Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
ωωω Ευχαριστω και θα ειμαστε νομιμοι.καμια ιδεα για την ωρα αφιξης?Να βαλω αργοτερα παραλαβη σε περιπτωση που αργησουμε?εχω διαβασει διαφορα με το θεμα αμαξι και εχω αγχωθει γενικως.
Ναι, να βάλεις λίγο αργότερα. Αν βάλεις αργότερα την ώρα και πας νωρίτερα ή θα περιμένεις λίγο ή θα έχουν έτοιμο το αυτοκίνητο, που είναι και το πιο πιθανό θα το πάρεις και θα φύγεις. Αν δηλώσεις όμως νωρίς και πας αργότερα μπορεί το κρατημένο αυτοκίνητο να το διαθέσουν αλλού και να έχεις πρόβλημα.
Το παραπάνω που σου λέω μου το συμβούλεψε να το κάνω υπάλληλος της ryan, την οποία χρησιμοποίησα ως μεσάζοντα για την ενοικίαση αυτοκινήτου από και προς Katowice airport στο πολύ πρόσφατο ταξίδι μου.
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
141
Likes
99
Ονειρεμένο Ταξίδι
γαλλικη πολυνησια
Ναι, να βάλεις λίγο αργότερα. Αν βάλεις αργότερα την ώρα και πας νωρίτερα ή θα περιμένεις λίγο ή θα έχουν έτοιμο το αυτοκίνητο, που είναι και το πιο πιθανό θα το πάρεις και θα φύγεις. Αν δηλώσεις όμως νωρίς και πας αργότερα μπορεί το κρατημένο αυτοκίνητο να το διαθέσουν αλλού και να έχεις πρόβλημα.
Το παραπάνω που σου λέω μου το συμβούλεψε να το κάνω υπάλληλος της ryan, την οποία χρησιμοποίησα ως μεσάζοντα για την ενοικίαση αυτοκινήτου από και προς Katowice airport στο πολύ πρόσφατο ταξίδι μου.
Ευχαριστώ!
 

agmi

Member
Μηνύματα
494
Likes
2.289
Επειδη το Buchbinder δεν μου βγαζει τπτ και το rentalcars ειναι μεσαζοντας/πρακτορας ΟΧΙ γραφειο βαλε καμμια ωρα παραπανω και βλεπεις. Δεν ξερω με τι εταιρεια πετας, αλλα χθες ειχαμε 2 ωρες καθυστερηση με Ryan για Catania απο Ναπολι.
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
141
Likes
99
Ονειρεμένο Ταξίδι
γαλλικη πολυνησια
Ρε παιδια μου βγαζει οτι για να αλλαξω την ωρα πρεπει να ακυρωσω την κρατηση και το ξανακλεισω.Ενω εχουν κρατηθει ηδη τα χρηματα απο την πιστωτικη κλπ .Με κινδυνο εντωμεταξυ να μη βρω στην τιμη που το εκλεισα γιατι εχω κανει την κρατηση απο τον Μαιο .εντωμεταξυ πεταω στις 10 Αυγουστου.Οντως δεν εχω επιλογη να διαχειριστω την ωρα της κρατησης?Εχω στειλει Mail στην rentacars και περιμενω .
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Αφού δεν σε αφήνει να αλλάξεις την ώρα θα πρέπει να μιλήσεις μαζί τους,είτε mail είτε με κλήση(αν συμφέρει).
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
καλημερα.Με αγχωνει για καποιο λόγο επειδη πρωτη φορα νοικιαζουμε αμαξι στο εξωτερικο.Εχω κλεισει με Buchbinder μεσω rentalcars απο Στουτγκαρδη .
1)ΦΤανουμε 17.45 και εχω βαλει παραλαβη 18.30 να το βαλω αργοτερα? γιατι ειδα οτι αν δεν εισαι εγκαιρως στο γκισε της εταιρειας μπορει να δημιουργηθει προβλημα .Φτανουμε στο Terminal 2 και θα πρεπει να παμε στο Terminal 3 και να παραλαβουμε και βαλιτσες
Ρε παιδια μου βγαζει οτι για να αλλαξω την ωρα πρεπει να ακυρωσω την κρατηση και το ξανακλεισω.Ενω εχουν κρατηθει ηδη τα χρηματα απο την πιστωτικη κλπ .Με κινδυνο εντωμεταξυ να μη βρω στην τιμη που το εκλεισα γιατι εχω κανει την κρατηση απο τον Μαιο .εντωμεταξυ πεταω στις 10 Αυγουστου.Οντως δεν εχω επιλογη να διαχειριστω την ωρα της κρατησης?Εχω στειλει Mail στην rentacars και περιμενω .
Στο αεροδρόμιο δεν παραλαμβάνεις; Δεν δήλωσες με ποια πτήση φτάνεις; Σε περίπτωση καθυστέρησης της πτήσης η κράτηση παραμένει και αναφέρομαι σε κράτηση που θα πληρωθεί on site. Όχι ότι αν κάποιος δεν δηλώσει πτήση θα υπάρξει πρόβλημα, δεν ξεκίνησαν φέτος οι καθυστερήσεις στα αεροδρόμια, ούτε έχω ακούσει περιστατικό εταιρείας να αρνείται κράτηση, στις σοβαρές εταιρείες παραμένει ενεργή για 24 ώρες, ενώ αν γνωρίζεις από πριν την όποια καθυστέρηση μπορεί να σε εξυπηρετήσουν ακόμη και εκτός ωρών λειτουργίας.
Εσύ έχεις ήδη προπληρώσει, οπότε γιατί να έχεις πρόβλημα; Δες τους όρους της κράτησης να σιγουρευτείς γιατί μάλλον είσαι αγχώδης.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Ρε παιδια μου βγαζει οτι για να αλλαξω την ωρα πρεπει να ακυρωσω την κρατηση και το ξανακλεισω.Ενω εχουν κρατηθει ηδη τα χρηματα απο την πιστωτικη κλπ .Με κινδυνο εντωμεταξυ να μη βρω στην τιμη που το εκλεισα γιατι εχω κανει την κρατηση απο τον Μαιο .εντωμεταξυ πεταω στις 10 Αυγουστου.Οντως δεν εχω επιλογη να διαχειριστω την ωρα της κρατησης?Εχω στειλει Mail στην rentacars και περιμενω .
Μην αγχώνεσαι άδικα. Δεν θα χαθεί η κράτηση σου εάν φτάσεις μια ώρα αργότερα γιατί καθυστέρησε η πτήση σου. Όπως σου είπε εύστοχα πιο πάνω ο @adiaforos οι καθυστερήσεις των πτήσεων δεν είναι κάτι πρωτόγνωρο, Εάν υπάρχει η δυνατότητα επεξεργασίας στην κράτηση σου στην rentalcars τότε πήγαινε και βάλε σαν παρατήρηση σε κάποιο σχετικό πεδίο τα στοιχεία της πτήσης σου (αριθμός πτήσης, εταιρεία και προγραμματισμένη ώρα άφιξης).
Εάν καθυστερήσεις πολύ να φτάσεις στο γκισέ της εταιρείας στο αεροδρόμιο θα μπούνε οι υπάλληλοι και θα τσεκάρουν την πτήση σου. Δεν αλλάζεις σε καμία περίπτωση την ώρα παραλαβής του αυτοκινήτου στο σύστημα γιατί όντως θα σου ζητήσει νέα κράτηση.
Εάν δεν υπάρχει η δυνατότητα επεξεργασίας των στοιχείων της κράτησης τότε στείλε ένα email και πες τους ότι η προγραμματισμένη ώρα άφιξης της πτήσης είναι 17.45 και η προβλεπόμενη ώρα παραλαβής του αυτοκινήτου είναι από 18.30-20.00.
Δεν πρόκειται να χάσεις το αμάξι που έχεις νοικιάσει και προπληρώσει ήδη.
Επίσης, εάν θέλεις να έχεις ήσυχο τo κεφάλι σου καλύτερα να αγοράσεις επιτόπου στο γκισέ της εταιρείας ενοικίασης την μικτή ασφάλεια με μηδέν ποσό απαλλαγής (zero excess). Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι σε περίπτωση ατυχήματος που προκάλεσες εσύ δεν θα επιβαρυνθείς με το κόστος του ποσού απαλλαγής που βαρύνει το όχημα. Αυτο θα ανεβάσει το ημερήσιο κόστος ενοικίασης αλλά δεν θα έχεις μπερδέματα ακόμη και για μικρή ζημιά που μπορεί να προκαλέσεις με δική σου ευθύνη.
 

romeohellas

Member
Μηνύματα
108
Likes
60
στειλε μαιλ και ολα οκ κομματακι δυσκολο να μην σου δωσουν αυτοκινητο εμενα καθε φορα που κλεινω ολο και διαφορετικο μου δινουν μεγαλυτερο αυτοματο κτλ εγω κλεινω τα πιο φτηνα και μια φορα μου δωσαν αουντι καραβαν χλιδη λεμε οποτε μην το γκαντεμιαζεις
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
141
Likes
99
Ονειρεμένο Ταξίδι
γαλλικη πολυνησια
παιδια σας ευχαριστώ ολους για τις απαντησεις σας.Η αληθεια είναι οτι ειναι η πρωτη φορα που νοικιαζω αμαξι και επειδη το ταξίδι ειναι Road trip και θα εχω και τα παιδια μαζί εχω λιγο άγχος με την ενοικιαση .Μου απαντησαν στο mail για την αλλαγη ώρας οτι μπορω να τους παρω τηλ να το αλλαξουν αλλα επειδη ειναι live rate οι τιμες μπορει να υπάρχουν αλλαγες στις τιμες(εντωμεταξυ μιλαμε για μια ωρα) πιο μετα .Στους όρους ενοικιασης λεει ότι η Buchbinder δεν εχει ευθυνη σε περιπτωση που καθυστερησεις να παραλαβεις αλλα η αεροπορικη σου(φανταζομαι οτι αυτο ισχυει αν φτασεις πολλες πολλες ωρες πιο μετά) .Να το αλλαξώ?Να το αφήσω ?την πτηση την εχω δηλωση ήδη .
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
παιδια σας ευχαριστώ ολους για τις απαντησεις σας.Η αληθεια είναι οτι ειναι η πρωτη φορα που νοικιαζω αμαξι και επειδη το ταξίδι ειναι Road trip και θα εχω και τα παιδια μαζί εχω λιγο άγχος με την ενοικιαση .Μου απαντησαν στο mail για την αλλαγη ώρας οτι μπορω να τους παρω τηλ να το αλλαξουν αλλα επειδη ειναι live rate οι τιμες μπορει να υπάρχουν αλλαγες στις τιμες(εντωμεταξυ μιλαμε για μια ωρα) πιο μετα .Στους όρους ενοικιασης λεει ότι η Buchbinder δεν εχει ευθυνη σε περιπτωση που καθυστερησεις να παραλαβεις αλλα η αεροπορικη σου(φανταζομαι οτι αυτο ισχυει αν φτασεις πολλες πολλες ωρες πιο μετά) .Να το αλλαξώ?Να το αφήσω ?την πτηση την εχω δηλωση ήδη .
Να την αφήσεις ως έχει την παραλαβή του αυτοκινήτου. Είναι υποχρεωμένοι να σου παραδώσουν αυτοκίνητο και μετά από 2 ώρες από την προβλεπόμενη ώρα άφιξης. Η κράτηση σου ισχύει. Το να παραλάβεις πιο αργά το αυτοκίνητο δεν έχει κόστος για αυτούς. Αντιθέτως κάνεις ενοικίαση για λιγότερες ώρες από τις προγραμματισμένες. Το πρόβλημα θα ήταν εάν άλλαζε η ώρα της πτήσης σου και έφτανες π.χ. 3 ώρες πιο νωρίς και δεν είχαν ετοιμοπαράδοτο αυτοκίνητο να σου δώσουν.
Έχει τύχει να φτάσω στην ώρα μου στο γκισέ της εταιρείας ενοικίασης και να περιμένω εκεί για μία ώρα μέχρι να υπογράψω τη σύμβαση ενοικίασης.
Δες τι λένε οι όροι ενοικίασης και μην αγχώνεσαι.
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
141
Likes
99
Ονειρεμένο Ταξίδι
γαλλικη πολυνησια
Να την αφήσεις ως έχει την παραλαβή του αυτοκινήτου. Είναι υποχρεωμένοι να σου παραδώσουν αυτοκίνητο και μετά από 2 ώρες από την προβλεπόμενη ώρα άφιξης. Η κράτηση σου ισχύει. Το να παραλάβεις πιο αργά το αυτοκίνητο δεν έχει κόστος για αυτούς. Αντιθέτως κάνεις ενοικίαση για λιγότερες ώρες από τις προγραμματισμένες. Το πρόβλημα θα ήταν εάν άλλαζε η ώρα της πτήσης σου και έφτανες π.χ. 3 ώρες πιο νωρίς και δεν είχαν ετοιμοπαράδοτο αυτοκίνητο να σου δώσουν.
Έχει τύχει να φτάσω στην ώρα μου στο γκισέ της εταιρείας ενοικίασης και να περιμένω εκεί για μία ώρα μέχρι να υπογράψω τη σύμβαση ενοικίασης.
Δες τι λένε οι όροι ενοικίασης και μην αγχώνεσαι.
Ευχαριστώ !Καλο καλοκαιρι σε ολους,καλα ταξίδια!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Έχει νοικιάσει κάποιος μέσω Booking? Σκεφτομαι να κλείσω επειδή μου δίνει καλύτερη τιμή. Αυτό που δεν μου ειναι σαφές εαν η full insurance που παρέχεται σαν έξτρα δίνεται από την εταιρεία, άρα εαν συμβεί κάτι εγώ δεν πληρώνω κάποιο ποσό ή εαν είναι από την Booking δηλαδή μου κρατάει η εταιρεία τυχόν ζημιά και μετά εγώ αποζημιώνομαι απο την ασφαλεια της Booking. Γνωρίζει καποιος?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.580
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom