Ενοικίαση αυτοκινητου σε αεροδρομια

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
Αν δεν σου δωσανε τα 75 ευρω υπαρχει θεμα δεν καταλαβα απο την διατυπωση αν εχεις θεμα με τα 75 ή με το 1/8 του ντεποζιτου.

Γενικα παντος το θεμα με τα καυσιμα ειναι μια απο τις παχιες αγελαδες των εταιρειων ενοικιασεις αυτοκινητων ,εγω διαλεγω αυτες που εχουν το συστημα πληρες τεποζιτο παιρνεις/πληρες το επιστρεφεις γιατι εχει τις λιγοτερες πιθανοτητες να σε κλεψουν.

Επισης και αυτο βοηθαει για την επιλογη της εταιρειας που θα νοικιασουμε
Car Hire - Best Reviews of 2011 & 2012 at Review Centre
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.776
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Αν δεν σου δωσανε τα 75 ευρω υπαρχει θεμα δεν καταλαβα απο την διατυπωση αν εχεις θεμα με τα 75 ή με το 1/8 του ντεποζιτου.

Γενικα παντος το θεμα με τα καυσιμα ειναι μια απο τις παχιες αγελαδες των εταιρειων ενοικιασεις αυτοκινητων ,εγω διαλεγω αυτες που εχουν το συστημα πληρες τεποζιτο παιρνεις/πληρες το επιστρεφεις γιατι εχει τις λιγοτερες πιθανοτητες να σε κλεψουν.

Επισης και αυτο βοηθαει για την επιλογη της εταιρειας που θα νοικιασουμε
Car Hire - Best Reviews of 2011 & 2012 at Review Centre
...τα 75 τα πηρα αλλα για το 1/8 εχω το προβλημα...Μα και αυτοι πληρες ντεποζιτο λενε οτι παιρνεις και ετσι να το γυρισεις αλλα κρατουν 75 ευρω (τωρα τελευταια αυτο) σαν εγγυηση αν δεν φερεις γεματο το ντεποζιτο Εγω πηρα αυτοκινητο γεματο κατα 7/8 και το επεστρεψα γεματο. Τους χαρησα 10 ευρω περιπου εγω και αλλα τοσα ο προηγουμενος ενοικιαστης που δεν το γυρισε γεματο...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.για πρωτη φορα μου ζητηθηκε και προπληρωσα ολο το ποσον συν 75 ευρω γκαραντι για τη βενζινη αν δεν γυρναγα το αυτοκινητο με γεματο το ντεποζιτο.
2.Στη παραλαβη του αυτοκινητου ειδα οτι ο δεικτης δεν ηταν ακριβως στο φουλ και ο υπαλληλος σημειωσε 7/8 γεμισματος.
1. σορυ κιολας αλλα αυτο αναφερεται στους ορους ενοικιασης, για >3 ημερων. συνηθης πολιτικη παντως αυτης της εταιρειας.
2. νομιζω δεν θα επρεπε να το παραλαβεις. εχεις καθε δικαιωμα να αρνηθεις την παραλαβή αφου δεν ειναι σαφες ποσο καυσιμο περιεχει και ειναι σχεδον αδυνατο να το επιστρεψεις με το ιδιο επιπεδο καυσιμου. αφου πληρωσες εγγυηση για φουλ ντεποζιτο επρεπε να απαιτησεις να εχει φουλ ντεποζιτο.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.776
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
1. σορυ κιολας αλλα αυτο αναφερεται στους ορους ενοικιασης, για >3 ημερων. συνηθης πολιτικη παντως αυτης της εταιρειας.
2. νομιζω δεν θα επρεπε να το παραλαβεις. εχεις καθε δικαιωμα να αρνηθεις την παραλαβή αφου δεν ειναι σαφες ποσο καυσιμο περιεχει και ειναι σχεδον αδυνατο να το επιστρεψεις με το ιδιο επιπεδο καυσιμου. αφου πληρωσες εγγυηση για φουλ ντεποζιτο επρεπε να απαιτησεις να εχει φουλ ντεποζιτο.
.. .. το οτι ο υπαλληλος το σημειωσε και ειπε οτι θα ενημερωσει μου φανηκε αρκετο. Δεν περιμενα οτι οταν επεστρεφα δεν θα επαιρνα τα χρηματα πισω. Πραγματι ειναι αδυνατον να επιστρεψεις με το ιδιο επιπεδο καυσιμου το αυτοκινητο ... και υστερα εκανε τετοιο κρυο ξημερωματα και εβρεχε οποτε δεν υπηρχε περιπτωση να γυρισω πισω στο γκισε να αλλαξω κρατηση ..:(
 

dove

Member
Μηνύματα
25
Likes
4
Γειά σας!Σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε αυτοκινητο το καλοκαίρι απο salzburg και να το επιστρεψουμε Μιλάνο...
Γιατί σε όσα sites μπήκα δεν μου δίνει αυτή τη δυνατότητα?Κάνω κάτι λάθος?Η είναι πολύ νωρίς από τώρα έως το καλοκαίρι?
 

tim-vi

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
πορτογαλια
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Παιδια με τη σειρα μου να ρωτησω κατι κι εγω...Κλεισαμε αμαξι απο την europcar στη Λισαβωνα,με πιστωτικη αλλου ενω τα στοιχεια του οδηγου ειναι δικα μου..και στο τελος με εβγαλε στις πληροφοριες πως οταν θα φτασω να εχουμε την πιστωτικη με το ονομα του οδηγου...ελα ομως που αλλο το ονομα του κατοχου της πιστωτικης και αλλο το δικο μου...τι γινεται στην περιπτωση αυτη?
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.776
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Παιδια με τη σειρα μου να ρωτησω κατι κι εγω...Κλεισαμε αμαξι απο την europcar στη Λισαβωνα,με πιστωτικη αλλου ενω τα στοιχεια του οδηγου ειναι δικα μου..και στο τελος με εβγαλε στις πληροφοριες πως οταν θα φτασω να εχουμε την πιστωτικη με το ονομα του οδηγου...ελα ομως που αλλο το ονομα του κατοχου της πιστωτικης και αλλο το δικο μου...τι γινεται στην περιπτωση αυτη?
....νομίζω σε χρεωνουν ως 2 οδηγο με 5 ευρω την ημερα για το εσωτερικο ,( μου εχει συμβει με την Ηertz αλλα πιθανον να ισχυει και σε αλλες εταιρειες))για το εξωτερικο δεν ξερω τιμη ..
 

tim-vi

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
πορτογαλια
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
....νομίζω σε χρεωνουν ως 2 οδηγο με 5 ευρω την ημερα για το εσωτερικο ,( μου εχει συμβει με την Ηertz αλλα πιθανον να ισχυει και σε αλλες εταιρειες))για το εξωτερικο δεν ξερω τιμη ..
Πηγα σημερα στην europcar και με ειπαν να επικοινωνησω μαζι τους για το τι θα με πουν,λεει πως εδω Ελλαδα ειναι αρκετα ανεκτικοι...αλλα δεν γνωριζει εκει.Το θεμα ηταν πως αυτην την πληροφορια μου την εβγαλε αφου εκανα την κρατηση και δεν την εγραφε στους ορους!Απλα με ειπαν πως μαλλον θα χρειαστω μια υπευθυνη δηλωση μεταφρασμενη του κατοχου..με βλεπω να πηγαινω να βγαζω εγω πιστωτικη και να ακυρωνω την υπαρχουσα κρατηση...
 

cold01

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Έχεις 2 επιλογές. Η πρώτη είναι να πληρώσεις ως επιπλέον οδηγός (6,15 την ημέρα) και με κάποια υπεύθυνη δήλωση του κατόχου της πιστ. κάρτας μεταφρασμένη να κάνεις την ενοικίαση και η δεύτερη -που προτείνω για να γλυτώσεις ταλαιπωρία και χρήματα- είναι να βγάλεις τη δική σου πιστωτική.
Δες και εδώ: http://www.europcar.com/car-PORTUGAL.html
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Πριν κατι χρονια στην Ιταλια είχαμε νοικιασει ενα αυτοκίνητο (ενας οδηγός) και η πιστωτική του οδηγού δεν είχε ικανοποιητικό οριο για την παραλαβή του αυτοκινήτου. Ετσι έδωσα εγω τη δική μου χωρίς να υπάρξει πρόβλημα.
Τωρα αν είναι όντως τοσο αυστηρά στην δική σου περίπτωση.... ισως πρέπει να βγάλεις νέα πιστωτική.
 

tim-vi

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
πορτογαλια
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Έχεις 2 επιλογές. Η πρώτη είναι να πληρώσεις ως επιπλέον οδηγός (6,15 την ημέρα) και με κάποια υπεύθυνη δήλωση του κατόχου της πιστ. κάρτας μεταφρασμένη να κάνεις την ενοικίαση και η δεύτερη -που προτείνω για να γλυτώσεις ταλαιπωρία και χρήματα- είναι να βγάλεις τη δική σου πιστωτική.
Δες και εδώ: http://www.europcar.com/car-PORTUGAL.html
Εάν βγάλω δική μου πιστωτική κάρτα,παρόλο που έκλεισα με άλλου,θα την κάνουν δεκτή την δική μου ώστε να τραβήξουν από εμένα τα χρήματα;
 

cold01

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Εάν βγάλω δική μου πιστωτική κάρτα,παρόλο που έκλεισα με άλλου,θα την κάνουν δεκτή την δική μου ώστε να τραβήξουν από εμένα τα χρήματα;
Δεν το ξέρω. Θα έλεγα ναι, όμως καλύτερα να τους στείλεις ένα μαιλ πρώτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom