Ενθύμια(Souvenirs)

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Και εγώ παίρνω διάφορες βλακειούλες από τα ταξίδια. Παλιότερα έπαιρνα ότι εβρισκα. Τώρα το έχω περιορίσει για να μη γεμίζω το σπίτι με μπιχλιμπίδια. Το στάνταρ είναι ότι παίρνω καρτ ποστάλ. Η συλλογή ξεπερνάει πλέον τα 500.
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
και γω κανω την αμερικανια να αγοραζω μπλουζες απο τα hard rock cafe,αλλα και παλι αν βρω κατι μικρο και χαρακτηριστικο του τοπου,ε,θα το παρω και αυτο.
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
παντα περνω τα μπουκαλακια με τα σαμπουανακια απο τα ξενοδοχεια,τα κανω συλλογη,εχω βαλει στο μπανιο κατι ραφιερες λεπτες απο το ικεα και τα εχω εκει,ντρεπομαι αλλα το κανω....μ'αρεσει πολυ να τα χαζευω:rolleyes:
Μην ντρέπεσαι καλέ, κι εγώ το ίδιο κάνω!!!!:D
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
καλα ρε Ρενατα οκ χαχαχαχαχα
Eγω παιρνω γυαλινες σφαιρες που εχουν φελιζολ αντι για χιονι που τα κουνας κ χαιρεσαι.. (τι περιγραφη αλλη να κανω?χααχχαχα)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
καλα ρε Ρενατα οκ χαχαχαχαχα
Eγω παιρνω γυαλινες σφαιρες που εχουν φελιζολ αντι για χιονι που τα κουνας κ χαιρεσαι.. (τι περιγραφη αλλη να κανω?χααχχαχα)
α κατάλαβα ...ειμαι λίγο μόγγολο !!!!:(
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Τα ρούχα πιάνονται??? Καλά πλάκα κάνω. Απλά μ' αρέσει να φοράω πράγματα από τα ταξίδια μου γιατι είναι σα να κουβαλάω μαζί μου τις αναμνήσεις από τη χώρα που το αγόρασα.

Πέρα από αυτό αγοράζω πάντα κούπες. Για να πίνω τον καφέ μου (ιερή συνήθεια) και να αναπολώ!!!
 

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
εγω μπλουζες hard rock,μπλουζες με το λογοτυπο της πολης,μινιατουρες κτησματων της καθε πολης,χαρακτηριστικα προιοντα(διακοσμιτικα),μπουφαν ομαδων ποδοσφαιρικων,βιβλια μουσειων και γενικα οτι μπορει να με εντυπωσιασει.Ενταξει ειμαι λιγο kitch αλλα γουσταρω να τα εχω στο δωματιο μου και να τα βλεπω.μαλλον θελω να φερνω στην μνημη μου και τον τροπο αγορας του καθε πραγματος(ειδικα αν εχει γινει η αγορα σε καποιο souk της ανατολης μετα απο παζαρι-μου αρεσει η διαδικασια).γενικα ψωνιζω πολλα και μετα εχω το αγχος του βαρους στο αεροδρομιο
 

Mhtsaina82

Member
Μηνύματα
63
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΝΑΧΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟ ΙΤΑΛΙΑΣ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤ
τελικα εχουμε ολοι την σκαγια μεσα μας...
το ποιο τρελλο πραγμα που εχω φερει απο ταξιδι ειναι ενα ζευγαρι εσπαντριγες απο την Βαρκελωνη, αλλα επειδη στο νουμερο μου (39) ηταν σαν βαρκες τις πηρα σε μικρο νουμερο και τισ εχω κρεμμασει στον τοιχο.Ακομη φερνω παντα καποιο κοσμημα και φιγουρες με την παραδοσιακη φορεσια της καθε χωρας.
εχω βεβαια και εναν καταλογο με το τι πρεπει να φερω για να μην ξεχασω κατι...
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
τα τελευταία σουβενιρ που ψώνισα ήταν δυο ξυλινα χρωματιστα αγαλματάκια απο το βαρανάσι - o ελεφαντόμορφος αγαπημένος μου Ganesha και η σύζυγος του η Laksimi και δυο σακουλάκια ενα με rose tea & masala tea spices απο τη Jodhpur
μπακλαβάδες απο το αεροδρόμιο της Βηρυττού
ασημένια βραχιόλια απο την Λουανγκ Πραμπάνγκ και μπλουζάκια που γράφουν Sabaidee & Βeer Lao ..
ενα μενταγιόν με μια κομπρα που στριφογυρίζει απο το Wat Traimit στην Τσαιναταουν του Μεγάλου Μάνγκο ..
ένα ψάθινο κωνικό καπέλο απο το Ηue στο Βιετνάμ * για να ντυθώ βιετναμέζα τις απόκριες .. φυσικά θα βαλω και ενα απο τα μεταξωτά φορέματα που έφτιαξα στο Ηoi An
παντως το πιο πετυχημένο δωρο σουβενίρ ήταν μια ξύστρα- (κεφάλι ταράνδου) για την πλάτη που αγόρασα στη Στοκχόλμη για τον μπαμπά μου..
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Εγώ παλιά, αγόραζα σουβενίρ και μπιχλιμπίδια με μανία...μέχρι που βαρέθηκα πλέον αφού όλα πιάνουν περιττό χώρο, κι έτσι αγοράζω πάντα με μεγάλη επιφύλαξη κάτι αναμνηστικό που θα μου κεντρίσει το ενδιαφέρον αλλά και θα μου θυμίζει το αγαπημένο σημείο μου σε κάθε πόλη ή χώρα που έχω επισκεφτεί. Και ναι..το ομολογώ! Έχω κόψει πλέον και τα σαπουνάκια των ξενοδοχείων! lol
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.763
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom