Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.642
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία

mosaicm

Member
Μηνύματα
104
Likes
49
Προσωπική σου εκτίμηση. Έχω νοικιάσει 2 φορές στην συγκεκριμένη εταιρία (Βαρκελώνη και Λισαβώνα) χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.
O καθενας καταθετει την προσωπικη του. 1 φορα στο Orio Al Serio...η μοναδικη εταιρεια που ειναι εξοστρακισμενη μακρια απο το αεροδρομιο (5-6 km) , ολες οι αλλες ειναι μεσα. Μετα (την επιστροφη του) καταλαβα γιατι.
Προσωπική σου εκτίμηση. Έχω νοικιάσει 2 φορές στην συγκεκριμένη εταιρία (Βαρκελώνη και Λισαβώνα) χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
O καθενας καταθετει την προσωπικη του. 1 φορα στο Orio Al Serio...η μοναδικη εταιρεια που ειναι εξοστρακισμενη μακρια απο το αεροδρομιο (5-6 km) , ολες οι αλλες ειναι μεσα. Μετα (την επιστροφη του) καταλαβα γιατι.
Δεν μας λες και εμάς να μάθουμε
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
δε ξερω που να ρωτησω οποτε το κανω εδω.
μπορεις να νοικιασεις αυτοκινητο σε μια χωρα και να το παραδωσεις σε μια αλλη; φυσικα απο εταιρια με εκπροσωπιση και στις 2 χωρες
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.966
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
δε ξερω που να ρωτησω οποτε το κανω εδω.
μπορεις να νοικιασεις αυτοκινητο σε μια χωρα και να το παραδωσεις σε μια αλλη; φυσικα απο εταιρια με εκπροσωπιση και στις 2 χωρες
Ναι μπορείς.Απλα η χρέωση είναι αρκετά μεγαλύτερη.Το ειχαμε ψάξει όταν θέλαμε να νοικιάσουμε από Βιέννη και να το παραδώσουμε Μπρατισλάβα. Τελικά συνέφερε πιο πολύ να το παραδώσουμε Βιέννη και να πάρουμε τρένο για την Μπρατισλάβα!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
δε ξερω που να ρωτησω οποτε το κανω εδω.
μπορεις να νοικιασεις αυτοκινητο σε μια χωρα και να το παραδωσεις σε μια αλλη; φυσικα απο εταιρια με εκπροσωπιση και στις 2 χωρες
Ναι το έχω κάνει από Αυστρία για Ιταλία. Ή με την Sixt ή με την Hertz.
 

Andreas7582

Member
Μηνύματα
12
Likes
4
Παιδια θα ηθελα καποιες πληροφοριες αν γνωριζει καποιος. Θελω να ενοικιασω αυτοκινητο απο Φρανκφουρτη για να ταξιδεψω και Γαλλια το 2022. Επιτρεπεται ή υπαρχουν εταιρειες που δεν το επιτρεπουν . Πρεπει να ακολουθησω καποια διαδικασια. Και το αλλο μπορω να ενοικιασω τωρα και να ακυρωσω αν θελω ή υπαρχει χρεωση. Εχετε να μου προτεινεται καποια εταιρεια ενοικιασεις που θα με βοηθουσε;
 
Last edited:

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταράκτες Ιγκουασού
Παιδια θα ηθελα καποιες πληροφοριες αν γνωριζει καποιος. Θελω να ενοικιασω αυτοκινητο απο Φρανκφουρτη για να ταξιδεψω και Γαλλια το 2022. Επιτρεπεται ή υπαρχουν εταιρειες που δεν το επιτρεπουν . Πρεπει να ακολουθησω καποια διαδικασια. Και το αλλο μπορω να ενοικιασω τωρα και να ακυρωσω αν θελω ή υπαρχει χρεωση. Εχετε να μου προτεινεται καποια εταιρεια ενοικιασεις που θα με βοηθουσε;

Το έχω κάνει άπειρες φορές χωρίς κανένα πρόβλημα...και χωρίς καμία επιπλέον χρέωση
Οι χώρες που αναφέρεις ανήκουν και οι 2 στην ΕΕ ... οπότε no problem ...
Αρκεί να μην πας σε χώρα εκτός ΕΕ ...
 
Μηνύματα
65
Likes
63
Όπως γράφουν και παραπάνω επιτρέπεται να περνάς τα σύνορα αλλά αν επιστρέψεις το αυτοκίνητο σε άλλο κράτος η χρέωση είναι 300€ Έως 500€. Επίσης απαγορεύεται να πας σε κράτη όπως η Σερβία, Βοσνία κλπ Είναι νομίζω πολύ νωρίς να κλείσεις από τώρα , ένα μήνα πριν είναι καλά Δοκίμασε μέσω Skyscanner ή άλλο αντιστοιχο site, βρίσκεις καλύτερες προσφορές
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Έχω νοικιάσει και από Στουτγκάρδη και από Φραγκφούρτη και έχω ταξιδέψει στην Γαλλία. Συνήθως τις ενοικιάσεις των αυτοκινήτων τις κάνω από το σάιτ της autoeurope.eu
και έχει τύχει να ακυρώσω κράτηση και να κάνω εκ νέου άλλη γιατί βρήκα καλύτερη προσφορά. Τα χρήματα επεστράφησαν άμεσα, αρκεί η ακύρωση να γίνει 48 ώρες πριν την έναρξη της ενοικίασης.
 

Andreas7582

Member
Μηνύματα
12
Likes
4
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.
Η Alamo μου ζητησε 6 ευρω την ημερα οταν τους ειπα οτι θα παω και Γαλλια. 6Χ10 μερες =60 ευρω παρολο που μονο 3 μερες θα ειμαι Γαλλια!!!!! Ξερετε καποια εταιρεια που δεν εχει χρεωση;
Μου ζητησαν για GPS 99 Euro!!!!!! Να χρησιμοποιησω Google maps η δεν κανει και θα χαθω; Μηπως θα με συνεφερε να αγορασω δικο μου GPS να το χω και για αλλα ταξιδια;
 

Panospkk1

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Καλησπέρα.
Έκλεισα ταξίδι στις 29/12/21 για την Βιέννη. Το σκεπτικό είναι να μείνουμε 4 μερες στην Βιέννη και να φύγουμε οδικώς για Σαλσμπουργκ, όπου θα μείνουμε άλλες 4 μέρες.
Έχω κλείσει ξενοδοχεία και χθες βράδυ που πήγα να κλείσω αυτοκίνητο είδα ότι θα πρέπει να δεσμευτεί πόσο από την πιστωτική ως εγγύηση. Η μία εταιρεία ζητούσε 2.000 € και η άλλη 900 €. Χωρίς να έχω προηγούμενη εμπειρία (να το ξεκαθαρίσω αυτό) και επειδή έχουμε δει πολλά στην Ελλάδα, έχω φόβο μήπως γυρίσω το αυτοκίνητο άρτιο και με καύσιμο και παρολαυτα μου τραβήξουν την εγγύηση.
Θέλω να ρωτήσω λοιπόν, αν υπάρχει πιθανότητα να συμβεί κάτι τέτοιο και αν θα πρέπει να κάνω ασφάλεια για το όχημα. Υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.553
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom