Ιορδανία Ενοικίαση αυτοκινήτου στην Ιορδανία

Vanessa tzn

Member
Μηνύματα
92
Likes
120
Καλημέρα, κατά τον σχεδιασμό του επερχόμενου ταξιδιού μου, έκανα έναν έλεγχο για ενοικίαση αυτοκινήτου στην ακαμπα. Θέλοντας να είμαι σίγουρος για τα πάντα ρώτησα εάν υπάρχει πρόβλημα το αυτοκίνητο να περάσει τα σύνορα για Ισραήλ και η απάντηση ήταν αρνητική. Ισχύει με όλες τις εταιρείες ενοικίασης?
Καλημερα ,από όσο ξέρω δεν το επιτρέπουν να περάσεις σύνορα με νοικιασμένο αμάξι,κ εμείς είχαμε νοικιάσει αμάξι κ δεν επιτρεπόταν να περάσαμε κ πήραμε ταξί για Ιερουσαλήμ από King Hussein bridge βέβαια όχι από ακαμπα και ήταν αρκετά ακριβό.καλο ταξίδι
 

Paris1972

Member
Μηνύματα
39
Likes
34
Απλα επετρεψε μου να σου πω πως η οδηγηση θελει ιδιαιτερη προσοχη. Πεντε χρονια μενω στο Αμμαν και πιστεψε με εχουν δει πολλα τα ματια μου. Δεν ειναι Αιγυπτος, αλλα δεν τηρουνται οι κανονες οδικης κυκλοφοριας, κανουν συνεχεια σφηνες , δεν σεβονται προτεραιοτητες και προσπερναν στο αντιθετο ρευμα ανεξαρτητα αν ερχεται αλλος. Μπορει στην Ελλαδα να μην οδηγουμε και πολυ καλα αλλα παντως καλυτερα απο την Ιορδανια. Ο δρομος Αγκαμπα Αμμαν ειναι επικινδυνος κυριως οπου δεν εχει διαζωμα. Επομενως παντα δεξια στον δρομο και οποιος θελει να κανει μαγκιες αστον να τις κανει. Επισης αξιοθαυμαστο ειναι οτι δεν θα δεις οσο χαλια και να οδηγαν να βριζονται οι οδηγοι μεταξυ τους. Αν οδηγουσαν ετσι στην Ελλαδα θα ειχαμε συνεχως καυγαδες. Αλλα νομιζω οτι στην νοτιοανατολικη Ασια που εχεις παει ειναι ακομα χειροτερα
 

VAGLER

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα και καλή χρονιά στην ομάδα παιδιά. Πετάω AQUABA 21 του μήνα Δευτέρα. Λέω να νοικιάσω αυτοκίνητο. Οτιδήποτε χρήσιμο από κάποιον που έχει πάει θα το εκτιμούσα.......
 

Melissanthi

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα έχω μπερδευτεί ασφαλώς μόλις έκλεισα εισιτήρια για Άκαμπα κι εγώ αλλά θα νοικιάσω αμάξι για πιο εύκολη μετακίνηση θα πάμε με την μικρή μας μαζί χρειάζομαι δίπλωμα ευρωπαϊκό μόνο;ποια είναι η καλύτερη εταιρία; Θα μου ζητήσουν πιστωτική κάρτα;οποίος μπορεί να βοηθήσει γιατί χτες πήραμε άδεια σήμερα βγάλαμε εισιτήρια τίποτα δεν έχω οργανώσει ακόμη
 

Vanessa tzn

Member
Μηνύματα
92
Likes
120
Καλησπερα έχω μπερδευτεί ασφαλώς μόλις έκλεισα εισιτήρια για Άκαμπα κι εγώ αλλά θα νοικιάσω αμάξι για πιο εύκολη μετακίνηση θα πάμε με την μικρή μας μαζί χρειάζομαι δίπλωμα ευρωπαϊκό μόνο;ποια είναι η καλύτερη εταιρία; Θα μου ζητήσουν πιστωτική κάρτα;οποίος μπορεί να βοηθήσει γιατί χτες πήραμε άδεια σήμερα βγάλαμε εισιτήρια τίποτα δεν έχω οργανώσει ακόμη
Καλημερα το δίπλωμα το ελληνικό αρκεί για να νοικιάσεις αμάξι εμείς είχαμε νοικιάσει από το Monte Carlo αλλά από αμμαν δεν γνωρίζω εάν κοστίζει παρά πάνω από Aqaba και από όσα έψαξα τότε κ γω χρειάζεται πιστωτική κάρτα,καλό ταξίδι!
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
thrifty και dollar στην Άκαμπα δέχονται αυτό που είναι σαν ροζ πιστωτική κάρτα σίγουρα (25-1-2019). Δεν χρειάστηκε Διεθνής άδεια οδήγησης.
Αυτό που είναι σαν ροζ πιστωτική κάρτα κ αναγράφει το ονομά σου με λατινικά, ΕΙΝΑΙ το Ευρωπαΐκό- διεθνές δίπλωμα. ...
 

engine

Member
Μηνύματα
10
Likes
16
Όχι η ροζ καρτα δεν είναι η διεθνής. Απλα στην Άκαμπα το δέχτηκαν.

http://www.yme.gr/index.php?tid=378

Διεθνής άδεια οδήγησης


Για τους κατόχους παλαιού τύπου Ελληνικής άδειας οδήγησης (χάρτινη ροζ ή πράσινη) εκδίδεται Διεθνής άδεια για τα κράτη Μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης όπως επίσης και για όλες τις χώρες των άλλων ηπείρων. Για τους κατόχους νέου τύπου Ελληνικής άδειας οδήγησης (πλαστική κάρτα) η έκδοση Διεθνούς άδειας είναι απαραίτητη για ορισμένα κράτη της Ευρώπης που δεν είναι Μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης καθώς επίσης και για όλες τις χώρες των άλλων ηπείρων. Η Διεθνής άδεια είναι απαραίτητη για την οδήγηση αυτοκινήτου ή μοτοσυκλέτας ιδιόκτητων ή ενοικιαζόμενων.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Με το "νέου" τύπου δίπλωμα, σαν πιστωτική, νοικιάζεις παντού χωρίς πρόβλημα.
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
Όχι η ροζ καρτα δεν είναι η διεθνής. Απλα στην Άκαμπα το δέχτηκαν.

http://www.yme.gr/index.php?tid=378

Διεθνής άδεια οδήγησης


Για τους κατόχους παλαιού τύπου Ελληνικής άδειας οδήγησης (χάρτινη ροζ ή πράσινη) εκδίδεται Διεθνής άδεια για τα κράτη Μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης όπως επίσης και για όλες τις χώρες των άλλων ηπείρων. Για τους κατόχους νέου τύπου Ελληνικής άδειας οδήγησης (πλαστική κάρτα) η έκδοση Διεθνούς άδειας είναι απαραίτητη για ορισμένα κράτη της Ευρώπης που δεν είναι Μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης καθώς επίσης και για όλες τις χώρες των άλλων ηπείρων. Η Διεθνής άδεια είναι απαραίτητη για την οδήγηση αυτοκινήτου ή μοτοσυκλέτας ιδιόκτητων ή ενοικιαζόμενων.
H κυρία πάνω μιλούσα για το χάρτινο ροζ τρίπτιχο που σε λίγο ούτε στην Ελλάδα δε θα ισχύει. ΜΕ την ροζ Ευρωπαϊκή καρτούλα, πας παντού. Ιορδανία ξέρω πολλούς που τη δεχτήκανε κανονικά. ΣΧεδόν κανένα κράτος στο κόσμο δεν απορρίπτει το Ευρωπαϊκό δίπλωμα
 

engine

Member
Μηνύματα
10
Likes
16
Ότι δέχονται την κάρτα στην Ιορδανία το έγραψα για την κυρία (νοίκιασα αυτοκίνητο με την ροζ κάρτα)

Το "όχι" πήγαινε στο ότι η κάρτα "ΕΙΝΑΙ το Ευρωπαΐκό- διεθνές δίπλωμα." διότι δεν είναι.
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.639
Ξέρουμε κάτι για ενοικίαση αυτοκινητου στο αεροδρόμιο του Αμμαν χωρίς πιστωτική κάρτα?
εαν νοικιάζουν και πόσα μετρητά θέλουν για εγγύηση?

ευχαριστω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.579
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom