Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Τι ειναι προτιμότερο :
Να παρει κανείς απο πλατφόρμα και την ασφάλεια του οχήματος ή να την πάρει απο τον γκισέ. Εχω ακούσει οτι εαν πχ πάρεις ασφαλεια απο την πλατφόρμα το rent a car δεν τι δέχεται
Με αρκετή εμπειρία σε ενοικιάσεις αυτοκινήτων στο εξωτερικό σου λέω με βεβαιότητα την πλήρη ασφάλεια με 0 € απαλλαγή (zero excess) να την πάρεις από την εταιρεία επιτόπου όταν φτάσεις.
Από την πλατφορμα του μεσάζοντα κάνω πια μόνο την ενοικίαση. Έτσι έχω ήσυχο το κεφάλι μου και έχω πάντα οδική βοήθεια ακόμη και για λάστιχο.
Το τονίζω αυτό με την οδική βοήθεια γιατί όταν αγόρασα παλιά την έξτρα ασφάλεια από την ενδιάμεση πλατφόρμα δεν την αναγνώρισε η εταιρεία ενοικίασης στο Βερολίνο και μου είπε ότι θα είχα οδική μόνο σε περίπτωση ατυχήματος.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Η διαφορά είναι οτι αν την μικτή χωρίς απαλλαγή την κλείσεις από την εταιρία ενοικίασης και γίνει κάτι (πχ χτύπημα στον προφυλακτήρα) δεν πληρώνεις τίποτα, ενώ αν την κλείσεις από third party πληρώνεις κανονικά και μετά τα ζητάς από την ασφαλιστική
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Με αρκετή εμπειρία σε ενοικιάσεις αυτοκινήτων στο εξωτερικό σου λέω με βεβαιότητα την πλήρη ασφάλεια με 0 € απαλλαγή (zero excess) να την πάρεις από την εταιρεία επιτόπου όταν φτάσεις.
Από την πλατφορμα του μεσάζοντα κάνω πια μόνο την ενοικίαση. Έτσι έχω ήσυχο το κεφάλι μου και έχω πάντα οδική βοήθεια ακόμη και για λάστιχο.
Το τονίζω αυτό με την οδική βοήθεια γιατί όταν αγόρασα παλιά την έξτρα ασφάλεια από την ενδιάμεση πλατφόρμα δεν την αναγνώρισε η εταιρεία ενοικίασης στο Βερολίνο και μου είπε ότι θα είχα οδική μόνο σε περίπτωση ατυχήματος.
Ας πούμε ότι κλείνω από μεσάζοντα το αυτοκίνητο και θέλω να κλείσω την πλήρη ασφάλεια από την εταιρεία.
Η τιμή της ασφάλειας που βλέπω online, για το ίδιο αυτοκίνητο, μέσω του σάιτ της εταιρείας (Sixt), θα είναι η ίδια που θα μου ζητήσουν και επιτόπου; Γιατί θέλω να ξέρω που θα κυμαίνεται μην βρεθώ προ εκπλήξεως.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
7.625
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Ας πούμε ότι κλείνω από μεσάζοντα το αυτοκίνητο και θέλω να κλείσω την πλήρη ασφάλεια από την εταιρεία.
Η τιμή της ασφάλειας που βλέπω online, για το ίδιο αυτοκίνητο, μέσω του σάιτ της εταιρείας (Sixt), θα είναι η ίδια που θα μου ζητήσουν και επιτόπου; Γιατί θέλω να ξέρω που θα κυμαίνεται μην βρεθώ προ εκπλήξεως.
...χοντρικά υπολόγισε 15-20 ευρώ την ημέρα για zero excess ....μηδενική συμμετοχή.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Έχετε νοικιάσει αυτοκίνητο μέσω της AEGEAN? Βρίσκω τις ίδιες τιμές για Μόναχο με το να το κλείσω μέσω Internet από ένα οποιοδήποτε site + ότι από Aegean κερδίζω και τα μίλια.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Έχετε νοικιάσει αυτοκίνητο μέσω της AEGEAN? Βρίσκω τις ίδιες τιμές για Μόναχο με το να το κλείσω μέσω Internet από ένα οποιοδήποτε site + ότι από Aegean κερδίζω και τα μίλια.
Με hertz φαντάζομαι;Αν συμφέρουν οι τιμές γιατί δεν το προχωράς;
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Σχεδον απιθανο να μην βρεις διπλα διπλα θεσεις να κατσετε μαζι..μια φορα μονο σε πτηση εσωτερικου δεν εβρισκα διπλα διπλα γιατι μπηκα στις 24ωρες προ πτησης αλλα ευτυχως τελευταια στιγμη αδειασε η διπλανη απο μενα και μετεφερα τη θεση του αγοριου μου..παντως αν μπεις με το που ανοιξει θα βρεις 100%
Ευχαριστώ πολύ. Πάλι καλά μοθ έφυγε το άγχος αυτό.. Πάμε σε λίγο καιρό για το άγχος της βαλίτσας..
 
Last edited by a moderator:

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Ναι έχει την Hetzh και άλλη μια. Νομίζω πως είναι πολύ καλή εύκαιρια.

Παραλαβή από Hertz 20/1 και παράδοση 25/1 150€ με όλα μέσα. Ενώ από το Internet το βρίσω 140€ περίπου. Καλά δεν είναι?
Καλά είναι.Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με αυτήν την εταιρεία.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Ας πούμε ότι κλείνω από μεσάζοντα το αυτοκίνητο και θέλω να κλείσω την πλήρη ασφάλεια από την εταιρεία.
Η τιμή της ασφάλειας που βλέπω online, για το ίδιο αυτοκίνητο, μέσω του σάιτ της εταιρείας (Sixt), θα είναι η ίδια που θα μου ζητήσουν και επιτόπου; Γιατί θέλω να ξέρω που θα κυμαίνεται μην βρεθώ προ εκπλήξεως.
Η τιμή της έξτρα ασφάλειας για μηδενική απαλλαγή διαφέρει ανάλογα με την κατηγορία του αυτοκινήτου, την εταιρεία ενοικίασης και τη χωρα που γίνεται η ενοικίαση.
Για μεσαίου κυβισμού οχήμστα 1400 -1600 cc εχω πληρώσει απο 10 έως 20€ / μέρα, ανάλογα με τη χώρα.
Σχετικα με το ερώτημα σου δεν μπορώ να σου απαντήσω με βεβαιότητα.
Μπορεί εαν κάνεις κράτηση απο μεσάζοντα να ειναι πιο ακριβό το κοστος της εξτρα ασφαλειας επι τόπου στο γκισέ από ότι εάν εκανες απευθείας την κρατηση απο το site της εταιρείας ενοικίασης. Δεν το εχω τσεκάρει αυτό.
Θα σου πω όμως τι μου έτυχε πέρσι με την Budget.
Εκλεισα απο το ελληνικό site της ίδιας εταιρείας αμάξι για 10 μερες στην Ολλανδία με πολύ καλή προσφορά. Στο ελληνικό έντυπο έλεγε ότι για εξτρα ασφάλεια θα πλήρωνα 6€/μέρα επι τόπου στο γκισέ της παραλαβής. Τελικά πλήρωσα 19 €/ μέρα όταν παρέλαβα το αυτοκίνητο. Η τιμη των 6€ δεν ισχυε στην Ολλανδία...
Όσο και να διαμαρτυρήθηκα δεν πέτυχα τίποτα. Μου έδειξε οτι στο διεθνές site της εταιρείας αυτό ειναι το κόστος...
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο με τα μίλια από την Hertz, ξέρετε πόσο πρέπει να είναι η εγγύηση στην πιστωτικη κάρτα ; Πήρα τηλεφωνώ αλλά δεν τον σηκώνουν!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο με τα μίλια από την Hertz, ξέρετε πόσο πρέπει να είναι η εγγύηση στην πιστωτικη κάρτα ; Πήρα τηλεφωνώ αλλά δεν τον σηκώνουν!
Εννοείς με εξαργύρωση μιλίων;Στην Γερμανία;Δεν γίνεται.Μόνο σε ορισμένες χώρες Ελλάδα,Ουκρανία,Σερβία κτλ. γίνεται.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Εννοείς με εξαργύρωση μιλίων;Στην Γερμανία;Δεν γίνεται.Μόνο σε ορισμένες χώρες Ελλάδα,Ουκρανία,Σερβία κτλ. γίνεται.
Ναι δίκιο έχεις! Δυστυχώς βιάστηκα να χαρώ τσάμπα! Να κάνω όμως μια ερώτηση να μου πείτε την γνώμη σας! Έχω βρει αμάξι από εδώ: https://www.interrent.de/ με 236,66€ με πλήρη ασφάλιση! Το άλλο ενδεχόμενο είναι να κλείσω μέσω AEGEAN - Hertz με 183€ + 950€ εγγύηση με την πιστωτικη κάρτα! Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι με συμφέρει καλύτερα! Εν τέλη λέω να δώσω τα 236,66€ με την πλήρη ασφάλεια ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.725
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom