ΗΠΑ Ενοικίαση αυτοκινήτου στην Αμερική.

Jo.Ba

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Γεια σε ολους! Κανονίζω ένα roadtrip στην Δυτικη ακτη κ προσπαθώ να βρω αυτοκινητο προς ενοικιαση αλλα οι τιμες ειναι απαγορευτικες πχ 17 μερες $1500 minimum. Εχει κανεις εμπειρια απο εκοικιασεις αυτοκινητων στην Αμερικη, καποια εταιρεια να μου προτεινει κ τι πρεπει να προσεξω?
 

Manos46

Member
Μηνύματα
590
Likes
2.463
Ταξίδι-Όνειρο
???
Είμαι σε δίλημμα.. Να βγάλω διεθνές δίπλωμα ή να το ρισκάρω και να νοικιάσω με το ευρωπαϊκό; 😏
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.272
Likes
7.902
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Δεν είναι δίλλημα , όσες φορές έχω νοικιάσει από Χέρτζ η Άβις ακόμα και πριν πολλά χρόνια πού είχα το χάρτινο δεν μου είπε ποτέ κανείς τίποτε , τουλάχιστον 4 φορές !
 
Μηνύματα
171
Likes
805
Είμαι σε δίλημμα.. Να βγάλω διεθνές δίπλωμα ή να το ρισκάρω και να νοικιάσω με το ευρωπαϊκό; 😏
Εγώ έστειλα μέιλ στην εταιρεία απ' όπου νοίκιαζα με φωτογραφία ελληνικού διπλώματος και μου είπαν ότι ειναι οκ. Μπορείς να κάνεις το ίδιο αν αγχώνεσαι για να εισαι σιγουρη.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
Καλησπέρα... Σκέφτομαι να νοικιάσω αυτοκίνητο από Νέα Υόρκη για να πάμε Νιαγάρα και Ουάσιγκτον σε επικείμενο ταξίδι. Από εσάς που έχετε οδηγήσει εκεί.... Τι μου προτείνετε στα εξής :
Α) Ενοικίαση από Μανχάταν ή από κάποιο αεροδρόμιο που βρίσκω ποιο φθηνά μέσω rentalcars.
Β) ποια εταιρία θα προτείνατε?
Γ) πόσο εύκολη - δύσκολη είναι η προσαρμογή?
 

polychronia

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα
εχει νοικιάσει κάποιος αυτοκινητο στην αμερική(καλιφόρνια) χωρις πιστωτική;
και αν γνωριζεται το kyte για ενοικιασεις αυτοκινητων γιατι ειναι το μόνο που βρίσκω να δέχονται χρεωστική απλά φοβαμαι μήπως δενειναι αξιόπιστο!
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Καλησπέρα
εχει νοικιάσει κάποιος αυτοκινητο στην αμερική(καλιφόρνια) χωρις πιστωτική;
και αν γνωριζεται το kyte για ενοικιασεις αυτοκινητων γιατι ειναι το μόνο που βρίσκω να δέχονται χρεωστική απλά φοβαμαι μήπως δενειναι αξιόπιστο!
Ειχα νοικιάσει στο Ορλάντο, αλλά από κοντά, όχι on line. Πιο συγκεκριμένα είχα prepaid card που είναι σαν μετρητά όπως μου είπαν και εκεί. Κράτησαν επιπλέον 150 $ως εγγύηση τα οποία πήρα πίσω όταν επέστρεψα το αυτοκίνητο
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καλησπέρα
εχει νοικιάσει κάποιος αυτοκινητο στην αμερική(καλιφόρνια) χωρις πιστωτική;
και αν γνωριζεται το kyte για ενοικιασεις αυτοκινητων γιατι ειναι το μόνο που βρίσκω να δέχονται χρεωστική απλά φοβαμαι μήπως δενειναι αξιόπιστο!
Από priceline.com στο αεροδόμιο του Σαν Φρανσίσκο είχα νοικιάσει αυτοκίνητο πέρυσι τον Γενάρη και το έκλεισα με Ελληνικό δίπλωμα και χρεωστική κάρτα.
 

STAVROS9

Member
Μηνύματα
58
Likes
8
Καλημέρα σας.. μπορεί να με βοηθήσει κάποιος για ενοικίαση αυτοκινήτου στην Φλόριντα.. σκέφτομαι να πάω Μαϊάμι Ορλάντο!
Το ελληνικό δίπλωμα που έχω το κλασσικό ισχύει εκεί?
Υπάρχει άλλος τρόπος να πάω απο Μαϊάμι Ορλάντο εκτός αυτοκινήτου?
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Καλημέρα!

Όσες φορές έχω νοικιάσει αμάξι στις ΗΠΑ, στην εταιρία ενοικίασης (Avis και Dollar) είχα την κάρτα που έχω και εδώ (όχι το παλιό ροζ).

Μια φορά με σταμάτησε η τροχαία και μου ζήτησε και το διεθνές (έτυχε να το είχα εκείνη τη φορά). Την τελευταία φορά, το '19 πήγα μόνο με την κάρτα. Το διεθνές δεν μου το ζήτησαν ποτέ από την εταιρία ενοικίασης για να μου δώσουν το αμάξι.

Τωρα αν σε σταματήσουν για έλεγχο και δεν έχεις το διεθνές δεν ξέρω, μην σε πάρω στο λαιμό μου. Βέβαια έχε υπόψη ότι έχουν κλείσει πολλά υποκαταστήματα της ΕΛΠΑ που το έβγαζε. Την τελευταία φορά το φθηνόπωρο που ήθελα για Αυστραλία μου έδιναν ένα κινητό (!) για να κλείσω ραντεβού (τελικά δεν προλάβαινα και δεν έβγαλα). Δεν ξέρω, η ΕΛΠΑ έχει κλείσει;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Καλημέρα!

Όσες φορές έχω νοικιάσει αμάξι στις ΗΠΑ, στην εταιρία ενοικίασης (Avis και Dollar) είχα την κάρτα που έχω και εδώ (όχι το παλιό ροζ).

Μια φορά με σταμάτησε η τροχαία και μου ζήτησε και το διεθνές (έτυχε να το είχα εκείνη τη φορά). Την τελευταία φορά, το '19 πήγα μόνο με την κάρτα. Το διεθνές δεν μου το ζήτησαν ποτέ από την εταιρία ενοικίασης για να μου δώσουν το αμάξι.

Τωρα αν σε σταματήσουν για έλεγχο και δεν έχεις το διεθνές δεν ξέρω, μην σε πάρω στο λαιμό μου. Βέβαια έχε υπόψη ότι έχουν κλείσει πολλά υποκαταστήματα της ΕΛΠΑ που το έβγαζε. Την τελευταία φορά το φθηνόπωρο που ήθελα για Αυστραλία μου έδιναν ένα κινητό (!) για να κλείσω ραντεβού (τελικά δεν προλάβαινα και δεν έβγαλα). Δεν ξέρω, η ΕΛΠΑ έχει κλείσει;
Δεν έχει κλείσει η ΕΛΠΑ αλλά τώρα(πριν ένα χρόνο...) έχει μόνον Πειραιά και Κηφισιά.Καλύτερα τηλ. πρώτα για σίγουρα.
 

STAVROS9

Member
Μηνύματα
58
Likes
8
Νομίζω πως υπάρχουν πολλά post που θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν, τώρα για Αμερική όσον αφορά το δίπλωμα υποθέτω πως σίγουρα χρειάζεσαι το διεθνές άλλά δεν έχω πάει και δεν είμαι σίγουρη 100%. Τώρα όσον αφορά τις χρεωστικές που λένε visa καμία εταιρεία ενοικίασης δεν τις δέχεται γιατί απλά θέλουν ο αριθμός της κάρτας να είναι ανάγλυφος πάνω κι όχι απλά τυπωμένος όπως είναι στις χρεωστικές.
Κατάλαβα...το άκουσα αυτό με την χρεωστική.. βασικά θέλω το αμάξι για να πάω τρείς μέρες Ορλάντο.. αφού δε γίνεται πρέπει να βρώ τρόπο να πάω τρένο λεωφορείο.. κάτι τέτοιο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.386
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom