Ιορδανία Ενοικίαση αυτοκινήτου στην Ιορδανία

Takis-Gwgw

Member
Μηνύματα
29
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ψαχνομαστε...
Απο Ακαμπα υπαρχει κανενα γραφειο ενοικιασεων αυτοκινητων που να μην χρειαζεται πιστωτικη?Το monte carlo που εχει αναφερθει καπου εχει γραφειο μονο στο Αμμαν και σε απαντηση τους σε mail μου θελουν 200Ε επιπλεον για να το φερουν Ακαμπα.
 

Kaj

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Απο Ακαμπα υπαρχει κανενα γραφειο ενοικιασεων αυτοκινητων που να μην χρειαζεται πιστωτικη?Το monte carlo που εχει αναφερθει καπου εχει γραφειο μονο στο Αμμαν και σε απαντηση τους σε mail μου θελουν 200Ε επιπλεον για να το φερουν Ακαμπα.
Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα, σε ερωτηση στα κεντρικα της Europcar Μου ειπαν οτι δε γινεται. Καποιοι γνωστοι ομως πληρωσαν με χρεωστικη...

Αν ξερει καποιος καποια εταιρια στην Ακαμπα που να νοικιαζει με χρεωστικη θα με σωσει παιδια γιατι σε λιγες μερες πεταω.
 

Maria Chrys

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλημέρα!!! Εχουμε κλεισει αυτοκινητο για την Ιορδανια στις 28 με την Avis και μας ζητάνε 400 ευρώ εγγύηση. Ειναι safe?Επ ίσης παραμονή πρωτοχρονιάς θα είμαστε Πέτρα. Καμία ιδέα για το βράδυ?
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Καλημέρα!!! Εχουμε κλεισει αυτοκινητο για την Ιορδανια στις 28 με την Avis και μας ζητάνε 400 ευρώ εγγύηση. Ειναι safe?Επ ίσης παραμονή πρωτοχρονιάς θα είμαστε Πέτρα. Καμία ιδέα για το βράδυ?
Ακριβώς αυτό το ποσό έδωσα κι εγώ, για την ακρίβεια μου το δέσμευσαν από την πιστωτική. Μου επεστράφησαν 4-5 μέρες μετά την παράδοση του αυτοκινήτου κι αφού έλεγξαν οτι δεν υπάρχει ζημιά. Να ψάξεις πολύ καλά το αυτοκίνητο στην παραλαβή και να τους βάλεις να σημειώσουν στο σχέδιο ότι ζημιά, γρατζουνιά κλπ βλέπεις για να μη σου λένε μετά οτι το έκανες εσύ. Τα περισσότερα αυτοκίνητα που είδα παρκαρισμένα στο αεροδρόμιο είναι σε καλή κατάσταση απλά εχουν αρκετές γρατσουνιές.
 

Apost

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Οι ερωτήσεις απευθύνονται σε όσους νοικιάσαν αυτοκίνητο. Η οδήγηση το βράδυ ή μέσα σε πόλεις (όπως Αμμάν) είναι δύσκολη -επικίνδυνη? Ποια οδική αρτηρία είναι καλύτερη από Άκαμπα προς Αμμάν , αυτή με τις 2 λωρίδες ή η King Hussein που περνά από τη Νεκρά Θάλασσα? Το google maps δουλεύει με ακρίβεια? Από πάρκινγκ εκτός ξενοδοχείου τι παίζει? Στο αεροδρόμιο Ακαμπα για την ενοικίαση αυτοκινήτου υπάρχει κάτι να προσέξω? Ευχαριστώ εκ των προτέρων (και σορυ για τον καταιγισμό ερωτήσεων)
 

fronimitis

Member
Μηνύματα
94
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
"Εκεί στις Μπραχάμες"
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Γεια Apost,
Γενικά, η οδήγηση δεν είναι δύσκολη. Στο κέντρο του Amman έχει κίνηση, ναι, αλλά εντάξει, απλά χρειάζεται λίγη υπομονή και προσοχή. Αν έχεις οδηγήσει στην Αθήνα, δεν έχει τεράστια διαφορά. Δεν είναι δα και Κάιρο π.χ.
Πάντως έχε τα μάτια σου ανοικτά γιατί μπορεί να σου πεταχτούν σφήνα αυτοκίνητα από παντού, επίσης πολλοί στρίβουν και αλλάζουν λωρίδες χωρίς φλας.
Σε όλες τις άλλες περιοχές δεν υπάρχει κίνηση, και στους αυτοκινητόδρομους και επαρχιακούς δρόμους δεν υπάρχει κίνηση και η άσφαλτος είναι σε καλή κατάσταση.
Άκαμπα-Αμμάν και τούμπαλιν, προτείνω τον δρόμο που περνάει από νεκρά θάλασσα. Έχει μια λωρίδα ανά κατεύθυνση, χωρίς διαχωριστική μπάρα, αλλά είναι πιο όμορφη διαδρομή, αν βέβαια διαθέτεις τον χρόνο γιατί θα σταματάς για φωτογραφίες κλπ. Τον έχω οδηγήσει και νύχτα, πίσσα σκοτάδι στην έρημο, και με τα φώτα των απέναντι (αραιά, όταν περνούσε κάποιος), και όλα καλά.
Στίγμα GPS δουλεύει μια χαρά. Το Google maps με offline χάρτες δεν μου δούλεψε πολύ καλά, πιο πολύ χρησιμοποιούσα το MAPS.ME
Parking στο κέντρο του Αμμάν είναι δύσκολο, εγώ πάντως τα κατάφερα, πολύ κοντά στο ρωμαϊκό θέατρο. Όταν κλείνουν τα μαγαζιά το βράδυ, εμφανίζονται κάποιες θέσεις. Αφού θα έχεις αυτοκίνητο δεν χρειάζεται να μείνεις σε ξενοδοχείο ακριβώς στο κέντρο, πήγαινε λίγο παραπέρα.
Κατά την παραλαβή του αυτοκινήτου, να φροντίσεις να σημειώσει ο υπάλληλος όλα τα σημάδια που έχει ήδη το αυτοκίνητο, και να τα φωτογραφίσεις κιόλας. Μην ξεχάσεις ότι κανονικά υπάρχει εγγύηση που δεσμεύεται από την πιστωτική ή χρεωστική σου κάρτα κατά την ενοικίαση, αν και εγώ νοίκιασα από γραφείο Avis στην Άκαμπα χωρίς να μου δεσμεύσουν τίποτα, και με τιμή μικρότερη από ότι έβρισκα online (και μετά το σχετικό παζάρι και κλάμα ότι είμαι έλληνας και έχουμε κρίση κλπ). Αν δεν θέλεις να νοικιάσεις αυτοκίνητο από αεροδρόμιο, μπορείς να πας από το αεροδρόμιο στην πόλη με ταξί ή πιο φτηνά με αυτό: https://www.jordanshuttle.com/
 

Apost

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Για όποιον ενδιαφέρεται:
↑Apost said:
Καλησπέρα και πάλι,
Αν δεν σου κάνει κόπο, πόσο κόστισε ανά ημέρα? Το πήρες με απλή ή φουλ ασφάλεια? Από τη Europcar μέσω booking το βρίσκω 160 ευρώ για 7 ημέρες. Τα βενζινάδικα δέχονται κάρτες?
Ευχαριστώ διπλά.

fronimitis, Σήμερα στις 06:43
Γιατί δεν γράφεις στη συζήτηση;
Καλή τιμή έχεις. Εγώ έδωσα 25 JOD (αν θυμάμαι καλά) ανά ημέρα για 3 μέρες. Απλή ασφάλεια. Ναι, δέχονται κάρτες.
 

koski

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε ολους. Καλη και ταξιδιαρικη χρονια να εχουμε!!
Εχει οδηγήσει καποιος στην Ιορδανια? Για να νοικιασω αυτοκίνητο χρειαζομαι δίπλωμα international, η αρκεί το καινούργιο ευροπαικο σε κάρτα? Καπου διαβασα οτι αρκετοι ελληνες νοικιαζουν απλα με το δίπλωμα, αν και νομικα χρειαζεται International.
Οποιος θελει ας μου προτεινει καποια καλη και οικονομικη εταιρια για ενοικιαση.
Πως ειναι η οδήγηση εκει?ευκολη/δυσκολη?
Λογικα θα κινηθω απο Aqaba μεχρι Petra.
Εμπειρια οδηγησης εχω αρκετα καλη σε χωρες της νοτιοανατολικης ασιας.
 

angelospavl

Member
Μηνύματα
70
Likes
311
Καλησπέρα σε ολους. Καλη και ταξιδιαρικη χρονια να εχουμε!!
Εχει οδηγήσει καποιος στην Ιορδανια? Για να νοικιασω αυτοκίνητο χρειαζομαι δίπλωμα international, η αρκεί το καινούργιο ευροπαικο σε κάρτα? Καπου διαβασα οτι αρκετοι ελληνες νοικιαζουν απλα με το δίπλωμα, αν και νομικα χρειαζεται International.
Οποιος θελει ας μου προτεινει καποια καλη και οικονομικη εταιρια για ενοικιαση.
Πως ειναι η οδήγηση εκει?ευκολη/δυσκολη?
Λογικα θα κινηθω απο Aqaba μεχρι Petra.
Εμπειρια οδηγησης εχω αρκετα καλη σε χωρες της νοτιοανατολικης ασιας.
Καλησπερα, καλη χρονια
Η οδηγηση στην Ιορδανια δεν αποτελει κανενα κινδυνο,
Μπορεις να ενοικιασεις κανονικα με το ευρωπαικο διπλωμα οδηγησης και το διαβατηριο σου.
Εμεις νοικιασαμε απο την παρακατω εταιρεια και μειναμε ευχαριστημενοι σε ολα, και ακρως οικονομικη σε συγκριση με τις πολυεθνικες(avis,hertz κλπ.)
https://www.montecar.com/jordan/
 

koski

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα, καλη χρονια
Η οδηγηση στην Ιορδανια δεν αποτελει κανενα κινδυνο,
Μπορεις να ενοικιασεις κανονικα με το ευρωπαικο διπλωμα οδηγησης και το διαβατηριο σου.
Εμεις νοικιασαμε απο την παρακατω εταιρεια και μειναμε ευχαριστημενοι σε ολα, και ακρως οικονομικη σε συγκριση με τις πολυεθνικες(avis,hertz κλπ.)
https://www.montecar.com/jordan/
Ευχαριστω πολυ!!
 

Doulinho

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Καλημέρα, κατά τον σχεδιασμό του επερχόμενου ταξιδιού μου, έκανα έναν έλεγχο για ενοικίαση αυτοκινήτου στην ακαμπα. Θέλοντας να είμαι σίγουρος για τα πάντα ρώτησα εάν υπάρχει πρόβλημα το αυτοκίνητο να περάσει τα σύνορα για Ισραήλ και η απάντηση ήταν αρνητική. Ισχύει με όλες τις εταιρείες ενοικίασης?
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom