Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Η Αυστρία έχει σχετικα οικονομική βενζινη, το καλοκαίρι ήταν γύρω στο 1,50€. Διόδια έχει μόνο βινιέτα που είναι πολυ οικονομική. Απο τιμές αυτοκινήτων δν γνωρίζω πάντως Γερμανία είναι τσιμπημενα
 

annadidi

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
anny: με συγχωρείς δεν το ήξερα σ ευχαριστώ για την πληροφορία !!!!!!
panosss567: θα τα ψάξω τα link έχω την εντύπωση ότι θα με διευκολύνουν αρκετά!
a-nikos: βενζίνη ε? κάτι μου είχαν πεί ότι κυρίως diezel είναι θα το δω!!!
σας ευχαριστωωωώ!!!!!
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Το diesel είναι πιο φθηνο απο την βενζίνη αλλα δν έχει και τη διαφορα που έχει στην Ελλάδα
 

annadidi

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Γεια σας! τέλος του Ιουλίου θα πάω με το αγόρι μου στην Ρώμη- Φλωρεντία. Για την Φλωρεντία έχουμε 5 μέρες και σκεφτόμουν να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για να δούμε την περιοχή της Τοσκάνης. Απλά μου είπαν ότι η ενοικίαση γίνεται μόνο με πιστωτική κάρτα, όμως δεν έχουμε. Μπορείτε να μου προτείνετε μια άλλη λύση; Μήπως υπάρχουν εταιρίες που δέχονται και χρεωστική; Συγνώμη που το γράφω εδώ δεν ήξερα που αλλού να γράψω την ερώτηση μου!
Κάτι γνωστοί μου μου είπαν ότι έχουν νοικιάσει 3 φορές με χρεωστική και όχι με πιστωτική όμως σου τραβάνε ένα ποσό σαν εγγύηση μην και σου τύχει κάτι και δεν επιστρέψεις το αυτοκίνητο! εκτός από αυτο είναι και ένας τρόποσ να έχουν τα στοιχεία σου!
 

sourloulou

Member
Μηνύματα
103
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λος Αντζελες-Λας Βεγκας
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
εψαξα εψαξα εψαξα.....ομως μαλλον μπερδευτηκα περισσοτερο ....αναλωνοεται κ η συζητηση σχετικα με τα προστιμα λογω δακτυλιου οποτε ...:rolleyes-80:
ειδα οσα εχουν γραψει λοιπον οι ενδιαφερομενοι κατα καιρους στα σχετικα θεματα περι ενοικιασης αυτοκινητου αλλα εχω καποιες αποριες!ετσι αποφασισα να τα γραψω εδω αντι να ανοιξω παρομοιο θεμα!:)

πεταω με ραιαν στο μπεργκαμο κ θελω αυτοκινητο απο εκει για 15 μερες.εβγαλα διπλωμα ευρωπαικο κ εχω πιστωτικη.αυτα ειναι τα δεδομενα!ομως πρωτη φορα ενοικιαση στο εξωτερικο!εχω κανει roadtrip αλλα με ΙΧ!!

τι να εμπιστευτω λοιπον?
τη ραιαν κ τη συνεργασια της με την οποια εταιρεια ενοικιαση συνεργαζεται?
καποιο γραφειο εταιρειας ενοικιασης εδω στην ελλαδα για να εχω να μιλησω ελληνικα κ με ασφαλεια?
εχετε να προτεινετε εταιρεια εμπιστη?βλεπω διαφορες αλλα ποια?
φοβαμαι να δωσω την καρτα μου κ να χρεωσουν ο,τι θελουν κ ολα αυτα σε ενα ξενο κρατος!
οταν λετε πως δινεις την καρτα σου τι εννοειτε?τη βγαζουν φωτοτυπια κ μπορουν να σε χρεωσουν οποιαδηποτε στιγμη?
παιζουν απατες?εχετε ακουσει κατι?παρολο που ελεγξεις εννοω το αυτοκινητο κ το συμβολαιο μπορει να σου τη φερει?
 
Last edited:

turms

Member
Μηνύματα
2.089
Likes
2.903
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
βασικα δεν εχω νοικιασει ποτε Ιταλια.
Μονο γερμανια, Ελβετια.
Την καρτα την εδινα και κρατουσαν τα στοιχεια (αν δεν κανω λαθος).
Σου καναν μια κρατηση ενα ποσο, το οποιο οταν επεστρεφα το αμαξι το απελευθερωναν. Τουλαχιστον ετσι θυμαμαι γιατι πανε πολλα χρονια.
Γενικα απο γνωστες εταιρειες δεν εχω ακουσει κατι.
Το μονο που μπορει να σου τυχει, που ετυχε και εμενα , ειναι με τα χιονολαστιχα. Αλλα ουτως ή αλλως εσυ δεν εχει τετοιο θεμα λογω καλοκαιριου. Δεν τα χρειαζεσαι
επισης καπου αν δεν κανω λαθος διαβασα για ενα προβλημα με το θεμα αλυσιδες για τα χιονια σε ενοικιαση απο Ιταλια. Αλλα παλι δεν σε ενδιαφερει.
Αν θες να αισθανεσαι πιο σιγουρος, τοτε νοικιασε απο καποια γνωστη εταιρεια.
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
240
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
εψαξα εψαξα εψαξα.....ομως μαλλον μπερδευτηκα περισσοτερο ....αναλωνοεται κ η συζητηση σχετικα με τα προστιμα λογω δακτυλιου οποτε ...:rolleyes-80:
ειδα οσα εχουν γραψει λοιπον οι ενδιαφερομενοι κατα καιρους στα σχετικα θεματα περι ενοικιασης αυτοκινητου αλλα εχω καποιες αποριες!ετσι αποφασισα να τα γραψω εδω αντι να ανοιξω παρομοιο θεμα!:)
πεταω με ραιαν στο μπεργκαμο κ θελω αυτοκινητο απο εκει για 15 μερες.εβγαλα διπλωμα ευρωπαικο κ εχω πιστωτικη.αυτα ειναι τα δεδομενα!ομως πρωτη φορα ενοικιαση στο εξωτερικο!εχω κανει roadtrip αλλα με ΙΧ!!
τι να εμπιστευτω λοιπον?
τη ραιαν κ τη συνεργασια της με την οποια εταιρεια ενοικιαση συνεργαζεται?
καποιο γραφειο εταιρειας ενοικιασης εδω στην ελλαδα για να εχω να μιλησω ελληνικα κ με ασφαλεια?
εχετε να προτεινετε εταιρεια εμπιστη?βλεπω διαφορες αλλα ποια?
φοβαμαι να δωσω την καρτα μου κ να χρεωσουν ο,τι θελουν κ ολα αυτα σε ενα ξενο κρατος!
οταν λετε πως δινεις την καρτα σου τι εννοειτε?τη βγαζουν φωτοτυπια κ μπορουν να σε χρεωσουν οποιαδηποτε στιγμη?
παιζουν απατες?εχετε ακουσει κατι?παρολο που ελεγξεις εννοω το αυτοκινητο κ το συμβολαιο μπορει να σου τη φερει?

φίλε μου μην τρελαίνεσαι ...

Θα σου πω τη γνώμη μου ...
Όσες φορές έψαξα για το ποια εταιρία να επιλέξω για ενοικίαση ... τελικά κατέληξα στην Avis παρόλο που δεν είναι η φθηνότερη του κόσμου ! (sorry αν κάνω διαφήμιση)
Ο λόγος είναι ότι μου εμπνέει εμπιστοσύνη και το κυριότερο που ΔΕΝ θέλει καμία προκαταβολή (χρέωση στην κάρτα) για την "κράτηση" , πράγμα που όλες οι άλλες εταιρίες κάνουν . Επίσης δεν έχει "κρυφές" χρεώσεις με "ψιλά" γράμματα !
Εγώ αν και άνοιξα αλλού σχετικό (παρόμοιο) θέμα, τελικά έκλεισα μέσω net γιατί βρήκα προσφορά εβδομάδος εδώ-> http://www.avis.gr/avisonline/gr/avis.nsf/c/special_offers,offers_outbound και μου ήρθε κουτί !
ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να νοικιάσεις χωρίς πιστωτική !
Σου δεσμεύουν (στην κάρτα) το συμφωνηθέν ποσό και όταν παραδώσεις το αυτ/το κάνουν την χρέωση .
Θέλει προσοχή να μην κάνεις ΚΑΜΙΑ ζημιά ή φας καμιά κλήση ή δεν πληρώσεις διόδια γιατί εκεί θα έχεις εξτρα χρεώσεις και αυτός είναι ο κύριος λόγος που θέλουν την κάρτα !
Καλύτερα να παρκάρεις σε γκαραζ για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο !
Τα παρκινγκ στο εξωτερικό δεν έχουν τις τρελές χρεώσεις που έχουμε εδώ ...
Για παράδειγμα σου λέω ,,,, για 5 ώρες πάρκαρα σε γκαράζ στην Ελβετία (Λουγκάνο) σε (γκαραζ με κλιματισμό και κλασική μουσική) και πλήρωσα 4 Ελβετικά φράγκα (κάπου 3€) χαχαχα
 

sourloulou

Member
Μηνύματα
103
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λος Αντζελες-Λας Βεγκας
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
εχω ηρεμησει καπως με ολα οσα εχω συλλεξει ως τωρα σαν πληροφοριες!!μεταξυ αυτων κ οι δικες σου σαφως!
εχω πιστωτικη,εβγαλα διπλωμα νεου τυπου.:)
εκανα κ ερευνα αγορας!:)
1) ειδα κ avis αλλα δεσμευουν 1700 μου ειπαν απο το τηλεφωνο (δεσμευουν το μεγαλυτερο εκ των δυο ποσων ποσο #1ασφαλεια CDW 800 κ #2 ασφαλεια κλοπης 1700) οποτε το μεγαλυτερο τους καλυπτει.τι να πω?:shock:
2) ειδα διαφορα αυτοκινητακια κ μαλλον θα καταληξω στο φθηνοτερο σε κατηγορια ανεξαρτητως εταιρειας!οσο πιο μικρο τοσο πιο οικονομικο (το αναφερω γιατι στην αρχη σκεφτομουν να κλεισω καποιο λιγο μεγαλυτερο...του τυπου polo wv κλπ...αλλα μαλλον δεν αξιζει τα 150 ευρω παραπανω σε τιμη κ τη δυσκολια του παρκιν!!!)
3)ψαχνω ακομα αν εκλεισε κανεις μεσω ryan αυτοκινητο μιας κ τα εισιτηρια προσφερουν μια καποια εκπτωση απο οσο ειδα!
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
240
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
¨δεσμεύουν" ... ΔΕΝ "χρεώνουν" την κάρτα με αυτό το ποσό που γράφεις , εκτός αν συμβεί κάτι απο αυτά ... (τα απευκταία) ...

κάτι άλλο ...
Αν πραγματοποιήσεις πολλά χιλιόμετρα (πάνω απο 1500 πχ) σε συμφέρει να νοικιάσεις Diesel αυτοκίνητο ...
...ναι μεν είναι ακριβότερο, αλλά με την διαφορά που θα κερδίσεις λόγο μικρότερης κατανάλωσης και φθηνότερου καυσίμου τελικά θα βγεις κερδισμένος σε χρήματα αλλά και σε πολύ καλύτερο αυτοκίνητο ;)
Φυσικά η τελική απόφαση είναι δική σου ... Καλά να περάσεις !
 

sourloulou

Member
Μηνύματα
103
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λος Αντζελες-Λας Βεγκας
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Επημουν ξεξαθαρη κι εγω πως δεσμευουν κ δε χρεωνουν αλλα σκεφτομαι πως η μια καρτα μου θα χρησιμοποιηθει μονο κ μονο για το αυτοκινητο κ μετα λογω μικρου υπολοιπου θα γεμισει κ δε θα μπορω να κινηθω εκει!!αλλο 800 κ αλλο 1700!!:)
Βεβαια αυτα τα ειπε η avis απτο τηλ.
Θα συνεχισω λιγο ακομη την ερευνα κ σευχαριστω για τη συμβουλη με το diesel....θα τα βαλω κατω τα km κ θα το δω!!
Ισως φοβαμαι κ ανησυχω υπερβολικα τελικα....Ολα οσα εχω διαβασει ως τωρα με αγχωσαν μαλλον...:lol:
 

crveno-beli

Member
Μηνύματα
71
Likes
156
Έχει νοικιάσει κανείς από την εταιρεία Goldcar rental;; είναι έμπιστη;; και κάτι άλλο στο Μαλπένσα μου δείχνει ότι το γραφείο τους είναι στο terminal 1 ενώ εγώ φτάνω στο terminal 2 πως θα φτάσω εκεί;;
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
539
Likes
2.777
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Βγαινοντας απο το αεροδρομιο,αριστερα και στην αλλη πλευρα του δρομου θα δεις την πινακιδα με τα λεωφορεια... Δωρεαν καθε 15 λεπτα και η διαρκεια ειναι περιπου 10 λεπτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.333
Μηνύματα
888.612
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom