Ενθύμια(Souvenirs)

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
εγω παιρνω κατι για τον εαυτο μου τις περισσοτερες φορες(γκραβουρες και διακοσμητικα)αυτο ομως που προσπαθω να φτιαχνω καθε φορα ειναι ενα πορτρετο του εαυτου μου.εχω ηδη 4 στο υπνοδωματιο.οταν γερασω θα δειχνω στα παιδια μου πως ημουν σε διαφορετικες ηλικιες.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.884
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Μιας και ξανάρθε στην επιφάνεια αυτό το topic να προσθέσω τα ποτήρια μπύρας (κάθε είδους). σα λάτρης της μπύρας που είμαι
 

marakixin

Member
Μηνύματα
148
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
αγια-πετρουπολη
Ωραίο θεμα... και εγω μαζευω διαφορετικα πραγματα απο τα ταξιδια μου. θελω να αφεθω στις πολεις και να ανακαλυψω αυτο που θα την φερνει πισω στις αναμνησεις μου οταν θα εχω γυρισει. μια χειροποιητη μασκα απο την Βενετια και ενα δελφινι απο μουρανο. απο την ρωμη μια πιετα και ενα view master που εφερνε στα ματια μου την οροφη της καπελα σιστινε και την δευτερα παρουσια. μια χιονομπαλα με τον καθεδρικο του τιν και μια υπεροχη ζωγραφισμενη στο χερι μπαμπουσκα απο την Πραγα και τελος απο την Βιεννη τα αστερια που κοσμουσαν τα μαλλια της Σισυ και ενα πιατο με το πορταιτο της. καρτ ποσταλ απο παντου...και γραμματοσημα...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καποιος παραπανω ανεφερε πινακες , κι εγω εφερα πινακες απο Αγιο Δομηνικο αυτους που ζωγραφιζουν οι ντοπιοι στο δρομο και καποιος κοσμει το δωματιο μου - ναι με φοινικες και παραλια και βαρκες :haha: και ηλιοβασιλεματα γεματα αναμνησεις.
Για μενα αυτοι οι πολυχρωμοι πινακες σκορπιοι στο δρομο ειναι αξιοθεατο ανωτερο απο 15 γκαλερι μαζι :shock: θελω να αγορασω κι αλλους αλλα δεν υπαρχει free τοιχος!
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Ζωή είμαι μία απ αυτούς που πάντα ,από κάθε ταξίδι, φέρνει ένα πίνακα.
Έχεις απόλυτο δίκιο για τους ζωγράφους του δρόμου .
Τώρα αν οι πίνακες δεν χωράνε στους τοίχους υπάρχουν και άλλες λύσεις
όπως σταντ δαπέδου που μπορείς να τους έχεις όλους μαζί.
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Λοιπόν το ότι μαζεύω κι εγώ μετά μανίας μαγνητάκια για το ψυγείο δεν είναι και τόσο πρωτότυπο. Μάλλον όμως είναι και η μόνη μου αγορά που αφορά σε σουβενίρ, γιατί δεν αγοράζω τίποτα άλλο από τα διάφορα σουβενίρ που πουλιούνται.Δεν μαζεύω ούτε εισιτήρια ούτε χαρτάκια ή άλλα αναμνηστικά. ( Και τα μαγνητάκια μου αν είναι δυνατό κοιτάω να μην είναι πολύ τουριστικά). Τρελλαίνομαι όμως να αγοράζω είδη για το σπίτι . Θέλω γύρω μου αντικείμενα που να μου θυμίζουν τα ταξίδια μου χωρίς να φωνάζουν ομως τη χώρα προέλευσή τους. Αγαπώ πολύ τα παλιά αντικέιμενα και τις αντίκες και ψάχνω για τέτοιες αγορές όταν ταξιδεύω. Εστιάζω λοιπόν σε κάδρα , γκραβούρες , πύλινα και διακοσμητικά. Βέβαια να εχουν μέγεθος που να μπορώ να τα μεταφέρω και να είναι και σε λογικά πλαίσια η τιμή τους.
Βρήκα τρομερή την ιδέα της ΕΡΣΗΣ με τα παληά κλειδιά. (Έρση εχω και εγώ μερικά τέτοια κλειδιά από γιαγιά και στόλισα με αυτά την καμινάδα του απορροφητήρα στο εξοχικό).
Μαζεύω επίσης πύλινα πιάτα γαι να γεμίσω ένα τοίχο. ( αγόρασα 2-3 τέτοια πιάτα στο τελευταίο μου ταξίδι στην τοσκάνη) .
Και επίσης δεν ξέρω αν συμβαίνει σε σας , αγοράζω και πολλά δώρα. Μπορεί να είναι μικρά και φθηνά όμως πάντα κάνω μία λίστα από μοκροδωράκια που θα φέρω πίσω σε φίλους και συγγενείς.
 

mak

Member
Μηνύματα
29
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
??????
προσπαθω να παιρνω παντα κατι για το οποιο φημιζεται ο τοπος που επισκεπτομαι. εαν αυτο δε ειναι και χειροποιητο ειναι η καλυτερη μου!
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Ξέχασα να σας πω επίσης ότι αγοράζω και τρόφιμα αντιπροσωπευτικά του κάθε τόπου. Κρασιά και ζυμαρικά από ιταλία , μπύρες από Βέλγιο, λουκάνικα από Γερμανία σοκολάτες από Αυστρία , μπαχαρικά από τις αγορές της ανατολής και πάει λέγοντας.
Δεν ξέρω αλλά πως θα σας φαινόταν η ιδέα να φτιάξουμε μία λίστα αγορών από όποια χώρα έχουμε επισκεφθεί ? Και αν υπάρχουν και οι διευθυνσεις ή οδηγίες για περίεργα μαγαζιά που έχουμε ανακαλύψει?
 

elenaki1287

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία!
εγω παιρνω παντα κατι χαρακτηριστικο του τοπου που επισκεπτομαι και αλλη μανια που εχω ειναι οι τουριστικοι οδηγοι των χωρων που πηγαινω καθως και οι κουπες!
Βασικα χαλαω παντα πολλα λεφτα στα αναμνηστικα...
 

elenaki1287

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία!
αα ξεχασα να αναφερω και τις κορνιζες που αγοραζω για να βαζω χαρακτηριστικη φωτογραφια της περιοχης!
 

elenaki1287

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία!
πολυ καλη η ιδεα σου!!
Ξέχασα να σας πω επίσης ότι αγοράζω και τρόφιμα αντιπροσωπευτικά του κάθε τόπου. Κρασιά και ζυμαρικά από ιταλία , μπύρες από Βέλγιο, λουκάνικα από Γερμανία σοκολάτες από Αυστρία , μπαχαρικά από τις αγορές της ανατολής και πάει λέγοντας.
Δεν ξέρω αλλά πως θα σας φαινόταν η ιδέα να φτιάξουμε μία λίστα αγορών από όποια χώρα έχουμε επισκεφθεί ? Και αν υπάρχουν και οι διευθυνσεις ή οδηγίες για περίεργα μαγαζιά που έχουμε ανακαλύψει?
 

veatriki

Member
Μηνύματα
55
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία/Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδία
εκτος απο μαγνητακια και σφηνακια που φερνω σχεδον παντα μου αρεσει να φερνω κατι ξεχωριστο για το σπιτι ... Μια χειροποιητη μασκα απο την Βενετια, ενα κυλιμι απο την Κωνσταντινουπολη, μια υπεροχη μαριονετα απο την πραγα... Οταν εναι δυνατον φερνω και τροφιμα... Λατρευω να μαγειρευω για τους φιλους μου και να εξερυνω νεες γευσεις...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.733
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom