Ενοικίαση αυτοκινητου σε αεροδρομια

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Στην κράτηση δεν γράφει αναλυτικά τι ακριβώς καλύπτει η μικτή ασφάλεια. Αν είναι πάντως μικρό το ποσό θα το δώσουμε για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο. Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έχεις τη δυνατότητα να προαγοράσεις από το σάιτ τους ασφάλεια με πλήρη κάλυψη. Τεσπά.
Εσύ @fotast σε ποια εταιρία αναφέρεσαι;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Στην κράτηση δεν γράφει αναλυτικά τι ακριβώς καλύπτει η μικτή ασφάλεια. Αν είναι πάντως μικρό το ποσό θα το δώσουμε για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο. Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έχεις τη δυνατότητα να προαγοράσεις από το σάιτ τους ασφάλεια με πλήρη κάλυψη. Τεσπά.
Εσύ @fotast σε ποια εταιρία αναφέρεσαι;
Κανονικά η μικτή πρέπει να καλύπτει τα πάντα εκτός από λάστιχα και ίσως παρμπρίζ που είπε ο GTS.
Νοικιάζω συνήθως από Hertz και αυτοί δεν το έχουν on-line.Το κάνεις στην παραλαβή.
Τα 50,00 Ευρώ μπορεί να μην είναι μικρό ποσό σε σύγκριση με το συνολικό κόστος της ενοικίασης αλλά είναι μικρό(κατά την γνώμη μου) σε σχέση με το ποσό της απαλλαγής ή το πόσο κάνει πχ ένας προφυλακτήρας η ένα φανάρι σε περίπτωση ζημιάς.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.404
Το εννοουσα ακριβως σε σχεση με το συνολικο κόστος ενοικιασης. Αλλα ειναι ενα ποσο που πρεπει να δωσεις για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Οπως και καλυψη για λαστιχα και παρπριζ.
 

sourloulou

Member
Μηνύματα
103
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λος Αντζελες-Λας Βεγκας
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Δε βρηκα αλλο θεμα πιο κοντα στο προβλημα μου οποτε ειπα να ρωτησω εδω...
Θα παμε γαλλοιταλικη ριβιερα κ φυσικα ειπαμε να νοικιασουμε αυτοκινητο...
Αν νοικιασουμε ομως απο το συγκεκριμενο αεροδρομιο της ιταλιας , Μπεργκαμο, μπορουμε να περασουμε τα συνορα κ να φτασουμε μεχρι Μασσαλια που εχουμε στο μυαλο μας?
Μετα φυσικα κ θα επιστρεψουμε εκει απο οπου ξεκινησαμε...απλα ρωταω για τη διαρκεια των δυο εβδομαδων που θα περιπλανιομαστε αν θα εχουμε περιορισμο σε θεμα χωρας...τα χιλιομετρα ειναι απεριοριστα,το διαβασα στους ορους...
Αν μπορειτε να δωσετε τα φωτα σας κ παλι....
Κ φυσικα ο,τι νομιζετε πως πρεπει να προσεξω καλοδεχουμενο!
Διπλωμα εχω κανει τις απαραιτητες διδικασιες...
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.865
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
εγώ έχω νοικιασμένο αυτοκίνητο από Μπέργκαμο και εδώ και 5 μέρες είμαι στην Ελβετία. κανένα πρόβλημα. αρκεί να το δηλώσεις όταν θα το κλείσεις
 

sourloulou

Member
Μηνύματα
103
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λος Αντζελες-Λας Βεγκας
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
κ μιας κ σε βρηκα να σε ρωτησω κ κατι ακομη?:)
που ζητησες να το παραλαβεις το αυτοκινητο σου?
το εχω στο μυαλο μου κ πες μου αν κανω λαθος πως πηγαινεις αφου προσγειωθεις στο γκισε της εταιρειας σου κ το παραλαμβανεις με το εκτυπωμενο εντυπο κρατησης σου....ισχυει??
σευχαριστω!:)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.865
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
ναι, η διαδικασία της χαρτουρας γίνεται στο γκισέ της εταιρείας. κατόπιν βγαίνεις έξω και παίρνεις το λεωφορείο που σε πηγαίνει δωρεάν στα πάρκινγκ των εταιριών και παραλαμβάνεις το δικό σου.
 

sourloulou

Member
Μηνύματα
103
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λος Αντζελες-Λας Βεγκας
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Μολις πηρα τηλεφωνο στη HERTZ που ειχα σκοπο να κλεισω απο Μπεργκαμο μεσω Ryanair κ μου ειπαν τα εξης:
1.το ελληνικο ροζ διπλωμα οδηγησης παλαιου τυπου επιτρεπεται κ το δεχονται στην Ιταλια (η Γρμανια εχε προβλημα).
2.το αυτοκινητο το χρησιμοποιεις ειτε μεσα στη χωρα που το εκλεισες ειτε εκτος συνορων αρκει να το πεις κατα τη στιγμη της συναψης των εγγραφων στο γκισε οταν με το καλο προσγειωθεις.
περιττα ισως μιας κ ο @makisg με καλυψε πληρως απλα ειπα να τα γραψω!:):)
Λογω οικονομικων θεματων το αυτοκινητο θα το κλεισω τον επομενο μηνα...
δεν ξερω αν θελω να το κλεισω μεσω της ryanair που οντως εχει την χαμηλοτερη τιμη για την hertz ή να προτιμησω ενα ελληνικο site κρατησεων αεροπορικων που εχει κ υπηρεσια για ενοικιαση αυτοκινητου...
φοβαμαι μηπως δε δω τα μικρα ...πολυ μικρα γραμματακια κατα τη διαρκεια της κρατησης!!!:pχωρια το τι αυτοκινητα διαθετουν σε σχεση με τις φωτο που βαζουν μιας κ λογω ryanair (που κατα τα αλλα δεν εχω θεμα με την εταιρεια) μπορει να βαζουν τα παλιοτερα μοντελα στις τιμες που δινει μεσω αυτης ...ενω αν κλεισω κατευθειαν απο hertz να ειναι καλυτερα...δεν ξερω...:rolleyes-80::rolleyes-80:
αν καποιος εχει ξαναπαει Μπεργκαμο κ εχει κλεισει με οποιοδηποτε τροπο αυτοκινητο ας το γραψει!θα βοηθησει σιγουρα!:)
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί σ΄αυτό το θέμα, αλλά ήθελα να ρωτήσω αν συμφέρει να κλείσει κανείς αυτοκίνητο μέσω της Hertz εφόσον πετάει στο εσωτερικό της Ελλάδας με Aegean.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί σ΄αυτό το θέμα, αλλά ήθελα να ρωτήσω αν συμφέρει να κλείσει κανείς αυτοκίνητο μέσω της Hertz εφόσον πετάει στο εσωτερικό της Ελλάδας με Aegean.
Γιατί να μην συμφέρει αν οι τιμές τους είναι λογικές;Καθώς παίρνεις και πόντους στην κάρτα της Aegean.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Αν έχεις καρτα Miles & Bonus της Aegean και κλείσεις αυτοκίνητο στη Hertz παίρνεις κανονικά τα μίλια. Δεν είναι απαραίτητο δηλαδή να κλείσεις αυτοκίνητο μέσα από το σάιτ της Aegean.;)
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Ακολούθησα τη συμβουλή της @ioanna balla και έκλεισα αυτοκίνητο από την avis για το Μόναχο. Είναι όντως πολύ εύχρηστο το σάιτ της και δεν ζητάει αριθμό κάρτας. Η τιμή μου φάνηκε καλή, 147 Ε για πέντε μέρες + 36 Ε για επιπλέον οδηγό. Ομως δεν είχε κάποια επιλογη για να κάνω κάποια εξτρα ασφάλεια όπως συμβαίνει σε άλλα σάιτς. Η κράτηση γράφει:
Η τιμή περιλαμβάνει:
ΦΠΑ (TAX)
Μικτή Ασφάλεια (CDW) Ποσό Ευθύνης - 950,00 EUR
Ασφάλεια Κλοπής (TP) Ποσό Ευθύνης - 950,00 EUR
Χρέωση Τελών Ταξινόμησης Αυτοκινήτου (VRF)
Προσαύξηση Παραλαβής στο Αεροδρόμιο, Δημοτικοί Φόροι, άλλοι Φόροι.
2500 KM

Θα είμαστε καλυμμένοι με αυτά ή χρειαζόμαστε κάτι επιπλέον::rolleyes-80:
Οπως σου απάντησαν και τα αλλα μέλη μόνο με την full ασφαλεια εισαι πλήρως καλυμμένη .
Θα στο προτείνει η εταιρεία στο γκισέ ..ότι με τόσα ευρω την ημερα,εχεις full κάλυψη...δεν γράφεται κάπου στο σάιτ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.855
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom