Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

kostas_sam1

Member
Μηνύματα
82
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη?
Ταξίδι-Όνειρο
Κωνσταντινούπολη
καλησπέρα παιδιά, σκέφτομαι να ενοικιάσω αυτοκίνητο απο ιταλία για βέλγιο. θέλω να ενοικιάσω απο το αεροδρόμιο (μπέργκαμο ή μιλάνο δεν ξέρω ακόμη) να πάω ως το γκένκ βέλγιο και να το αφήσω εκεί. γίνεται? ή πρέπει να το επιστρέψω στην χώρα απο όπου το πήρα?
επίσης αν υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω που θα είμαι με ενοικιαζόμενο σε αυτές τις χώρες.
 

jpsih

Member
Μηνύματα
242
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
???
an δεν κανω λαθος γινεται... απλως δε ξερω που θα φτασει το κοστος...
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Δεν το εχω κανει αλλα απο δοκιμες που εκανα σε ιστοσελιδες ενοικιασης δεν μου το επετρεπε. Συνηθως πρεπει να παραδοσεις το αυτοκινητο στην ιδια χωρα ασχετα με την πολη που το παρελαβες. Το τρενο ειναι μια χαρα μεσο γιατι το αποφευγεις?
 

jpsih

Member
Μηνύματα
242
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
???
Δεν το εχω κανει αλλα απο δοκιμες που εκανα σε ιστοσελιδες ενοικιασης δεν μου το επετρεπε. Συνηθως πρεπει να παραδοσεις το αυτοκινητο στην ιδια χωρα ασχετα με την πολη που το παρελαβες. Το τρενο ειναι μια χαρα μεσο γιατι το αποφευγεις?
στο hertz.com τουλαχιστον γινεται αυτο που θελει ο φιλος, αλλα ας το δει και μονος του γιατι ισως το κοστος να ειναι απαγορευτικο...
 

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά)
Θα σου συνιστούσα να το κλείσεις από το internet ή απο καποιο ταξιδιωτικό γραφείο γιατι οι τιμές εχουν τεραστια διαφορά από οτι αν το κλείσεις στο αεροδρόμιο.
Χρειαζεσαι οπωσδηποτε πιστωτική κάρτα με αναγλυφα γραμματα, καρτα αναληψης μετρητών δεν γινεται δεκτη από τις περισσότερες εταιρειες ενοικιασης (Εβγαλα πιστωτικη μόνο γι αυτόν τον λόγο). Καποιες εταιρειες χρεωνουν καποιο εξτρα ποσο αν προκειτε το αυτοκινητο να βγει εκτός χωρας. Να το αφησεις σε σημειο διαφορετικο της παραλαβης ειναι πιο δαπανηρό. Ποσο μαλλον αν ειναι σε αλλη χωρα. Μονο σε μεγαλες εταιρειες εχεις πιθανοτητες να το πετυχεις.
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
παιδια επειγων ερωτηση.φευγω παρασκευη για γερμανια.εχω νοικιασει πολλες φορες αυτοκινητο απο εξωτερικο αρα η διαδικασια μου ειναι γνωστη.παιζει ενα προβλημα ομως τωρα.η πιστωτικη μου καρτα ληγει στις 31/12.υπαρχει περιπτωση να μου την πουνε???
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.658
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Η πιστωτική σου κάρτα ισχύει μέχρι 31/12...
Τι εννοείς να στην πούνε;
Από την τράπεζα δε σου έχουν στείλει την καινούργια για αντικατάσταση;
 

sofoclacos

Member
Μηνύματα
65
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
καλησπέρα παιδιά, σκέφτομαι να ενοικιάσω αυτοκίνητο απο ιταλία για βέλγιο. θέλω να ενοικιάσω απο το αεροδρόμιο (μπέργκαμο ή μιλάνο δεν ξέρω ακόμη) να πάω ως το γκένκ βέλγιο και να το αφήσω εκεί. γίνεται? ή πρέπει να το επιστρέψω στην χώρα απο όπου το πήρα?
επίσης αν υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω που θα είμαι με ενοικιαζόμενο σε αυτές τις χώρες.

Αγαπητέ φίλε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Το έχω κάνει τρεις φορές. Τις δύο πήρα το αυτοκίνητο από Μόναχο και το παρέδωσα σε Βιέννη. Την τρίτη το πήρα από Βουδαπέστη και το παρέδωσα σε Πράγα. Η διαφορά είναι μηδαμινή. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι δίπλωμα και vignet (κι αυτό για κάποιες χώρες) όχι όλες. Αν δεν είναι γκρίζα διαφήμιση τις δυο φορές νοίκιασα με autoeurope.ie (η πιο φθηνή και εξυπηρετική) και την άλλη με traveljigsaw.gr (και με ελληνική υποστήριξη). Το μόνο που πρέπει να κοιτάξεις είναι να πάρεις το κατάλληλο αυτοκίνητο. Όλα τα άλλα είναι εύκολα. Καλά να περάσεις.
 

kostas_sam1

Member
Μηνύματα
82
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη?
Ταξίδι-Όνειρο
Κωνσταντινούπολη
Αγαπητέ φίλε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Το έχω κάνει τρεις φορές. Τις δύο πήρα το αυτοκίνητο από Μόναχο και το παρέδωσα σε Βιέννη. Την τρίτη το πήρα από Βουδαπέστη και το παρέδωσα σε Πράγα. Η διαφορά είναι μηδαμινή. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι δίπλωμα και vignet (κι αυτό για κάποιες χώρες) όχι όλες. Αν δεν είναι γκρίζα διαφήμιση τις δυο φορές νοίκιασα με autoeurope.ie (η πιο φθηνή και εξυπηρετική) και την άλλη με traveljigsaw.gr (και με ελληνική υποστήριξη). Το μόνο που πρέπει να κοιτάξεις είναι να πάρεις το κατάλληλο αυτοκίνητο. Όλα τα άλλα είναι εύκολα. Καλά να περάσεις.[/quote]

τι είναι το vignet?:xmas_rolleyes:
με αυτές τις δύο εταιρίες που λές έκλεισες μέσω ιντερνετ?
 

kostas_sam1

Member
Μηνύματα
82
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη?
Ταξίδι-Όνειρο
Κωνσταντινούπολη
Αγαπητέ φίλε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Το έχω κάνει τρεις φορές. Τις δύο πήρα το αυτοκίνητο από Μόναχο και το παρέδωσα σε Βιέννη. Την τρίτη το πήρα από Βουδαπέστη και το παρέδωσα σε Πράγα. Η διαφορά είναι μηδαμινή. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι δίπλωμα και vignet (κι αυτό για κάποιες χώρες) όχι όλες. Αν δεν είναι γκρίζα διαφήμιση τις δυο φορές νοίκιασα με autoeurope.ie (η πιο φθηνή και εξυπηρετική) και την άλλη με traveljigsaw.gr (και με ελληνική υποστήριξη). Το μόνο που πρέπει να κοιτάξεις είναι να πάρεις το κατάλληλο αυτοκίνητο. Όλα τα άλλα είναι εύκολα. Καλά να περάσεις.
τι είναι το vignet?:xmas_rolleyes:
με αυτές τις δύο εταιρίες που λές έκλεισες μέσω ιντερνετ?[/quote]

σε αυτές τις 2 που λές δεν μου βγάζει επιλογή να επιλέξω παράδοση αυτοκινήτου σε άλλη χώρα. ενώ στο hertz, avis, sixt μου βγάζει απάντηση το εξής: One-way rental is unfortunately not possible between the stations you have selected.
(απο Ιταλία για Βέλγιο)
 

sofoclacos

Member
Μηνύματα
65
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Sorry για την καθυστέρηση. Μην ανησυχείς , κανένα πρόβλημα. Κάνε κράτηση στην autoeurope με επιστροφή στο Μαλπένζα (ή όπου αλλού θέλεις) και πάρε τους τηλέφωνο να τους διευκρινήσεις ότι θα το επιστρέψεις στο Genk. Η autoeurope και η traveligjsaw είναι εταιρείες παρελκόμενες. Δηλαδή νοικιάζεις σ' αυτούς και σου στέλνουν στην επιβεβαίωση ότι παραλαμβάνεις το αμάξι σου από το γκισέ της Avis ή της Herz ή όποιας άλλης γνωστής μάρκας συνεργάζονται. Και βέβαια πιο φθηνά απ' αυτούς. Όταν θα κάνεις την κράτηση θα σου στείλουν αμέσως ενημερωτικό. Είναι πολύ φερέγγυοι. Μην φοβάσαι.
Τώρα vignet είναι τα ηλεκτρονικά διόδια. Υπάρχουν σε πολλές χώρες της Ευρώπης. Στοιχίζουν από 6 μέχρι 20 ευρώ για διαδρομές 4,5 ή ενός μήνα και αντικαθιστούν τα διόδια. Τα προμηθεύεσαι σε βενζινάδικα.
Στην κράτηση δεν χρειάζονται πιστωτική. Μπορείς και με χρεωστική να κάνεις κράτηση. Στην παραλαβή μόνον το νούμερο της κάρτας (κάποιες εταιρείες θέλουν και πιστωτική για διασφάλιση (δεν μπλοκάρουν λεφτά).
Οποιαδήποτε άλλη απορία να στη λύσω! :xmas_razz:
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
μου την στειλανε αλλα ελληνια ταχυδρομια,δημοσιοι υπαλληλοι.καταλαβαινεις.σε επιμονα τηλεφωνα μου στην τραπεζα πηρα την εξης θεικη απαντηση: ειναι φυσιολογικο να κανει πανω απο μηνα να σου ερθει η νεα πιστωτικη.συμβαινει συχνα!!!!!!θα εχω προβλημα πιστευεις?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.775
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom