Ιορδανία Ενοικίαση αυτοκινήτου στην Ιορδανία

Paris1972

Member
Μηνύματα
39
Likes
34
pari μιας και ειπες πως μενεις εκει θα μπορουσες να μου πεις απο που θα ηταν καλυτερα να ενοικιασω αυτοκινητο? να ερθω εκει και να ψαξω ή να κλεισω απο τωρα με καμια πολυεθνικη..?
Δυστυχως δεν ξερω γιατι εχω αυτοκινητο με μακροχρονια μισθωση. Εγω παντως θα νοικιαζα απο τις γνωστες

Γεια σας κι από μένα! Βλέποντας τις τιμές των αεροπορικών για Ακαμπα αρχίζω να σκέφτομαι πολύ σοβαρά να τολμήσω ένα ταξίδι και στον ιορδανικο νότο που μου ξέφυγε την προηγουμενη φορά.. Η ανησυχία μου είναι αν χωρίς αυτοκίνητο έχει νόημα ένα ταξίδι στην Ιορδανία! Οι εκδρομές από Άκαμπα ειναι υπερβολικά ακριβές! Θα καταφέρουμε να φτάσουμε μέχρι την πέτρα με το λεωφορείο της γραμμής ή θα βρεθούμε σε κανένα Ιράκ
Θα σου προτεινα να νοικιασεις. Χωρις αυτοκινητο θα ταλαιπωρηθεις αφανταστα
 
Last edited by a moderator:

marvel

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπερα.ετοιμαζω ταξιδι στην Ιορδανια στα τελη του μηνα κ μολις κλεισαμε αυτοκινητο.χρειαζομαι διεθνές διπλωμα οδήγησης ή με το δικο μας (παλιο τρίπτυχο) αρκει;
 

Mary_G

Member
Μηνύματα
9
Likes
4
Καλησπερα.ετοιμαζω ταξιδι στην Ιορδανια στα τελη του μηνα κ μολις κλεισαμε αυτοκινητο.χρειαζομαι διεθνές διπλωμα οδήγησης ή με το δικο μας (παλιο τρίπτυχο) αρκει;
Marvel δώστε μας λεπτομέρειες, ψάχνουμε κι εμείς να κλείσουμε!
 

Paris1972

Member
Μηνύματα
39
Likes
34
Καλησπερα.ετοιμαζω ταξιδι στην Ιορδανια στα τελη του μηνα κ μολις κλεισαμε αυτοκινητο.χρειαζομαι διεθνές διπλωμα οδήγησης ή με το δικο μας (παλιο τρίπτυχο) αρκει;
Καλο ταξιδι να εχετε. Δεν υπαρχει προβλημα αν εχετε την καρτα. Αλλα και το παλιο το ροζ το δεχονται . Μια φορα μονο ετυχε σε εναν συνεργατη μου να το αρνηθουν. Καλο θα ειναι ομως να μην ειναι απο τα πολυπαλια που δεν εχιυνΑγγλικα παρα μονο Ελληνικα
 

Mary_G

Member
Μηνύματα
9
Likes
4
Σχετικά με ενοικίαση αυτοκινήτου από το αεροδρόμιο της Άκαμπα, έχει κανείς κάτι να προτείνει;; Κι επειδή είναι η πρώτη φορά που θα νοικιάσουμε, τι πρέπει να προσέξουμε; Βλέπω κάτι για εγγυήσεις, έξτρα ασφάλεια κ.ά.
 

Paris1972

Member
Μηνύματα
39
Likes
34
Σχετικά με ενοικίαση αυτοκινήτου από το αεροδρόμιο της Άκαμπα, έχει κανείς κάτι να προτείνει;; Κι επειδή είναι η πρώτη φορά που θα νοικιάσουμε, τι πρέπει να προσέξουμε; Βλέπω κάτι για εγγυήσεις, έξτρα ασφάλεια κ.ά.
Εγω ποτε δεν παιρνω εξτρα ασφαλειες αλλα δεν ξερω αν κανω καλα. Να ξερετε οτι η ενοικιαση αυτοκινητου στην Ιορδανια και κυριως στην Αγκαμπα ειναι ακριβη σε σχεση με την Ευρωπη και τα αυτοκινητα δεν ειναι σε πολυ καλη κατασταση. Ειναι παλια και με παρα πολλα χιλιομετρα. Η οδηγηση θελει πολυ προσοχη. Πριν πατε κατεβαστε τον χαρτη της Ιορδανιας στο κινητο για να εχετε navigator με δορυφορο. Επειδη το roaming ειναι πανακριβο προτεινω μολις φθασετε να παρετε μια καρτα τηλεφωνου με internet 10-15 JOD ωστε να εχετε και internet οταν το χρειαστειτε
 

marvel

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλο ταξιδι να εχετε. Δεν υπαρχει προβλημα αν εχετε την καρτα. Αλλα και το παλιο το ροζ το δεχονται . Μια φορα μονο ετυχε σε εναν συνεργατη μου να το αρνηθουν. Καλο θα ειναι ομως να μην ειναι απο τα πολυπαλια που δεν εχιυνΑγγλικα παρα μονο Ελληνικα
Ευχαριστώ για τη βοήθεια.δυστυχώς έχω το παλιο διπλωμα με τους ελληνικους χαρακτηρες μονο κ το θεμα ειναι οτι ειμαι κ η κάτοχος της καρτας...οποτε δεν ξερω πως θα καταφέρουμε να νοικιασουμε...κ να αλλαξω το διπλωμα δεν προλαβαινω...ουφ...
 

thanos0532

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα!!! Εχουμε κλεισει με τη κοπελα μου ταξιδι για ιορδανια τον επομενο μηνα! Θελουμε να νοικιασουμε αυτοκινητο απο ακαμπα!γνωριζετε αν γινεται να νοικιασουμε με χρεωστικη καρτα γτ δεν εχουμε πιστωτικη; Αν μπορει καποιος να μας προτεινει κ συγκεκριμμενη εταιρεια!! Ευχαριστω πολυυυυ!!
 

Paris1972

Member
Μηνύματα
39
Likes
34
Η αληθεια ειναι οτι καποιοι προσπαθουν να σε χτυπησουν (αν σε δουν τουριστα) και να σου ζητησουν λεφτα πονταροντας στο οτι δεν εχεις καμια διαθεση για αστυνομιες. Η πινακιδα των ενοικιαζομενων αυτοκινητων ειναι πρασινη οποτε αμεσως το καταλαβαινου και συνηθως ξενος οδηγα ενοικιαζομενο. Δεν ειναι παντως συχνο φαινομενο. Εμένα στα 5 χρονια μενω εδω μου συνεβη 2 φορες. Δεν δινεις τιποτα , ζητας να καλεσουν την αστυνομια (shourtee στα Αραβικα). Αυτοι τρεμουν την αστυνομια. Εσυ σαν ξενος δεν εχεις να φοβασαι την αστυνομια ουτε να μην μπλεξεις με τον νομο. Συμπαθουν πολυ τους ξενους και τους προσεχουν. Κυριως τους Ελληνες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.222
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom