Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

ntomata!

Member
Μηνύματα
88
Likes
42
Προτείνω να το νοικιάσεις απο Ελλαδα.κ να ψαξεις για εκπτωτικους κωδικους γιατι υπαρχουνε διαφορα.επισης να γραφτεις στο newsletter των εταιριών γιατι καθε τοσο σου στελνω προσφορες.Επισης εμας μας κρατησανε λιγοτερη εγγυηση οταν πηγαμε στο γραφειο (europcar) να παραλαβουμε το αυτοκινητο σε σχεση με αλλους που ειχα μιλησει κ τους ειχανε ζητησει 1000ευρω εγγυηση.
 

harmim

Member
Μηνύματα
56
Likes
9
Εγω εκλεισα απο Μοναχο ,10 μερες μεσω Hertz Αυγουστο 2018 απο τωρα και κοστισε 250 ευρω.Aλλα νοικιαζω πρωτη φορα και δε ξερω για να εκφερω γνωμη...
 

harmim

Member
Μηνύματα
56
Likes
9
Το λινκ ήταν ενδεικτικό. Αυτή που είχα κάνει τότε ήταν από ένα σάιτ που είχε άλλο όνομα. Άλλαξε αλλά δεν θυμόμουν το καινούργιο. Νόμισα ότι ήταν αυτό που έβαλα, αλλά - προφανώς - δεν ήταν (αφού δεν καλύπτει Ελλάδα). Ωστόσο, το κόστος είναι αυτό που έγραψα. Δες για παράδειγμα αυτό, που καλύπτει και τόπο κατοικίας στην Ελλάδα.
https://www.worldwideinsure.com/WWquote.php
Πραγματικα πολυ ενδιαφερουσα και χρησiμη η πληροφορια σου.Αν καταλαβα καλα με κοστος (μεσο ορο) 3 ευρω ανα ημερα ενοικιασης ουσιαστικα μηδενιζεις την απαιτηση καταβολης ποσου που σου ζηταει η εταιρεια ενοικιασης(excess)
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Καλημέρα. Θα ήθελα τη συμβουλή των έμπειρων. Αυτοκίνητο είναι καλύτερα να κλεισουμε από τώρα, ή να το κλεισουμε επιτόπου μόλις φτάσουμε; Ουσιαστικά θελουμε 2 αυτοκίνητα από το αεροδρόμιο της Βασίλειας για 5 ημέρες από τις 5/4/2018
Ευχαριστώ εκ των προτερων για τη βοηθεια
Καλημέρα! Με δεδομένο ότι θέλετε δύο αυτοκίνητα και μάλιστα από Ελβετία, θα σου έλεγα ότι πρέπει οπωσδήποτε να τα κλείσεις τώρα. Μια φορά που απλά ρώτησα σε αεροδρόμιο να κάνω ενοικίαση μου είπαν σχεδόν διπλάσια τιμή από αυτήν που εγώ είχα ήδη κλείσει μέσω internet!
Κάνε σύγκριση τιμών από 2-3 ιστοσελίδες και διάλεξε αυτήν που έχει μικρότερο ποσό απαλλαγής. Θα σου πρότεινα να αγοράσεις και την εξτρά ασφάλεια που προσφέρουν αυτές οι ενδιάμεσες εταιρείες ενοικίασης με 9-10 €/ημέρα.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Όταν επρόκειτο να πάω στη Στοκχόλμη είχα ρίξει μια ματιά στις τιμές 6 μήνες πριν το ταξίδι αλλά θεώρησα πως ήταν πάρα πολύ νωρίς.
Τελικά το έκλεισα 3 μήνες μετά - από την ίδια εταιρία - κατά 25% περίπου ακριβότερα. :bash:
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Τσέκαρε αυτή την εταιρία: www.autoclick.co.uk Μπορείς να νοικιάσεις αυτοκίνητο από το Μπέργκαμο και να το επιστρέψεις στην Βαρκελώνη που είναι περίπου 100χλμ από την Τζιρόνα αν εννοείς αυτή, με 700 ευρώ περίπου για 6 ημέρες μέσα στον Φεβρούαριο και με total relax plus insurance που σου τη συνιστώ για να μην έχεις προβλήματα κατά την παράδοση του αυτοκινήτου και να βρεις κάποιον άλλο τρόπο να φτάσεις στην Τζιρόνα. Την συγκεκριμένη εταιρία την χρησιμοποίησα το καλοκαίρι και θα την ξαναχρησιμοποιήσω τον Φεβρουάριο για παραλαβή και παράδοση στο Μπέργκαμο. Από το αεροδρόμιο σε παίρνει αυτοκίνητο και σε πάει στην εταιρία.
Τσεκάρισα αυτή την εταιρεία και πραγματικά δίνει πολύ καλή τιμή σε σύγκριση με άλλες.!:clap:
 

ntomata!

Member
Μηνύματα
88
Likes
42
Συμφωνώ 100% με βαση και τις δικες μου εμπειρίες οτι πρεπει να κλεινεις οσο πιο νωρις γινεται
 

Birigkokos

Member
Μηνύματα
99
Likes
102
Καλημέρα.
Εχει χρησιμοποιήσει κανεις την Locauto?Εκλεισα απο holidayautos, 9θεσιο για 3 μερες στο Μπεργκαμο τελη Μαιου για 235€, αλλα οι κριτικες που διαβαζω σε tripadvisor και ιντερνετ γενικά μονο καλες δεν ειναι. Απο το να μην υπαρχει ανθρωπος να σε εξυπηρετήση μεχρι υπερογκες χρεωσεις για ασφαλεια χωρις την συγκαταθεση του οδηγου. Εχει κανεις αναλογη εμπειρια;
Επισης σκεφτομαι να κανω επιτοπου την ασφαλεια, κ οχι δλδ απο rentalcars. Μπορω να γνωριζω περιπου τι τιμη θα μου ζητησουνε;
 
Last edited:

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Kαλησπερα εγω οσε φορες εχω παει Ιταλια χωρις το αυτοκινητο μου εχω κλεισει απο εδω ..http://www.rentalcars.com/
 

moulos

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπέρα παιδιά,
Εχω 2 ερωτήσεις - αν μπορείτε και θέλετε βοηθήστε :
1. Ενοικίαση αυτοκινήτου στην Ljubljana Slovenia εαν δεν δηλώθει οτι το αυτοκίνητο θα περάσει τα σύνορα
Σλοβενίας - Ιταλίας μπορεί να υπάρξει πρόβλημα στα σύνορα ή στην Ιταλία ;
2. Το δίπλωμα πρέπει οπωσδήποτε να είναι νέου τύπου ( με Λατινικούς Χαρακτήρες - τύπου πιστωτικής κάρτας ) ή γίνεται η ενοικίαση και με το παλιό ροζ ;
 

ntomata!

Member
Μηνύματα
88
Likes
42
Δίπλωμα χρειαζεσαι οπωσδηποτε το καινουριο.επισης πρεπει να δηλωσεις οτι θα βγεις εκτος συνορων.πρωτα απο ολα θα εχεις προβλημα με το γραφειο ενοικιασης.το πληρωνεις για εντος χωρας κ εσυ θα το βγαλεις εκτος.τα αυτοκινητα αυτα,εχουνε πανω gps.βλεπουνε ακριβως που βρισκεσαι.
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Καλησπέρα παιδιά,
Εχω 2 ερωτήσεις - αν μπορείτε και θέλετε βοηθήστε :
1. Ενοικίαση αυτοκινήτου στην Ljubljana Slovenia εαν δεν δηλώθει οτι το αυτοκίνητο θα περάσει τα σύνορα
Σλοβενίας - Ιταλίας μπορεί να υπάρξει πρόβλημα στα σύνορα ή στην Ιταλία ;
2. Το δίπλωμα πρέπει οπωσδήποτε να είναι νέου τύπου ( με Λατινικούς Χαρακτήρες - τύπου πιστωτικής κάρτας ) ή γίνεται η ενοικίαση και με το παλιό ροζ ;
Εάν η εταιρεία ενοικίασης απαγορεύει την μετακίνηση εκτός χώρας με το αυτοκίνητο που σου παρέχει ή απαγορεύει την έξοδο του σε κάποιες συγκεκριμένες χώρες που τις αναφέρει στους όρους του συμβολαίου και εσύ τους παραβείς, μάλλον την έβαψες!!!
Επίσης, το αμάξι πρέπει να δηλωθεί στην εταιρεία ότι θα βγει εκτός συνόρων και να ζητηθεί από πριν η "Cross Border Card" για να έχεις κάλυψη ασφάλειας σε περίπτωση ατυχήματος σε άλλη χώρα.
Για να μην σου απαριθμήσω και άλλους λόγους, σου επισημαίνω ότι οι κλήσεις στην Ιταλία για οποιαδήποτε μικρή παράβαση κόβονται με μεγάλη ευκολία και στέλνονται στην εταιρεία ενοικίασης πρώτα και μετά σε σένα.
Οπότε δεν μπορώ να φανταστώ τι άλλες συνέπειες θα έχει αυτή η παράβαση...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.717
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom