Ενθύμια(Souvenirs)

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
Nομιζω πως ενα τετοιο θεμα μας ελειπε.
Την ιδεα την εριξε η Ντινα στη συναντηση του Ολυμπικο(ΣΕΦ)αλλα ισως δεν ειχε χρονο να ανοιξει το νεο θεμα με το οποιο πιστευω θα ασχοληθουν πολλοι απο εμας τις προσεχεις ημερες.
Ποσοι λοιπον απο εμας,οταν γυρναμε απο ενα ταξιδι δεν εχουμε στις αποσκευες μας αντιπροσωπευτικα ενθυμια των χωρων που επισκεφτηκαμε!!!
Και αρχιζω πρωτος,αεροπλανακια με τα σηματα των εταιρειων που εχω ταξιδεψει,διαφορες μινιατουρες ''συμβολα'',παπυρους,σπαθια και ναργιλεδες καθως και πιατα πηλινα ή χαλκινα ή απο πορσελανη τα οποια αναγραφουν επανω τη χωρα προελευσης τους.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Ωραίο τόπικ Δημήτρη!!!

Εγώ συνήθως για τον εαυτό μου παίρνω κάτι μικρό, είτε ένα μπρελόκ, είτε (θα γελάσετε) αυτά τα "μαγνητάκια" που έχουν μπροστά κάποια αναπαράσταση του μέρους. Το ψυγείο μου είναι γεμάτο από κάτω μέχρι πάνω με αυτά τα διαόλια :haha:
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
Στις φωτογραφιες βλεπετε γωνιες του σπιτιου μου γεματες ''souvenirs''.
 

Attachments

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
Η πιο αγαπημενη μου ειναι αυτη του τοιχου με τα πιατα.Καθε χωρα κι ενα πιατο,καθε χωρα και κατι διαφορετικο...:D
 

Attachments

FOYFOY

Member
Μηνύματα
71
Likes
17
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Ευρώπης (οδικός)
Ένα σημαντικό topic που έλειπε από το forum, μπράβο Δημήτρη….:p
 

FOYFOY

Member
Μηνύματα
71
Likes
17
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Ευρώπης (οδικός)
Η πιο αγαπημενη μου ειναι αυτη του τοιχου με τα πιατα.Καθε χωρα κι ενα πιατο,καθε χωρα και κατι διαφορετικο...:D
Έτσι όπως είδα τον τοίχο με τα πιάτα θυμήθηκα τα παραδοσιακά σπίτια του χωριού μου…:p
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ωραίο το θέμα Δημήτρη.
Ειχα σκεφτεί να ανοιξω ενα σχετικό θέμα, όπως τι αγοράζουμε ή τι φέρνουμε από τα ταξίδια μας .
Ευκαιρία να το κάνουμε εδώ ( για τα ενθύμια)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Ο τοίχος με τα πιάτα όλα τα λεφτά!!!
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Ωραίο θέμα!
Εγώ με τα μυστήρια ενδιαφέροντά μου:haha: έχω πολλές φορές πρόβλημα. Μαζεύω μουσικά όργανα και επειδή αφ’ενός είναι ακριβά , αφ’ετέρου πολλές φορές ογκώδη με κάνουν συχνότατα να ξεχνάω της ιδέα :klaps:. Αν βρω όμως μικρά ψευτοόργανα (κατά την οργανολογία), δηλ. σφυρίχτρες, οκαρίνες, διάφορα κρόταλα κ.λ.π. κάτι γίνετα. Περιορίζομαι συνήθως σε CD (με αμφίβολα αποτελέσματα όσον αφορά τις επιλογές μιας και δεν είναι εύκολο να καταλάβεις για τι πράγμα πρόκειται), τηλεκάρτες, πάντα ένα βιβλίο με φωτογραφίες από τη χώρα, και ανάλογα τη χώρα αντιπροσωπευτικά αντικείμενα. Κούπες, μπρελόκ, πετρώματα, απολιθώματα κ.λ.π. Όταν βρίσκω μάλιστα αντικείμενα από φυσικά υλικά (ξύλο, πέτρα, γυαλί, δέρμα κ.ά.) η καλύτερή μου.
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Για μένα ένα μέρος του ταξιδιού

είναι όλα αυτά τα ενθύμια που με συντροφεύουν,και με ξαναγυρίζουν σε μέρη αγαπημένα.
Οι πίνακες ζωγραφικής έχουν καλύψει σχεδόν όλους τους τοίχους του σπιτιού,δεν υπάρχει
περίπτωση να πάω κάπου και να μη βρώ στο δρόμο ζωγράφους.Οι ομορφότεροι από
Λατινική Αμερική ,Συρία και Τσεχία.
Η συλλογή από μινιατούρες παραδοσιακών ποτών φτάνει αισίως τα 100 κομάτια.
Ναργιλέδες,πάπυροι,ακατέργαστα αλάβαστρα από την Αίγυπτο.Ξυλόγλυπτα από την Ασία.
παραδοσιακά καπέλα από την Βολιβία,διακοσμητικά κήπου από την Ολλανδία.
Στη Χαμαντίγια (κλειστή αγορά της Δαμασκού) είχα την τύχη να βρω 2 ασημένιους δίσκους χειροποίητους σε εξευτελιστική τιμή.
Αντικέιμενα από φυσητό γυαλί βρήκα στην Τουρκία ,όπως και πανέμορφα ριχτάρια.
Το φετίχ μου όμως είναι τα ασημένια βραχιόλια ,τα οποία όμως θα πρέπει να είναι σύμφωνα με την τεχνοτροπία της εκάστοτε χώρας.
Και κάτι για τους λάτρεις των τροπικών.Κοχύλια!!!

Υ.Γ.Δευκαλίωνα γι αυτό που έγραψες για τα μαγνητάκια δεν γέλασα καθόλου,
ο λόγος φυσικά είναι γιατί και εγώ μαζευω απ αυτά τα διαόλια.:clap:
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Ωραίο θέμα!
Εγώ με τα μυστήρια ενδιαφέροντά μου:haha: έχω πολλές φορές πρόβλημα. Μαζεύω μουσικά όργανα και επειδή αφ’ενός είναι ακριβά , αφ’ετέρου πολλές φορές ογκώδη με κάνουν συχνότατα να ξεχνάω της ιδέα :klaps:. Αν βρω όμως μικρά ψευτοόργανα (κατά την οργανολογία), δηλ. σφυρίχτρες, οκαρίνες, διάφορα κρόταλα κ.λ.π. κάτι γίνετα. Περιορίζομαι συνήθως σε CD (με αμφίβολα αποτελέσματα όσον αφορά τις επιλογές μιας και δεν είναι εύκολο να καταλάβεις για τι πράγμα πρόκειται), τηλεκάρτες, πάντα ένα βιβλίο με φωτογραφίες από τη χώρα, και ανάλογα τη χώρα αντιπροσωπευτικά αντικείμενα. Κούπες, μπρελόκ, πετρώματα, απολιθώματα κ.λ.π. Όταν βρίσκω μάλιστα αντικείμενα από φυσικά υλικά (ξύλο, πέτρα, γυαλί, δέρμα κ.ά.) η καλύτερή μου.
Δήμο τώρα που ανέφερες μουσικά όργανα να σου πω ότι οκαρίνες ,τουμπερλέκια ,φλογέρες ,φυσοκάλαμα (καλά δεν το λέω?)
συλλέγω κι εγώ.'Οπως και το βιβλίο με τις φωτογραφίες ,που είναι το πρώτο που θα αγοράσω όταν φτάσω κάπου.:lol:
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
Εγω δεν συλλεγω μουσικα οργανα αλλα εχω στην κατοχη μου τουμπερλεκι,ντεφι,ποντιακη λυρα και μια μπαλαλαικα.:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.505
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom