Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
Απο Χαιδελβεργη θα ερθεις ή απο Μυλουζ; Γνωμη μου κλεισε απο ιντερνετ γιατι λογω ημερων μπορει και να μην βρεις στο αεροδρομιο αυτο που θες.
Προσγειωνόμαστε Μυλουζ παμε κολμαρ Στρασβούργο Παντεν Χαϊδελβέργη Μετά Παρισι. Ημουν ετοιμος να κλείσω απο goldcar ενα pegeuot 208 ,αλλα τρόμαξα διαβάζοντας τις κριτικές για απατη μςντα αυτοκίνητα και τις μικτές ασφάλειες
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Κλείσε από internet (μέσω autoeurope και συναφών site). Πιθανότατα θα πετύχεις καλύτερες τιμές και θα έχεις αυτοκίνητο εγγυημένα.
Καθώς στο αεροδρόμιο υπάρχει Γαλλικό και Ελβετικό τμήμα, μη μπερδευτείς και κλείσεις από το δεύτερο (πιο ακριβά συν τοις άλλοις).
Επίσης να επιλέξεις εταιρεία που να δίνει τη δυνατότητα να βγάλεις το αυτοκίνητο εκτός χώρας (συνήθως με ένα επιπλέον ποσό)
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Είναι η πρώτη φορά που ψάχνω να νοικιάσω αυτοκίνητο στο εξωτερικό - συγκεκριμένα τον Φεβρουάριο στην Ιορδανία - και θα ήθελα από τους γνώστες, εάν ξέρουν, μια συμβουλή. Γενικά, όσο πλησιάζουν οι ημέρες ενοικίασης, οι τιμές αυξάνουν ή τι μπορεί να παίζει γενικά;;
Γνωρίζω ότι κανείς δεν είναι μέντιουμ, :) αλλά τι λέει η πείρα σας;;
Είναι άραγε ο Φεβρουάριος υψηλή περίοδος για την Ιορδανία;;
 
Last edited:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Είναι η πρώτη φορά που ψάχνω να νοικιάσω αυτοκίνητο στο εξωτερικό - συγκεκριμένα τον Φεβρουάριο στην Ιορδανία - και θα ήθελα από τους γνώστες, εάν ξέρουν, μια συμβουλή. Γενικά, όσο πλησιάζουν οι ημέρες ενοικίασης, οι τιμές αυξάνουν ή τι μπορεί να παίζει γενικά;;
Γνωρίζω ότι κανείς δεν είναι μέντιουμ, :) αλλά τι λέει η πείρα τους;;
Είναι άραγε ο Φεβρουάριος υψηλή περίοδος για την Ιορδανία;;
Οι τιμές των αυτοκινήτων δε μεταβάλλονται όπως των αεροπορικών. Συνήθως είναι λίγο φθηνότερα αν το κλείσεις καιρό πριν, άλλα όχι μεγάλες διαφορές.
Ωστόσο εφόσον βρεις όχημα-εταιρία-τιμή (συνδυασμό) που σε ικανοποιεί, κλείσ' τα νωρίτερα, ούτως ή άλλως οι περισσότερες εταιρίες προσφέρουν δωρεάν ακύρωση ακόμη και μια μέρα πριν την κράτηση
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Ωστόσο εφόσον βρεις όχημα-εταιρία-τιμή (συνδυασμό) που σε ικανοποιεί, κλείσ' τα νωρίτερα, ούτως ή άλλως οι περισσότερες εταιρίες προσφέρουν δωρεάν ακύρωση ακόμη και μια μέρα πριν την κράτηση
Η δωρεάν ακύρωση είναι πραγματική ή πρέπει να ψάξω καλά τα ψιλά γράμματα;
Το λέω γιατί μέσω της ryanair, βλέπω να λέει ότι η δωρεάν ακύρωση είναι μέχρι 48 ώρες πριν, αλλά εξαιρούνται οι πληρωμές με προκαταβολή, και στη συγκεκριμένη περίπτωση η προκαταβολή είναι 1€ :shock:
11.jpg 12.jpg
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Ανάλογα την πλατφόρμα από την οποία το κλείνεις και την εταιρία ενοικίασης. Από Ryanair νομίζω δεν έχω κλείσει ποτέ. Συνήθως από autoeurope και ebookers.
Θα το γράφει είτε σε 'χοντρά' είτε σε 'ψιλά' γράμματα
 

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
Ανάλογα την πλατφόρμα από την οποία το κλείνεις και την εταιρία ενοικίασης. Από Ryanair νομίζω δεν έχω κλείσει ποτέ. Συνήθως από autoeurope και ebookers.
Θα το γράφει είτε σε 'χοντρά' είτε σε 'ψιλά' γράμματα
Τι ειναι προτιμότερο :
Να παρει κανείς απο πλατφόρμα και την ασφάλεια του οχήματος ή να την πάρει απο τον γκισέ. Εχω ακούσει οτι εαν πχ πάρεις ασφαλεια απο την πλατφόρμα το rent a car δεν τι δέχεται
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Εγώ κλείνω ξεχωριστά.
Μα δε μπορεί να σου επιβάλει η εταιρία ενοικίασης τη δική της "πλήρη" ασφάλεια. Είναι προαιρετική εκ των πραγμάτων, μπορείς και να μην την κλείσεις καθόλου, είτε να την κλείσεις από τρίτο πάροχο. Απλά σ' αυτή την περίπτωση σου δεσμεύει συνήθως ένα ποσό στην κάρτα ως εγγύηση.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Και εγώ κλείνω την ασφάλεια από τον γκισέ της εκάστοτε εταιρείας που νοικιάζω αμάξι.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Προσγειωνόμαστε Μυλουζ παμε κολμαρ Στρασβούργο Παντεν Χαϊδελβέργη Μετά Παρισι. Ημουν ετοιμος να κλείσω απο goldcar ενα pegeuot 208 ,αλλα τρόμαξα διαβάζοντας τις κριτικές για απατη μςντα αυτοκίνητα και τις μικτές ασφάλειες
Απο Goldcar νοικιάσαμε στην Ιταλία (Βερόνα), κατευθείαν απο το site τους και κάναμε μικτή ασφάλεια. Δεν είχαμε απολύτως κανένα πρόβλημα απο την εταιρεία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom