Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Σύμφωνα με τους όρους χρήσης του forum:
Τα μηνύματα πρέπει να γράφονται στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ για να είναι ευανάγνωστα. Η χρήση των greeklish απαγορεύεται στο φόρουμ.
http://www.travelstories.gr/rules.php
 

iou79

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Χρειάζομαι τη βοήθεια σας
Πάμε αεροπορικώς Βουδαπέστη τον Απρίλιο με την παρέα μου, καθόμαστε 2 μέρες και από εκεί νοικιάζουμε αυτοκίνητο με προορισμό την Πράγα όπου θα κάτσουμε 4 ημέρες ( ίσως πάμε και καμία εκδρομή Δρέσδη)
Ήθελα να ρωτήσω

1) αν θα πρέπει να το πούμε στην εταιρία για να μας βγάλει πράσινη κάρτα (η αν δεν χρειάζεται κάρτα γι’ αυτές τις χώρες) ή ισχύει κάτι άλλο για τα ενοικιαζόμενα
2)Σχετικά με τα διόδια διάβασα ότι για τσεχία και σλοβακία (βγάζω βινιέτα μόλις μπω στη χώρα - γνωρίζεται αν χρειάζεται συνάλλαγμα ή μπορώ να πληρώσω σε ευρώ?) (γνωρίζω την επιλογή της πιστωτικής για ευκολία)



Ευχαριστώ
 

iou79

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
βουδαπέστη - αυστρία- πράγα

τελικά έπειτα από ερώτηση στο γραφείο ενοικίασης δεν επιτρέπεται να πάμε μέσω Σλοβακίας (ίσως γιατί δεν έναι στη σέγκεν , οπότε πάμε αναγκαστικά μέσω αυστρίας, που μάλλον θα είναι περισσότερα χ.λ.μ.)
Μήπως έχει κάνει κανείς τη διαδρομή και μπορεί να δώσει πληροφορίες?
 

guardian

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας! Είμαι νέος στο forum. Θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο είναι εφικτό να νοικιάσεις αυτοκίνητο από μια χώρα και να το παραδόσεις σε άλλη. Απ' ότι είδα πιο πάνω γράφετε ότι είναι. Το θέμα είναι ότι όταν πήρα τηλέφωνο μεγάλες εταιρείες ενοικίασης, μου είπαν είτε ότι δεν γίνετε, είτε κόστος 1400 ευρώ... Εγώ συγκεκριμένα το θέλω από Παρίσι-Αθήνα ή Παρίσι-Ανκόνα για ενοικίαση 3 ημερών. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Κοίτα στα σάιτ που λένε οι συμφορουμιτες πιο πάνω
 

guardian

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Απλά στο site autoeurope.ie που κοίταξα, οι τιμές είναι πάρα πολύ χαμηλές, οπότε μου φαίνεται απίθανο (140 ευρώ). Υπάρχει κάποιος που να το έχει κάνει και να μου πει πιο συγκεκριμένα?
 

Giorgina!

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ν.Αμερικής
Γεια σας! τέλος του Ιουλίου θα πάω με το αγόρι μου στην Ρώμη- Φλωρεντία. Για την Φλωρεντία έχουμε 5 μέρες και σκεφτόμουν να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για να δούμε την περιοχή της Τοσκάνης. Απλά μου είπαν ότι η ενοικίαση γίνεται μόνο με πιστωτική κάρτα, όμως δεν έχουμε. Μπορείτε να μου προτείνετε μια άλλη λύση; Μήπως υπάρχουν εταιρίες που δέχονται και χρεωστική; Συγνώμη που το γράφω εδώ δεν ήξερα που αλλού να γράψω την ερώτηση μου!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
οι περισσότερες εταιρίες θέλουν πιστωτική,χωρίς εξαίρεση.
Κάποιες δέχονται και χρεωστική αλλά δεσμεύουν ένα μεγάλο ποσό.
Θα πρέπει να συνεννοηθείς με την εταιρία ενοικιάσεως.
 

Giorgina!

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ν.Αμερικής
Ευχαριστώ πολύ!
 

annadidi

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΓΙΑ ΑΥΣΤΡΙΑ
ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΤΙΜΕΣ ΑΠΟ ΤΡΕΝΑ ΛΕΟΦ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ! ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΜΩΣ ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΠΛΩΜΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΤΙΚΑ! ΕΠΙΣΗΣ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΟ ΤΙΜΕΣ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ ΚΑΙ ΒΕΝΖΙΝΗΣ;
 

panosss567

Member
Μηνύματα
42
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία-Γερμανία-Γαλλία
Ταξίδι-Όνειρο
???

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΓΙΑ ΑΥΣΤΡΙΑ
ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΤΙΜΕΣ ΑΠΟ ΤΡΕΝΑ ΛΕΟΦ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ! ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΜΩΣ ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΠΛΩΜΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΤΙΚΑ! ΕΠΙΣΗΣ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΟ ΤΙΜΕΣ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ ΚΑΙ ΒΕΝΖΙΝΗΣ;
Σύμφωνα με τους όρους χρήσης:
Απαγορεύονται τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ, στον τίτλο του μηνύματος αλλά και στο περιεχόμενό του. Όταν θέλετε να τονίσετε κάτι χρησιμοποιήστε bold χαρακτήρες. Eκτός του ότι είναι κουραστικό για αυτόν που διαβάζει το post με τους κεφαλαίους χαρακτήρες, γενικότερα ο συγκεκριμένος τρόπος γραφής στον χώρο του Internet σημαίνει ότι "φωνάζετε", οπότε η άσκοπη και συνεχή χρήση τους είναι δυνατόν να προκαλέσει παρεξηγήσεις.
http://www.travelstories.gr/community/help/terms
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.901
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom