Ενθύμια(Souvenirs)

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.721
Likes
14.206
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Για να μην είσαι μόνος,να μία μάσκα από τη Μποτσουάνα

View attachment 335974 View attachment 335973
Πολύ ωραία η μάσκα της Μποτσουάνα.
Από εκεί δίπλα, Ζιμπάμπουε, καταρράκτες Βικτόρια, πήραμε το 2008 ετούτη:
1610619528277.jpeg

Στη Μποτσουάνα πήγαμε μονοήμερη για να δούμε ζώα. Μπορεί να μην είδαμε αρπακτικά, αλλά όλα τα άλλα ήταν σε τεράστιο αριθμό και οι εικόνες φανταστικές.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.721
Likes
14.206
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Μια μαριονέτα, χαρακτηριστικό ενθύμιο της χώρας, από την αγαπημένη Βιρμανία. Πήγαμε το 2017 με μια παρέα που ήταν λίγο χαλαρή, σε αντίθεση με τους συνηθισμένους μας συνταξιδιώτες.
Στη Βιρμανία δεν ήθελα να πάω με μεγάλη όρεξη, γιατί με είχε επηρεάσει ένας φίλος που είναι σιχασιάρης και εξ αιτίας αυτού μου έλεγε ότι δεν αξίζει όλη η χώρα. Την πήρε στο λαιμό του, αλλά όχι για πολλά χρόνια. Ήταν υπέροχη.
1610709920130.jpeg

Τη συγκεκριμένη μαριονέτα (ύψος περίπου 35 εκατοστά) την πήραμε από την περιοχή του Μπαγκάν, με τους τρομερούς ναούς. Δίπλα σε αυτούς ήταν στημένα τα μαγαζάκια με τις μαριονέτες να κρέμονται σε σχοινιά.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.721
Likes
14.206
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Ήταν ένα όνειρο ζωής να πάω στο Νησί του Πάσχα. Κάποιοι γνωστοί μου είχαν πάει πριν 15 χρόνια και τότε δεν πίστευα ότι θα κατόρθωνα κάτι αντίστοιχο. Κι όμως ο καιρός πέρασε και όχι μόνο βρέθηκαν τα χρήματα, αλλά έγινε ένα τεράστιο ταξίδι, που συνδύασε και την Παταγονία τα Χριστούγεννα του 2015. Πήγα με τη γνωστή παρέα των τεσσάρων, που αυτοί που έχουν διαβάσει τις καλύτερες ιστορίες μου στο φόρουμ, τους γνωρίζουν, έστω και αμυδρά.
Τα μόνα που βρήκα φτηνά στο Νησί του Πάσχα (Ράπα Νούι) ήταν το ξενοδοχείο και η ενοικίαση αυτοκινήτου. Όλα τα άλλα φωτιά και λαύρα. Λογικό θα μου πεις: στη μέση του Ειρηνικού Ωκεανού βρίσκεσαι. Εντάξει, δεν είπα τίποτα. Στο κέντρο της Ευρώπης πας και σου πουλάνε την πλαστικούρα πανάκριβη. Στην άκρη του κόσμου θα ήταν φτηνά;
Το εικονιζόμενο στη φωτογραφία είναι το κλασικό Μοάι (άγαλμα) που αγοράζεις εκεί. Έχει ύψος 25 εκατοστά και στο κεφάλι του έχει μια πέτρα που ονομάζεται Πουκάο. Τα Μοάι στηρίζονται σε μια πλατφόρμα που ονομάζεται Αχού. Οι περιοχές που έχουν ένα σύνολο αγαλμάτων έχουν το δικό τους όνομα και συνήθως μπροστά παίρνουν και το Αχού. Για παράδειγμα: Αχού Τονγκαρίκι (το ποιο ωραίο στο νησί).
1610781714344.jpeg
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.721
Likes
14.206
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Και αφού έπιασα τη Νότια Αμερική, θα συνεχίσω με το επόμενο κάδρο που περιέχει τρία υπέροχα σουβέρ. Τα πήρε η Ντίνα από το Ελ Καλαφάτε στις αρχές του 2016. Ήταν λίγες μέρες μετά το Νησί του Πάσχα που αναφέρθηκε στο προηγούμενο ποστ.
1610790012267.jpeg
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.721
Likes
14.206
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Κοιτάζοντας το φάκελο με τις φωτογραφίες που τράβηξα για να έχω όλα τα ενθύμια των ταξιδιών μαζί, το μάτι μου έπεσε στο μπαστούνι που βλέπετε στην επόμενη φωτογραφία. Το πήρα το 2008 από τους καταρράκτες Βικτόρια στη Ζιμπάμπουε. Τις τρεις μέρες που μείναμε εκεί έβλεπα αυτά τα μπαστούνια να τα πουλάνε οι συμπαθείς ντόπιοι. Όμως δεν αποφάσιζα να πάρω ένα, γιατί ήταν λίγο μεγάλο για να το κουβαλήσω από τόσο μακριά. Τελικά πριν μπούμε στο πούλμαν για το αεροδρόμιο λέω στη Ντίνα να με περιμένουν μέχρι να πάω να πάρω ένα. Και πήρα αυτό που κοσμεί μια γωνιά στο σπίτι μας. Έχει ύψος σχεδόν ένα μέτρο.
1610790390265.jpeg
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.721
Likes
14.206
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Μαρόκο Χριστούγεννα 2012. Υπέροχη χώρα, πέρα από τις προσδοκίες μας. Πήραμε αρκετά ενθύμια, αλλά το αγαπημένο μου είναι αυτό το φυσερό στη φωτογραφία. Το αγόρασα από ένα μαγαζί στο Erfoud. Στο Μαρόκο, λεφτά να έχεις και χώρο για το κουβάλημα και μπορείς να γεμίσεις πολλές βαλίτσες με υπέροχα αντικείμενα.
Εκείνη την εποχή δεν κάναμε συχνά ταξίδια την εποχή των Χριστουγέννων. Όμως από εκείνη τη χρονιά και μετά πηγαίναμε αδιαλείπτως, μέχρι τη φετινή αποφράδα χρονιά.
1610869031393.jpeg
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.721
Likes
14.206
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Να και το δικό μου φυσερό από το Μαρόκο...............

View attachment 336221
Α!!!! Και το δικό σου πολύ ωραίο! Το χρησιμοποιείς;
Εγώ όχι. Το έχω κρεμάσει δίπλα στο τζάκι και αν θέλω να φυσήξω αέρα έχω ενώσει δυο καλαμάκια που πίνουμε τον φραπέ και με συνολικό μήκος μισό μέτρο, κάνει τέλεια τη δουλειά.
Για σήμερα έχω Ομάν. Πήγαμε Χριστούγεννα του 2018 και ήταν υπέροχα. Πήραμε πολλά πράγματα και φυσικά το κλασικό μαχαίρι τους. Όμως εδώ θα σας δείξω ένα καντήλι που πήρα από το αεροδρόμιο όταν φεύγαμε. Δεν είχα σκοπό να το αγοράσω αλλά μου επέστρεψαν μερικά χρήματα για την τηλεφωνική κάρτα που δεν κατάφερε να δουλέψει και τους την επέστρεψα. Έτσι αναγκαστικά για να τα ξοδέψω πήρα αυτό το υπέροχο καντήλι, χαρακτηριστικό της περιοχής, και όχι μόνο. 'Έχει μήκος 14 εκατοστά. Εσύ τι έφερες από το Ομάν;
1610897947212.jpeg
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ονειρεμένο Ταξίδι
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Το μονο που προσπαθω να αγορασω οπωσδηποτε σε καθε ταξιδι ειναι ενα μικρο στολιδακι για το δεντρο.. Σε καποια μερη βρηκα ειδικα στολιδια για το δεντρο στα μαγαζια με τα σουβενιρ, σε καποια αυτοσχεδιασα λιγο.. Δυστυχως ξεκινησα αυτη την παραδοση καπου στη μεση των ταξιδιων μου και απ τους μισους προορισμους δεν εχω στολιδακι οποτε φετος ειναι η πρωτη χρονια που καταφερα να στολισω ενα μικρο δεντρο αποκλειστικα με ταξιδιωτικα στολιδια!

Κατα τα αλλα διακοσμητικα κλπ δεν παιρνω ποτε, μονο κατι χρηστικο. Π.χ. ειχα παρει κατι τελεια σκουλαρικια οριγκαμι απο τη ιαπωνια, μια μασκα με καρτουν απο το βιετναμ που με εβγαλε τη μιση καραντινα κπλ κλπ
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
796
Likes
9.990
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.721
Likes
14.206
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
μια μασκα με καρτουν απο το βιετναμ που με εβγαλε τη μιση καραντινα
Τι εννοείς; Τη φόραγες και έβγαινες έξω; Δε σε έγραψε κανείς περίεργος αστυνομικός;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom