Ηνωμένο Βασίλειο Ενοικίαση αυτοκινήτου στην Σκωτία

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Τι πάει να πει "insurance covers you to drive with us";....ασφαλίζουν για την ομορφιά τους δλδ; :suicide:

Η τιμή είναι χωρίς ασφάλεια και οι 500 λίρες είναι αρχική εγγύηση. Αν έχει ζημιές ως 500 λίρες θα τα κρατήσουν απο εκεί και τυχόν διαφορά θα στην επιστρέψουν. Αν είναι μεγαλύτερες θα πληρώσεις έξτρα. Φαντάζομαι οτι ζητάνε οπωσδήποτε πιστωτική, σωστά;
Τα αυτόματα αυτοκίνητα είναι πάντα πιο ακριβά.
Το αυτόματο βγαίνει 92 λίρες αντί για 86 που έχει το απλό.

Εν τέλη αξίζει η όχι η τιμή με τα παραπάνω που περιγράφεις; Δεν είδα αν ζητάνε πιστωτική ή όχι αλλά και να ζητάνε δεν με ενοχλεί εφόσον έχω.

200 λίρες θέλει σαν εγγύηση για αρχή και με την επιστροφή του αυτοκινήτου στα επιστρέφουν.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Το αυτόματο βγαίνει 92 λίρες αντί για 86 που έχει το απλό.

Εν τέλη αξίζει η όχι η τιμή με τα παραπάνω που περιγράφεις; Δεν είδα αν ζητάνε πιστωτική ή όχι αλλά και να ζητάνε δεν με ενοχλεί εφόσον έχω.

200 λίρες θέλει σαν εγγύηση για αρχή και με την επιστροφή του αυτοκινήτου στα επιστρέφουν.
Σύμφωνα με τις απαντήσεις του υπαλλήλου (δεν βλέπω τις ερωτήσεις που κάνεις) που επισύναψες στο προηγούμενο ποστ τα χρήματα αυτά είναι για ένα όχημα που διαθέτει την υποχρεωτική ασφάλιση για να μπορεί να κυκλοφορήσει (όπως όλα τα οχήματα) και μάλιστα αυτή η ασφάλεια δεν καλύπτει ούτε καν θραύση κρυστάλλων....είναι η πιο απλή ασφάλεια που υπάρχει. Βέβαια ο τρόπος με τον οποίο στο εξηγεί είναι κάκιστος....δεν εξηγούμε έτσι σε ένα πελάτη τι ασφάλεια διαθέτει ένα αυτοκίνητο!

Πριν 5 χρόνια νοίκιασα ένα αυτόματο όχημα χωρίς ασφάλιση απο τη Enterprise (συγνώμη, λάθος εταιρεία θυμόμουν το πρωί χωρίς τεφτέρια μαζί μου) με 40-45€/ημέρα και δεύτερο οδηγό. Στο Εδιμβούργο, όταν πήγα να παραλάβω το όχημα ζήτησα να κάνω πλήρη ασφάλιση. Η κυρία τότε εκεί μου εξήγησε τι πακέτα ασφάλισης υπήρχαν (πέρα απο την υποχρεωτική ασφάλιση του οχήματος) και πόσο κόστιζε το καθένα. Δεν υπήρχε zero excess πακέτο, οπότε κάναμε την μεγαλύτερη δυνατή ασφάλιση που διέθεταν και περιλάμβανε ακόμα και οδική βοήθεια πέρα των άλλων καλύψεων για κλοπές, αστική ευθύνη, απεριόριστα χλμ κτλ. Το συνολικό κόστος της ενοικίασης βγήκε 80κάτι€/ημέρα και δώσαμε 220€ εγγύηση για τυχόν παραβάσεις και βενζίνη, τα οποία μας τα γύρισαν στη κάρτα άμεσα. Στη παράδοση του αυτοκινήτου δεν κοίταξαν τίποτα πέρα απο τη ποσότητα της βενζίνης που έπρεπε να το γυρίσουμε φουλαρισμένο.

Μετά απο 5 χρόνια, μία πανδημία και ένα πόλεμο οι τιμές έχουν αυξηθεί κατα πολύ.....Οι 92 λίρες σήμερα είναι 107€ και είναι μία τιμή που σου δίνεται χωρίς έξτρα ασφάλιση, όταν εγώ για ένα όχημα χωρίς ασφάλιση αρχικά είχα δώσει 40€-45€ (με δεύτερο οδηγό). Την άποψη μου για το θέμα της ασφάλισης στην έχω πει. Απο κει και πέρα κρίνε τα δεδομένα, τι συμφέρει τη δική σου τσέπη και τι ρίσκα είσαι διατεθειμένος να πάρεις. Η απόφαση είναι καθαρά δική σου!
 
D

Delmem38110

Guest
Καλησπέρα... Καθώς έχω σχεδιάσει και εγώ ένα ταξίδι το Δεκέμβριο και θα ήθελα για τρεις μέρες να νοικιάσω αυτοκίνητο, θα μπορούσες να μου πεις από ποια εταιρία έχεις βρεί τέτοια προσφορά..? Σε ένα πρώτο έλεγχο βλέπω οι τιμές να έχουν ξεφύγει γενικά..
οι τιμές για Βρετανία είναι μια χαρά.

από τη ρενταλς η και από τη ραιαν θα βρεις το αυτοκίνητο που θέλεις. είναι κάτι σαν μηχανή αναζήτησης εταιρειών αυτοκινήτων και προσφορών. συνήθως βρίσκεις πιο φτηνά η στην ίδια τιμή το όχημα.
κλείνεις το αμάξι που θέλεις και συμφέρει στην τσέπη σου χωρίς όμως να πάρεις το έξτρα πακέτο ασφάλειας που σου προσφέρουν αυτοί.
όταν με το καλό πας να παραλάβεις το αυτοκίνητο σου, βλέπεις τι ασφαλιστικά πακέτα έχει το γραφείο και αγοράζεις κάποιο. αν έχει με ολική απαλλαγή ακόμα καλύτερα. προσοχή δεν απαλλάσσεσαι από τυχόν παραβάσεις του ΚΟΚ. μερικές φορές η ασφάλεια μπορεί να υπερβεί το ίδιο το κόστος του αυτοκινήτου. θα σου κρατήσουν ελάχιστα η και καθόλου χρήματα από την πιστωτική σου κάρτα.
τα περισσότερα γραφεία δέχονται μόνο πιστωτικές. φρόντισε να έχει πιστωτικό όριο υψηλό σε περίπτωση που δεν πάρεις κάποια έξτρα ασφάλεια και μείνεις με την βασική.

τώρα αν πάρεις την έξτρα ασφάλεια από την ρενταλς ας πούμε και όχι από την εταιρεία που θα σου νοικιάσει το όχημα, θα πρέπει να πληρώσεις εγγύηση κατά την παραλαβή του οχήματος, που σίγουρα θα είναι μεταξύ 1500 και 2000 ευρώ η και παραπάνω ανάλογα με το όχημα. επίσης θα μειωθεί το πιστωτικό όριο της κάρτας σου για όσες μέρες θα έχουν μπλοκαρισμένο το ποσό. και τέλος αν γίνει κάποια ζημιά θα στα κρατήσουν και μπορεί να πληρώσεις και παραπάνω και εσύ θα τα ζητήσεις από την έξτρα ασφάλεια που έκανες εκτός του γραφείου ενοικίασης. αν δεν γίνει ζημιά ξεμπλοκάρουν το ποσό και το έχεις διαθέσιμο ξανά σε μερικές μέρες η βδομάδες. εξαρτάται από την τράπεζα.

αν το κάνεις όμως με το γραφείο ενοικίασης δεν έχεις να σκεφτείς τίποτε από όλα τα παραπάνω.

εγώ δεν νοικιάζω ποτέ αυτοκίνητο χωρίς την έξτρα ολική κάλυψη.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω. Επιλέγουμε το αυτοκίνητο που μας ταιριάζει από οποιονδήποτε μεσάζοντα αλλά δεν κάνουμε ποτέ ασφάλεια από αυτόν. Ασφάλεια κάνουμε πάντα από το γκισέ κατά την παραλαβή του αυτοκινήτου. Το ποια ασφάλεια θα επιλέξουμε είναι δική μας υπόθεση. Εγώ δεν το διαπραγματεύομαι. Πάντα κάνω ασφάλεια με ολική κάλυψη. Όπως αναφέρθηκε παραπάνω υπάρχει πιθανότητα η ασφάλεια αυτή να κοστίσει περισσότερο από την ενοικίαση. Η στραβή είναι το μόνο εύκολο να συμβεί και επειδή στην χώρα οδηγούν αντίθετα από ότι μάθαμε εμείς θέλει μεγάλη προσοχή όχι προς τους οδηγούς της χώρας που έτσι έμαθαν να οδηγούν αλλά προς όλους εμάς τους τουρίστες που πάμε εκεί και νοικιάζουμε για πρώτη φορά αυτοκίνητο και είναι το μόνο εύκολο να βρεθούμε ξαφνικά στο αντίθετο ρεύμα.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω. Επιλέγουμε το αυτοκίνητο που μας ταιριάζει από οποιονδήποτε μεσάζοντα αλλά δεν κάνουμε ποτέ ασφάλεια από αυτόν. Ασφάλεια κάνουμε πάντα από το γκισέ κατά την παραλαβή του αυτοκινήτου. Το ποια ασφάλεια θα επιλέξουμε είναι δική μας υπόθεση. Εγώ δεν το διαπραγματεύομαι. Πάντα κάνω ασφάλεια με ολική κάλυψη. Όπως αναφέρθηκε παραπάνω υπάρχει πιθανότητα η ασφάλεια αυτή να κοστίσει περισσότερο από την ενοικίαση. Η στραβή είναι το μόνο εύκολο να συμβεί και επειδή στην χώρα οδηγούν αντίθετα από ότι μάθαμε εμείς θέλει μεγάλη προσοχή όχι προς τους οδηγούς της χώρας που έτσι έμαθαν να οδηγούν αλλά προς όλους εμάς τους τουρίστες που πάμε εκεί και νοικιάζουμε για πρώτη φορά αυτοκίνητο και είναι το μόνο εύκολο να βρεθούμε ξαφνικά στο αντίθετο ρεύμα.
Ρε παιδιά πείτε και τίποτα ευχάριστο χαχαχα αν βρεθούμε στο αντίθετο ρεύμα ούτε η ασφάλεια μας σώνει ούτε τίποτα :haha:

Δεν διαφωνώ με τα παραπάνω, αλλά ο καθένας κρίνει ανάλογα με την τσέπη του πάντα όπως και πράττει φυσικά.

Εγώ όσες φορές έχω ενοικιάσει αυτοκίνητο φυσικά και βάζω ασφάλεια αλλά δεν θυμάμαι αν βάζω την ολική η μερική.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Μα δεν λέω ότι εσύ θα βρεθείς στο αντίθετο ρεύμα, αλλά υπάρχει πιθανότητα ο Ισπανός που είναι πιο ατζαμής από μας να βρεθεί στο αντίθετο ρεύμα.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Μα δεν λέω ότι εσύ θα βρεθείς στο αντίθετο ρεύμα, αλλά υπάρχει πιθανότητα ο Ισπανός που είναι πιο ατζαμής από μας να βρεθεί στο αντίθετο ρεύμα.
Αυτό μπορεί να τύχει παντού βέβαια.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
τις τελευταιες φορες που νοικιασα αμαξι, ειχα κανει μια ασφαλιση ολικη, σε ασφαλιστικη εταιρεια.
Με βαση τα λεγομενα τους σε καλυπταν για ολα μα ολα, ακομα και χασιμο κλειδιων κλπ (που τοτε η ολικη των εταιρειων ενοικιασης δεν τα καλυπτε μου φαινεται)
Κοστιζε καπου 80 για ενα χρονο, αλλα δεν ισχυε για ενοικιαση πανω απο 28 ημερες... κατι τετιοιο...οχι συνολικα....π.χ. μπορουσες να κανεις 10 ταξιδια απο 15 μερες αλλα οχι 1 π.χ. στις 50 μερες
δεν χρειαστηκε ποτε να την χρησιμοποιηση βεβαια οποτε δεν εχω εμπειρια. Αλλα απο τις κριτικες ηταν ολοι πανω κατω ευχαριστημενοι
 
D

Delmem38110

Guest
τις τελευταιες φορες που νοικιασα αμαξι, ειχα κανει μια ασφαλιση ολικη, σε ασφαλιστικη εταιρεια.
Με βαση τα λεγομενα τους σε καλυπταν για ολα μα ολα, ακομα και χασιμο κλειδιων κλπ (που τοτε η ολικη των εταιρειων ενοικιασης δεν τα καλυπτε μου φαινεται)
Κοστιζε καπου 80 για ενα χρονο, αλλα δεν ισχυε για ενοικιαση πανω απο 28 ημερες... κατι τετιοιο...οχι συνολικα....π.χ. μπορουσες να κανεις 10 ταξιδια απο 15 μερες αλλα οχι 1 π.χ. στις 50 μερες
δεν χρειαστηκε ποτε να την χρησιμοποιηση βεβαια οποτε δεν εχω εμπειρια. Αλλα απο τις κριτικες ηταν ολοι πανω κατω ευχαριστημενοι

δεν είπε κάποιος ότι οι εξωτερικές ασφάλειες δεν είναι καλές η ίσως είναι και καλύτερες.
αλλά όταν πας στον γκισέ με μια ασφάλεια που έχεις κάνει από τρίτους και όχι από αυτούς και βλέπεις να σου βάζουν εγγύηση 2Κ η και περισσότερο και αν συμβεί κάτι ίσως πρέπει να πληρώσεις ακόμα παραπάνω.... τότε το σκέφτεσαι διπλά.
θα τα πάρεις βέβαια από την άλλη ασφάλεια αλλά πρέπει να παρουσιάσεις τιμολόγια αποδείξεις και ότι άλλο χρειαστούν. και θέλει τρέξιμο.
αξίζει όλο αυτό για μερικά ευρω λιγότερα...
στο κάτω κάτω της γραφής αν δεν μπορούμε να προστατέψουμε τον εαυτό μας και την περιουσία μας ταξιδεύοντας σωστά, ας κάτσουμε σπίτια μας, η ας πάρουμε ΜΜΜ για τις μετακινήσεις μας.

αλλά ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του και η οποιαδήποτε συμβουλή δεν θα βοηθήσει αν δεν το έχει μέσα του. κάνει ταξίδι 1000 ευρώ και προσπαθεί να γλιτώσει 40.
σιγά μην συμβεί σε μένα θα λέει.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
δεν είπε κάποιος ότι οι εξωτερικές ασφάλειες δεν είναι καλές η ίσως είναι και καλύτερες.
αλλά όταν πας στον γκισέ με μια ασφάλεια που έχεις κάνει από τρίτους και όχι από αυτούς και βλέπεις να σου βάζουν εγγύηση 2Κ η και περισσότερο και αν συμβεί κάτι ίσως πρέπει να πληρώσεις ακόμα παραπάνω.... τότε το σκέφτεσαι διπλά.
θα τα πάρεις βέβαια από την άλλη ασφάλεια αλλά πρέπει να παρουσιάσεις τιμολόγια αποδείξεις και ότι άλλο χρειαστούν. και θέλει τρέξιμο.
αξίζει όλο αυτό για μερικά ευρω λιγότερα...
στο κάτω κάτω της γραφής αν δεν μπορούμε να προστατέψουμε τον εαυτό μας και την περιουσία μας ταξιδεύοντας σωστά, ας κάτσουμε σπίτια μας, η ας πάρουμε ΜΜΜ για τις μετακινήσεις μας.

αλλά ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του και η οποιαδήποτε συμβουλή δεν θα βοηθήσει αν δεν το έχει μέσα του. κάνει ταξίδι 1000 ευρώ και προσπαθεί να γλιτώσει 40.
σιγά μην συμβεί σε μένα θα λέει.

μπα...δεν ειπα οτι ειναι καλυτερη.
και ειλικρινα δεν θυμαμαι γιατι εκανα ετσι
ισως το κοστος? ισως κατι αλλο? δεν θυμαμαι

αλλα 2.000? εγω θυμαμαι στην καρτα δεσμευανε ενα πολυ μικρο ποσο...που.χ. 350 ευρω....
αλλα περασανε και 12 χρονια απο την τελευταια φορα
 
D

Delmem38110

Guest
μπα...δεν ειπα οτι ειναι καλυτερη.
και ειλικρινα δεν θυμαμαι γιατι εκανα ετσι
ισως το κοστος? ισως κατι αλλο? δεν θυμαμαι

αλλα 2.000? εγω θυμαμαι στην καρτα δεσμευανε ενα πολυ μικρο ποσο...που.χ. 350 ευρω....
αλλα περασανε και 12 χρονια απο την τελευταια φορα
μπορεί λιγότερο μπορεί περισσότερο.
για τον συγκεκριμένο προορισμό είναι λιγότερα.


7.png
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom