για να κοσμήσει το σαλόνι μου π.χ.....όπως και να το κάνουμε, τα πιο μακρινά ταξίδια έχουν τη γοητεία τους ΚΑΙ στα ενθύμια....
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
2 μήνες στην Κίνα
Κι εγώ παίρνω μαγνητάκια για το ψυγείο. Τελικά όλοι έχουμε. Μήπως να διοργανώναμε καμία έκθεση; :D

Κάνω και την εξής "αμερικανιά". Ψωνίζω μπλούζα από τα τοπικά Hard Rock Cafe.

Τέλος, αν μου γυαλίσει κανένα άλλο αναμνηστικό, το τσιμπάω.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Ρε!!! Μπλουζάκια από τα τοπιοκά hard rock παίρνω κι'εγώ. Δεν τόλεγα γιατί έλεγα ότι θα με παίρνατε στο ψιλό. :LOL:
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Εγω δεν συλλεγω μουσικα οργανα αλλα εχω στην κατοχη μου τουμπερλεκι,ντεφι,ποντιακη λυρα και μια μπαλαλαικα.
Θα μου επιτρέψεις να προσθέσω και την γκάιντα τη δική μου.:haha:
Γνήσια σκωτσέζικη, από το ΄Ινβερνες

Δευκαλίων>

Κάθε που κοιτάζω τα, σκαρφαλωμένα στο ψυγείο μου, τρολς (αγορασμένα από τη Νορβηγία), δίνω και από μια υπόσχεση ότι θα ξαναγυρίσω σε αυτόν τον ονειρεμένο τόπο :D
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Από Ντουμπάι-Σεϋχέλλες όμως, έφερα: άμμο από την έρημο, άμμο από τις παραλίες Source d'Argent & Lazio, καθώς και μία ολόκληρη καρύδα (με το κέλυφός της). Την άμμο την έχω σε γυάλινα βαζάκια, με νεκρά κοράλια που μάζεψα, κοχύλια κτλ.....γενικά, μου αρέσει να φέρνω άμμο και πέτρες από παραλίες.....
:haha::haha::haha::haha:
Είπα να μην το πω και με πάρετε στο ψιλό.
Φέρνω άμμο και υλικά από κάθε έρημο που θα πάω.
Από το Μαρόκο, την Τυνησία, τη Λιβύη, το Ιράν, το Ντουμπάι,την Παλμύρα....
Τώρα ετοιμάζομαι να επιτεθώ (αν βρω) στις ερημιές της Υεμένης
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
2 μήνες στην Κίνα
Άμμο είχα πάρει από την Ιορδανία. Μόλις έμπαινες στην Πέτρα μπορούσες να δώσεις ένα όνομα (ή ό,τι άλλο ήθελες να γραφτεί) και όταν έβγαινες ήταν έτοιμο το μπουκαλάκι, γεμάτο άμμο σε διάφορα χρώματα. Η άμμος σχημάτιζε καμήλες, φοίνικες, το όνομα που είχες δώσει κλπ

Μετά που το καλοσκέφτηκα το μετάνιωσα, γιατί υπάρχει πιθανότητα να καταστρέφουν τα μνημεία για να πάρουν την πολύχρωμη άμμο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.825
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom