Ενοικίαση αυτοκινητου σε αεροδρομια

EliasT

Member
Μηνύματα
28
Likes
6
Διαβαζωντας ολα τα ποσταρισματα ειδα να παιζει πολυ η εταιρεια autoeuropa στην Ιταλια.
Νοικιασαμε το αμαξι απο ιντερνετ για να φυγουμε απο Ρωμη για Φλωρεντια.
1ον.Μετα κοπων και βασανων κ κατοπιν πολλων τηλεφωνηματων κ ψαξιματος στην autoeuropa καταφεραμε να βρουμε το αμαξι που ομως μας κοστισε 2 1/2 ωρες απο το ταξιδι.
2ον.Ενω ειχαμε ενημερωσει οτι το αμαξι θα το παραδιδαμε στις 07.00 στο αεροδρομιο στο Μιλανο δεν ηταν καποιος της εταιρειας για να το παραλαβει. Ηρθαν στις 08.30 κ στις 09.00 ειχαμε check in κ επρεπε να αλλαξουμε κ τερματικο.
3ον.Μετα απο κανα 3μηνο μου ερχονται 2 χρεωσεις 60,00 Ε εκαστη στην πιστωτικη για τροχαιες παραβασεις (ρητρα της εταιρειας περαν του ποσου των κλησεων) που μετα απο πολυ ψαξιμο εμαθα οτι ηταν για την απασχοληση που εστειλαν τα στοιχεια μου στην τροχαια (2 κλησεις με διαφορα 20 χλμ με Α/Α ενα νουμερο διαφορα απο την τροχαια, και ο υπαλληλος τους πληρωθηκε 2 φορες για την μια αποστολη των στοιχειων μου λες κ ηταν με κανα μηνα διαφορα κ επρεπε να ψαξει) .Περαν τουτου το συμαντικοτερο ηταν οτι πρωτα με χρεωσαν κ μετα απο ενα μηνα (στον 4ο απο την επιστροφη μ) μ ηρθε ο λογοσ που με χρεωσαν.Τελειωνοντας με χρεωσαν αλλο ενα 60.00 Ε παλι χωρις να ξερω το λογο που ειχαν σαν αποτελεσμα να ακυρωσω την πιστωτικη (αφου το πληρωσα κ αυτο) μιας κ απο την τραπεζα θελει καμμια 15αρια μερες να δω το παραστατικο κ απο την εταιρεια δεν μπορουσα να βγαλω ακρη για το λογω της χρεωσης.
Ελπιζω το παραπανω να μην ληφθει ως δυσφημιση προς την εταιρεια αλλα ΔΕΝ ΞΑΝΑΝΟΙΚΙΑΖΩ ΑΠΟ autoeuropa.
Ηταν μια εμπειρια που δεν καταφερε παρολαυτα να μ χαλασει την εικονα για την Ιταλια.
ΥΓ.Αν μπορει η διαχειριστικη ομαδα οτι εχει κανει για τις μηχανες αναζητησης για αεροπλανα-ξενοδοχεια να το κανει κ για τις ενοικιασεις γιατι περα απο τις γνωστες εταιρειες/σελιδες υπαρχουν πολλες αγνωστες που κανουν καλες τιμες
;)
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Διαβαζωντας ολα τα ποσταρισματα ειδα να παιζει πολυ η εταιρεια autoeuropa στην Ιταλια.
Νοικιασαμε το αμαξι απο ιντερνετ για να φυγουμε απο Ρωμη για Φλωρεντια.
1ον.Μετα κοπων και βασανων κ κατοπιν πολλων τηλεφωνηματων κ ψαξιματος στην autoeuropa καταφεραμε να βρουμε το αμαξι που ομως μας κοστισε 2 1/2 ωρες απο το ταξιδι.
2ον.Ενω ειχαμε ενημερωσει οτι το αμαξι θα το παραδιδαμε στις 07.00 στο αεροδρομιο στο Μιλανο δεν ηταν καποιος της εταιρειας για να το παραλαβει. Ηρθαν στις 08.30 κ στις 09.00 ειχαμε check in κ επρεπε να αλλαξουμε κ τερματικο.
3ον.Μετα απο κανα 3μηνο μου ερχονται 2 χρεωσεις 60,00 Ε εκαστη στην πιστωτικη για τροχαιες παραβασεις
ξεκαθαρίζω 2-3 θεματα..
πρωτα πρωτα άλλο autoeurope άλλο autoeuropa. η 2η ειναι συνεργατης της 1ης και έχει οχηματα, ειναι μία κανονική εταιρεία. η 1η αντίθετα είναι μεσίτης, δηλ μεσολαβει μεταξυ ενοικιαστή και μιας άλλης ετιαρείας. πάμε στην autoeuropa που εχω νοικιασει πολλες φορές και από το Μαλπένσα αλλα και τωρα με όχημα δικο της κινουμαι..
1. αυτό δεν το κατάλαβα. τα γραφεία της υπάρχουν σε φωτο στο σαιτ με χαρτη κλπ. πανευκολο να το βρει καποιος. τι εννοεις ακριβώς?
2. το γραφειο ανοιγει στις 8 πάντως.
3. πρέπει να διαβάζουμε καλά τους όρους όταν νοικιάζουμε. όλες οι εταιρείες έχουν παρόμοιες χρεώσεις.
η δε autoeurope και η autoeuropa (η 2η μόνο στην Ιταλια φυσικά) έχουν από τις χαμηλότερες τιμές στην αγορά με πλήρη ασφάλεια. από το customer care που έχω ενοχλήσει αρκετές φορές, ειδικά στην 1η εταιρεία, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. μου απαντούν συνήθως στο ελληνικό κινητό για συντομία χρόνου...
 
Last edited by a moderator:

EliasT

Member
Μηνύματα
28
Likes
6
Καταρχην σορρυ για την καθυστερηση αλλα με τοσες κ τοσες ταξιδιωτικες εμπειριες ειλικρινα ξεχασα αυτο το θεμα
1-2.Για Μιλανο οντως ηταν ευκολο να βρω το σταντ της εταιρειας αλλα το προσωπικο ηρθε στις 08.30 κ μεχρι να το παω κατω για τον γρηγορο ελεγχο παραδοσης απο τον ελεκτη (που του ειπαμε να παμε μαζι για να μας δειξει πως να παμε μιας κ ειναι λιγο μπερδεμα στο αεροδρομιο στο μιλανο η θεση παρκινκ των αμαξιων κ απλα μας γειωσε κ εφτασε κ πρωτος) εφτασα 0900 μπαμ στο check in. Το βασικο ομως ειναι οτι τους ειχα ειδοποιεισει οτι θελω να το παραδωσω νωριτερα κ φαινοταν στην κρατηση απο το mail. Ρωμη ομως δεν ειχε αντιστοιχο σταντ κ το πηραμε απο μια αλλη εταιρεια που συνεργαζονται (ονομα δεν θυμαμαι)
3.Για την ρητρα ημουν ενημερος (το ειχα διαβασει στο συμβολαιο αλλα δεν μ το ειπαν οταν ρωτησα αν πρεπει να προσεξω κατι αλλο) αλλα το λαθος που διακρινω ειναι οτι πρωτα χρεωθηκα κ μετα ενημερωθηκα κατοπιν δικιας μ επικοινωνιας για το λογω της χρεωσης (ενα μηνα μετα μ ηρθε ο φακελος σπιτι κ αν βαλεις την ημερομηνια της χρεωσης περιπου 2 μηνες).Το ιδιο κ την τριτη φορα που ακομα περιμενω τον φακελο. 60 Ε για καθε κληση πηρε ο τυπος που απασχολησα ενα mail ενα τηλ δεν μπορει να κανει???
Για την autoeurope δεν την ξερω δεν εχω συνεργαστει για την autoeuropa θα προσπαθησω να αποφυγω την συνεργασια στο μελλον

ΥΓ.Αν θυμαμαι καλα ειχες δωσει πολυ χρησιμες συμβουλες σε ενα παλαιοτερο θεμα σχετικο με κλησεις στην Ιταλια???Ποσο θα μ κοστισει για μερικες ερωτησουλες ακομη????;)
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. πρωτα χρεωθηκα κ μετα ενημερωθηκα κατοπιν δικιας μ επικοινωνιας για το λογω της χρεωσης
2. Για την autoeurope δεν την ξερω δεν εχω συνεργαστει για την autoeuropa θα προσπαθησω να αποφυγω την συνεργασια στο μελλον
3. ΥΓ.Αν θυμαμαι καλα ειχες δωσει πολυ χρησιμες συμβουλες σε ενα παλαιοτερο θεμα σχετικο με κλησεις στην Ιταλια???Ποσο θα μ κοστισει για μερικες ερωτησουλες ακομη????;)
1. δυστυχώς έτσι γίνεται σε όλες τις εταιρείες..πρώτα προσπαθούν να διασφαλίσουν τα χρήματά τους και μετάσ ενημερωνουν..τουλάχιστον εγώ δεν έχω ακούσει εταιρεία να ενεργεί διαφορετικά..
2. όπως είπα πριν άλλο η μία, άλλο η άλλη. αν και έχω καλές εμπειρίες και από τις 2, συστήνω ανεπιφύλακτα την autoeurope.it.
3. ότι θέλεις, αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι..αν και η συζήτηση αφορουσε αν θυμάμαι ελληνικές πινακίδες. πάντως και στα ενοικιαζόμενα μπορείς να διεκδικήσεις το δίκιο σου. αν το έχεις φυσικά..
 
Last edited by a moderator:

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
markangelo πριν 20 μερες γυρισα απο ροδο.ειχα κλεισει αυτοκινητο απο πριν και ηταν της εταιριας avis.ειναι πολυ γνωστη και το αυτοκινητο το παρελαβα αμεσως απο το αεροδρομιο και δεν υπηρχε χαρτουρα κτλ.θα σου την προτεινα με ανεση την εν λογω εταιρια καθως ειναι αξιοπιστη και σε μια ατυχια που ειχαμε να κλειδωθουμε εξω απο το αυτοκινητο η εταιρια ανταποκριθηκε αμεσως στο προβλημα μας και εντελως δωρεαν παρα το περασμενο της ωρας...επισης να σε πληροφορησω οτι συνηθως ζητανε καποια εγγυηση για την παραλαβη του αυτοκινητου της ταξεως των 300 ευρω αλλα μολις το παραδωσεις σου τα επιστρεφουν αμεσως...αν υπαρξει ατυχημα και φταις εσυ τα 700 πρωτα ευρωπουλα τα πληρωνεις εσυ και τα υπολοιπα η ασφαλεια σου!!! για 10 μερες μας ζητησαν 240 ευρω και νοικιασαμε ενα nissan micra 1400cc. αυτα απο μενα...αν εχεις καποια αλλη απορεια ρωτα με.ελπιζω να σε καλυψα!!!
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Γιατί η autoeurope με τα ίδια ακριβώς δεδομένα στην "Ευρωπαϊκή" ιστοσελίδα της δίνει ελαφρώς καλύτερη τιμή και στην πλήρη κάλυψη περιλαμβάνει τα ελαστικά και το παρμπρίζ, ενώ στην "Ελληνική" όχι??

Ποιος θα προτιμήσει την ελληνική?
Υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν κάνω την ενοικίαση από την ευρωπαϊκή της ιστοσελίδα? :roll:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν κάνω την ενοικίαση από την ευρωπαϊκή της ιστοσελίδα?
κανένα. εγώ κλείνω πάντα από την ιταλική. που καμμιά φορά έχει και καλύτερες τιμές.
 

EliasT

Member
Μηνύματα
28
Likes
6
1. δυστυχώς έτσι γίνεται σε όλες τις εταιρείες..πρώτα προσπαθούν να διασφαλίσουν τα χρήματά τους και μετάσ ενημερωνουν..τουλάχιστον εγώ δεν έχω ακούσει εταιρεία να ενεργεί διαφορετικά..
2. όπως είπα πριν άλλο η μία, άλλο η άλλη. αν και έχω καλές εμπειρίες και από τις 2, συστήνω ανεπιφύλακτα την autoeurope.it.
3. ότι θέλεις, αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι..αν και η συζήτηση αφορουσε αν θυμάμαι ελληνικές πινακίδες. πάντως και στα ενοικιαζόμενα μπορείς να διεκδικήσεις το δίκιο σου. αν το έχεις φυσικά..
Γρηγορα γρηγορα το στορυ εχει ως εξης:
Νοικιασμενο αμαξι,ετρεχα δεν λεω (για να προλαβω την πτηση της επιστροφης:(),μου εχει ερθει η ειδοποιηση απο την autoeuropa για την παραβαση κ μ λενε οτι θα μου κοινοποιησει η τροχαια την παραβαση κ τον τροπο εξοφλησης αλλα μεχρι τωρα δεν μου εχουν στειλει τπτ.Αν ξαναπαω Ιταλια,ειτε με δικο μ οχημα ειτε με νοικιασμενο ειτε οδικως, σε περιπτωση ελεγχου θα αντιμετωπισω καποιο προβλημα???Στο ειδοποιητηριο της τροχαιας (αντιγραφο) που μ ειχαν επισυνναψει απο την εταιρεια ενοικιασης του αμαξιου γραφει οτι το ποσο θα πληρωθει απο τον ιδιοκτητη αν δεν το πληρωσει ο οδηγος κ μετα αν θελει ο ιδιοκτητης να κινηθει νομικα κατα του οδηγου (Με μια προχειρη μεταφραση παντα) και σκεφτομαι εγω:λες να εκρεμει κανα ενταλμα στηνΙταλια κ να μην το ξερω??? Σκεφτομαι να παω στην Ιταλικη πρεσβεια να ρωτησω αλλα κ εκει τι να τους πω γεια σας ετρεχα στην ιταλια κ ηρθα να παραδωθω???
ΥΓ1:Ευχαριστω εκ των πρωτερων
ΥΓ2:Λες να σκασουν τπτ καραμπινιερη με ελικοπτερο κ να με μαζεψουν???:D
ΥΓ3:Σκεφτηκα κ σε κανα δικηγορο να παω αλλα αν ειναι να με χρεωσει κανα τρελο νουμερο για το ψαξιμο κτλ κτλ καλυτερα να πληρωσω το προστιμο
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
μ λενε οτι θα μου κοινοποιησει η τροχαια την παραβαση κ τον τροπο εξοφλησης αλλα μεχρι τωρα δεν μου εχουν στειλει τπτ.
το χρονικό όριο είναι 360 μέρες από όταν τους κοινοποίησε η εταιρεία ενοικιάσεων τα στοιχεία σου. αν δεν σου έχει έρθει ως τότε είσαι οκ. αν σου έρθει πλήρωσέ τη για να μην έχεις χρέος στο ιταλικό δημόσιο.
 

EliasT

Member
Μηνύματα
28
Likes
6
το χρονικό όριο είναι 360 μέρες από όταν τους κοινοποίησε η εταιρεία ενοικιάσεων τα στοιχεία σου. αν δεν σου έχει έρθει ως τότε είσαι οκ. αν σου έρθει πλήρωσέ τη για να μην έχεις χρέος στο ιταλικό δημόσιο.
Σορρυ που σε κουραζω αλλα αν παω Ιταλία κ με σταματησουν για ελεγχο ενω δεν μ εχει κοινοποιηθει η κληση ποσο μπλεγμενος μπορει να βρεθω???
Τι ρωταω τωρα θα μ πεις αλλα λεω μηπως ξερεις τπτ παραπανω...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Κατα την αποψη μου πληρωσε το
εμενα μου σκασανε δυο (ενα γερμανια ενα αυστρια) απο περσυ το πασχα...
τα πληρωσα (ηταν λιγα λεφτα βεβαια)
αλλα μην μπλεκεις με χρεη σε αλλες χωρες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom