ΗΠΑ Ενοικίαση αυτοκινήτου στην Αμερική.

greekwolf

Member
Μηνύματα
147
Likes
26
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip America
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλων αλλά εφόσον δέχονται μόνο πιστωτικές τα άλλα δεν έχουν σημασία πια! Θα με φάνε τα λεωφορεία/πούλμαν.... :(
 
Μηνύματα
266
Likes
119
To IDP συνιστάται αλλά δεν είναι απαραίτητο. Το συγκεκριμένο site παρέχει γενικές πληροφορίες - τα διπλώματα οδήγησης δεν είναι αρμοδιότητα του federal government στις ΗΠΑ.

Για παράδειγμα, δες το επίσημο site του υπουργείου μεταφορών της νεας υόρκης

NYS DMV - Driver License, Learner Permit and Non-Driver Photo ID Card

International Driving Permit: An International Driving Permit is not a driver license. The permit only verifies that you hold a valid driver license in your home country. Your foreign driver license, not the International Driving Permit, allows you to drive in NYS. Contact the authorities in your home country to get an International Driving Permit. If you are not a resident of the US, you cannot apply for an International Driving Permit in the US.

You are not required to have an International Driving Permit to drive in NYS, but the permit has value. The permit verifies, in several languages, that you have a valid foreign driver license. A police officer who cannot read the language on your foreign driver license can read the permit.​

Δεν έχω υπόψιν μου καμία πολιτεία στις ΗΠΑ που να απαιτεί το IDP και να μην δέχεται το ξένο δίπλωμα με τη μετάφραση.

Αυτή τη συζήτηση την έχω κάνει δεκάδες φορές τα τελευταία χρόνια... έχω συνηθίσει κάθε φορά να μου δείχνουν το site usa.gov - αλλά οι πληροφορίες που αναγράφονται εκεί δεν είναι απόλυτα ακριβείς. Στην πράξη δεν έχω δει κανέναν τουρίστα να μην παίρνει αμάξι με το ξένο δίπλωμα τα 12 χρόνια που είμαι στις ΗΠΑ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
To IDP συνιστάται αλλά δεν είναι απαραίτητο.
νομίζω αυτό φτανει. προσωπικά προτιμώ αυτό που "συνιστάται". και το κόστος είναι εξάλλου ελάχιστο, 30Ε ετησίως, μπροστά στο κόστος του ταξιδιού κάθε φορά.

However, if the foreign country is a non-English-speaking country, then local law enforcement officers may not be able to determine that the document shown is a driver license and as a result may issue a citation, requiring one to prove the validity of their driver license in court.
The IDP helps foreign drivers avoid such problems when purchased in the home country and carried with the driver when visiting the U.S. Visitors should keep it with them along with the home country driver license.
Official Website Florida Department of Highway Safety and Motor Vehicles
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Στην πράξη δεν έχω δει κανέναν τουρίστα να μην παίρνει αμάξι με το ξένο δίπλωμα τα 12 χρόνια που είμαι στις ΗΠΑ.
μα κι εγώ δεν το έχω δείξει ποτέ το διεθνές. οι εταιρείες δεν το ζητούν. συζητάω μόνο για περίπτωση ελέγχου ή εμπλοκής σε ατύχημα-δικαστηριο.
 

108

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλων αλλά εφόσον δέχονται μόνο πιστωτικές τα άλλα δεν έχουν σημασία πια! Θα με φάνε τα λεωφορεία/πούλμαν.... :(
δοκιμασε να κανεις ενοικιαση μεσω τριτων πχ μεσω αεροπορικης εταιριας κοκ και δες αν σε συμφερει αλλιως λεοφοριο που ειναι και οικονομικοτερο
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πιο πολύ και από διαβατήριο κοστίζει το παλιόχαρτο. Ειδικά αν σκεφτείς ότι στις ΗΠΑ το χρεώνουν 15 δολάρια για όσους έχουν αμερικάνικο δίπλωμα.
δεν διαφωνώ. αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε γι αυτό. απλά τα πληρώνουμε.
αν παρηγορεί, στην Ιταλία κοστίζει 39 Ε κ στην Ελβετία 32.5 Ε ετησίως πάντα.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Έχει ενδιαφέρον ότι το Vienna Convention on Road Traffic, που αποτελεί τη διεθνή σύμβαση για τα διεθνή διπλώματα οδήγησης, προβλέπει στο άρθρο 41(2)(α) ότι

2. Contracting Parties shall recognize:
(a) Any domestic permit drawn up in their national language or in one of
their national languages, or, if not drawn up in such a language, accompanied by a certified translation


Δηλαδή το δικαίωμα για οδήγηση με το ελληνικό δίπλωμα και τη μετάφραση ισχύει σε όλες τις χώρες που έχουν υπογράψει τη σύμβαση. (Οι ΗΠΑ είναι από τις λίγες χώρες που πάνε με τη πιο παλιά σύμβαση του 1949 - και υπάρχουν ορισμένα θέματα συνταγματικού δικαίου για το αν μπορεί μια διεθνή σύμβαση της ομοσπονδιακής κυβέρνησης να επιδράσει σε θέματα που είναι δικαιοδοσία των πολιτειών).
 

like23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
LAS VEGAS
Πιο πολύ και από διαβατήριο κοστίζει το παλιόχαρτο. Ειδικά αν σκεφτείς ότι στις ΗΠΑ το χρεώνουν 15 δολάρια για όσους έχουν αμερικάνικο δίπλωμα.
και μην ξεχναμε πως εχει 15 δολάρια κ η φωτογραφία είναι δωρεάν ενώ εδώ πρέπει να βγάλεις εσύ!!κ κάτι ακόμα πως στην έλπα πρέπει να το αναφέρεισ εσύ πως θές για 3χρόνια αλλιώς δεν λένε τίποτα κ σου βγάζουν για 1χρόνο
 

tse_gevara

Member
Μηνύματα
30
Likes
12
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σαν Φραντσισκο
Πριν ενα μήνα που πήγα στην ΕΛΠΑ Γλυφάδας μου είπαν πως δεν υπάρχει η δυνατότητα τριετούς διπλώματος αλλά μόνο για ένα. Επίσης υπάρχουν εταιρείες στην Αμερική (σε αντίθεση με την Ευρώπη) που μπορούν να σου νοικιασουν αυτοκίνητο με debit card και μια προκαταβολή αντί για credit card. Αλλά θα σου δώσουν αμάξι της κατώτερης κατηγορίας. Μια από αυτές είναι η thrifty από ότι θυμάμαι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.658
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom