ΗΠΑ Ενοικίαση αυτοκινήτου στην Αμερική.

Maracuya

Member
Μηνύματα
55
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Πάντως εγώ παιδιά πριν 20 μέρες που νοίκιασα αμάξι στη Φλόριντα, δε μου ζητήθηκε IDP και μάλιστα μου είπε ο υπάλληλος της εταιρείας που νοίκιασα το αυτοκίνητο οτι εφόσον είναι για τουριστικό σκοπό δε θα μου ζητηθεί σε πιθανό έλεγχο.
Δεν ξέρω τί ισχύει για τα παλιά διπλώματα τα δικά μας, αλλά μου είπε οτι εφόσον έχω ευρωπαϊκό δίπλωμα (την ροζ καρτούλα) που γράφει και στα λατινικά τα στοιχεία μου δε θα έχω πρόβλημα.
Βέβαια έλεγχο δε μου κάνανε...
 

lakaki

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
οδηγηση στην αμερικη

γεια σε ολους ετοιμαζουμε ταξιδι στην αμερικη και θελουμε να νοικιασουμε αυτοκινητο πρωτον δεν εχουμε πολλα λεφτα και δευτερον ειμαι 23 χρονων ξερει κανεις ποσο θα μας κοστισει και γενικα τι ακριβως θελει?ψαχνω στις ιστοσελιδες και ολα ακριβα μου φαινονται για μια εβδομαδα το θελουμε απο την νεα υορκη ευχαριστω πολυ
 

Maracuya

Member
Μηνύματα
55
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Έχω ακούσει για μια σχετικά οικονομική εταιρεία, την Enterprise, αλλά προσωπική εμπειρία δεν έχω.
Το πρόβλημα στις Ηπα είναι αυτό το young driver's fee που έχουν και πρέπει να βγαίνει μαζί με κάτι άλλα έξτρα για 4 μέρες κανα 100άρι δολλάρια παραπάνω από το αν είσαι άνω των 25. :(
 

LinaT

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
California

Καλησπέρα κ από μένα. Τον Αύγουστο σχεδιάζουμε ένα ταξίδι στην Αμερική και σκοπεύουμε να νοικιάσουμε κ εμείς αυτοκίνητο για να κατέβουμε από Σαν Φρανσίσκο μέχρι Λος Άντζελες. Κάνοντας έρευνα σχετικά με το διεθνές δίπλωμα, για το οποίο κάποιοι λένε οτι είναι απαραίτητο και κάποιοι άλλοι όχι, κατέληξα στο οτι κυρίως εξαρτάται απο την πολιτεία στην οποία θα οδηγήσει κανείς και απο την εταιρία ενοικίασης. Μήπως έχει κανείς σχετική εμπειρία για την Καλιφόρνια και την Hertz?
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Καλησπέρα κ από μένα. Τον Αύγουστο σχεδιάζουμε ένα ταξίδι στην Αμερική και σκοπεύουμε να νοικιάσουμε κ εμείς αυτοκίνητο για να κατέβουμε από Σαν Φρανσίσκο μέχρι Λος Άντζελες. Κάνοντας έρευνα σχετικά με το διεθνές δίπλωμα, για το οποίο κάποιοι λένε οτι είναι απαραίτητο και κάποιοι άλλοι όχι, κατέληξα στο οτι κυρίως εξαρτάται απο την πολιτεία στην οποία θα οδηγήσει κανείς και απο την εταιρία ενοικίασης. Μήπως έχει κανείς σχετική εμπειρία για την Καλιφόρνια και την Hertz?
Δεν έχω υπόψιν μου καμία πολιτεία που να απαιτεί το "διεθνές δίπλωμα" της ΕΛΠΑ. Γενικά, αρκεί να έχεις το ελληνικό δίπλωμα, καλό είναι να έχεις και μια μετάφραση, ακόμα καλύτερο την μετάφραση της ΕΛΠΑ (το "διεθνές δίπλωμα" που δεν είναι δίπλωμα) - αλλά όχι απαραίτητο.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Στην περίπτωση που νοικιάσουμε αμάξι στην πολιτεία της Καλιφόρνια και το παραδόσουμε στην Νεβάδα πληρώνουμε κάτι παραπάνω επειδή γίνετε παράδοση σε διαφορετική πολιτεία?
Όσον αφορά το δίπλωμα στο Ορλάντο πριν 2 χρόνια δεν μου ζήτησαν δίπλωμα και επειδή δεν είχα πιστωτική, πλήρωσα μετρητά κρατώντας μου περίπου 100 δολλάρια επιπλέον ως εγγύηση.
 

Morfead

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Για σε όλους,
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο που θα βρω την μετάφραση για το δίπλωμα μου;
Έχω το ευρωπαϊκό (ροζ καρτούλα) και αν κατάλαβα καλά, με αυτό, μια μετάφραση και μια πιστωτική με ανάγλυφους χαρακτήρας δεν θα έχω πρόβλημα στην ενοικίαση…

Ευχαριστώ
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Για σε όλους,
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο που θα βρω την μετάφραση για το δίπλωμα μου;
Έχω το ευρωπαϊκό (ροζ καρτούλα) και αν κατάλαβα καλά, με αυτό, μια μετάφραση και μια πιστωτική με ανάγλυφους χαρακτήρας δεν θα έχω πρόβλημα στην ενοικίαση…

Ευχαριστώ
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ..... Ποια μετάφραση ;
 

Morfead

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ..... Ποια μετάφραση ;
Διάβασα πιο πάνω ότι τι ελληνικό δίπλωμα χρειάζεται κ μια μετάφραση. Δεν διευκρινίζει αν αναφέρεται στο παλιό ή το καινούργιο (κάρτα) δίπλωμα ούτε για τι μετάφραση χρειάζεται. Αυτός είναι κ ο λόγος που ρώτησα γιατί δεν κατάλαβα… παραθέτω και το αντίστοιχο quote
diavatirio.com, 28 Νοεμβρίου 2011 : ‘’ Δεν είναι απαραίτητο το διεθνές δίπλωμα της ΕΛΠΑ - αρκεί το ελληνικό μαζί με μια μετάφραση. Τις πιο πολλές φορές μάλιστα δεν ζητάν καν τη μετάφραση.

Το διεθνές δίπλωμα της ΕΛΠΑ δεν είναι δίπλωμα - δεν έχει αξία από μόνο του αλλά χρειάζεται πάντα να συνοδεύεται από το ελληνικό’’
 
Last edited by a moderator:

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
θα πας στην ΕΛΠΑ με μια φωτογραφία διαβατηρίου η ταυτότητας..το δίπλωμα σου..και το διαβατήριο σου..πληρώνεις 50 ευρώ και σε 5 λεπτά είσαι έτοιμος..
 

nikolakis12

Member
Μηνύματα
148
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
κως
γνωριζει καποιος ποιες απο τις καλυψεις οταν νοικιαζεις αμαξι στην καλιφορνια ειναι υποχρεωτικες?διαβασα καπου οτι η ασφαλεια αστικης ευθυνης ειναι υποχρεωτικη στην πολιτεια και αν εχεις να την φερεις μαζι σου,εχουμε ρε παιδια εμεις εδω στην χωρα μας τετοια αποδεικτικο η αναγκαστικα το βγαζουμε εκει???
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι πολύ κατανοητό τι ρωτάς. Η ασφάλεια αστικής ευθύνης παρέχεται με την κάλυψη αυτοκινήτου. Και στην Ελλάδα είναι υποχρεωτική και υπάρχει σε όλα τα ασφαλιστήρια. Άρα και εκεί με το που ενοικιάσεις αυτοκίνητο, θα την έχεις ενσωματωμένη στο συμβόλαιο σου, εφόσον είναι υποχρεωτική.

Δεν είναι υποχρεωτική τουλάχιστον στην Ελλάδα η ασφάλιση αστικής ευθύνης για άλλους κινδύνους πέραν την χρήσης αυτοκινήτου. Το 2ο ερώτημα σου μάλλον αναφέρεται σε κάτι τέτοιο http://www.arag.gr/gr/index.php?option=com_content&view=article&id=201&Itemid=77
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.691
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom