Ενθύμια(Souvenirs)

EIPHNH

Member
Μηνύματα
47
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Μύκονος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Πολύ όμορφη πραγματικά η ιδέα της Ντίνας για τα γράψουμε για τα ενθύμιά μας και μπράβο στον Δημήτρη που την υλοποίησε τόσο γρήγορα...

Προσωπικά, σχεδόν όλα τα ενθύμιά μου είναι διαφορετικά από την κάθε χώρα που επισκέφτηκα... μια μάσκα από την Τυνησία, μια "Πιετά" από την Ρώμη, μια γκραβούρα από την Σικελία, κούπες από Παρίσι, Νέα Υόρκη και Πράγα, πορτραίτο μου καρικατούρα από Λονδίνο, και άλλα τέτοια μικροπραγματάκια...

Όμως από όλες τις χώρες, εκείνα που φυλάω με μεγάλη ευλάβια είναι οι χάρτες, τα εισιτήρια του μετρό, τα εισιτήρια των θεαμάτων που παρακολούθησα, τα πληροφοριακά έντυπα που διατίθενται για τους τουρίστες. Επίσης οπωσδήποτε θα κρατήσω ένα σαπουνάκι η μπουκαλάκι αφρόλουτρο που να αναγράφεται το όνομα του ξενοδοχείου που έμεινα και τελευταίο αφήνω το "βίτσιο" μου να μαζεύω τσάντες από τα καταστήματα που θα τύχει να ψωνίσω... έχω τσάντες και σακκούλες καταστημάτων που νομίζω ότι είναι πλέον συλλεκτικές (δεκαετίας 80).
 

sisy

Member
Μηνύματα
59
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκανδιναβία
Ε ναι λοιπόν κι εγώ μαζεύω μαγνητάκια!!!:clap:
Και οπωσδήποτε καρτ ποστάλ από όλα τα μέρη που έχω επισκεφτεί.
Επίσης έχω μαζέψει μερικά μπλουζάκια (κυρίως από νησιά της Ελλάδας).
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ονειρεμένο Ταξίδι
far away
Άμμο είχα πάρει από την Ιορδανία. Μόλις έμπαινες στην Πέτρα μπορούσες να δώσεις ένα όνομα (ή ό,τι άλλο ήθελες να γραφτεί) και όταν έβγαινες ήταν έτοιμο το μπουκαλάκι, γεμάτο άμμο σε διάφορα χρώματα. Η άμμος σχημάτιζε καμήλες, φοίνικες, το όνομα που είχες δώσει κλπ

Μετά που το καλοσκέφτηκα το μετάνιωσα, γιατί υπάρχει πιθανότητα να καταστρέφουν τα μνημεία για να πάρουν την πολύχρωμη άμμο.

Θα σε απογοητευσω Θανο, αλλα τετοιο μπουκαλακι με αμμο και καμηλες, κλπ μου εφερε μια φιλη απο την κερκυρα πριν πολλα χρονια... ο συσχετισμος ασχολιαστος βεβαια...:shock:
και η αμμος τεχνιτα χρωματισμενη ειναι...:)
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
2 μήνες στην Κίνα
Χαίρομαι που με ... απογοητεύεις. Θα ήταν ό,τι χειρότερο να κατέστρεφαν τα μνημεία.
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ονειρεμένο Ταξίδι
far away
εγω παλι κουβαλαω πισω μονο μικρα αντικειμενα... χιονομπαλες, μαγνητακια!!! (πρωτοτυπο, ε) μπρελοκ, cd, μουσικα αντικειμενα κλπ. Το αγαπημενο μου ειναι ο ξυλινος Αγιος Βασιλειος (ρωσια) πανεμορφα ζωγραφισμενος και μουσικος... και ενα χειροποιητο φτηνο κολιε απο σανταλοξυλο, απο την αιγυπτο.:D
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Έχω μανία με τις διαφημιστικές καρτούλες των εστιατορίων, καφέ, κέντρων διασκέδασης και ξενοδοχείων που επισκέπτομαι κατά τη διάρκεια του ταξιδιού μου.
Έχω μαζέψει εκατοντάδες και κάθε μια αποτελεί μια ξεχωριστή ανάμνηση από το ταξίδι μου.
Επίσης, δεν φεύγω από ένα μέρος αν δεν πάρω μαγνητάκια για το ψυγείο και μια τσιγαροθήκη (έστω και αν δεν καπνίζω!!!)
Φυσικά, αγοράζω και οτιδήποτε θεωρώ ότι αποτελεί αντιπροσωπευτικό δείγμα της πόλης ή του τόπου που επισκέπτομαι.
Γενικά, μ' αρέσουν τα μικρά ενθύμια που μεταφέρονται εύκολα.
:clap::clap::clap:
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
:haha::haha:Καλά κουβαλάμε ωραία μούρλια τελικά!! Πολύ μου αρέσει αυτό το θέμα! Για γράψτε. Για γράψτε:haha:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Κατι που κανειs σαs δεν φερνει πισω απο ταξιδι: Μαγνητακια για το ψυγειο :haha::haha:
Μου αρεσει που δισταζε ο Δακηs να το πει και τελικα αν μαζεψουμε ολοι τα μαγνητακια μαs φιαχνουμε το Εβερεστ και το Μακντοναλντ μαζι :haha::haha:

Δεν γυριζω πισω χωριs καρτ ποσταλ , πολλα cd , μπρελοκ και απο κει και περα οτι μου γυαλισει αναλογα τη χωρα...ρουμια , πουρα , μπλουζακια , ελεφαντεs , σομπρερο :lol: κλπ
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική


Δεν παιρνω τιποτα απο το μεροs που παω , ουτε αμμο:roll: - εκτοs απο την ερημο που εχει αφθονη :lol:. GTS εσυ αδειασεs την Anse source? :haha: Take nothing but pictures και μαγνητακια!!
 

axl954

Member
Μηνύματα
21
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξερω αν θα εχω λεφτά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Αφρικής
Πολύ ωραίο θέμα αυτό!!!

Πρωτότυπος και εγώ, αγοράζω μαγνητάκια (μεγάλη λόξα). Επιπλέον αντικείμενα λαικής τέχνης με προτίμηση αυτά από ξύλο.
Και μια μικρή διαστροφή. Μου αρέσει να μαζεύω τα μικρά φακελάκια ζάχαρης από τα διάφορα καφέ
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Μπραβο στην Τινα και DK για το σχετικο τοπικ.
Ολοι μας εχουμε να γραψουμε απο κατι.
Οσο για μενα με πιανει καταναλωτικη μανια στα ταξιδια.
Κουβαλαω οσα μπορω περισσοτερα γιατι μου θυμιζουν το ταξιδι που εκανα και ορισμενα απ αυτα μου αρεσει να τα βλεπω στολισμενα στο σπιτι.
Εχω φερει απο αγαλματα αιωρες κορνιζες.........................μεχρι και ταυλανδεζικους σπορους για φυτεμα!!!!!!!:shock::shock::shock:
Ο Βουδας κατεχει περιοπη θεση στο σαλονι,.....
η λαμπα στο υπνοδωματιο ειναι μεσα σε κοχυλια....
Και φυσικα χωρις μαγνητακια για το ψυγειο δεν γυρναω πισω:haha::haha::haha:
GTS μην πτοησε ,και γω εφερα σπασμενα κοραλια απο εξωτικη παραλια αλλα ηταν τοοοοοοοσα πολλα στα ποδια μου.....
Τα περισσοτερα ενθυμια που εχω ειναι ανευ αξιας.Αλλα πολυ ακριβα για μενα.:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμαζόνιος
Εγώ τα μαγνητάκια τα ανακάλυψα πρόσφατα στη Ρώμη. Παίρνω διάφορα συνήθως τουριστικά μικροπράγματα και ψάχνω κάθε φορά να είναι διαφορετικό από τις προηγούμενες. Έχω γεμίσει μια βιτρίνα κιτσαρίες, όταν θα τα ξεσκονίσω (δηλαδή ποτέ) θα τα φωτογραφίσω να τα δείτε. Ακόμα όπως και η Μελίνα, εισιτήρια, φυλλάδια, χάρτες και οδηγούς και σακούλες. Περισσότερο από όλα όμως ψωνίζω από τα πωλητήρια των μουσείων όπου μου βγαίνει όλο μου το καταναλωτικό, αφίσες, παζλ, σημειωματάρια, μολύβια, σελιδοδείκτες, ποστ ιτ, ότι μπορείτε να φανταστείτε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom